Към съдържанието

Снимка

Въпрос за излезли от употреба левови банкноти

13 replies to this topic

#1 changel

changel
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 30 август 2011 - 09:16

Здравейте! Радвам се, че открих този форум - надявам се ще ми помогнете с полезна информация. Може ли от БНБ да се закупят излезли от употреба левове - например ето тези ми грабнаха окото: :rolleyes: http://bnb.bg/NotesA...997_50000BGL_BG . Търсих из сайта на БНБ информация, но намерих само за обратната схема - аз давам стари пари, те ми връщат нови...И ако става, може ли да ме упътите къде точно да отида. Надявам се не звучи много тъпо въпроса ми, нов съм в областта ;)

#2 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 613 Мнения:

Публикувано 30 август 2011 - 09:28

От бнб едвали ще си купиш.По скоро в раздел купувам пусни оферта че търсиш такива банкноти-успех ти желая.

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 30 август 2011 - 10:54

Това което можеш да купи от БНБ и на какви цени в какво качество... :)
Няма да пише "Проба" на него както на тази на снимката а ще е реална банкнота, но все пак ;)
тук

#4 changel

changel
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 31 август 2011 - 09:12

Много благодаря :) Тия дни ще отскоча до БНБ да "напазарувам", гледам че цените не са много солени, само инфлационните серии от 97ма са малко по-скъпички, но и на тях ще им дойде времето.

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 31 август 2011 - 09:18

Много благодаря :) Тия дни ще отскоча до БНБ да "напазарувам", гледам че цените не са много солени, само инфлационните серии от 97ма са малко по-скъпички, но и на тях ще им дойде времето.

Щото нали все още ги искупуват а и номиналите са големи....тоест 50 000 ти можеш още да ги смениш за 50 лв, та затова цената им е по-висока, няма как да я продадът на 35 лв, че да я смениш след това за 50 :lol: :lol: :lol:
Иначе както виждаш цените са съвсем, съвсем кадърни за нещата в наличност.

#6 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 432 Мнения:

Публикувано 16 септември 2011 - 05:41

мене ако питаш не си троши парите за тези емисии.един пич продава 100 лева 1989-розовата-мадарския конник.ако искаш ще ти дам емейла му.поздрави.

#7 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 16 септември 2011 - 08:00

да тез 100 лева от рядкост последни 2 години подобни на 1 ст. НРБ станаха ебати конвейра...аз лично не бих се засилил изобщо предвид предлагането

#8 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 406 Мнения:

Публикувано 16 септември 2011 - 08:11

нищо подобно, колкото са били рядкост преди 10 г. толкова са и сега, специално за 100 лева турската емисия има към 300 бройки.
При банкнотите много рядко но все пак излиза по някога някоя пачка случайно и срива цените на пазара което е нормално.
Например бон 5000 лева 1945 г. го търсих непрегъван над 2 години и като го намерих не се замислих да платя 170 лв. за него.
След 1 година излезе една или две пачки непрегъвани от района на Ст.Загора и цените се сринаха до към 25 лв парчето.
По същия начин 1000 лева 1943г. на времето я закупх над 400 лв. докато от Германия не излязоха 1-2 пачки и паднаха до 280-300 лв.

Фалшификациите при банкнотите няма нищо общо с това при монетите, освен от стремежа да се забогатее :D

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 16 септември 2011 - 08:31

аз имах в предвид не ментетата е невероятна активност на някой подобни неща по време на криза или "уж" криза. Въпреки че си прав...несравними са. Монетите бъкат от ментета и по специално (81-ва НРБ) колкото и други хора бясно да го отричат за да им върви бизнеса, докато при старите банкноти по-скоро би било изключение :)
Мисълта ми беше че за 5 месеца се начетох на 8 места че предлагат тази банкнота и или един и същи човек я предлага чрез други из всеки срещанат форум или е излезло някакво количество на веднъж....

Но да пита някой за 2 лева 1981 и аз да гледам че някой му пиши да не се занимава щото имал една каса от 1916, тези не знам защо некой си мисли че минават... Е Жоро нема да стане номера, без повече подобни глупости!

#10 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 406 Мнения:

Публикувано 16 септември 2011 - 08:58

тъй и тъй стана въпрос за стотинки, абе тука едни 2 стотинки с народна република, верно ли са били толкоз редки? ;)

#11 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 16 септември 2011 - 11:19

хехех ДА, Верно и още не сме хванали тяхно менте, Смятай ;) Все още са добре дошли за купуване, ама и тя ще е довреме ми се види :blink:

#12 evgenikd

evgenikd
  • Потребители
  • 50 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2016 - 01:13

Да не отварям нова тема заради едно питане и предполагам 1-2 отговора отсреща, пиша в тази. Защо има съществена разлика в цената между банкноти от 500 лева 1943 в качество UNC. Например в аукциона има за 50 и 80 лева. Може би заради рядкостта им в серийният номер т.е. буквата?

#13 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2016 - 06:15

по-скоро разлика в печалбата на определен търговец.
Не мисля че има по-рядка серия от тази (разбира се в случая малко гадая и нямам каталога за да видя оценката - причината: Твърде рядко ми се налага оценка на банкнота. Но на който му е нужно по-често моят съвет е да си го закупи!)

#14 evgenikd

evgenikd
  • Потребители
  • 50 Мнения:

Публикувано 23 февруари 2016 - 03:18

И аз съм на ваше мнение, че е според търговеца. Ами викам, да не да изпускам някаква подробност и затова реших да питам. Имам каталог на книжните пари, но не ми е под ръка. Благодаря за отговора!

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни