Към съдържанието

Снимка

помощ за средновековна монета и цена ако може

24 replies to this topic

#1 караколето

караколето
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 19 декември 2013 - 02:23

ако може да ми помогнете с тази монета от кой век е и каква и е цената

Прикачени файлове

#2 anonimos

anonimos
  • Потребители
  • 85 Мнения:

Публикувано 19 декември 2013 - 05:23

http://bg.wikipedia....ael_Asen_IV.jpg 10 Кинта.

#3 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 19 декември 2013 - 06:38

ако може да ми помогнете с тази монета от кой век е и каква и е цената

Колко грама е монетата?
  • панко чепа likes this
Ако беше лесно да си българин, всеки щеше да е българин!

#4 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 19 декември 2013 - 08:48

Колко грама е монетата?

колкото и грама да е в това качество и този тип - максимум 15 лева, но...търговията, а и притежанието на такава монета, ако не е регистрирана е до 2 години и до 4000лв глоба!

#5 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 20 декември 2013 - 03:15

колкото и грама да е в това качество и този тип - максимум 15 лева, но...търговията, а и притежанието на такава монета, ако не е регистрирана е до 2 години и до 4000лв глоба!

Уважаеми колега edin ,въпросът е "каква е цената на тази монета"?А не ,"Този тип монети колко струват"?За това е важно теглото точно на тази монета.Лекия тип на тия монети се среща много по рядко и разликата в цената е чувствителна. B)
Никъде не виждам въпрос от колегата "караколето" до колко е законно притежанието ,търговията , .....и т.н с такива монети.Господина може да се намира в чужбина и там да му предлагат монетата.Може само снимка да е видял и да се интересува ,нас това не ни касае.Няма нужда да следиш за законноста във форума. ;)
П.С. Както не ни интересува и по какъв начин някой е придобил статуята си за която питаш в другия си пост.Само "един" доброволен сътрудник би се интересувал от тия работи.
  • панко чепа likes this

#6 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 20 декември 2013 - 10:44

Уважаеми колега edin ,въпросът е "каква е цената на тази монета"?А не ,"Този тип монети колко струват"?За това е важно теглото точно на тази монета.Лекия тип на тия монети се среща много по рядко и разликата в цената е чувствителна. B)
Никъде не виждам въпрос от колегата "караколето" до колко е законно притежанието ,търговията , .....и т.н с такива монети.Господина може да се намира в чужбина и там да му предлагат монетата.Може само снимка да е видял и да се интересува ,нас това не ни касае.Няма нужда да следиш за законноста във форума. ;)
П.С. Както не ни интересува и по какъв начин някой е придобил статуята си за която питаш в другия си пост.Само "един" доброволен сътрудник би се интересувал от тия работи.

Да...разкри ме - аз съм "един" доброволен сътрудник, ама това го бях обявил още доста отдавна, даже бях обяснил псевдонима си. B)
Сега за цената - точно този тип на цар Йоан Александър с 3-те разклонения не зависи от грамажа - за това съм го написал.Онези, по-леките, за които пишеш, си имат други отличителни белези.А и в това качество няма значение.
Написал съм за търговията и закона, за да не се подведе колегата да прави официални сделки през различни сайтове или от непроверени "доставчици" и "купувачи" - напоследък се появиха много.
За статуята - хваща ме яд, че никой от нашите колеги-нумизмати не смее да си покаже колекцията, която може да се оцени на смешни цени, а на някои не им пука да излагат неща, които са мноооооого мноооого скъпи.

#7 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 20 декември 2013 - 12:04

Да...разкри ме - аз съм "един" доброволен сътрудник, ама това го бях обявил още доста отдавна, даже бях обяснил псевдонима си. B)
Сега за цената - точно този тип на цар Йоан Александър с 3-те разклонения не зависи от грамажа - за това съм го написал.Онези, по-леките, за които пишеш, си имат други отличителни белези.А и в това качество няма значение.
Написал съм за търговията и закона, за да не се подведе колегата да прави официални сделки през различни сайтове или от непроверени "доставчици" и "купувачи" - напоследък се появиха много.
За статуята - хваща ме яд, че никой от нашите колеги-нумизмати не смее да си покаже колекцията, която може да се оцени на смешни цени, а на някои не им пука да излагат неща, които са мноооооого мноооого скъпи.

Кои три разклонения имаш в предвид колега?И какви са тия цени като в България пазар няма и притежанието и продажбата на тия монети както сам казваш е незаконна? ;) А за колекцията всеки сам си отговаря.Щом показва статуята ,собственика си е направил сметката.Какво ни интересува монетите и предметите на колегите колко са скъпи и дали са законни?
  • панко чепа likes this

#8 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 20 декември 2013 - 03:42

Кои три разклонения имаш в предвид колега?

След този твой въпрос просто нямам думи.
За да не задаваш повече въпроси - това е "таен код на доброволните сътрудници".
Посочил съм ориентировъчна цена 15 лв - колегата да си прави преценка.
А да те попитам колега, vvarbanov, на каква база лицензираните експерти правят оценка на монетите на колегите при съдебните дела - и при тях липсва факторът "свободен пазар в България"?
Имам си "некакви виждания" по въпроса и за това съм писал тази ориентировъчна цена.
Интересувам се за законността защото искам всички колекционери в България свободно да разполагаме с колекциите си, а не само определени хора.Не може законът за едни да е един, а за други да е мащеха.

Според мен темата вече се разводни.
  • edin likes this

#9 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 20 декември 2013 - 07:05

За да не ме питаш повече как оценяват монетите експертите, ще ти кажа че хвърлят боб.И не ме интересува доброволен сътрудник или доброволен колекционер си.Но да не се отклонявам повече от темата.
П.С.Не ме интересуват и трите загадъчни разклонения ,нито още по тайнствените знаци по които определяш по леките грошове.
  • панко чепа and rosco7 like this

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7683 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 01:45

г-н vvarbanov ако ти не започнеш да спреш да пишеш общи приказки, най-накрая, повтаряме го от 2 години, теб ще пратя за боб, ама сериозно и ще е за последно! Взема да ми писва на моменти, особенно ако съм пил едно уиски.
Ми има каталог с цени, струва пари продава се, купи си го, виж цените, и напиши, свободни съчинения от 1947 когато си бил на полето не искам да слушам, нещата се променят, инфото ти е малко старичко.
Теглото е без значение, монетата е близка до шайба.
Цената и е на близка до шайба! Колко тежи не го вълнува никой колко тежи една шайба!
Нас в този форум ни вълнува дали са законни! Във вашия форум на копачите не ви вълнува. Споделяй мнение за законноста само във вашия форум!

Това сериозно е последно предупреждение! Ти си единствения който съм предупреждавал толкова много пъти, само защото ценя опита и част от мненията ти, но не желая нито да обсебваш форума с мнението си, нито да се заяждаш с колеги, на база личносни догадки, без нито една цифра. Ако твърдиш че лекия тип е по-рядък, чакам каталог със цени на лекия и тежкия тип, тираж на лекия и тежкия тип, сравнение и прочие!
  • edin and vvarbanov like this

#11 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 05:58

г-н vvarbanov ако ти не започнеш да спреш да пишеш общи приказки, най-накрая, повтаряме го от 2 години, теб ще пратя за боб, ама сериозно и ще е за последно! Взема да ми писва на моменти, особенно ако съм пил едно уиски.
Ми има каталог с цени, струва пари продава се, купи си го, виж цените, и напиши, свободни съчинения от 1947 когато си бил на полето не искам да слушам, нещата се променят, инфото ти е малко старичко.
Теглото е без значение, монетата е близка до шайба.
Цената и е на близка до шайба! Колко тежи не го вълнува никой колко тежи една шайба!
Нас в този форум ни вълнува дали са законни! Във вашия форум на копачите не ви вълнува. Споделяй мнение за законноста само във вашия форум!

Това сериозно е последно предупреждение! Ти си единствения който съм предупреждавал толкова много пъти, само защото ценя опита и част от мненията ти, но не желая нито да обсебваш форума с мнението си, нито да се заяждаш с колеги, на база личносни догадки, без нито една цифра. Ако твърдиш че лекия тип е по-рядък, чакам каталог със цени на лекия и тежкия тип, тираж на лекия и тежкия тип, сравнение и прочие!

Става въпрос за един и същ тип монета която се различава само по теглото си.За късмет я има описана в каталога на Ангел Радушев и Господин Жеков : http://www.scribd.co.../94407779/СрМон Тук също са забелязали и отбелязали че монетата е по рядка.Всички сребърни грошове от втория тип са отбелязани със степен на рядкост R2.Само лекия грош който е разновидност от 0,9 грама е R7.Това е достатъчно за да разбере всеки че монетата е по рядка.Долу горе толкова по скъпо се продаваше и на времето когато това беше разрешено. Тя е от един тип с другите и не съм забелязал, нито тук я описват като различаваща са с тайнствени три загадъчни разклонения нито тайнствени знаци.Споменават само за различие в теглото ,(ще добавя от мен) и диаметъра. Монетата на г-н караколето има достатъчно дълбок отпечатък ,като малка част от знаците и монограмите не са излезли при отпечатването ,но те не са изтрити.Парата е в качество между средно и добро и не е шайба.То не може монетата хем да е шайба ,хем да струва 15 лева.Те шайбите ако вървяха по 15 лева до сега да съм милионер.Тъй като колегата edin пропусна да вземе под внимание по рядката разновидност при оценката която направи сега се мъчи да се измъкне като мокра връв.
roca ,ти направо ме учуди,какъв тираж искаш да ти дам и какви сравнения с тиражите на тия монети.Те са средновековни , не са отсечени в монетния двор на Р.България и тиражите им не са публикувани в бюлетина на БНБ.
Господин караколето в тази тема , никъде не пита за законноста при търговията и притежанието на тази монета.Уважаемият колега edin почва да говори за тях и да разводнява темата.Като иска да си отвори друга тема(както вече направи) където да обсъжда богатството и законноста на чуждите колекции.
И да те питам по горе в поста ми "Колко грама е монетата?" си ми чукнал червен минус.Какво толкова лошо съм питал че да ми сложиш минус за тоя въпрос?Този пост е хубав и ако си честен очаквам да ми сложиш плюсче. :D :D :D

П.С.Аз съм безпристрастен ,твойто горно изказване ми хареса и съм ти чукнал плюсче от мене. :D
  • панко чепа, avrelian, rosco7 and 1 other like this

#12 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 09:21

Колега, vvarbanov,
С цел изясняване на спора и уточняване на някои различни наши виждания, доброволно Ви донасям следната информация:
- в каталога на Радушев-Жеков има някои неточности, които са игнорирани,т.е. "оправени" в каталога на д.и.н. К.Дочев, а именно: класификацията на монетите на цар Йоан Александър са с друга хронология и по други признаци, различна от тази на Радушев-Жеков, която обаче - тази на Дочев- се наложи сред 95% от колекционерите, включително и от самите г-да Радушев и Жеков. При съставянето на каталога си д.и.н.К.Дочев е взел под внимание написаното от Радушев-Жеков, но е изходил от по-голямо изследване на средновековното българско монетосечене. Предлагам на вашето внимание неговото описание на този тип монети, заложено в каталога му.
Най-ранни от типа царя и сина му - водят се Второ сребърно монетосечене-първа хронологична фаза - са тези с 5 разклонения в основата на дръжката на знамето, което държат. Те са най-редки и от там и цената им е значително по-висока.Имат различни подразновидности, в зависимост от гравьора, но за колекционерите не са от съществено значение-разликата в цените е около 5%.
Към края на това хронологично менетосечене 5-те разклонения стават 3.Цената на тези с 3-те пада около 5-6 пъти спрямо тези с 5-те разклонения.Дочев ги отнася към същата хронологична група единствено заради грамажа и пълното изписване на монограма БЛАГОВЕРЕН.
Следващите - втора хронологична фаза - са вече само с 3-те разклонения на дръжката на знамето и съкратен-вариант на монограма БЛАГОВЕРЕН. Те са много често срещан тип. И при тях се срещат някои с по-различни варианти на монограмите,т.е. с разменени места, което определя и по-висока цена.

Трета хронологична фаза - монети с опростена гравьорска изработка - най-многобройните и най-евтините - грамажа вече е паднал до 1,1 - 1,25 грама.

Четвърта хронологична фаза - опростена гравьорска изработка, нисък грамаж - 0,5-0,8 грама - цена - още по-ниска. Някои колеги ги водят "полугошове". Доста често срещани.
При тях обаче има няколко вида, които са с висока цена, но се различават по някои знаци (символи), които се появяват. Такава е например голяма звезда под дясната ръка на Иисус Христос.

И има една група монети, която е с гравьорски грешки и допълнителни символи, и където цените са по договаряне.

Следващите монети, сечени от типа цар Йоан Александър със сина си Михаил Асен са вече сечени от цар Йоан Шишман, но те са си напълно други и са отнесени към цар Йоан Шишман.

Монетата на колегата, която е снимал попада в най-често срещаната и най-евтината категория на цар Йоан Алексанър. Няма никакви белези на някои от редките варианти и за това писах, че грамажът няма значение. А поради огромният им брой тези монети са с ниски цени и колекционерите търсят от този тип само такива, с изключително високо качество.

Не виждам, колега vvarbanov, с какво толкова съм те засегнал, обидил или нарушил достойнството ти, че да ми приписваш обидни квалификации и да се заяждаш без изобщо да ме познаваш. Целта на този форум е напълно друга и междуличностните отношения тук нямат място.
  • edin likes this

#13 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 06:30

Колега edin благодаря ти за информацията която ни предостави.Не съм искал да те обидя ,ако ти е прозвучало така.
Явно каталога на К.Дочев е по систематизиран.
Не мога да си обясня обаче как до 1999 год. когато е издаден каталога на Радушев и Жеков полугрошовете ще са няколко пъти по скъпи и само за десет години според К.Дочев ще станат по евтини от грошовете на Иван Александър с Михаил Асен.Това за десет години би трябвало да се намерят поне няколко хиляди полугроша.На мен са ми попадали над 600 гроша ,а съм намирал само 4бр. полугроша.Ама дето вика roca може да са се променили работите .Не знам дали Дочев не се влияе основно от монетите излезли в Търново които описа в предната си книга.То на някое място могат да се намерят повече такива монети ,но това не е определящо за цялото монетосечене.Обикновенно археолозите пишат за това което всеки намери и твърде не услужват с материали.

#14 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 06:47

Не мога да си обясня обаче как до 1999 год. когато е издаден каталога на Радушев и Жеков полугрошовете ще са няколко пъти по скъпи и само за десет години според К.Дочев ще станат по евтини от грошовете на Иван Александър с Михаил Асен.

Тогава се прокрадваха едни теории, че е имало 3 типа номинали - полугрош-0,5 -0,9 грама, грош-1,0- 1,8 грама и грош и половина (1 1/2 грош)-2,2- 2,4 грама. Тази теория не успя да се наложи, поради изключително малкия брой на монетите с тегло над 2 грама. И полугрошовете ги определиха в последните години като "инфлационни" и цената им се срина. Така стана и с леките грошове на цар Йоан Срацимир- и те поевтиняха драстично. Тогава и полугрошовете наистина излизаха по-рядко, но и търсенето им не беше кой знае какво, а и често ги бъркаха с първите монети на цар Йоан Шишман от типа цар Йоан Александър със сина си Михаил Асен - даже някои автори - не тези, които тук споменаваме - не правеха изобщо разлика.
А онези на цар Йоан Шишман са си доста по-скъпи от тези на цар Йоан Александър. Наистина, тогава полугрошовете струваха повечко, но само тези, които имаха някакви по-специфични символи(знаци) по монетите. Сега доста колеги, колекционери на средновековна България, изобщо не поглеждат леките полугрошове, въпреки, че те са свидетелство за икономиката на държавата по онова време.
  • панко чепа likes this

#15 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 07:30

Ами какво пише К.Дочев за грошовете на Теодор Светослав?И той ли мисли като Авдев че са повлияни(подражателни) на ординския дирхем.Колко вида според грамажа е публикувал?
  • панко чепа likes this

#16 edin

edin
  • Напреднали
  • 812 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 08:02

Ами какво пише К.Дочев за грошовете на Теодор Светослав?И той ли мисли като Авдев че са повлияни(подражателни) на ординския дирхем.Колко вида според грамажа е публикувал?

Не, никъде не споменава това. Иначе, на база надписите, променя името на царя и той вече е цар Светослав Теодор - на всички сребърни пише Светослав. Тук има пълно съгласие и от страна на всички историци, още повече, че прадядо му по бабина линия е Теодор ІІ Ласкарис, а дядо му по майчина линия е деспот Яков Светослав, т.е. името е комбинация от дядовото(Светослав) и прадядовото(Теодор) име.

Дочев класифицира монетите на 5 варианта, но не според грамажа, а според надписа БЛГАРWМ -пълен ли е или в съкратена форма и от там съди за годината на отсичане - 1307-1308, 1308-1310, 1310-1320- три типа от този период, като последния тип-с двоен патриаршески кръст е изключително рядък.
Сред колегите обаче се е запазила старата класификация - може би поради по-голямата леснота за различаване, а именно гледат се "точките" на облегалките на трона на Иисус Христос - както беше по книгата на Пенчев-Юрукова.
  • edin and панко чепа like this

#17 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 08:17

Благодаря колега ,много нови работи има.Трябва да си купя тоя каталог на Дочев.Интересуваше ме теглото защото Авдев ги разделя според грамажа. :)
  • панко чепа likes this

#18 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7683 Мнения:

Публикувано 21 декември 2013 - 11:50

Благодаря колега ,много нови работи има.Трябва да си купя тоя каталог на Дочев.Интересуваше ме теглото защото Авдев ги разделя според грамажа. :)

Колега, имах предвид че друг път като се влиза в такъв спор, предпочитам да правите изказване като на колегата edin от 9:21! Постът се базира на конкретна литература, цитати + познания, докато много често вашите постове се базират на "кой какво чул", "кой какво видял" и на последно място опита. Такъв тип коментари създават чудесно впечатление на ерудит във местната сладкарница или кръчма, според часовият диапазон, но не подхождат на този форум!
Да, със сигурност има доста нови неща, от времето в което вие сте чели, без значение дали е било 74 или 99-та, каталози и литература, студии излизат почти всяка година, като разбира се дори аз не съумявам да закупувам всички, този тип литература е скъп. Никой не кара никой да закупува каквото и да е, ние не сме търговски форум, търговската секция е дребен бонус за някой потребители, но когато се влиза в спор или по-сериозни коментари, книжната подготовка е не само задължителна, ами и полезна.
Също така обидните класификации и изобщо всякакъв род класификации и разделения на потребителите, МОЛЯ оставете на Модераторите! Те съществуват във форума, за да има разбирателство, контрол и наказания когато трябва! Повече определения на кой какъв му е ника, кой на кой бил агент, и кой колко разбирал, ще помоля да НЯМА!
Относно законноста, ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО е когато се коментира цена, всеки без значение ника или статуса му (или знанията), да уведомява новите потребители че притежанието на антични монети е незаконно спрямо моментният закон, ако те не са регистрирани, без значение дали пита или не. Много от новите потребители не знаят това, и е добре да носят риска на собствена отговорност. Горното е безмислено, ако видите че монетата е менте, или че потребителя задава въпроса по начин по който личи че е запознат със закона.

Надявам се постът да е бил максимално ясен, и ще се радвам с него да се съобразят повечето потребители, и на само vvarbanov
  • edin likes this

#19 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 22 декември 2013 - 06:03

roca ,ти направо ме учуди,какъв тираж искаш да ти дам и какви сравнения с тиражите на тия монети.Те са средновековни , не са отсечени в монетния двор на Р.България и тиражите им не са публикувани в бюлетина на БНБ.

Прав си колега че не съм чел последната излязла литература по този въпрос.Но то за това се спори когато единия не знае, и двамата ако знаят и мислят еднакво ,няма да има спор.На мен ми бе интересно да науча нещо независимо че не бях прав,но когато трябва пак ще споря.Аз вече му казах на колегата edin че не съм искал да го обидя и му благодарих за информацията.
Има нещо друго което ме изненада!Ти ме питаше някои работи в по горния си пост ,но това което беше написал е изчезнало.По точно искаше да ти дам тиражите на грошовете отсечени от Иван Александър и да направя сравнение между различните тиражи.Такъв тип въпроси (както сам казваш) наистина създават мнение за ерудит от местната сладкарница или кръчма.Това не са съвременни монети, тиражите на античните и средновековни монети не се знаят.Никой не може да каже колко броя са отсечени в един тираж.На мен правиш забележка как се влиза в спор ,а ти не си чел литература по отдавна и спориш.Даже и да съжаляваш за написаното не е коректно да премахваш работи четири часа след като съм ти отговорил.Така не се води дискусия ,не е етично.Ето на отговора ми по горе увисна без твоите изтрити въпроси.
За законноста.Бих приветствал идеята в раздела(или главната страница) да се напише че притежаването на нерегистрирани антики е незаконно с произтичащите последствия ,така всеки новодошъл сам да си преценява.Просто и ясно.Отколкото всеки да се чуди собственика на антиката от къде пише,негова ли е,фалшива ли,ще я купува ли,само снимка ли има,дали я е откраднал и знае ли закона.Та тия преценки които всеки трябва да прави до колко ще са обективни и верни?

П.С. Този твой лаф за ерудита и сладкарницата много ми хареса.Надявам се че това не е обидна квалификация и си го употребил като мен в добрия смисъл на думата. :)
  • avrelian likes this

#20 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7683 Мнения:

Публикувано 24 декември 2013 - 10:00

Само да ти поясня...мой пост не съм коригирал никога (с изключение на няколко пъти правописните грешки, ако не ме мързи) и няма да го направя никога.
Глупостите който си си съчинил горе и си се постарал да изпишеш, разбира се не са верни, всеки може и да го види!
Не се срамувам нито от този си, нито от нито един друг 6185-ти пост тук или може би 10 000-ден другаде! Ти срамуваш ли се от твоите? Ритуричен въпрос, моля не ми отговаряй! По лошото е че не вярвам да има резултат :)
Последно: не те интересува кое е обидна квалификация, освен ако не е придошла от Потребител..оттам нататък форума има правила, който не са в твоят ресор, за законноста важи същото. Модератор наблюдава дали се спазват и как се спазват, Благодарности, но не е задължение на потребителите да го съблюдават. Ако не ви харесва работа на модератор, моля оплачете се на останалите Модератори и Администратора! Благодаря!

Весели празници!

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни