Към съдържанието

Снимка

предложение

1 reply to this topic

#1 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 481 Мнения:

Публикувано 16 август 2016 - 08:29

колеги,мисля че ще е полезна тема за всички номера и измами прилагани в нумизматиката...какво мислите????
  • Димов and bcbgboy13 like this

#2 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 624 Мнения:

Публикувано 18 август 2016 - 09:09

[quote name='george777777' timestamp='1471328990' post='62615']
колеги,мисля че ще е полезна тема за всички номера и измами прилагани в нумизматиката...какво мислите????
[/quote
Тази тема е безкрайна. Започва се с фалшиви монети и банкноти, които са в обръщение. Фалшиви монети има засечени още преди Христа! Например тъй като римските монети не са сечени машинно, са с неправилна форма. Предприемчиви люде "обрязвали" монетите и по този начин се сдобивали с автентичен материал, който претoпявали и отсичали монети-ментета, които трудно се различавали от истинските. Тази епидемия добила такива размери, че била издадена заповед за смъртно наказание на тези "творци".
В по-ново време се правят фалшивки на древни монети, за да се ловят балами. Скоро в аукциона чичо не знам какъв си от Стара Загора продаде ауреус, който е изкован миналия месец за 800 лева.
Да преминем към признатите за редки монети от по-ново време. Легендарните 1916г. например. Ловки и не толкова ловки златари отстраняват 3 от монети от 1913г. и на нейно място залепват обърната 9 от друга монета от 1913г. /монетите от 1913г. ако не са нециркулирали струват само колкото е среброто в тях/.
Виждал съм и "творение" 1 ст. 1981 - НРБ. Две монети /едната нормална стотинка 1981 - 1300г. и една нормална примерно от 1974 - НРБ/ се пускат на шлайф-машина, така че от едната страна да са идеално гладки. След това се слепват с лепило и се получава рядката монета.
Нашия пазар е малък, но американския е голям и платежоспособен. Китайците са го наводнили със "сребърни" долари, които ги лови магнита.
И още и още....
  • edin, citizen, Димов and 1 other like this

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни