Към съдържанието

Снимка

Сантими - каква е бройката на сантимите 1880/87

26 replies to this topic

#1 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 14 ноември 2018 - 06:27

Здравейте отново. Наскоро ми попаднаха отново във няколко аукциона сантими от 1880 и 1887 години. Въпросът ми е, има ли някъде повече информация относно броя на тези сантими защото е ясно че са много повече от 8-10 както ги пише по каталози?

Прикачам още един сантим от аукцион който ще се проведе съвсем скоро.
Благодаря за отговорите.

Прикачени файлове

#2 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 581 Мнения:

Публикувано 15 ноември 2018 - 08:12

Те със сигурност са повече от това по каталозите. Отделен въпрос е колко от тези уж повече са истински.

#3 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 459 Мнения:

Публикувано 15 ноември 2018 - 09:00

Те със сигурност са повече от това по каталозите. Отделен въпрос е колко от тези уж повече са истински.

еми като видиш колко сантими се въртят по аукционите май доста фалшиви има..

#4 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 15 ноември 2018 - 12:26

еми като видиш колко сантими се въртят по аукционите май доста фалшиви има..

Е да де, но повечето от тях са грейдвани, не ми се вярва да не могат да ги хванат че са фалшиви

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано 15 ноември 2018 - 10:01

Е да де, но повечето от тях са грейдвани, не ми се вярва да не могат да ги хванат че са фалшиви

е те и Евреите ги бяха грейднали, споко. :)

• citizen and ford_perfekt like this

#6 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 190 Мнения:

Публикувано 15 ноември 2018 - 10:29

Аз лично съм виждал поне 10 фалшиви грейднати монети. Това, че е с грейд не носи никаква гаранция. И преди съм го споделял, че грейдването като цяло е пълен ташак, но това е само мое мнение. 

#7 edin

edin
  • Напреднали
  • 925 Мнения:

Публикувано 16 ноември 2018 - 09:56

Аз лично съм виждал поне 10 фалшиви грейднати монети. Това, че е с грейд не носи никаква гаранция. И преди съм го споделял, че грейдването като цяло е пълен ташак, но това е само мое мнение. 

Грейдващите фирми окачествяват износването на монетата, ТЕ НЕ СЕ АНГАЖИРАТ С ЕКПЕРТИЗА ЗА ТОВА, ДАЛИ МОНЕТАТА Е ОРИГИНАЛ ИЛИ МЕНТЕ ! Задаван им е този въпрос и те точно това отговориха - не са експерти по оценаването и определянето на монетите, а само за тяхното качество. Имам колега, който си е грейдвал фалшиви ауреуси с неговия и на семейството му образи - човекът си има грейд от най-високо качество, както си е по "норматив".

#8 hiasd

hiasd
  • Напреднали
  • 106 Мнения:

Публикувано 16 ноември 2018 - 11:17

Те за античните монети нямат гаранция за автентичност, за модерните имат пише го в правилата им, ако се докаже, че монетата е фалшива в последствие ти плащат пазарната и цена или ако докажеш за колко пари си я купил ти връщат сумата.

#9 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 16 ноември 2018 - 06:28

Те за античните монети нямат гаранция за автентичност, за модерните имат пише го в правилата им, ако се докаже, че монетата е фалшива в последствие ти плащат пазарната и цена или ако докажеш за колко пари си я купил ти връщат сумата.

Аз съм на същото мнение като колегата „hiasd“, че “модерни монети” няма как да бъдат серифицирани от сериозните фирми като NGC или PCGS. Другото е че тези фирми дават и гаранция за тази сертификация и е несериозно да се твърди че много фалшиви монети са били сертифицирани от тях. Има и един друг проблем, че тях също ги имитират и фашифицират, което прави нещата по-сложни. Най добре е запитване или проверка на номера. Не съм някакъв капацитет но определено ще ми е много интересно да видя фалшива монета сертифицирана от някоя от двете фирми.

#10 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 16 ноември 2018 - 06:35

Грейдващите фирми окачествяват износването на монетата, ТЕ НЕ СЕ АНГАЖИРАТ С ЕКПЕРТИЗА ЗА ТОВА, ДАЛИ МОНЕТАТА Е ОРИГИНАЛ ИЛИ МЕНТЕ ! Задаван им е този въпрос и те точно това отговориха - не са експерти по оценаването и определянето на монетите, а само за тяхното качество. Имам колега, който си е грейдвал фалшиви ауреуси с неговия и на семейството му образи - човекът си има грейд от най-високо качество, както си е по "норматив".

Аз също съм на мнение, че грейдването само оскъпява дадена монета и е малко преувеличено и субективно явление породено от онлайн търговията от началото на 90 те години. От друга страна има известна доза сигурност след като една монета премине една сертификация, търгуването със или по-точно закупуването на такава монета е малко по лесно.
На мен ми се е случвало да закупя монета, която беше с отлични снимки но в действителност тези снимки бяха по нагласени с фотошоп и нямаха нищо общо с монетата. Така че грейдвана монета с ясни детайлирани снимки е нещо по-различно.

#11 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 190 Мнения:

Публикувано 16 ноември 2018 - 10:57

Аз съм на същото мнение като колегата „hiasd“, че “модерни монети” няма как да бъдат серифицирани от сериозните фирми като NGC или PCGS. Другото е че тези фирми дават и гаранция за тази сертификация и е несериозно да се твърди че много фалшиви монети са били сертифицирани от тях. Има и един друг проблем, че тях също ги имитират и фашифицират, което прави нещата по-сложни. Най добре е запитване или проверка на номера. Не съм някакъв капацитет но определено ще ми е много интересно да видя фалшива монета сертифицирана от някоя от двете фирми.

100 процента фалшификат https://images6.cgb....fwo_352318.jpg

#12 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано 16 ноември 2018 - 11:57

100 процента фалшификат https://images6.cgb....fwo_352318.jpg

Линкът е счупен.

#13 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 190 Мнения:

Публикувано 17 ноември 2018 - 01:02

Линкът е счупен.

Прикачени файлове

• ford_perfekt likes this

#14 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано 17 ноември 2018 - 02:09

https://images6.cgb..../fwo_352318.jpg

Иначе изглежда си отливчица :D

#15 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 17 ноември 2018 - 10:10

Прикачен файл  1887сантими.jpg   285,39K   1 Брой сваляния

За сантимите, и преди коментирахме - въпросът според мен е кога са сечени тези от ръждясалата матрица. От същата матрица има и без следа от ръжда. Така че, всички са оригинални, но едните сечени доста по-късно. Най-вероятно.

#16 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 17 ноември 2018 - 02:33

Линкът е счупен.

Колега, по какво точно разбрахте че е 100% фалшификат.
Дали е отливка или не, тук можем да по спорим, въпросът е по какво се разбира че е фалшификат?

#17 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 190 Мнения:

Публикувано 17 ноември 2018 - 08:45

Не мисля, че е необходимо да си експерт в случая за да заключиш, че очевидно има нещо нередно с тая монета. Криви, тънки букви, на места дори смешни и нечетливи, следи от някакви налепи върху матрицата (ако въобще е матрица). Зрънчестият кръг е малко в стил Луи XVI-ти . Розите приличат на слепени една с друга, никакви ясни ограничения между изображенията, всичко смляно на едно място. Въобще има ли смисъл да продължавам... По-трудно се откриват фалшивите италиянки от тая година, там вече трябва доста опит, а повярвай ми да не кажа 50 процента са от това дето се върти по пазарите за истинско. 

#18 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 17 ноември 2018 - 09:19

Не мисля, че е необходимо да си експерт в случая за да заключиш, че очевидно има нещо нередно с тая монета. Криви, тънки букви, на места дори смешни и нечетливи, следи от някакви налепи върху матрицата (ако въобще е матрица). Зрънчестият кръг е малко в стил Луи XVI-ти . Розите приличат на слепени една с друга, никакви ясни ограничения между изображенията, всичко смляно на едно място. Въобще има ли смисъл да продължавам... По-трудно се откриват фалшивите италиянки от тая година, там вече трябва доста опит, а повярвай ми да не кажа 50 процента са от това дето се върти по пазарите за истинско.

Благодаря за изчерпателния отговор.
Това фалшификат ли е според теб или истинска монета?

#19 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 17 ноември 2018 - 09:20

Качвам и снимка разбира се

Прикачени файлове

#20 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 434 Мнения: