Към съдържанието

Снимка

Златна монета

12 replies to this topic

#1 jojojo

jojojo
  • Потребители
  • 73 Мнения:

Публикувано 14 септември 2013 - 06:26

Здравейте,някой знае ли какво е това и колко струва
Единственото което знам е че се предава на дъщерята в семейстеото като наследстео
Благодаря за вниманието предварително Прикачен файл  ггггггггггггггггггггг.JPG   1,67Мегабайта   66 Брой сваляния Прикачен файл  P1060919.JPG   1,67Мегабайта   35 Брой сваляния Прикачен файл  P1060920.JPG   1,87Мегабайта   26 Брой сваляния Прикачен файл  P1060921.JPG   1,92Мегабайта   28 Брой сваляния Прикачен файл  P1060922.JPG   1,7Мегабайта   31 Брой сваляния

#2 edin

edin
  • Напреднали
  • 839 Мнения:

Публикувано 14 септември 2013 - 06:36

Здравейте,някой знае ли какво е това и колко струва
Единственото което знам е че се предава на дъщерята в семейстеото като наследстео
Благодаря за вниманието предварително Прикачен файл  ггггггггггггггггггггг.JPG   1,67Мегабайта   66 Брой сваляния Прикачен файл  P1060919.JPG   1,67Мегабайта   35 Брой сваляния Прикачен файл  P1060920.JPG   1,87Мегабайта   26 Брой сваляния Прикачен файл  P1060921.JPG   1,92Мегабайта   28 Брой сваляния Прикачен файл  P1060922.JPG   1,7Мегабайта   31 Брой сваляния

Не е монета. Медальон, обикновено подаряван при кръщене. Златен, обичайният карат е 23,75, но има и с по-ниска проба. Твоя ми изглежда - поне по снимката- на високата проба. Цената му е цената на златото в него, но при интерес достига 10% отгоре.
  • edin likes this

#3 milenmz

milenmz
  • Напреднали
  • 204 Мнения:

Публикувано 14 септември 2013 - 06:40

Това е златен медальон ,който се дава при кръщане.Струва колкото златото в него.

#4 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 483 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 14 септември 2013 - 07:48

Купували са ги нашенци като ходят на хаджилък от божи гроб.Но не съм сигурен дали там са сечени.Може би църквата е въртяла далавера с тях. :unsure:
Ако беше лесно да си българин, всеки щеше да е българин!

#5 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1798 Мнения:

Публикувано 15 септември 2013 - 03:25

Т. нар. кръщенка, принципно са 20 и 22 к. За цвета ако позволите е относителна наситеността предвид светлината. :)
Публикувано изображение

#6 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 483 Мнения:

Публикувано 15 септември 2013 - 07:57

Т. нар. кръщенка, принципно са 20 и 22 к. За цвета ако позволите е относителна наситеността предвид светлината. :)

И аз забелязах (след като се излъгах няколко пъти) че на снимките може да се промени не само нюанса ,но направо да се смени цвета.
Но даже и реално да се гледа златото, каратите трудно могат да се определят по цвета му.Работата е там че стандартите на количествата примеси в златото в разните държави са различни.Например според ГОСТ в руското 14 каратово злато има повече мед и за това е по червено от нашето 14 каратово.В което има повече сребро за сметка на медта.
Византийските 8 каратови златни коруби пък са съвсем бели като сребърни.За това хората са по склонни да ги продадат и по лесно се разделят с тях. ;)

#7 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7732 Мнения:

Публикувано 15 септември 2013 - 09:14

а пакистанските 9 цента са 13,5 карата и са по Евронорма, и това като цяло няма нищо общо с темата.
Затова момчета придържайте се към темата и не пишете глупости, важи във пълна сила за пост 4 и 6

#8 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1798 Мнения:

Публикувано 15 септември 2013 - 10:03

И аз забелязах (след като се излъгах няколко пъти) че на снимките може да се промени не само нюанса ,но направо да се смени цвета.
Но даже и реално да се гледа златото, каратите трудно могат да се определят по цвета му.Работата е там че стандартите на количествата примеси в златото в разните държави са различни.Например според ГОСТ в руското 14 каратово злато има повече мед и за това е по червено от нашето 14 каратово.В което има повече сребро за сметка на медта.
Византийските 8 каратови златни коруби пък са съвсем бели като сребърни.За това хората са по склонни да ги продадат и по лесно се разделят с тях. ;)

Ще да ме прощаваш, но масата руско, което съм срещал, а именно червеното, заради медта за примес е 8 к.
Публикувано изображение

#9 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 409 Мнения:

Публикувано 15 септември 2013 - 10:23

Ще да ме прощаваш, но масата руско, което съм срещал, а именно червеното, заради медта за примес е 8 к.

вземи гербовка и наполеон и ще видиш как гербовката по-червенее а е 22 карата

#10 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 483 Мнения:

Публикувано 15 септември 2013 - 11:21

Всяка държава има стандарт за вида и количеството примеси които се влагат при сеченето на монети и направа на БИЖУТА.Не съм сигурен дали държавите от латинската монетна конвенция към която е и България секат монети от еднаква сплав.По скоро ми се струва че италианските лири и швейцарските франкове бяха по червени от френските франкове и монетите на другите държави от конвенцията.Всички тия които са от един номинал естествено са с еднакъв грамаж и карати.

#11 edin

edin
  • Напреднали
  • 839 Мнения:

Публикувано 16 септември 2013 - 07:52

Виждал съм с много висока проба - 23,75 карата, както и с проба 14 карата, а също и с различни размери - от 22мм до 40мм.
Майстор златар ми обясни, че някои са изработвани от наши майстори на ишлеме, т.е. клиентът си поръчва такъв медальон и си носи някакво злато или иска определен карат и тегло в зависимост от финансовите си възможности. Обикновено големия размер е с високи карати, но това не е в 100% от случаите.
За това най-добре е да се пробва за каратите при златар.
По снимка е невъзможно да се определят каратите.

#12 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1798 Мнения:

Публикувано 16 септември 2013 - 02:04

вземи гербовка и наполеон и ще видиш как гербовката по-червенее а е 22 карата

OK, нека конкретизирам, че съм говорил за ювелирно, а не нумизматично, та оттам и този карат.
Патент си им е медта, спор няма.
Относно примесите - имах едни подобни, бяло, ама бяяялооо, а седи 14 к.
Както и същите, хем са 20 к, хем едното оранжево, другото баш златно жълто.
Химия, кво да го правиш. :D

Публикувано изображение

#13 jojojo

jojojo
  • Потребители
  • 73 Мнения:

Публикувано 16 септември 2013 - 06:46

Благодаря ви за бързите отговори
ето и параметрите на Мед.
10.88 грама - 24 карата

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема