Към съдържанието

Снимка

10 лева 1979 в оригинална опаковка?

11 replies to this topic

#1 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 16 януари 2019 - 06:07

Здравейте колеги,
имам едно питане относно монетата и нейната опаковка.
Става въпрос за 10 лв. 1979 но със международен триезичен сертификат за автентичност и представителна кутийка. Знае ли се нещо повече за първите монети от тази серия които са давани като подаръци на официални лица?

Благодаря за всякаква информация

Прикачени файлове

#2 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 466 Мнения:

Публикувано 18 януари 2019 - 04:44

аз съм по стара българия и не мога да ти дам информация.в гугъла няма ли нищо???

#3 edin

edin
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 18 януари 2019 - 08:51

Здравейте колеги,
имам едно питане относно монетата и нейната опаковка.
Става въпрос за 10 лв. 1979 но със международен триезичен сертификат за автентичност и представителна кутийка. Знае ли се нещо повече за първите монети от тази серия които са давани като подаръци на официални лица?

Благодаря за всякаква информация

Това за подаръците няма как да се знае и разбере- бройките са били "безотчетно" предоставяни на висши партийни и държавни управляващи и служители. Да не говорим за някакви си малки "злоупотреби" от по-нисшия персонал.

Това, което си показал е от бройките, които са изнасяни и продавани в чужбина - тогава основно в Мюнхен и Виена.

Като си продадох моята /купена навремето от 1 колега от Мюнхен, за която ми "одра кожата"/ ,  купувачът отказа да вземе опаковката, а взе само монетата и гледам, че на тази рекламна опаковка пише Bestell-Nr.: 1654 - допускам, че това е номерът /бройката/ на съответната монета.

Прикачени файлове

#4 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 18 януари 2019 - 08:03

Това за подаръците няма как да се знае и разбере- бройките са били "безотчетно" предоставяни на висши партийни и държавни управляващи и служители. Да не говорим за някакви си малки "злоупотреби" от по-нисшия персонал.
Това, което си показал е от бройките, които са изнасяни и продавани в чужбина - тогава основно в Мюнхен и Виена.
Като си продадох моята /купена навремето от 1 колега от Мюнхен, за която ми "одра кожата"/ ,  купувачът отказа да вземе опаковката, а взе само монетата и гледам, че на тази рекламна опаковка пише Bestell-Nr.: 1654 - допускам, че това е номерът /бройката/ на съответната монета.

Благодря за инфото.

Като цена предполагам че трябва да е същата цена като на нормалната монета в бнб.
Не би трябвало да е нищо по особенно или има разлики.

#5 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 18 януари 2019 - 08:10

Озадачава ме опаковката на монетата, досега не бях виждал подобна която изглежда е правена по поръка за тази монета.

#6 edin

edin
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 18 януари 2019 - 09:11

Озадачава ме опаковката на монетата, досега не бях виждал подобна която изглежда е правена по поръка за тази монета.

да, правена е специална опаковка, а и размерът на капсулата е по-голям от тези, които сега продават в БНБ - на моята беше около 40 мм и имаше нещо като 2-ри кръг между монетата и капсулата - май твоята е с такава капсула

Благодря за инфото.

Като цена предполагам че трябва да е същата цена като на нормалната монета в бнб.
Не би трябвало да е нищо по особенно или има разлики.

да, ама навремето пиефорта беше 90 долара, а обикновената 30 долара в Минералсувенир, а 90 долара х 3 лева = 270 лева, а заплата брутна на примерно началник отдел беше 240 лева, отделно те питаха от къде имаш долари и отделно я пуснаха чак 2 години след като вече я продаваха на Запад

та хората, които можеха да ходят на Запад донасяха, ама "деряха по 3  кожи" от такива като нас

когато я видях за първи път в нашия клуб и искаха 300 лева - това си беше бая сума за онези години

#7 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 18 януари 2019 - 09:32

да, правена е специална опаковка, а и размерът на капсулата е по-голям от тези, които сега продават в БНБ - на моята беше около 40 мм и имаше нещо като 2-ри кръг между монетата и капсулата - май твоята е с такава капсула

да, ама навремето пиефорта беше 90 долара, а обикновената 30 долара в Минералсувенир, а 90 долара х 3 лева = 270 лева, а заплата брутна на примерно началник отдел беше 240 лева, отделно те питаха от къде имаш долари и отделно я пуснаха чак 2 години след като вече я продаваха на Запад
та хората, които можеха да ходят на Запад донасяха, ама "деряха по 3  кожи" от такива като нас
когато я видях за първи път в нашия клуб и искаха 300 лева - това си беше бая сума за онези години

Да, проблема на тази монета е че не е пиефорт и в момента не е нищо особенно, единствено ако се грейдне като early release , иначе в бнб ги има колко искаш ;)

#8 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 19 януари 2019 - 12:49

Мисля, че ранният вариант без косичка и рестрайка с косичката на момиченцето вдясно в комплект лесно се намират за не повече от 150 лв.

При пиефордите вече нещата са други и мисля, че само рестрайка е повече от три пъти по-скъп от двете обикновени заедно (може би към 1000 лв), а оригиналът си е 2000+ лв

При пиефордите ранният е с косичка, а рестрайкът - без

#9 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 19 януари 2019 - 01:57

Мисля, че ранният вариант без косичка и рестрайка с косичката на момиченцето вдясно в комплект лесно се намират за не повече от 150 лв.
При пиефордите вече нещата са други и мисля, че само рестрайка е повече от три пъти по-скъп от двете обикновени заедно (може би към 1000 лв), а оригиналът си е 2000+ лв
При пиефордите ранният е с косичка, а рестрайкът - без

Е аз няма да я продавам поне засега, едно е сигурно, не е пиефорт :)

#10 edin

edin
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 20 януари 2019 - 06:54

ето ти още 1 вариант - малко известен - и 2-те монети продавани в комплект - видях ги навремето 1 път и повече такова нещо не съм виждал, затова си ги снимах. искаха им 1300 лева, ама май се продадоха около 950 лева / не успях да проследя сделката/

Прикачени файлове

#11 kolevst

kolevst
  • Напреднали
  • 295 Мнения:
  • Interests:Юбилейни монети от БнБ

Публикувано 20 януари 2019 - 08:15

Здравей,в кой сайт го видя да се продава,че досега в аукциона само един сериозен колекционер съм видял да си продава колекцията.

#12 edin

edin
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 21 януари 2019 - 08:34

Здравей,в кой сайт го видя да се продава,че досега в аукциона само един сериозен колекционер съм видял да си продава колекцията.

Не в сайт - това го видях на сбирка във Велико Търново може би преди около 5-6 години. Предложиха ми я, но вече се бях отказал от юбилейните, мисля че покойният Николай Жерев я купи, но не съм сигурен.

• kolevst likes this

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни