Към съдържанието

Снимка

Професионално почистване

24 replies to this topic

#1 S&G

S&G
  • Потребители
  • 40 Мнения:

Публикувано 25 декември 2018 - 10:50

Наскоро стана на въпрос в друга тема за професионалното почистване на монетите от мърсотия, налепи и други, но човека не поясни как става, само писа, че го прави. Та как става това? Ултразвуковите вани вършат ли добра работа или не стават за всякакви налепи или мърсотии?
  • SolkExozy likes this

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8036 Мнения:

Публикувано 25 декември 2018 - 11:15

освен да питаш Човека :) Аз съм далеч от мисълта за лесно достъпни начини за професионално почистване особено на съвременни монети, без това да доведе да нарушаване на гланц в която и да е форма. Разбира се това веднага означава, че тази монета колкото и ценна да е тя, вече е влезнала в cleaned, и разбира се стойността и намалява.

Разбира се виждал съм различни препарати на Lindner и други компании. Не съм опитвал, но според мен не биха имали феноменални ефекти.

ето примерно клипче от тубата със сравнения на други препарати, сравнено с паста за зъби....:

#3 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 529 Мнения:

Публикувано 26 декември 2018 - 09:18

Аз имам ултразвукова ваничка. Чисти само грубата мръсотия. Удобна е ако имаш мръсни монети, които искаш да изглеждат по-лъскави, но според става основно за инвестиционни и не-пруфови монети и бижута без камъни. С пруф монета не съм пробвал. Плюсът е, че се ползва само чиста вода

#4 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 496 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 03 януари 2019 - 06:37

Според мен ако монетата е за твоята колекция по добре я остави така без да я чистиш . 

Патината предпазва монетата, но за съжаление отнема част от метала.Ако премахнеш патината  след това трябва да я съхраняваш при строго определени условия  защото пак ще се образува такъв окис и ще трябва пак да го сваляш.(И пак не е сигурно, че ще успееш да я предпазиш от окисляване.) Така че колкото пъти се повтаря този цикъл на окисляване и почистване, толкова повече качеството на екземпляра се влошава.

Но ако е за продажба може да я лъснеш за да придобие търговски вид и да вземе акъла на някой нов нумизмат. :)

• geleznia1 and nex.oc like this
Ако беше лесно да си българин, всеки щеше да е българин!

#5 S&G

S&G
  • Потребители
  • 40 Мнения:

Публикувано 03 януари 2019 - 05:59

Благодаря на всички за мненията!
Въпросът ми е по принцип за моята колекция и разбирам, че що се отнася за патината тогава по добре да не ги чистя. Но ако има някаква мърсотия, налеп, поне това може ли да се отстрани без поражения?

#6 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8036 Мнения:

Публикувано 03 януари 2019 - 06:36

Най-вероятно малко са успешните опити за махане на налеп, без да повредиш патина или гланц.. но можеш да опиташ с ултразвукови ванички :)

#7 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 12 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 08:40

Здравейте на всички и успешна нова година! Ще се намеся , защото това касае всички ни. Процеса професионално почистване е много сложен и е също така много важна част за опазването на нумизматиката. Целта е да се запазят и съхранят качествените монети. Няма да разкрия как почиствам монети, защото това е част от моя занаят. Моите познания съм ги трупал в годините с много старание, любов, страст и пари. Както в живота проба грешка, така и в нумизматиката проба грешка , а това струва пари. Понякога много пари. Така е даваш пари и трупаш опит и знание. Така бавно с течение на времето се става нумизмат. Всички нумизмати казват на начинаещият нумизмат да не почиства монети. Особено съвременните монети. Това са нашите монети от Третото Българско Царство. Защото качеството се определя не само от релеф , но и от силата на запазеният матричен гланц, драскотини дори от най фините драскотини невидими с просто око. Затова и има този международен стандарт за сертифициране. Съвет не използвайте оцет, сода за хляб , паста за зъби или някоя силна киселина. Налепите, мърсотията са се натрупали с течение на много години, а ние какво искаме за минута да ги махнем. Не не става така. Монетите са от различен метал, затова се и обработват по различен начин. Пък и нещата който се продават в суперите вече и те са пълна химия. Има случай , който скъпа монета за 2000 лева с непрофесионално почистване се унищожава матричният гланц. Да релефа е останал, но тя става вече на цена за 300 лева. Това е истински случай с един мой колега. Да повечето търговци гледат да почистят дадена монета и да я препродадат. Това е вървяло, преди години когато е нямало сертифицирането. Аз затова и пиша тук , за да знаят всички , че не професионалното чистене в повечето случай води до унищожаване или до рязко сваляне качеството на дадена монета. Качествени монети се намират изключително трудно. Целта ми е да намерим и съхраним тези монети. За да ги има. Колеги, хубаво е да си стоиш на топло пред компа и да си чатиш. Да обменя се информация. Но нумизмат се става само като реално гледаш, сравняваш монети. Трябва да се ходят на срещи с нумизмати . Да се гледат качествени монети на живо. Така след време окото почва да знае какво и по какъв начин да гледа. Само така с времето се трупа опит и познание. Също така е важно и правилното съхранение на монетите, банкнотите. Защото околната среда влияе на тяхното опазване. И една качествена монета с прекрасна , красива патина е много по ценна за окото и душата на истинският колекционер. Монета с красива патина никога не почиствайте. Монетите от Третото Българско царство не са юбилейни монети. Това са монети за парично обръщение. Затова и е толкова трудно да се намерят в качество. Малко разхвърляно се изказах , но целта ми беше да дам няколко съвета, който съм ги придобил в моята практика. Целта ми е да разпространявам нумизматиката. Да създавам нови нумизмати.

• citizen, Kas and geleznia1 like this

#8 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8036 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 01:45

Благодаря за този внушителен пост, но освен че не използваме "оцет, сода за хляб , паста за зъби или някоя силна киселина", което предполагам че никой четящ този форум с повече от 5 мнения, едва ли ще го опитва, аз друг практически съвет не намерих :)

#9 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 975 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 02:35

Благодаря за този внушителен пост, но освен че не използваме "оцет, сода за хляб , паста за зъби или някоя силна киселина", което предполагам че никой четящ този форум с повече от 5 мнения, едва ли ще го опитва, аз друг практически съвет не намерих :)

В резюме: "Къде съм аз - къде сте вие..."

#10 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 198 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 03:44

Аз лично имам почиствани монети, въпреки че не съм фен на чистенето. Не може да отречем, че Калоян има и интересни, хубави неща. Аз лично съм купувал от него няколко пъти и съм бил доволен. При него по-скоро проблемът е, че хвърля цените на нещата, които продава в зависимост от това как е станал днес +- от 100 до 500 лева. Не е опит да се заяждам, Калояне, просто изказвам наблюдения. Поздрави!

#11 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 03:48

Почистването на царските монети за мен не е проблем. Те така или иначе благородна патина нямат. Въпроса е как се почистват и дали не се драскат.

#12 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8036 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 09:57

Аз лично имам почиствани монети, въпреки че не съм фен на чистенето. Не може да отречем, че Калоян има и интересни, хубави неща. Аз лично съм купувал от него няколко пъти и съм бил доволен. При него по-скоро проблемът е, че хвърля цените на нещата, които продава в зависимост от това как е станал днес +- от 100 до 500 лева. Не е опит да се заяждам, Калояне, просто изказвам наблюдения. Поздрави!

Не твърдя, че човекът няма добри монети. Всъщност не го познавам, не съм пазарувал и като цяло нямам никакви допирни точки за добро или лошо.

Видях обаче, че има има поне няколко монети, който освен че явно са чистени, са и надраскани, и принципно ме притеснява, че ако смяташ че си открил "панацеята" за чистене, и тя включва рискове от надраскване или механични похвати, това не е ок за монетата. Да не говорим, че ясно е, че трудно би хванала онзи мечтан грейд.

И изобщо да не говорим, че форума се чете и от онези нумизмати, който ще ги създаваме, който и хал хабер си нямат от чистене.

Също смятам, че е възможно да има сребърни царски монети с благородна патина, така че рискуваме освен нея, да затрием и гланца...

#13 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 12 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 11:35

За мен няма смисъл да поствам във този форум. Виждам , че доста от тук пишещите ме познават и по име. Смятам , че не е редно да се говори така , да  ме споменават по име от хора , който се крият зад своите никове. Кажете си и вие кой сте.  Казах ви и ви предлагам , елате на нумизматичните ни сбирки в София или Търново или в софийският ни клуб на нумизматите. Там ще ме срещнете на живо. Ще гледаме монети и ще коментираме. Аз не се крия. Никой не е длъжен да прави сделка с мен. Но гледайте монети на живо. А какъв съм аз. Толкова луд по нумизматиката , че съм готов да дам две хиляди лева за гола , не сертифицирана петолевка 1885 г.,например,  разбира се , ако аз преценя. Правил съм го няколко пъти. Или за голо левче 1894 г  да дам 2200 лева. Не сертифицирано. Имам безброй такива лични примери. Съжалявам , но не виждам смисъл да влизам тук повече. За мен е загуба на време. Предпочитам да се виждам с колеги на живо по кафе или на сбирки. Ако някой иска да купи нещо от мен , да заповяда. Ако желае може и  да ми продаде нещо или да направим бартер. Нищо не става на сила. Това е от мен момчета. Бъдете живи и здрави . Успех в нумизматиката.

#14 Ivanov

Ivanov
  • Напреднали
  • 467 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 11:59

За мен няма смисъл да поствам във този форум. Виждам , че доста от тук пишещите ме познават и по име. Смятам , че не е редно да се говори така , да  ме споменават по име от хора , който се крият зад своите никове. Кажете си и вие кой сте.  Казах ви и ви предлагам , елате на нумизматичните ни сбирки в София или Търново или в софийският ни клуб на нумизматите. Там ще ме срещнете на живо. Ще гледаме монети и ще коментираме. Аз не се крия. Никой не е длъжен да прави сделка с мен. Но гледайте монети на живо. А какъв съм аз. Толкова луд по нумизматиката , че съм готов да дам две хиляди лева за гола , не сертифицирана петолевка 1885 г.,например,  разбира се , ако аз преценя. Правил съм го няколко пъти. Или за голо левче 1894 г  да дам 2200 лева. Не сертифицирано. Имам безброй такива лични примери. Съжалявам , но не виждам смисъл да влизам тук повече. За мен е загуба на време. Предпочитам да се виждам с колеги на живо по кафе или на сбирки. Ако някой иска да купи нещо от мен , да заповяда. Ако желае може и  да ми продаде нещо или да направим бартер. Нищо не става на сила. Това е от мен момчета. Бъдете живи и здрави . Успех в нумизматиката.

Браво, Калояне. Каза им истината, а това, че ще продължат да злобеят по твой адрес и по мой, няма да се промени, просто такъв им е характерът!

#15 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 449 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 05 януари 2019 - 01:07

Почистването на царските монети за мен не е проблем. Те така или иначе благородна патина нямат. Въпроса е как се почистват и дали не се драскат.

откога разбираш от монети различни от юбилейните?!
стой си в темата “нови монети от бнб” и не се изказвай неподготвен.

от такива пишман-нумизмати свестни монети не останаха.

#16 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1866 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 01:21

Другари, успокойте топката.
Аха да се за роди ползотворна дискусия и ще скочил в обратната посока...
Скоро ще има ванички по 50 кинта в ЛИДЛ. 😂
  • roca, citizen and stonesour like this
Публикувано изображение

#17 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 01:24

мда. от понеделник 7 януари.

#18 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 449 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 05 януари 2019 - 03:48

мисля, че е крайно време roca да прекръсти форума от нумизматици на млад химик.
така тези теми ще са си много на място.

#19 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 975 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 03:54

мисля, че е крайно време roca да прекръсти форума от нумизматици на млад химик.
така тези теми ще са си много на място.

И специална тема за миналите на по-висок левъл: "С шкурка, пила и пясък, излъскай шайбата до блясък!"
  • edin, roca and nex.oc like this

#20 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8036 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 01:53

И специална тема за миналите на по-висок левъл: "С шкурка, пила и пясък, излъскай шайбата до блясък!"

Това последното ми хареса! Между другото "най-класическият" начин за лъскане на антична монета е лъскане в мокър камък, по възможност на селската чешма. Няма да казвам какъв е резултата, но на 100 % е блестящ.

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни