Към съдържанието

Снимка

Царски банкноти продавани от БНБ

12 replies to this topic

#1 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 172 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 07:29

Здравейте! Преди време знам, че на касите на БНБ са се продавали нециркулирали банкноти от царско време на доста достъпни цени. Понеже съм едва на 24 години и се занимавам сравнително отскоро с нумизматика и нотафилия, съм изпуснал тоя момент. Последно помня, че имаше от тези 50 лева 1917 серия М пробитите и ги купих за смешната сума от 3 лева. Знам също, че са се продавали банкноти от емисиите 42-ра. Това, което ме интересува, е кои други банкноти са се продавали и до кога. По "дъртите" колекционери със сигурност знаят нещо по тоя въпрос.

#2 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 09:40

Значи, за нециркулирали не помня, но около 2007-2008 имаше доста от царските банкноти още да се продават в БНБ, като цените бяха символични, а различните качества бяха на различна цена, по спомен качествата бяха нещо от типа на "недобро", "добро", "много добро" и т. н. :)

#3 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 488 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 04 януари 2019 - 10:46

През 1981 г. си купих от нумизматичния магазин в София две банкноти 2 лв. сребро, нециркулирали.Май тогава взех и 3 лв от 1951г. , която също не е била в обръщение.

Сигурно щях да си купя повече банкноти защото бях решил да ги събирам, но май нямаха други видове.Сетне се увлякох по монетите и тези ги забравих.Сега имам десетина банкноти, ако има желаещи ще им направя снимки и ще ги  пусна за продажба.

Ако беше лесно да си българин, всеки щеше да е българин!

#4 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 04 януари 2019 - 11:12

Не мисля че царските са излизали нециркулирали, или поне аз не помня...виж 48-ма, 51 помня че ги имаше, май и все още си ги има...не съм преглеждал скоро сайта на БНБ :)

#5 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 172 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 01:07

През 1981 г. си купих от нумизматичния магазин в София две банкноти 2 лв. сребро, нециркулирали.Май тогава взех и 3 лв от 1951г. , която също не е била в обръщение.

Сигурно щях да си купя повече банкноти защото бях решил да ги събирам, но май нямаха други видове.Сетне се увлякох по монетите и тези ги забравих.Сега имам десетина банкноти, ако има желаещи ще им направя снимки и ще ги  пусна за продажба.

51ва още ги има всички без левчето. Ако мислите да продавате нещо, свържете се с мен на лично съобщение. 

#6 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 407 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 11:56

Здравейте! Преди време знам, че на касите на БНБ са се продавали нециркулирали банкноти от царско време на доста достъпни цени. Понеже съм едва на 24 години и се занимавам сравнително отскоро с нумизматика и нотафилия, съм изпуснал тоя момент. Последно помня, че имаше от тези 50 лева 1917 серия М пробитите и ги купих за смешната сума от 3 лева. Знам също, че са се продавали банкноти от емисиите 42-ра. Това, което ме интересува, е кои други банкноти са се продавали и до кога. По "дъртите" колекционери със сигурност знаят нещо по тоя въпрос.

правилно си чул. на каса са се продавали банкноти от сериите 1925 (500 лв серия К), 1929 и 1938 (500 и 1000 лв).
имало е и други но не съм ги запомнил. свършили са доста бързо, а цените са били повече от народни.
никой от “експертите” в бнб не е знаел какво имат и колко струва, затова се наложило да поканят външни хора да им направят оценката и ценообразуването. банкнотите са били нециркулирали!

#7 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 172 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 03:01

Жалко, че не съм могъл да хвана от тоя момент. 500 лева 1925 нециркулирали струват майка си и баща си сега, ако въобще ги намериш да се продават. В дружеството в София си говорих с един, той спомена, че са се продавали и 1000те лева със Симеончо. Друго нещо има интересно, обаче. Нали са ги унищожавали с протокол излезналите от обращение банкноти? Как става така, че изведнъж 2000та година се появяват на касите?

#8 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 407 Мнения:

Публикувано 05 януари 2019 - 03:46

Жалко, че не съм могъл да хвана от тоя момент. 500 лева 1925 нециркулирали струват майка си и баща си сега, ако въобще ги намериш да се продават. В дружеството в София си говорих с един, той спомена, че са се продавали и 1000те лева със Симеончо. Друго нещо има интересно, обаче. Нали са ги унищожавали с протокол излезналите от обращение банкноти? Как става така, че изведнъж 2000та година се появяват на касите?

е намират се, но не са евтини, така е.
1000 лв 1943 със сигурност в банката е нямало, глупости са ти наговорили.
тези банкноти излизат от друго място.
бнб е унищожявала банкнотите, особено след паричните обмени след девети.
не си мисли че е имало тонове останали за продажба.
били са просто пачка или части от пачки. сега се сетих, че май имаше и 100 лв 1916 измежду тях.

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 02:29

е намират се, но не са евтини, така е.
1000 лв 1943 със сигурност в банката е нямало, глупости са ти наговорили.
тези банкноти излизат от друго място.
бнб е унищожявала банкнотите, особено след паричните обмени след девети.
не си мисли че е имало тонове останали за продажба.
били са просто пачка или части от пачки. сега се сетих, че май имаше и 100 лв 1916 измежду тях.

Но това според мен не е било скоро..т.е. откакто си спомням да качват официалните си ценорасписи на сайта, там 2007-2009 не знам точно, не съм срещал да са имали царски нециркулирали, или да съм виждал такива. Ако е било 81-ва, както vvarbanov писа, това е друга бира :)

#10 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 03:32

Всъщност някои от банкнотите ги имаше обявени в качество "отлично", преди десетина години имам впредвид, дали са били нециркулирали някои не знам обаче. Възможно е и да са били.

#11 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 407 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 10:52

Но това според мен не е било скоро..т.е. откакто си спомням да качват официалните си ценорасписи на сайта, там 2007-2009 не знам точно, не съм срещал да са имали царски нециркулирали, или да съм виждал такива. Ако е било 81-ва, както vvarbanov писа, това е друга бира :)

става въпрос за преди 10-12 години

#12 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 12:11

да, и аз си спомням, че имаше обявени. И бяха "недобро", "добро", "много добро" и "отлично" имаше, но все по-спомен карам че май царските основно бяха в много добро или добро.

Но да де, цените си бяха символични, това си го спомням..

За съжаление форума от тогава мина много актуализации, и не пази никакви ресурси..иначе можеше да търся да видя тогава какво сме качвали. Със сигурност около 2007-2009 те продаваха някакви царски. Наистина не си спомням във какво качество :)

#13 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 410 Мнения:

Публикувано 08 януари 2019 - 05:28

Царските банкноти продавани на касите на БНБ бяха в качество неподходящо за колекциониране. Това е за този период за който говорите.

А иначе знам, че имаше комисия много преди това, която даде експетна оценка на банкноти в качество, които се купиха много бързо от хора, които имаха информация за това.

• iansto, bcbgboy13 and nex.oc like this

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни