Към съдържанието

Снимка

Цени на българските монети 1881 - до наши дни

30 replies to this topic

#1 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 659 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 12:03

Правя темата с идеята колегите, които се занимават от много време и/или имат много опит с покупко-продажба на български монети да сложат нормалните цени на монетите в периода 1881 до наши дни или поне царските монети и няколкото социалистически, които представляват интерес. Ясно ми е че цената на дадена монета се образува от много фактори въпроса е да се сложат някакви нормални цени (няма смисъл да се слагат цени на монетите, за които се знае, че са в единични бройки), защото има доста разлика в цените на двата известни български каталога. Нека цените са подредени в тази последователност, за да е по-прегледно: VF20 (F); XF40 (VF); AU55 (EF); MS63 (UNC).
  • tod74 likes this

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8071 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 06:46

с радост бих помогнал ако някой се постарае да направи примерен файл..да речем в ексел.
иначе според мен няма да е нужно толкова, а пос скоро да влезем до VF30...много малка част от монетите минават това качество

#3 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 09:22

Roca, мисля си че ниските качества са ясни горе-долу как вървят.
Последния каталог който взех 2013-та Bulphila например дава за петолевките XF до AU55 цени от 200 до 600 лева, което... няма кой да извади толкова в момента (освен някой "истински ценител" отвреме навреме).
При UNC пък обратното - дават 1000-1200 лв за минт стейт 63 (за петолевките 1884-85), а ако някой извади MS63 от тези години веднага ще му извадят поне 4-5 хиляди, защото до момента мисля че няма нито една с такъв грейд (84-85-та).

Има и доста други огромни разлики в цените сравнени с пазарните, но както и да е.
(Niki, неволно ли си объркал грейдовете в скобите или това са в английската версия степените)

#4 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 659 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 09:36

Roca, мисля си че ниските качества са ясни горе-долу как вървят.
Последния каталог който взех 2013-та Bulphila например дава за петолевките XF до AU55 цени от 200 до 600 лева, което... няма кой да извади толкова в момента (освен някой "истински ценител" отвреме навреме).
При UNC пък обратното - дават 1000-1200 лв за минт стейт 63 (за петолевките 1884-85), а ако някой извади MS63 от тези години веднага ще му извадят поне 4-5 хиляди, защото до момента мисля че няма нито една с такъв грейд (84-85-та).

Има и доста други огромни разлики в цените сравнени с пазарните, но както и да е.
(Niki, неволно ли си объркал грейдовете в скобите или това са в английската версия степените)

Това са на английски. Ако някой направи excel таблица ще е наистина много полезна информация.

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8071 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 09:36

да де, ама високите качества ще служат само за да си чешем езиците, т.е. винаги някой ще каже, абе ако оценявате една монета на 6000 лв, ще ги дадете ли ако я извадя в това качество, и сяда едно писане, мислене, лъгане, накрая монетат излиза в доста по-ниско качество. Т.е. да не е лошо, да го има, но едва ли наякой ще му е нужно за оценка. Булфила отдавна работят на принципа, да пише нещо, че да изкараме 6 лв на година...тъй тъй има сигурен пазар от х човека
Ники предполагам ги е объркал, и едва ли е умишлено. Според мен трябва да са VF20 (VF); XF40 (XF); AU55 (EF ili AU ); MS63 (UNC).

#6 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 624 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 09:57

Според мен добре е да има следната последователност - снимка, оценка на състоянието, цена от реализирана сделка. Така ще е най-близко до действителността. Иначе моето впечатление е, че сделки се правят на цени "плаващи" между двата най-популярни каталога.
2 стотинки 1881 - AU55 - 600 леваПрикачен файл  2st1881B.jpg   52,14K   190 Брой сваляния

Прикачени файлове

• Прикачен файл  2st1881A.jpg   46,52K   123 Брой сваляния

#7 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8071 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 10:01

не мисля че снимката е на AU или отговаря на това...цената е друга тема

#8 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 659 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 10:01

Аз гледам това NGC

#9 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 10:08

Най-ползваната е скалата на Шелдън от 1 до 70, ако вземем да ги мешаме с другите няма смисъл.
Roca, точно към au55 е стотинката горе приблизително, но цената не е нормална. Бих попитал колегата eagle60 дали е купувач или продавач в сделката, дано да е второто.
Иначе, от сделка до сделка има голяма разлика, някои неща се взимат изгодно, някои не, и ако има подставени "акаунти" да наддават, не може да се прецени нищо за цената.

#10 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 624 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 10:13

Това е проблема със снимките, че не дават добра информация.Това е една от причините за въвеждане на сертифицирането. Друг пример: 1 лев 1923, MS63,180 лева.Прикачен файл  1lw1923B.jpg   38,75K   159 Брой сваляния

Прикачени файлове

• roca likes this

#11 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 624 Мнения:

Публикувано 04 декември 2012 - 10:15

Най-ползваната е скалата на Шелдън от 1 до 70, ако вземем да ги мешаме с другите няма смисъл.
Roca, точно към au55 е стотинката горе приблизително, но цената не е нормална. Бих попитал колегата eagle60 дали е купувач или продавач в сделката, дано да е второто.
Иначе, от сделка до сделка има голяма разлика, някои неща се взимат изгодно, някои не, и ако има подставени "акаунти" да наддават, не може да се прецени нищо за цената.

За радост бях продавач! Не беше чрез аукцион, а купувач-продавач. Между другото купувачът ми показа същата монета, качество MS63, и я беше купил 2 часа по-рано за 1666 лева!

#12 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 299 Мнения:

Публикувано 05 декември 2012 - 12:07

А какво мислите за Краузе?
Каталожните цени какви са - Купува или Продава?
По нашите каталози как да тълкуваме дадената цена, например за UNC, като стартова за MS60, максимална или средна - MS63-65?

Цените за мен са според пазара. Дето са казали - едно нещо има цена ако го искат повече от един човек.

#13 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 659 Мнения:

Публикувано 05 декември 2012 - 12:50

В Краузе цените не са обновявани от доста време (поне българските) така, че не може да се сверява с него. Чуждите нумизмати имат други източници, според мен за монетите. А в крайна сметка е важно "нормалната" цена за даденото качество, все пак казах, че няма смисъл да се вкючват някакви монети, за който всички знаем, че са в единични бройки. Пазара ни не е като американския или на някоя голяма европейска държава и цените трябва да може да са сравнително точни.

#14 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 05 декември 2012 - 02:19

Така е, Краузе дават точни цени само за американските монети, всичко останало (почти) е някаква боза.
Примерно, ЮАР, Китай, Индия и много други (както и БГ), монетите си имат доста сериозни цени в UNC, но в Краузето са смешни от порядъка на 10-20 до 50-100 долара повечето. Нереални цени.

#15 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 299 Мнения:

Публикувано 05 декември 2012 - 11:17

Значи ще купуваме по Краузе и ще продаваме по нашите! ;) :D

#16 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 410 Мнения:

Публикувано 05 декември 2012 - 12:36

предали сме за Краузе за банкнотите, така че скоро ще са актуални на банкнотите. За монетите просто някой трябва да се захване да установи връзка и т.н.

#17 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 299 Мнения:

Публикувано 06 декември 2012 - 01:44

Като говорим за нашите каталози и качеството: - Кой от многото стандарти за дефиниция на степените са взети предвид?
Аз усреднявам между трите стандарта - американския, европейския и австралийския.
Това което го пише навсякъде е, че никой стандарт не е перфектен. Американския има прекалено много степени, оттам и твърде субективното определяне на цена и качество за хора без опит. Вместването на тези степени(и опита да се определят някакви съответстващи цени) между нашите три цени по каталог си е проблем.
За междинните грейдове при покупка предпочитам някой от другите два, но пък там има несъвпадане между степените с американския!
Та по кой стандарт са нашите каталози и нашите(на колекционерите)разбирания за дадено качество? :unsure:

#18 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 06 декември 2012 - 02:14

По US-стандарта са в Bulphila-та (скалата на Шелдън), няма откъде да дойдат иначе AU55 или MS63.

#19 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 299 Мнения:

Публикувано 06 декември 2012 - 03:44

По US-стандарта са в Bulphila-та (скалата на Шелдън), няма откъде да дойдат иначе AU55 или MS63.

Този не съм го разглеждал. Имам впечатление от другия, и то от 2010. Нови не съм вземал. Следя цените в Аукциона, а и от доста колеги чувам, че каталожните цени не са критерий. Почнах да се питам какъв е смисъла от каталози, че и два?

#20 pe4en

pe4en
  • Напреднали
  • 261 Мнения:

Публикувано 06 декември 2012 - 05:38

Без каталог не може.Цената се определя от интереса към дадената монета, може и повече от каталога, а може и по-малко. ;)

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни