Към съдържанието

Снимка

Пендар

119 replies to this topic

#21 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:09

ами по-горе в цитата си пише, че се срещат такива сребърни екземпляри.

какво те притеснява?

#22 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:13

Споделете по колко вървят такива неща, че идея си нямам. Това сребърно ли би трябвало да е? Ментета има ли?

Преди 2 г., а може би три ми предлагаха матрицата. 

Ето и следващата страница след корицата.

Между другото от доста време се бистри идеята да се направи каталог за пендарите. 

Естествено на база достатъчен материал. :D

Прикачени файлове

Posted Image

#23 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:15

Щях да те питам къде видя някои от твърденията и малко и аз съм шашнат като прегледах. Някои от екземплярите са и фабрично без дупка. Теглото почва от 11.9 със сигурност. Относно пробата - марката си е А1 и като цяло няма под 22, или по-скоро с минимално от типа 21.7 к.

Идеята е, че като опит за бягство от османската парична система почват по ателиетата да шляпат пендари. Естествено с образци, разрешение от царската канцелария и т.н. Ателиетата си имат своя минт марка - Б, ЛКО, СН, ОХ, МХ и т.н. Изначало с Франц и Александър. Уж почнали да киселеят и затова почнали да шаткат с Феро, а после и голям Борис. Между другото освен Фердинанд и Борис дори тук се бяха появили и Евдокия, Надежда, Кирил, Елеонора, малкия Борис, който е в две малки версии - стандартен и за пълнолетието. Освен тях не една и две махмудии се имитират. Съответно минт марка и контра марка. Интересна е една с две минт марки от всяка страна. 

Странно е, че са писали, че ги има всяка година, като годините са 10, 11, 12, 14, 17, 18 и 19. Така също има и 2 "емисии" на големия Борис - 21 и 26 г. Силно озадачен съм от написаното, предвид авторите.Най-вече единия. 10 все пак е и с надпис "Вярност и постоянство". Еднаквите години имат и разлика от коя страна са марките. 

с леки съкращения, постът ми изцяло цитира книгата на Цветанов, както сам си видял.

нямам познания по темата, просто реших, че ще е полезно да го има.

твоята инфо може и да по-релевантна. не знам.

#24 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:24

Да да, именно, че го пише. 

А аз лично досега не съм срещнал 13-та, 15 и 16 г. Или 22 на Борис и там квото беше.

Почти съм сигурен, че и автора не е имал това предвид, ама...

Posted Image

#25 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:26

Между другото тази красота от подписа никъде даже не е описана. :D

Posted Image

#26 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 647 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:31

Златни пендари на Фердинанд I. Срещат се през всяка последователна година от 1910 до 1919 г. Това са най-често срещаните златни монетоподобни знаци. Няма обяснения защо месингови и сребърни варианти трудно се намират, дори и като копия.

Тука съм склонен на гражданина повече да вярвам. В интернет на златните с Фердинанд има снимки на всичко без 13та и 15та години, тъй че по-скоро не са последователни.

Па да не е самоделка твоя хахаха :D Шегувам се.

#27 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:37

бъркаш май, мисля че я има в книгата

#28 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 09:40

бъркаш май, мисля че я има в книгата

сложено е в секцията златни монетоподобни медали. стр 368 и 369.

има сниман продупчен кирил.

#29 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 10:36

Тука съм склонен на гражданина повече да вярвам. В интернет на златните с Фердинанд има снимки на всичко без 13та и 15та години, тъй че по-скоро не са последователни.

Па да не е самоделка твоя хахаха :D Шегувам се.

Дори и 16та няма. Иначе дай Боже всекиму такава самоделка. Предполагаш ли ѝ цената? :D

Я виж все пак какво има на онези страници и какво има в подписа. Да не говорим, че това е един екземпляр, т.е. двулицев.

Posted Image

#30 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 647 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 10:46

Я виж все пак какво има на онези страници и какво има в подписа. Да не говорим, че това е един екземпляр, т.е. двулицев.

То от подписа ясно, че е двулицева. Цената на подобни нямам идея как върви, поради това питах по-горе за тиражи ако се знае. Това също няма, така че мъгла ми е около цените на подобни. Дълго да те радва ти пожелавам :)

#31 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 10:55

То щото ги няма много. Как беше - скапани Мерцедеси явно, не ги карат много. Та и с това така.

Цената е чук, за съжаление или радост не е моя.

Я все пак метни боба и кажи какво число показва? :D

Posted Image

#32 Au58

Au58
  • Потребители
  • 42 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 10:58

X

#33 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 647 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:07

Ми пожелавам ти я тогава. :) Щом са единични и предвид, че е злато с голям риск да се изложа и да има голямо разминаване стрелям на 15К? Някаква история има ли покрай нея, смисъл повод за направа, евентуално да е принадлежала на някой важен?

#34 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:20

Ми пожелавам ти я тогава. :) Щом са единични и предвид, че е злато с голям риск да се изложа и да има голямо разминаване стрелям на 15К? Някаква история има ли покрай нея, смисъл повод за направа, евентуално да е принадлежала на някой важен?

Утре първата ти работа е да идеш да пуснеш тото!
После ще черпиш. Точно в десятката!

Благодаря за отговорите и информацията. Моят практически опит досега общо взето съвпада на 100% с написаното от Citizen.

Аз проявявам интерес само и единствено към златните с формат на 4 дуката с ликовете на Фердинанд и на Борис.

Досега на Борис съм срещал само 2 вида от 1921 и 1926, които са с нисък карат - 22 к и тегло в порядъка на 12-12,5 гр. Като цяло доста грозен лик, сякаш е карикатура и не много високо качество на изработката. Даже се чудя дали не са отливки и по-скоро приличат на бижута, произведени в ателиета.

За Фердинанд съм срещал 1910, 1911, 1912, 1914, 1917, 1918 и 1919. Не съм попадал на 1915,1916 и 1913, като последната е странно, че липсва, при положение, че са емитирани монети същата година. 1916 ясно е, че е била кризисна.

1910 се отличава от другите и като дизайн и като изящество. На мен ми харесва най-много. Срещал съм го в един вариант с висока проба 985 и тегло над 13,5 гр
1911 прилича на другите, също съм го срещал в един вариант и висока проба.

1912 и 1914 съм ги срещал в 4 варианта. Някои с ниска проба и 12-12,5 гр тегло, други с висока проба.

1917, 1918 и 1919 съм ги срещал само в 22 к и тегло 12-12,5 гр, а специално 1918 и под 12 гр- той изглежда и най-зле.

Недупчени съм срещал само 1912,1914 и 1911, както и Борис, като само 1911 съм срещал недупчен с висока проба. Интересното е, че дори и той не достига теглото на оригиналните 4 дуката.

Дали заради дупките или по друга причина, досега не съм срещал два пендара с еднакво тегло.

На 1910 дупките са на едно и също място по еднакъв начин и размер и затова си мисля, че може и да са фабрични. Качеството на 1910 е безупречно, на 1911 също. Следващите сякаш западат.

Интересно никой ли няма данни за приблизителни тиражи?

Борисовия е описан с три варианта, като третия се води именно така - гротеска. :D

Пендарите са си изработвани в ателиета.

Няма еднакво тегло най-малкото поради децентрализирания процес на производството им.

Тиражи няма никакви. :)

• Gimmeadollar likes this
Posted Image

#35 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:20

погледнах пак, най-отдолу на 369 и в началото на 370 е описан точно двулицевия медал от подписа ти.

но си прав, че снимките са от еднолицеви медали на престолонаследниците.

• citizen likes this

#36 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:25

някой разполага ли с каталога на този александър басок.

името ми прилича на руско и погледнах набързо в един руски форум, където има много каталози, но не излезе нищо.

пендарите би следвало да представляват интерес и за руснаците, заради използването на изображението на Александър II.

#37 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:25

погледнах пак, най-отдолу на 369 и в началото на 370 е описан точно двулицевия медал от подписа ти.

но си прав, че снимките са от еднолицеви медали на престолонаследниците.

Така да е! :)

Posted Image

#38 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1907 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:29

някой разполага ли с каталога на този александър басок.

името ми прилича на руско и погледнах набързо в един руски форум, където има много каталози, но не излезе нищо.

пендарите би следвало да представляват интерес и за руснаците, заради използването на изображението на Александър II.

До тук очевидно сме двама във форума с него.

Аз всъщност го нямам точно като Иванов. :D

Posted Image

#39 Au58

Au58
  • Потребители
  • 42 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:30

X

#40 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 647 Мнения:

Публикувано 12 януари 2018 - 11:35

Утре първата ти работа е да идеш да пуснеш тото!
После ще черпиш. Точно в десятката!

След време като насъбера повече да взема направо и един каталог на пусна хаха. Първо мислех 25К да ти пиша, ама после си викам пендари пазара би трябвало да е още по-свит, така че... Ще я обмисля идеята за тотото. :D

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни