Към съдържанието

Снимка

Проф. Иля Прокопов в "Интервю с Наделина Анева" на 3.06.2018

6 replies to this topic

#1 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 654 Мнения:

Публикувано 02 ноември 2018 - 09:54

Източник: Канал 3

• roca, Kas and nex.oc like this

#2 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 607 Мнения:

Публикувано 03 ноември 2018 - 12:13

Източник: Канал 3

Леко извън тематиката на клипа. Този същият човечец преди доста време по случай нумизматика го бяха поканили в едно предаване с една професорка. Говореха, че сребърните пари, емисия 1882 боравели само хора с възможности за времето си. Това като го чух веднага спрях репортажа. При положение, че един вестник е струвал 20-30ст. правете си извода колко е вярно. Отделно глупостите, че цяло агне можело да се купи с един лев. Та имайте едно на ум като му слушате интервютата и въобще на подобни соц. професори.

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7958 Мнения:

Публикувано 03 ноември 2018 - 01:33

Смятам, че Прокопов е сериозна класа в нумизматиката, но да в антична нумизматика. Няма как да искате както един историк да разбира от неолит, античност и най-нова история, той е тесен специалист в неговата си област. И да, интервютата са телевизионно време, но не са нещо УАУ...в смисъл че той там може да си говори и че в Кауфланд сиренето е на 5 лв, както и това интервю аз не видях да има нещо конкретно по специалността му Нумизматика...по-скоро общи приказки за Соц-а и тези сензационна дупка...+ бонус сензация покрай НИМ.

И между другото горното до голяма степен е вярно...в 1882 имаш 95% селско население, което не само че не може да чете и пише, ами до града е ходило веднъж на година....камо ли да си купува вестници... И шегата настрана, но от едната прабаба имаш "сериозно наследство": около 10 сребърни монети от 1882-1913, плюс може би още 10 от 1930, разбира се циркулирали изключително много (петолевки и 100 левки (30-та) нямаше, само дребни номинали). Все пак те ги бяха запазили, защото според тях това са били "изключително ценни пари". Така, че ДА, смятам че с пари между 1882-1900 са боравили изключително хора с възможности, и да смятам че това е било под 5 % от населението. И не смятам че Баба Пена която е имала 3 златни махмудии е боравила с пари....че е имала и ги е кътала за внуците Да, но това е нито циркулация, нито монетен поток

#4 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 607 Мнения:

Публикувано 03 ноември 2018 - 01:58

Смятам, че Прокопов е сериозна класа в нумизматиката, но да в антична нумизматика. Няма как да искате както един историк да разбира от неолит, античност и най-нова история, той е тесен специалист в неговата си област. И да, интервютата са телевизионно време, но не са нещо УАУ...в смисъл че той там може да си говори и че в Кауфланд сиренето е на 5 лв, както и това интервю аз не видях да има нещо конкретно по специалността му Нумизматика...по-скоро общи приказки за Соц-а и тези сензационна дупка...+ бонус сензация покрай НИМ.

И между другото горното до голяма степен е вярно...в 1882 имаш 95% селско население, което не само че не може да чете и пише, ами до града е ходило веднъж на година....камо ли да си купува вестници... И шегата настрана, но от едната прабаба имаш "сериозно наследство": около 10 сребърни монети от 1882-1913, плюс може би още 10 от 1930, разбира се циркулирали изключително много (петолевки и 100 левки (30-та) нямаше, само дребни номинали). Все пак те ги бяха запазили, защото според тях това са били "изключително ценни пари". Така, че ДА, смятам че с пари между 1882-1900 са боравили изключително хора с възможности, и да смятам че това е било под 5 % от населението. И не смятам че Баба Пена която е имала 3 златни махмудии е боравила с пари....че е имала и ги е кътала за внуците Да, но това е нито циркулация, нито монетен поток

С тези огромни тиражи сребъни монети малко ме съмнява да са  5 процента от населението. Това, че си на село не значи, че нямаш пари. Отделно турски, руски и сребърни от близкия изток излизат окончателно от циркулация следващото десетилетие. Относно, че са кътали. Пазили са ги понеже в един момент среброто в тях е станало по-скъпо от номинала, сиреч за материал. По същата причина много са по гривни, накити самоделни, вероятно и претопени има не малко. Никой не им е гледал нумизматиката просто защото тогава такава стойност не са имали. Ти да не би да къташ левчета сегашни за някой наследник след 150 години? Извинявам се, че се отклоних от темата.

#5 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2018 - 08:46

пич, баба ми, родена 29 г. (да е жива и здрава) е учила до 4-то отделение. 4-ти клас днес. щото е трябвало да пасе овцете. за да се изхранват.

на селския събор не е ходила, щото са били 3 сестри и за нея (най-малката) не имало плат за рокля.

ти за вестници бълнуваш.

натуралната размяна е била водеща. и никой не си е купувал агнета с пари, а си ги е произвеждал сам. дърва от балкана за тикви и пъпеши от полендашко и прочие.

представа си нямате каква мизерия е била преди 44-та г.

#6 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 493 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2018 - 09:11

пич, баба ми, родена 29 г. (да е жива и здрава) е учила до 4-то отделение. 4-ти клас днес. щото е трябвало да пасе овцете. за да се изхранват.
на селския събор не е ходила, щото са били 3 сестри и за нея (най-малката) не имало плат за рокля.

ти за вестници бълнуваш.

натуралната размяна е била водеща. и никой не си е купувал агнета с пари, а си ги е произвеждал сам. дърва от балкана за тикви и пъпеши от полендашко и прочие.

представа си нямате каква мизерия е била преди 44-та г.

Е все пак не всички са били бедни селяни.

Градското население не е отглеждало само агнета и тикви и не е секло дърва. Северозападът и местните му диваци не са критерий за българина от 30те. А иначе по онези краища и сега (особено из видинско) са останали основно с начално образование.

Единият ми дядо е бил роден 1914, но е завършил университет, а баба ми полу висше, а е била 1923 набор. Другият ми дядо 1921 набор е завършил гимназия, а другата ми баба 1925 набор шести (сегашен десети) клас

#7 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7958 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2018 - 10:01

Изтрих ви бълнуванията... Stonesour въздържай се от обидни квалификации!!!

Оставих 2-та ви поста за родата, защото поне съдържат някаква представителна извадка. И да...продължавам да твърдя, че 95 % от населението е било селско...

Да не казвам че в клипа и цялостно със Gimmeadollar коментирахме дори по-ранен период 1882-1900, по-скоро Княжеството. Да, и до 44 положението не било много по-различно според мен, макар вече да има повече градско население..

Ако имате какво да добавите по темата и без личностни нападки, продължавайте. Ако не, ще ги затрия като намеря време...

P.S. Само да напомня, че и моето търпение има известни нерви, още повече че имате предупреждения за изказа, особено Stonesour

• Yahoo likes this

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни