Към съдържанието

Снимка

5 лева 1941г.

29 replies to this topic

#1 ster

ster
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 18 ноември 2018 - 10:26

Здравейте, Имам монета 5 лева 1941г. Която тежи 7.97г. с ясни образи е. По каталог теглото е 9г. Затова реших, че е менте. Но в сайта на bg.ucoin.net/ теглото е упоменато като 8г. Въпроса ми е имали от тази емисия монети който да тежът 8г. или е фалшификат?

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано 18 ноември 2018 - 11:40

Според мен си е правописна грешка на дядо Гошо....1930,41 и 43 би следвало да са еднакви метрични данни макар различният материал, и мисля че всички са си по 8 гр, така че според мен е съвсем редовна монета :)

• Kas likes this

#3 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 07:05

Според мен си е правописна грешка на дядо Гошо....1930,41 и 43 би следвало да са еднакви метрични данни макар различният материал, и мисля че всички са си по 8 гр, така че според мен е съвсем редовна монета :)

В Буквара Цветанов също я дава 9 гр.

#4 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 434 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 19 ноември 2018 - 10:08

Здравейте, Имам монета 5 лева 1941г. Която тежи 7.97г. с ясни образи е. По каталог теглото е 9г. Затова реших, че е менте. Но в сайта на bg.ucoin.net/ теглото е упоменато като 8г. Въпроса ми е имали от тази емисия монети който да тежът 8г. или е фалшификат?

при положение че везната ти е точна един грам отклонение е много.
и ако монетата е в топ качество на твое място бих направил една съпоставка с някоя ръждясала.
сравни диаметър, дебелина, гурта!, и детайлите (особено шрифта)

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 11:10

хмм...може би наистина са си по 9 гр.

Я сложи една снимка от двете страни за да я видим :)

#6 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 12:32

9 грама е монетата по каталог на БНБ.

#7 ster

ster
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 03:40

Извинявайте за подвеждането теглото е 7.93г. Кантара не ми е професионален, но досега всички измерени монети бяха около грамажа в каталога. Нямам друга монета за сравнение. А по снимка не откривам разлика.

Прикачени файлове

#8 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 142 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 04:27

Снимките не са много на фокус но монетата изглежда добра.
Със сигурност има фалшиви десетолевки 1941 (по спомен по-леки от оригинала) - така че има вероятност "производителя/дистрибутора" да е минал и на по-малките номинали.

Сравнете я стилистично с друга петолевка защото при десетолевките разликата се виждаше с просто око.

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 06:13

Опитай моля те с малко по-добри снимки...на фокус.Имам лошо чувство за тази обаче :)

#10 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 434 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 06:15

Извинявайте за подвеждането теглото е 7.93г. Кантара не ми е професионален, но досега всички измерени монети бяха около грамажа в каталога. Нямам друга монета за сравнение. А по снимка не откривам разлика.

колега, честито! дано не си платил много за тази шайба

#11 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 434 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 06:21

Снимките не са много на фокус но монетата изглежда добра.
Със сигурност има фалшиви десетолевки 1941 (по спомен по-леки от оригинала) - така че има вероятност "производителя/дистрибутора" да е минал и на по-малките номинали.
Сравнете я стилистично с друга петолевка защото при десетолевките разликата се виждаше с просто око.

кое и е доброто?
от пет метра и на бутилка мастика се вижда че е менте. даже и без фокус
само колегата иванов да не ме пита пак по какво разбрах :-))

#12 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 06:29

кое и е доброто?
от пет метра и на бутилка мастика се вижда че е менте. даже и без фокус
само колегата иванов да не ме пита пак по какво разбрах :-))

Човекът го познавам и съм виждал монетата. Много, ама наистина много, е чистена. Явно е била доста зле, защото още има язви от ръждата. Иначе е докарана лъскава. Дали може, ако не е менте разбира се, да и се свали един грам от жулене и да изглежда така?

#13 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 434 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 06:38

Човекът го познавам и съм виждал монетата. Много, ама наистина много, е чистена. Явно е била доста зле, защото още има язви от ръждата. Иначе е докарана лъскава. Дали може, ако не е менте разбира се, да и се свали един грам от жулене и да изглежда така?

хич не е чистена ами е от ония, които ги продават по 25 лева :-))

#14 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 06:47

хич не е чистена ами е от ония, които ги продават по 25 лева :-))

Снимките са кофти. Жулена е яката. Цялата е в линии. На доста места има язви, които също са лъскави.

#15 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 434 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 06:58

Снимките са кофти. Жулена е яката. Цялата е в линии. На доста места има язви, които също са лъскави.

нали се сешташ, че ако свалиш 1 гр с търкане което си е над 10% от теглото, ни мустаците на крум ще видиш ни очите на коня

#16 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 07:44

Един грам горе-долу са всички детайли и букви от двете страни, така че за да свалиш един грам от 9 грамова такава монета, трябва от двете страни да изпилиш детайлите до "равно". От много чистене не е паднала 1 грам   ;)

Дайте по-ГОЛЕМИ снимки отпред и отзад, че от тези може само да се гадае дали е чистена или е менте. 

ПП: Не можах да намеря моите петолевки, имам 2-3 някъде, но сега видях че NGC и Numista дават монетата 8 грама.

#17 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 08:16

нали се сешташ, че ако свалиш 1 гр с търкане което си е над 10% от теглото, ни мустаците на крум ще видиш ни очите на коня

Точно и аз това си мисля.

#18 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 142 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 08:45

Два начина да сте сигурни:
1. Отивате на място където имат ХФР машина (проверка на чистотата на злато/сребро и т.н.) - те ще ви кажат какъв е металния състав... може да ви струва малко пари.

2. Може да изчислите сам специфичното тегло на монетата - на ютюб има достатъчно материал как се прави. Само че ползвайте задължително дестилирана вода (оригиналната монета е от желязо и хич не обича влагата!!!). След теста веднага я изсушете със сешуар.

Ако е около 7.1г/куб.см е т.н "white metal"
желязото е около 7.85г/куб. см

Този метод е добре да се знае - за да си проверявате сами "златните" и "сребърните" монети, които купувате от частни лица

#19 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 08:52

Два начина да сте сигурни:
1. Отивате на място където имат ХФР машина (проверка на чистотата на злато/сребро и т.н.) - те ще ви кажат какъв е металния състав... може да ви струва малко пари.

2. Може да изчислите сам специфичното тегло на монетата - на ютюб има достатъчно материал как се прави. Само че ползвайте задължително дестилирана вода (оригиналната монета е от желязо и хич не обича влагата!!!). След теста веднага я изсушете със сешуар.

Ако е около 7.1г/куб.см е т.н "white metal"
желязото е около 7.85г/куб. см

Този метод е добре да се знае - за да си проверявате сами "златните" и "сребърните" монети, които купувате от частни лица

Точно тази монета не заслужава подобни усилия. Ако някой има такова петокинтие, да го премери и да каже колко тежи.

#20 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 09:06

За момента намерих само една шепа 10-левки 1941, всички са 11 грама (без няколко стотни), а в каталозите на Булфила са 12 грама, тъй че явно е недоглеждане по каталозите.

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни