Към съдържанието

Снимка

vapraos za konservirane

41 replies to this topic

#1 jorodi5555

jorodi5555
  • Потребители
  • 90 Мнения:

Публикувано 03 януари 2013 - 09:53

Zdraveite, parvo iskam da se izvinq za latinicata (pisha ot telefona). Da Vi pozdravq s nastapvaneto na novata godina i Vi povelavam vsichko nai-dobro. Sega na vaprosa mi koito sigorno e zasegnat veche.
Da rechem che sam pochistil edna bronzova moneta ot mekata patina i relefa izlezna dobre. S kokvo moje da se konservira i zapechata.

#2 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 03 януари 2013 - 12:24

Zdraveite, parvo iskam da se izvinq za latinicata (pisha ot telefona). Da Vi pozdravq s nastapvaneto na novata godina i Vi povelavam vsichko nai-dobro. Sega na vaprosa mi koito sigorno e zasegnat veche.
Da rechem che sam pochistil edna bronzova moneta ot mekata patina i relefa izlezna dobre. S kokvo moje da se konservira i zapechata.

При почистването на монетите трябва да се стремиш да запазиш ненарушена целоста на патината.Почистването не означава да почистиш и премахнеш патината.Но в някои случаи запазването на патината е невъзможно.В твоя случай щом си свалил патината и се е оголил метала достатъчно е да поставиш монетата в хартиено пликче.Така тя трябва да се съхранява на място лишено от влага.Може да се съхранява и в найлонови или пластмасови опаковки но при рязка промяна на температурата може да се образува конденз и влага.Така съхранената монета трябва да я проверяваш периодически за образуването на бледозелени прахообразни петна.Тия петна се появяват при превръщането на медния хлорид в основен меден хлорид.При наличието на влага този процес се ускорява.Има голяма вероятност това да не се случи,но ако се появят петна пиши пак да ти кажа какво трябва да направиш.Никакво импрегниране и консервиране не помага против появата и развитието на медния хлорид.
Ако беше лесно да си българин, всеки щеше да е българин!

#3 jorodi5555

jorodi5555
  • Потребители
  • 90 Мнения:

Публикувано 03 януари 2013 - 04:06

При почистването на монетите трябва да се стремиш да запазиш ненарушена целоста на патината.Почистването не означава да почистиш и премахнеш патината.Но в някои случаи запазването на патината е невъзможно.В твоя случай щом си свалил патината и се е оголил метала достатъчно е да поставиш монетата в хартиено пликче.Така тя трябва да се съхранява на място лишено от влага.Може да се съхранява и в найлонови или пластмасови опаковки но при рязка промяна на температурата може да се образува конденз и влага.Така съхранената монета трябва да я проверяваш периодически за образуването на бледозелени прахообразни петна.Тия петна се появяват при превръщането на медния хлорид в основен меден хлорид.При наличието на влага този процес се ускорява.Има голяма вероятност това да не се случи,но ако се появят петна пиши пак да ти кажа какво трябва да направиш.Никакво импрегниране и консервиране не помага против появата и развитието на медния хлорид.

Здравейте, не съм оголил метала, патината си стои по цялата монета. Махнал съм налепите около буквите и лицето но тжардата и тамна патина си стои по цялата монета.

#4 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 03 януари 2013 - 06:03

Здравейте, не съм оголил метала, патината си стои по цялата монета. Махнал съм налепите около буквите и лицето но тжардата и тамна патина си стои по цялата монета.

Със патина или без патина монетите се съхраняват по един и същи начин.Слагай я в класьор,кутийка или торбичка без да я мажеш с нищо.

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7683 Мнения:

Публикувано 03 януари 2013 - 09:59

Със патина или без патина монетите се съхраняват по един и същи начин.Слагай я в класьор,кутийка или торбичка без да я мажеш с нищо.

не съм сигурен че си прав за последното, но предпочитам да запазя продължението за себе си. Първо за съхранението на различни монети, като място, са подходящи различни методи, за начинът също ;)

#6 jorodi5555

jorodi5555
  • Потребители
  • 90 Мнения:

Публикувано 03 януари 2013 - 10:29

не съм сигурен че си прав за последното, но предпочитам да запазя продължението за себе си. Първо за съхранението на различни монети, като място, са подходящи различни методи, за начинът също ;)

Я кажи за последното. Интересувам се как да стане навсякаде един цвят, по-тъмняла и даже леко ласкава пимерно ето така. http://www.wildwinds...II/RPC_1702.jpg Явно, че накрая е намазана с нещо. Моля открехнете ме!

#7 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 02:48

лакирана с лак за нокти

#8 kurty

kurty
  • Напреднали
  • 130 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 09:39

патинираните монети е почти задължително да се намажат със боров вазелин или пчелен восък.
това спира достъпа на кислород до микроскопичните язвички в патината и пречи да се влоши качеството и докато я съхраняваш с годиниПубликувано изображение

#9 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 09:44

Я кажи за последното. Интересувам се как да стане навсякаде един цвят, по-тъмняла и даже леко ласкава пимерно ето така. http://www.wildwinds...II/RPC_1702.jpg Явно, че накрая е намазана с нещо. Моля открехнете ме!

Музеите използват за консервация паралоид В-72 - когато след лакирането и преди пълното му изсъхване не го пипат се получава този гланц. Когато го пипнат и леко потъркат се получава матов гланц и не личи лакирането.А ако само го пипнат върху монетата остава пръстов отпечатък.
Ако нямаш такъв препарат, както казва колегата kurty, най-добре е с боров вазелин. Ако и такъв нямаш - свинска мас.

#10 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 02:49

Почистването,реставрацията,консервацията и съхранението на монетите в музеите и при нумизматите е различно.Това е така защото целите и изискванията се различават.Идеалните условия за различните материали не са еднакви.Например относителната влажност на въздуха трябва да се подържа под 68 процента и горна граница на температурата 15-24 градуса.Няма да говорим и за другите изисквания за съхранение на музеите.Нумизматите е прието масово да съхраняват монетите си в класьори,кутии,пликчета и хартиени торбички.При почистването,реставрацията и консервацията музейните лаборатории се стремят максимално да обезопасят монетите и предметите за по дълго време.По тоя начин понякога жертват красивия външен вид и патината на монетите.Критериите за красота на монетите на музеите и колекционерите се разминават.Виждал съм как почистват в музея в Шумен находка от около 800 колонии и няколко медальона с хубава патина в киселинен разтвор.Всички лъснаха до метал.Последния случай е с находката на тетрадрахми при което пише че монетите са били разделени с големи усилия.При такова варварско разделяне части от гланца или повърхноста на монетите се отделят и остават върху окисите на съседната тетрадрахма.Самите тетрадрахми също могат да се изкривят или да получат драскотини.Така залепналите монети се разделят само по химичен начин.Тия случаи предполагам че са изключения.Сигурен съм че има и добри майстори реставратори в музейните лаборатории. http://morskivestnik...ov01102012.html Когато една монета е почистена добре и е с хубава патина тя не се нуждае от никакво мазане.Без лакове и вазелини монетите са по красиви.Хубавата патина която ги е защитавала в земята 2 000 г.ще продължи да ги пази при добро съхранение.Почистването и реставрирането на монетите има много тънкости.Аз съм почистил десетки хиляди бронзови,медни и сребърни монети монети.Има начини как да се уеднакви патината,как да се тушират драскотини,да се възстанови частично патината?Полиране на патината и кои патини могат да се полират?Как да се направят букви или части от образа унищожени от корозията?Как да се възстанови повърхноста на корозирала монета до огледална?Отглеждане на нова патина.С какви инструменти и четки трябва да се чистят монетите?Какви химикали трябва да се използват за бронзови и какви за сребърни монети.Много от въпросите имат отговор тук. http://books.moneton...acia/plamen.pdf
Колега jorodi5555,за да стане патината еднаква трябва да я намажеш с крем който съдържа сяра.Такъв крем е "Нивея" или да си купиш от аптеката пакетче сяра на прах и да я размесиш с някой крем.Ако някой се интересува и не му е ясно нещо по тоя въпрос да пита,с удоволствие ще му отговоря.
  • Kas likes this

#11 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 04:40

Колега jorodi5555,за да стане патината еднаква трябва да я намажеш с крем който съдържа сяра.Такъв крем е "Нивея" или да си купиш от аптеката пакетче сяра на прах и да я размесиш с някой крем.Ако някой се интересува и не му е ясно нещо по тоя въпрос да пита,с удоволствие ще му отговоря.

Само не със сяра - първата седмица е перфектна, но ако влажността в помещението е по-висока сярата унищожава дори и здравата патина - това ми е от личен опит - купувал съм монети, киснати в сяра - идеален външен вид до 10-тия ден и след него вече са позеленясали и където е имало язвички се разяжда още по-надълбоко. Говоря за медни монети.За жалост не мога да приложа снимка и да видите на какво са заприличали монетите, защото се ядосах и ги хвърлих в лицето на продавача.За мене това със сярата е търговски трик - продават ти идеално изглеждаща монета, а след някой-друг ден е в отвратително качество. Не знам колегата vvarbanov как ги е съхранявал след сярата и е оставал доволен, но ви казвам в моя горчив случай какво се получи. И други колеги са си патили от такива търговци.
  • edin, marrk, t0rress and 1 other like this

#12 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 05:02

първата работа след почистване е да премахнеш влагата примерно леко фламбиране със спирт. сяра, кремове и вазелини в никакъв случай за консервиране. вазелин или зехтин (намазваш и оставяш за няколко дни) можеш да ползваш само за почистване
  • vvarbanov likes this

#13 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 05:12

http://www.collector...quities.com/89/
  • vvarbanov likes this

#14 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 06:26

Само не със сяра - първата седмица е перфектна, но ако влажността в помещението е по-висока сярата унищожава дори и здравата патина - това ми е от личен опит - купувал съм монети, киснати в сяра - идеален външен вид до 10-тия ден и след него вече са позеленясали и където е имало язвички се разяжда още по-надълбоко. Говоря за медни монети.За жалост не мога да приложа снимка и да видите на какво са заприличали монетите, защото се ядосах и ги хвърлих в лицето на продавача.За мене това със сярата е търговски трик - продават ти идеално изглеждаща монета, а след някой-друг ден е в отвратително качество. Не знам колегата vvarbanov как ги е съхранявал след сярата и е оставал доволен, но ви казвам в моя горчив случай какво се получи. И други колеги са си патили от такива търговци.

Това е невъзможно колега.Много от готовите препарати за патиниране съдържат сяра .Тя не е виновна за възникналата допълнителна корозия.Тая корозия се дължи на медния хлорид,който се отстранява много трудно.Намазването на монетата с крем съдържащ сяра не може да спре медния купрохлорид.За това са необходими други методи.Всички други корозии се развиват много бавно,освен тази наречена "бронзова болест".Точно това предупреждавах с първия си пост по тая тема това се е случило и при теб.Въпреки почистването медния хлорид остава в шуплите и гънките.Ако ви интересува мога да дам рецепта за неговото отстраняване.За да не обвинявате друг път колегите които са ви продали монетите.Вашия случай на афектираност се дължи на незнанието ви по този въпрос.Радвам се че успях да ви помогна да излезете от заблуждението в което бяхте изпаднал.
П.П.Колега marrk точно това говоря и аз не трябва да се използват никакви вазелини,зехтини и кремове за консервиране.В случая използването на сяра служи за ремонтиране на монетата,а не за музейното и консервиране.
"marrk" благодаря ти за линка,предполагам че и "edin" ще ти благодари защото той се отнася точно за неговия случай на бърза корозия с меден купрохлорид.

#15 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7683 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 08:29

за пореден път, за мое огромно съжаление не мога да се съглася със вас, колега. Явно учебниците който ползвате, не са толкова добри.
Сярата, може да се ползва донякъде за "ремонтиране" но най-вече за медни монети. Доколко е препоръчително и доколко не е друга тема, не искам да изказвам мнение.
Ако продавач замаскира монета със сяра, т.е. продаде монета с фалфива патина, защото тя е фалшива, не е виновен купувача, не е Проблем на колегата edin! То е проблем на продавача който е третирал със сяра! Болеста или непочистването на медният хлорид или каквото е там, също е проблем на продавача и не виждам причини да давате "рецепти" за решение на купувача или колегата "edin"! Защо не дадете на продавача, или г-н Х, У или какъвто е там как да си отстрани проблема, вместо да опитвате да научите купувача как да си реши проблема?
Това звучи по същият начин като аз да ви уча как ако си купите нов телевизор с проблем как да го отремонтирате в стил домашен майстор вместо да го върнете в магазина?
Освен това аз в практиката си съм използвал за вторично консервиране и вазелин и различни видове кремове при което не се поврежда целоста на патината или монета, да не говорим колко далеч е това от музейно консервиране и какво му е общото с темата. Та ние не сме музей! Моля ви. Разбира се че ако монетата е увредена от корозия подобна на бронзова болест не вазелин ами и замразител не би я спасил, да не говорим за сяра, но ако ядрото е добре почистено често такъв вид кремове придават отличен визуален ефект , което вече е въпрос на вкус, а не на вреда или не.

Поздрави
  • edin and marrk like this

#16 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 11:39

за пореден път, за мое огромно съжаление не мога да се съглася със вас, колега. Явно учебниците който ползвате, не са толкова добри.
Сярата, може да се ползва донякъде за "ремонтиране" но най-вече за медни монети. Доколко е препоръчително и доколко не е друга тема, не искам да изказвам мнение.
Ако продавач замаскира монета със сяра, т.е. продаде монета с фалфива патина, защото тя е фалшива, не е виновен купувача, не е Проблем на колегата edin! То е проблем на продавача който е третирал със сяра! Болеста или непочистването на медният хлорид или каквото е там, също е проблем на продавача и не виждам причини да давате "рецепти" за решение на купувача или колегата "edin"! Защо не дадете на продавача, или г-н Х, У или какъвто е там как да си отстрани проблема, вместо да опитвате да научите купувача как да си реши проблема?
Това звучи по същият начин като аз да ви уча как ако си купите нов телевизор с проблем как да го отремонтирате в стил домашен майстор вместо да го върнете в магазина?
Освен това аз в практиката си съм използвал за вторично консервиране и вазелин и различни видове кремове при което не се поврежда целоста на патината или монета, да не говорим колко далеч е това от музейно консервиране и какво му е общото с темата. Та ние не сме музей! Моля ви. Разбира се че ако монетата е увредена от корозия подобна на бронзова болест не вазелин ами и замразител не би я спасил, да не говорим за сяра, но ако ядрото е добре почистено често такъв вид кремове придават отличен визуален ефект , което вече е въпрос на вкус, а не на вреда или не.

Поздрави

Колега "roca",аз не ви карам да се съгласявате с мен.Аз очаквам да ме питате за работи които не разбирате или не са ви ясни.За учебник ми служи най вече опита който имам.Поправянето на отделни дефекти или направата на изцяло нова патина със сяра или с други препарати си личи и се познава лесно.Затова и цените на такива монети са по ниски.Грешката да не познаят и да не се съобразят с това могат да допуснат само новите нумизмати.Обикновенно нумизматите бързо ги научават тия работи.Аукционите са пълни с такива монети,това е нормално защото това не са фалшификати.Музеите също са пълни с реконструирани и поправени предмети които не се броят за фалшиви.Когато монетите и предметите се намерят и почистят не си личи наличието на меден хлорид,защото той е постигнал някакво равновесно положение с окръжаващата го среда.На тоя етап нито нумизматите нито музея изследват антиките за хлориди.Вследствие промяната на средата и особенно повишената влажност (както забеляза колегата "edin")активизират така наречената "бронзова болест".Затова медните и бронзови антики трябва да се следят за подобни признаци.Чак след установяването на наличието на хлориди се вземат мерки.Тоест продавачите не могат да бъдат обвинени в недобросъвестност.Монетите нямат гаранции като телевизорите от една,две или пет години против развитието на корозия.Никога не съм чувал че някъде дават такива гаранции и не мога да разбера защо ти искаш такива.На новите нумизмати им изглежда че медните и бронзови монети са по красиви като се намажат с разни кремове и вазелини.Този вкус след години се променя и те почват да предпочитат естествения вид на монетите.На намазаните монети трябва да се гледа с подозрение защото по тоя начин обикновенно се прикриват дефекти.По същия начин начинаещите нумизмати предпочитат да лъскат сребърните монети със сода или паста за зъби.Но след време спират да правят това защото критериите им израстват и се променят.Очаквах въпроси свързани с почистването на монетите,а не разискването на нравствени и етични проблеми свързани с търговията.Но няма значение и те са интересни и полезни.Като гледам какви въпроси дискутираме ми се струва че трябва да има и много питания за почистването на монетите и тяхната реставрация.
П.П.Хубавите запазени монети не се нуждаят от консервация ,а от правилно съхранение.

#17 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 05 януари 2013 - 12:16

стига с тая сяра, руши патината. по-горе говориш за ретуш, не ти е работа да се гавриш с историята няма начин с това да подобриш качеството напротив влошаваш го в пъти
  • edin likes this

#18 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 05 януари 2013 - 02:11

стига с тая сяра, руши патината. по-горе говориш за ретуш, не ти е работа да се гавриш с историята няма начин с това да подобриш качеството напротив влошаваш го в пъти

Ето го пак линка на ръководството за почистване и консервация който съм дал и по горе. http://books.moneton...acia/plamen.pdf На стр.64 е дадена рецепта за направа на черна патина,тя съдържа меден сулфат (сулфати се наричат солите и естерите на сярната киселина).Различните медни сулфати,карбонати,нитрати,хлориди придават на патината зелени и сини цветове.Те могат да се намерят в интернет магазина за колекционери
www.numizma.com."Черната патина е много разпространена и в натура изглежда по добре отколкото на снимка цит.стр.19".При употреба на сяра без нагряване за уеднаквяване на патината и за потъмняване на открити участъци метал,не се разрушава съществуващата зелена патина.Тя само става по тъмна до черна в зависимост от количеството сяра.НЕЩО ПОВЕЧЕ ТЯ НЕ ПРОМЕНЯ ТРАЙНО ЦВЕТА НА СЪЩЕСТВУВАЩАТА ПАТИНА И МОЖЕ ДА СЕ ИЗМИЕ С ВОДА И САПУН.Тогава монетата отново възвръща естествения цвят на патината си.Тия работи не ги говоря наизуст,а съм ги пробвал многократно.Това е елегантен и ефективен начин за подобряване качеството на дефектните монети.
П.П.Смятам че с това слагаме точка за ролята на сярата при патинирането на монетите и можем да се занимаем с други въпроси.Но ако има някакви неясноти може пак да се върнем на тоя въпрос.

#19 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 05 януари 2013 - 02:56

нз аз съм скептично настроен за ползването на сяра.

#20 limona

limona
  • Потребители
  • 25 Мнения:

Публикувано 05 януари 2013 - 09:09

Едно въпросче към колегата Върбанов.Възтановяване на патина - как става този номер върху големите колонии на Никополис и Марцианопол,говорим когато примерно полоевината от патината стои останалата е опадала -въобще възможно ли е?

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни