Към съдържанието

Снимка

Пендар

96 replies to this topic

#1 Au58

Au58
  • Потребители
  • 42 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:09

X

#2 teraforming

teraforming
  • Потребители
  • 15 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 10:04

http://www.bnb.bg/bn...es_coins_bg.pdf

Ето каталог на българските монети от освобождението до последната излязла монета.

#3 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 10:56

Монетен двор царски пендари не са сечени, щото България почва сама да си сече монетите когато го откриват 50те. Преди това всичко е било в Русия и Австро-Унгария ако не греша. Не съм се интересувал много от тях, но най-старият царски, който съм виждал е 1899та ако не се лъжа, после има едни в периода 1910-18. Имаше и такива във връзка с построяването на ЖП линии.

Тези с Фердинанд 1910-18 са злато 986 и малко над 13гр.

#4 kolevst

kolevst
  • Напреднали
  • 249 Мнения:
  • Interests:Юбилейни монети от БнБ

Публикувано 12 януари 2018 - 11:16

http://www.bnb.bg/bn...es_coins_bg.pdf

Ето каталог на българските монети от освобождението до последната излязла монета.

Tози каталог може ли да се намери от някъде да се купи и каква би била цената му.

#5 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 409 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:57

каталогът на БНБ има и хартиено издание, но не помня как съм се сдобил с него и дали се продава въобще.

във всеки случай пендари в него няма. най-малкото защото пендарите не са монети и направата им няма нищо общо с БНБ.

в Българското монетосечене има малка статия и снимки за тях. може довечера да погледна какво има като инфо там.

#6 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 01:45

Каталог че има има...колко е пълен, не знам. Никога не ми е попадал нито електронно, нито на хартия.

Понякога излиза за продажба, но е около 40 евро, и не зная дали си заслужава паричките

Basok, A.
"Complete Catalog of Four Ducat Coins
with Bulgarian Counterstamps under the names of Alexander II of Russia, Franz Joseph of Austria, Ferdinand I of Bulgaria, Boris III of Bulgaria"

#7 Ivanov

Ivanov
  • Напреднали
  • 369 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 03:47

Каталог че има има...колко е пълен, не знам. Никога не ми е попадал нито електронно, нито на хартия.
Понякога излиза за продажба, но е около 40 евро, и не зная дали си заслужава паричките
Basok, A.
"Complete Catalog of Four Ducat Coins
with Bulgarian Counterstamps under the names of Alexander II of Russia, Franz Joseph of Austria, Ferdinand I of Bulgaria, Boris III of Bulgaria"

Този ли?

Прикачени файлове

#8 teraforming

teraforming
  • Потребители
  • 15 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 05:43

Tози каталог може ли да се намери от някъде да се купи и каква би била цената му.

хеликона 6лв

#9 kolevst

kolevst
  • Напреднали
  • 249 Мнения:
  • Interests:Юбилейни монети от БнБ

Публикувано 12 януари 2018 - 06:10

хеликона 6лв

Нямам предвид тези малките на булфила със цените,а този където е на БНБ.

#10 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 276 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 06:15

А този с пендарите откъде може да се купи? И най-важното, има ли пълна информация за всички пендари?

#11 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 432 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 06:29

А този с пендарите откъде може да се купи? И най-важното, има ли пълна информация за всички пендари?

има и сребърни пендари на цар борис 3.в каталозите ги има.

#12 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 432 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 06:31

златните пендари от 1921 и 1926 г.сребърните са от 1929 и 1932 г.

#13 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 08:02

Тиражи някакви знаят ли се?

#14 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 432 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 08:23

май не.в каталога няма данни.но златните гонят 5 бона ако са без дупки.

#15 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 409 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 08:37

В Българското монетосечене информацията е следната.

Монетоподобната форма "пендар" е имитация на австро-унгарската монета дукат, известна сред българското население като пендара.

Изработват се през първите 30 г. на 20 век от злато, сребро и месинг и са фабрично пробити. Диаметър около 40 мм.

Златните екземпляри са с тегло 12,8-13,9 г. по големи отклонения в теглото са предпоставка за фалшификати.

Маркирани са златно съдържание и производител. Първоначално са 20 и 22 карата, впоследствие високата проба става задължителна.

Пендари с образ на чужди владетели - Франц Йозеф I и Александър II, произвеждани са от злато, сребро и месинг

Златни пендари на Фердинанд I. Срещат се през всяка последователна година от 1910 до 1919 г. Това са най-често срещаните златни монетоподобни знаци. Няма обяснения защо месингови и сребърни варианти трудно се намират, дори и като копия.

Златни пенадари с обраа на Борис III. Известни са такива от 4 различни години 1922, 1926, 1929, 1932. Лицевата им страна е еднаква, различават се по шрифта на надписа в/у обратната страна. 

Освен това същесвуват и нагръдни пенадри на Борис, включително във вариант сребро, с халки.

Монетподобните знаци се произвеждат от частници. Не се тиражират от държавата и нямат функцията на платежно средство. Фактът, че тяхната изработка се извършва под контрола на държавата ги доближава до редовните монети в обращение.

#16 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 706 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 08:58

Като говорим за пендари, какво мислите за това?

Прикачени файлове

#17 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 276 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:02

Като говорим за пендари, какво мислите за това?

На мен ми харесва и ако го продаваш, бих го купил, ако не е твърде скъп

#18 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 706 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:07

На мен ми харесва и ако го продаваш, бих го купил, ако не е твърде скъп

По скоро аз мисля да го купувам, но му се чудя, щото нищо подробно не съм чел за такива монети видни знаци

#19 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 706 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:08

Споделете по колко вървят такива неща, че идея си нямам. Това сребърно ли би трябвало да е? Ментета има ли?

#20 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1780 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:09

Монетен двор царски пендари не са сечени, щото България почва сама да си сече монетите когато го откриват 50те. Преди това всичко е било в Русия и Австро-Унгария ако не греша. Не съм се интересувал много от тях, но най-старият царски, който съм виждал е 1899та ако не се лъжа, после има едни в периода 1910-18. Имаше и такива във връзка с построяването на ЖП линии.

Тези с Фердинанд 1910-18 са злато 986 и малко над 13гр.

При Басок първия е с дата 1875 г. Ямбол-Бургас определено не е пендар.

Пълна не, но достатъчна, при това систематизирана. Мине не мине и се появи някой неописан в книгата. Още 2011 сме писали с автора по темата, като цяло е отворен, поне тогава. Сега знам ли. :D

Няма тиражи.

В Българското монетосечене информацията е следната.

Монетоподобната форма "пендар" е имитация на австро-унгарската монета дукат, известна сред българското население като пендара.

Изработват се през първите 30 г. на 20 век от злато, сребро и месинг и са фабрично пробити. Диаметър около 40 мм.

Златните екземпляри са с тегло 12,8-13,9 г. по големи отклонения в теглото са предпоставка за фалшификати.

Маркирани са златно съдържание и производител. Първоначално са 20 и 22 карата, впоследствие високата проба става задължителна.

Пендари с образ на чужди владетели - Франц Йозеф I и Александър II, произвеждани са от злато, сребро и месинг

Златни пендари на Фердинанд I. Срещат се през всяка последователна година от 1910 до 1919 г. Това са най-често срещаните златни монетоподобни знаци. Няма обяснения защо месингови и сребърни варианти трудно се намират, дори и като копия.

Златни пенадари с обраа на Борис III. Известни са такива от 4 различни години 1922, 1926, 1929, 1932. Лицевата им страна е еднаква, различават се по шрифта на надписа в/у обратната страна. 

Освен това същесвуват и нагръдни пенадри на Борис, включително във вариант сребро, с халки.

Монетподобните знаци се произвеждат от частници. Не се тиражират от държавата и нямат функцията на платежно средство. Фактът, че тяхната изработка се извършва под контрола на държавата ги доближава до редовните монети в обращение.

Щях да те питам къде видя някои от твърденията и малко и аз съм шашнат като прегледах. Някои от екземплярите са и фабрично без дупка. Теглото почва от 11.9 със сигурност. Относно пробата - марката си е А1 и като цяло няма под 22, или по-скоро с минимално от типа 21.7 к.

Идеята е, че като опит за бягство от османската парична система почват по ателиетата да шляпат пендари. Естествено с образци, разрешение от царската канцелария и т.н. Ателиетата си имат своя минт марка - Б, ЛКО, СН, ОХ, МХ и т.н. Изначало с Франц и Александър. Уж почнали да киселеят и затова почнали да шаткат с Феро, а после и голям Борис. Между другото освен Фердинанд и Борис дори тук се бяха появили и Евдокия, Надежда, Кирил, Елеонора, малкия Борис, който е в две малки версии - стандартен и за пълнолетието. Освен тях не една и две махмудии се имитират. Съответно минт марка и контра марка. Интересна е една с две минт марки от всяка страна. 

Странно е, че са писали, че ги има всяка година, като годините са 10, 11, 12, 14, 17, 18 и 19. Така също има и 2 "емисии" на големия Борис - 21 и 26 г. Силно озадачен съм от написаното, предвид авторите.Най-вече единия. 10 все пак е и с надпис "Вярност и постоянство". Еднаквите години имат и разлика от коя страна са марките. 

• stonesour and Gimmeadollar like this
Публикувано изображение

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни