Към съдържанието

Снимка

5 лева от 1894 година

13 replies to this topic

#1 steelmen

steelmen
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 01 януари 2012 - 05:02

За много години на всички!
Здравейте, от известно време съм си наумил да се сдобия с тази монета, харесал съм в момента такава от аукцион, та пускам темата със снимки за да можете да дадете коментар, ако желаете разбира се, за самата монета и за това приблизително към каква цена да се придържам. До сега не съм закупувал от аукцион (а и като цяло все още съм заек по тема монети) и се притеснявам донякъде, след като не съм я виждал на живо, да не би пък да не е оригинална, а реплика.
Благодаря предварително на отзовалите се!

Прикачени файлове

• Прикачен файл  739713.jpg   62,75K   118 Брой сваляния
  • Прикачен файл  739713_0.jpg   62,27K   113 Брой сваляния

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7732 Мнения:

Публикувано 01 януари 2012 - 05:10

Коментара не е проблем...
Като начало по-скоро не е реплика. Засега мисля че има само едно засечено менте на 5-левките което сме коментирали тук и при него има явна разлика в метала оттам в теглото. Винаги, ако се притесняваш, може да поискаш от продавача снимка на монетата върху везничка за да се види теглото. Ако отговаря, то най-вероятно ще е почти 100 %-ва гаранция за истенноста и. Не че не може да се нагласи, но досега е е отчитана такава или не ми е известна.
По-тази: доста захабена, има сериозни заносвания на най-лесно изтриваемите части от релефа и някой по-трудно заносващи като розите, брадата мустаците и косата. Прави силно впечатление че гурта поне на 5 места има сериозни подбитости, това не е особенно положително. На база горното аз не бих дал повече от 10 % над среброто за точно този екземпляр, просто е нерентабилно. Мисля че сравнително лесно би-могло да се намери малко по-скъп, но и по-запазен екземпляр и това би бил моят съвет като цяло

#3 steelmen

steelmen
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 01 януари 2012 - 05:14

Ще използвам същата тема да питам и за 2-та лева от същата година. :)

Прикачени файлове

• Прикачен файл  733793.jpg   46,46K   81 Брой сваляния
  • Прикачен файл  733793_1.jpg   53,29K   51 Брой сваляния

#4 steelmen

steelmen
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 01 януари 2012 - 05:18

Благодаря много за бързия отговор и то на 1-ви януари! :)

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7732 Мнения:

Публикувано 01 януари 2012 - 05:20

Току що погледнах монетата в аукциона. Същият продавач има и няколко доста по-прилични който засега вървят на близки цени (но най-вероятно в краят ще са различни)
Също така моето мнение да опиташ да намериш нещо близко до това:
http://auction.bg/item.php?id=735132
Естествено цената мисля че винаги може да се коментира, но въпросът е че това е задоволително стартово колекционерско качество (според мен) Нека и колегите дадът мение, а някой може и да предложи нещо за продажба, евентуално :)

#6 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7732 Мнения:

Публикувано 01 януари 2012 - 05:23

Ще използвам същата тема да питам и за 2-та лева от същата година. :)

същото мнение. Тази има няколко плюса. Определено факта че матричният гланц си е там (доколкото може да се нарече така) е много добър плюс, няма подбитости по гурта, също доста добре. Но тук затриванията са значителни. Въпреки плюсовете, при тези затривания не мога да оценя много високо подобен екземпляр (поне аз) а от там и цената не може да бъде кой знае колко високо

#7 minova4

minova4
  • Супер Модератори
  • 1363 Мнения:

Публикувано 01 януари 2012 - 08:33

Току що погледнах монетата в аукциона. Същият продавач има и няколко доста по-прилични който засега вървят на близки цени (но най-вероятно в краят ще са различни)
Също така моето мнение да опиташ да намериш нещо близко до това:
http://auction.bg/item.php?id=735132
Естествено цената мисля че винаги може да се коментира, но въпросът е че това е задоволително стартово колекционерско качество (според мен) Нека и колегите дадът мение, а някой може и да предложи нещо за продажба, евентуално :)

Цената е твърде висока, а и за мен монетата не става и не бих я купил, освен на цената на материала ;)

@steelmen, първата петолевка също не е в добро състояние, твърде много удари по гурта има и не става за колекция, поне според мен.
И за да получиш по-адекватни отговори е добре да посочваш и цената, на която се предлагат монетите. В случая, за мен и двете петолевки са на цената на материала, първата + до 10 % отгоре. Повече не си заслужават, особено втората.

#8 kalchomaniq

kalchomaniq
  • Потребители
  • 6 Мнения:

Публикувано 23 януари 2012 - 01:58

Имам добре запазена 5лв от 1885 година. не съм я снимал още,но ще е скоро.Ориентировъчна цена запродажбата и? Благодаря

#9 mangar

mangar
  • Потребители
  • 34 Мнения:

Публикувано 23 януари 2012 - 02:51

много зависи.От цена на материал, тоест около 20тина лева до 200-300лв но малко ме съмнява да е в такова качество. Долу-горе в аукционите вървят по 40-50лв-

#10 kalchomaniq

kalchomaniq
  • Потребители
  • 6 Мнения:

Публикувано 31 януари 2012 - 02:52

много зависи.От цена на материал, тоест около 20тина лева до 200-300лв но малко ме съмнява да е в такова качество. Долу-горе в аукционите вървят по 40-50лв-

ето и снимкитеПрикачен файл  DSCI0940.JPG   3,79Мегабайта   60 Брой свалянияПрикачен файл  DSCI0941.JPG   3,75Мегабайта   70 Брой сваляния

Имам още няколко монети:
-20лв 1940
-50лв 1940
-20ст.1912
-2лв 1925
-5лв 1930
-100лв 1937
-20ст 1906

#11 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1456 Мнения:

Публикувано 31 януари 2012 - 05:47

Не е лоша дясната петолевка, недей да я чистиш, остави я както е.

#12 kalchomaniq

kalchomaniq
  • Потребители
  • 6 Мнения:

Публикувано 31 януари 2012 - 07:20

разбирасе че няма да я чистя

#13 kalchomaniq

kalchomaniq
  • Потребители
  • 6 Мнения:

Публикувано 31 януари 2012 - 07:28

ето и още малко бг монетки

Прикачени файлове

• Прикачен файл  DSCI0954.JPG   3,6Мегабайта   43 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSCI0956.JPG   3,6Мегабайта   38 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSCI0960.JPG   3,84Мегабайта   36 Брой сваляния

#14 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7732 Мнения:

Публикувано 31 януари 2012 - 10:53

дясната 5-левка не е лоша (т.е. към добра бие :lol: )...ама другото малко към материал клони..

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни