Към съдържанието

Снимка

Монета на Калоян

13 replies to this topic

#1 Dessi

Dessi
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 08:51

Здравейте,

може ли някой да ми даде приблизителна оценка на тази монета?

Много благодаря!

Прикачени файлове

• nic likes this

#2 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 488 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 06 януари 2019 - 09:18

Лоши снимки, няма и грамаж.

Тук има подобни монети с цени.

https://www.coinarch...g=0&results=100

Ако беше лесно да си българин, всеки щеше да е българин!

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 11:58

Интересно заглавие...вие как я определихте ако не е тайна?

#4 Dessi

Dessi
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 07 януари 2019 - 06:03

Интересно заглавие...вие как я определихте ако не е тайна?

Монетата е в семейството ми от поколения и това го знам от родителите ми. Знам, че монетата е била оценена преди много много години и че има само две от тези. На гърба са Калоян и Мария Десислава.

#5 nic

nic
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 07 януари 2019 - 09:30

Монетата е в семейството ми от поколения и това го знам от родителите ми. Знам, че монетата е била оценена преди много много години и че има само две от тези. На гърба са Калоян и Мария Десислава.

Dessi,
Съжалявам че ще разбия тази семейна легенда, но монетата е Византийска, на Никейския император Йоан III Дука Ватаци (1222-1254), съвременник на нашия Иван Асен II. На гърба й са императора, коронясан от Богородица (за Мария Десислава чувам за първи път, може би “определителят” на монетата е имал впредвив Десислава, съпруга не на цар Калоян, а на севастократор със същото име), че става въпрос за светец може да се потвърди от нимба около главата.
За да се определи цена, би помогнало точното тегло и златното съдържание в карати, но дадено че е често срещан монетен тип и няма специални знаци около Христос, би могла да струва около 200-250€, важно е и какъв белег ще остане когато се махне висулката.
  • meA likes this

#6 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 07 януари 2019 - 02:41

Да! Това имах в предвид.

Физически дали ще се маха висулката или не, цялостно няма значение и смисъл. Масова, може би най-масовата византийска златна монета от периода 12-14 век и физически с висулката или следи от висулка, не мисля че представлява голям нумизматичен колекционерски интерес.

Все пак си е злато с доста добра чистота, около 18 до 16 карата според емисията и датировката на отсичане, така че минимума и е материал, максимума и е може би 10-15% над него, така че едно движение в 250-300 лв по-скоро. Предполагам и висулата е златна, без яснота с какви карати и мерки, така че ако е така нещо и за нея :)

200-250 Е по-скоро на външен аукцион, което е трудна задача, още повече че притежанието на антични и средновековни монети по закон е незаконно, както и покупко -продажбата им

#7 Dessi

Dessi
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 07 януари 2019 - 02:58

Много благодаря на всички за отговорите и за информацията! Пожелавам ви приятен ден!

#8 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 07 януари 2019 - 08:07

Хубава монета  :)

#9 nic

nic
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 20 януари 2019 - 09:07

Ето тази статия ме кара да се замисля относно началното ми твърдение и може да даде шанс за твърдението на Деси:
https://numizma.com/...-на-цар-калоян/
Специално в частта:
Златното съдържание на подражанията се движи между 19 и 20 карата, докато ранните монети на Ватаци са 16 до 18. Тъкмо това ме накара да допусна друга алтернатива за имитациите.”

Една проба на златното съдържание би дала насока дали става въпрос за българско или никейско подражание.
  • bcbgboy13 likes this

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 20 януари 2019 - 10:20

Ами няма смисъл от проба!

Едно може би със стандартните проби, ще прецакаш монетата, не че е много над материал. Втори вариант хубавите уреди за анализ, струват доста и анализа доста....еми вече ще си на - от стойността на монетата.

Добре хипотетично доказваш че е 20 карата и какво става...цена 5000 лв и монета на Калоян...Еми найне. Просто подражание на Йоан III без ясен монетен двор, без ясна датировка и цена, като на оригинала...Физически е безсмислено.

Отделно тя може да си е оригинал, все още има не много ясни за периода монетни дворове, който като провинциални такива, не е съвсем ясно дали са спазвали всичко което трябва.

Иначе това за чистотата при Ватаци, се определя главно от монетните реформи, а не от опити върху монети така че и там има възможности за известно шаване :)

• edin likes this

#11 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 142 Мнения:

Публикувано 21 януари 2019 - 05:54

А защо не - сега е времето, когато с развитието на науките и технологиите могат да се правят едва ли не "чудеса" (както с правенето на фалшиви монети, така и с разкриването им като такива)

Ето например една статия (по-точно дисертация за титлата доктор на науките) в която се разглежда възможността да се определя автентичността на сребърните римски монети чрез измерване на различните примеси в среброто с помощта на съвременните технологии за безразрушителен контрол.

за съжаление pdf файла е 7815кB, така че трябваше да го разделя на 4 части за да мога го го прикача тук , а след това файловете "Authenticity1.zip, 2.zip и 3.zip" трябва да се преименуват като .
Authenticity.z01 , Authenticity.z02 и Authenticity.z03 за да може да се ехтрактва
Ако модератора може да качва по-големи фаилове - може той да го направи

Въпроса е по-скоро дали обикновен български гражданин в България може да си позволи да се обърне за помощ към научните среди без да рискува да му се отнеме монетата или дори още по-лошо - да бъде вкаран в затвора и/или наказан със солидна финансова глоба, а монетката му да се озове в частната колекция на черепа или други подобни мастити "колекционери".

А това по-долу е линк за сваляне на оригиналната статия, но активен само за две седмици!

https://dox.abv.bg/d...?id=f3b6c93bee#

Прикачени файлове

• nic likes this

#12 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 21 януари 2019 - 07:24

Какви черепи и какви мастити колекционери? Но пък виж може да си конфискува МВР.

Коментираме монета струваща материал +10-15-20 %.

Нещо в смисъла на 300 лв я има, я не,(без халката че не знаем какъв материал е +- още нещо за нея)

И добре, ОК, изваждаме едни 50-100 лв за един анализ за без разрушителен метод.

В крайна сметка какво доказва този анализ, не ми е ясно?

Нямаш нито къде е намерена (освен местна легенда), нямаш яснота къде е отсечена, нямаш и яснота и от кога и от кого (ако се потвърди че е примерно 20 карата)?

Ако пък излезе 18, става ясно че на Дука Ватаци, че струва сигурни 250-300 и си вече със 100 назад.Ама пък си спокоен, че със 100 назад, няма грижи

#13 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 21 януари 2019 - 07:50

Преди 2-3 години исках да занеса в Тавекс едни златни рамки от часовници проба 375 (9 карата). Пратиха ме в една лаборатория, да направят проба, и аз самия гледах как с някакво свредло се дупчат рамките. Отидох после, след час-два, пробата излезе "около 7-8 карата". Ама, аз викам, те са маркирани всички "375 9с" - стари английски маркировки, не вярвам да лъжат, и тя вика, ОК, ще ги пишем 0.375 проба - за пред тавекса. Вади се документ. Плащам таксата, излизам, и гледам на документа пише 0.735 проба злато. Влизам, и почна - ау, как съм сбъркала, добре че се върнахте.

Та... за лабораторните изследвания май всичко е на ниво около 1985 г.

• nex.oc likes this

#14 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7858 Мнения:

Публикувано 21 януари 2019 - 10:24

Това с качеството е друга тема.

По без разрушителните методи, уж следва да е по-точно и да не дупчим...ама ще е по-скъпо на 100 %

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни