Към съдържанието

Снимка

Защо нумизматиката в България я приравняват с иманярството?

24 replies to this topic

#1 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 325 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 29 октомври 2018 - 11:34

Здравейте на всички,

след няколко теми пуснати от мен пускам една по монументална.
Защо на нумизматиката в България се гледа като на иманярство и нумизматите са определяни едва ли не като иманяри. Казвам го от личен опит и разговори с хора които нямат нищо общо с нашето хоби.
  • vvarbanov likes this

#2 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 466 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 04:11

е тва е много общо казано....

#3 edin

edin
  • Напреднали
  • 947 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 06:47

Здравейте на всички,

Защо на нумизматиката в България се гледа като на иманярство и нумизматите са определяни едва ли не като иманяри. Казвам го от личен опит и разговори с хора които нямат нищо общо с нашето хоби.

Според мен част от причините са следните:

На нас не гледат като на иманяри, а като на престъпници - просто сме един "гръмоотвод" за всичко отрицателно, което става в БГ. Понеже не сме въоръжени, не убиваме, не замеряме полицаи с камъни, а смея да кажа сме по-високо интелигентни от средното ниво и няма да "скачаме и правим погроми". За хората всичко свързано с пари /разбирай монети/ е свързано с представата за огромно богатство - и ето ти причини на най-високо ниво да кажат "абе...я да ги набеждаваме за всичко лошо и така да отвличаме вниманието на хората. Ще платим на медиите - и готово". За жалост - точно така стана.

А и не сме единни за да дадем отпор на тази политика. Единици се борихме за промяна на ЗКН.

От приемането за Закона Чилова /една некадърна послушна министърка, която бъркаше поет с художник/ всички медии тръгнаха срещу нас. Въпреки подписката от близо 5000 човека за промяна на закона, внесена в Народното събрание, това отношение не се промени. На едни избори искахме да "вкараме наш човек" в Нар.събрание, подписахме Споразумение с една партия да ги подкрепим, ама колекционерите по различни причини не гласуваха за него /събрахме само 1004 гласа/. А сега мин.на културата изобщо вече не иска контакти с нас /то там непрекъснато сменят кадрите и старите ни контакти изчезнаха/.

#4 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 325 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 08:26

е тва е много общо казано....

Да съгласен съм че много общо казано, но от разговори с мои познати всички ми говорят за иманярство и вече съм малко изнервен. Защо няма в България легална търговия, ауктиони и т.н. Това искам да разискваме

#5 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 446 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 30 октомври 2018 - 08:54

Да съгласен съм че много общо казано, но от разговори с мои познати всички ми говорят за иманярство и вече съм малко изнервен. Защо няма в България легална търговия, ауктиони и т.н. Това искам да разискваме

за какво да има аукционни къщи?
за стотина княжески и царски монети и още толкова банкноти?!
или може би за юбилярки-шайби? :-))
stonesour да ме прощава, ама от това никой не може да се изхрани

#6 edin

edin
  • Напреднали
  • 947 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 09:25

за много от хората всичко, свързано с монети, е иманярство - ниска обща култура, медийни изцепки, образователна празнота, представа за съкровища

#7 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 325 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:16

Да може би в това се крие и проблема, че обема на българските монети и банкноти е толкова малък че един auction.bg е напълно достатъчен. Аз нямах предвид само търговската част на въпроса а по-скоро законовата рамка и нумизматиката като наука. Аз живея в Германия от 15 години, тук също има закон за предметите със културно-историческо значение, но в същото време има и легална търговия, аукциони и т.н. Дори когато си говоря с приятели на тази тема никой изобщо не говори за иманярство а по скоро за хоби което изисква сериозни познания, средства и време.
На мен лично ми е обидно че в България нещата малко се изкривяват и се насажда мнението в незапознатите с нумизматиката, че един нумизмат неимоверно е свързан по някакъв начин с иманяри или нещо подобно.
Явно в България в последните 30 години политиците за всичко друго намериха време, но не и за урегулиране на колекционирането и търговията с такива предмети.

От друга страна, в България толкова много се говори и пише за иманярски набези, за намерени и на запад продадени ценни предмети, че за незапознатия читател нумизматиката е неразделна част от тези практики.

#8 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:27

Тия дни бях в Братислава. Съмнява ме да имат по голямо монетосечене от нас, но влизах в три нумизматични магазина. Радост за окото! За жалост не разрешиха снимки, но ще приложа линк на този, който ме впечатли най-много. Вътре монети от цял свят. Има и посещаемост. Явно успяват да се изхранят. При нас само със закона се оправдаваме, но проблемът не е само там. Липсва интерес към интелектуални занимания. Ако попиташ няколко познати, коя книга четете вчера и колко корнера имаше на мача, съм сигурен, че ще получиш повече отговори на втория въпрос.

Линкът:
https://www.google.b...viewerState=ga#

https://eshop.machochlapovic.sk

#9 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:32

Отделно, виждали сте едни чичаци, които принизяват колекционерството в обикновено търгашество и голямата им цел е да ебнат някой. Иначе на приказки са великани. Някой леко изкушен от нумизматиката, като се нахендри на такива, впечатленията му от това хоби ще са много далеч от положителните.

#10 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:43

Да може би в това се крие и проблема, че обема на българските монети и банкноти е толкова малък че един auction.bg е напълно достатъчен. Аз нямах предвид само търговската част на въпроса а по-скоро законовата рамка и нумизматиката като наука. Аз живея в Германия от 15 години, тук също има закон за предметите със културно-историческо значение, но в същото време има и легална търговия, аукциони и т.н. Дори когато си говоря с приятели на тази тема никой изобщо не говори за иманярство а по скоро за хоби което изисква сериозни познания, средства и време.
На мен лично ми е обидно че в България нещата малко се изкривяват и се насажда мнението в незапознатите с нумизматиката, че един нумизмат неимоверно е свързан по някакъв начин с иманяри или нещо подобно.
Явно в България в последните 30 години политиците за всичко друго намериха време, но не и за урегулиране на колекционирането и търговията с такива предмети.

От друга страна, в България толкова много се говори и пише за иманярски набези, за намерени и на запад продадени ценни предмети, че за незапознатия читател нумизматиката е неразделна част от тези практики.

Тук държавните органи са отчайващо некомпетентни точно във въпросите на техните компетенции. И понеже по този начин им е невъзможно да изпълняват контролни функции, най-лесното е да забранят всичко. Важно е заплатката да тече, да не се работи нищо и така неусетно да дойдат годинките за пенсия. Уж са оставили вратички, но тръгне ли човек да регистрира колекция, се вкарва във филм, защото народонаселението няма право да му е лек животът. Колегата edin, ако има време и желание, може да разкаже избрани моменти от тези безумия.

#11 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 446 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:54

Тия дни бях в Братислава. Съмнява ме да имат по голямо монетосечене от нас, но влизах в три нумизматични магазина. Радост за окото! За жалост не разрешиха снимки, но ще приложа линк на този, който ме впечатли най-много. Вътре монети от цял свят. Има и посещаемост. Явно успяват да се изхранят. При нас само със закона се оправдаваме, но проблемът не е само там. Липсва интерес към интелектуални занимания. Ако попиташ няколко познати, коя книга четете вчера и колко корнера имаше на мача, съм сигурен, че ще получиш повече отговори на втория въпрос.
Линкът:https://www.google.b...viewerState=ga#https://eshop.machochlapovic.sk

на махо основния бизнес е австро-унгарската империя. клиентелата им е предимно австрия, унгария, чехия и словакия.
а от нашите неща кой се интересува? аз познавам лично само 3-ма сериозни колекционери чужденци на тема българия.
като изключим гърците, които търсят банкноти от окупацията през втората световна други желаещи май няма.

но забелязъл ли си , че всичките си аукциони на живо махо и хлапович ги правят в прага а не в братислава.
а ние къде да ги правим? то свестен хотел със подходящи зали в софия има ли? трънки

#12 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 446 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:57

то и в германия вкараха поправка на закона преди година-две. и имаше подписки и кво ли не.
е не е чак толкова ограничаващ, колкото в българия, но и в германия вече търговията не е толкова анонимна и свободна като преди.

#13 pe4en

pe4en
  • Напреднали
  • 261 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 02:03

Защо един аукцион трябва да се ограничава само с местни монети, напротив ако се предлагат  качествени монети от цял свят, добра реклама и добра репутация, мисля че ще има успех.Но всичко това се гради с години и търпение, знания и възможност и яснота, а при назе си е мъгла

#14 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 06:12

Здравейте на всички,

А какво значение има какво мислят хората, които нямат нищо общо с нумизматиката? Всеки си разбира от неговото хоби/работа, мен например не ме интересува акваристите дали си купуват рибки от магазин, или ги хващат от някой язовир, тяхна си работа.

• Yahoo likes this

#15 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 325 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 06:18

А какво значение има какво мислят хората, които нямат нищо общо с нумизматиката? Всеки си разбира от неговото хоби/работа, мен например не ме интересува акваристите дали си купуват рибки от магазин, или ги хващат от някой язовир, тяхна си работа.

• Гаврилов likes this

#16 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7984 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 09:28

Темата ще разбита малко задрямал форум, не е лошо...но според мен е изцяло без смисъл.

Просто е много глобална и за хубаво или лошо нищо не можем да променим...ама замислете се че проблемът основно освен в калпав закон, което си е 100 % факт, си е и при нас.Ако огледате групите за Нумизматика във Фейс-а ще видите че поне половината пишещи са "Копачи", "Търсачи", че те Иманяри се обиждат като ги наричаш ;)

Това е като някой от пункт за вторични да се нарича автомонтьор...

#17 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 325 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 09:34

Темата ще разбита малко задрямал форум, не е лошо...но според мен е изцяло без смисъл.
Просто е много глобална и за хубаво или лошо нищо не можем да променим...ама замислете се че проблемът основно освен в калпав закон, което си е 100 % факт, си е и при нас.Ако огледате групите за Нумизматика във Фейс-а ще видите че поне половината пишещи са "Копачи", "Търсачи", че те Иманяри се обиждат като ги наричаш ;)
Това е като някой от пункт за вторични да се нарича автомонтьор...

АбсЕлютно съм съгласен с модератора

#18 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:07

То законът, че е калпав, е ясно, ама да вземе някой да напише как е по белите страни. Съмнявам се, че там всеки може да копа и търси където и когато му кефне.

#19 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:53

За да сме съвсем точни - 27 княжески и 47 царски или общо 74 основни монети, ако добавим два златни рестрайка, вариацията на 1925 с чертата, вариацията на зрънчестия кръг от 50 ст 1916 и сантима, правят общо 80!

За банкнотите до 1946 са 73 основни, от които 19 княжески и 54 царски.

От соца единствените редки и все още недескредитирани май са мат-гланцовите сетове от 1979, 1980 и 1981 и пиефорда от 1979. Всички останали могат да се купят нециркулирали в рамките на три работни дни или пък са дискредитирани от ментета.

От постсоца също всички незлатни се намират нециркулирали за 3 дни, а от златните само за златен лев и св.Георги голяма е нужно повече време за добра цена, но пак в рамките на месец се събират, като потенциалът им в цената е достигнат. И ако сметнете всички незлатни от 1951 досега, без споменатите сетове и пиефорд, ще видите че общо струват под една топ княжеска петолевка или средна класа 100/1894.

Та nex.co е повече от прав

П.п. Трите дни ги слагам за доставката с еконт в дълбока провинция :) иначе е за 24 часа
  • bcbgboy13 likes this

#20 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 10:58

А иначе много хора бъркат нумизматика с номурология или я мислят за дял от математиката, така както кинологията много я свързват с киното и филмите, а бонистиката си е чиста ботаника :D

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни