Към съдържанието

Снимка

Информация за една сребърна монета Талер

• Заключена тема Тази тема е заключена
48 replies to this topic

#1 Росен Ненов

Росен Ненов
  • Потребители
  • 56 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 06:26

Здравейте,не знаех как точно да формулирам питането си и предварително се извинявам ако някой сметне ,че съм го подвел с заглавието.
Въпросната монетка,която е в доста лошо състояние е от поне 5-6 години в мен,питали са ме дали я продавам,до сега все си я пазих.Днес реших да я пусна да я продавам в един сайт(да не правя реклама).На цена от 100 лева,но реших да се поразтърся да я погледна,предполагам,някой ще ме обвини,че съм го направил от алчност,най вероятно й предполагам няма да е й далеч от истината.
Но й също смятам,че би се получила интересна тема.

Същата монета аз не можах да намеря,но пък попаднах на много интересна статия.

http://muzeydeneg.ru/eng/?p=550

Извинявам се ако е нещо което се знае на мен лично ми се стори доста поучителна,и въпреки това не можа да ми помогне.

Ще съм Благодарен ако получа мнение.

Прикачени файлове

#2 Росен Ненов

Росен Ненов
  • Потребители
  • 56 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 08:14

40,7 мм
27.79 гр

#3 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 145 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 08:23

Може би е Edzard (I или II) "EDZ"

EAST FRIESLAND  / Ostfriesland - "PHRI ORIEN"

Трябва да се търси специализирана литература - Anton Kappelhoff, Die Münzen Ostfrieslands. Aurich,1982.

https://www.sixbid.c...633&lot=4630620

Ето го:

https://www.numisbid...sid=803&lot=834

• roca and Kas like this

#4 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 08:43

някакъв талер(?) на едзард (I или II). източна фризия. 16 век.

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7973 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 09:21

Браво на bcbgboy13 не беше лесна за разгадаване.

В аукцион цената е висока, но у нас предричам липса на всякакъв интерес особено на тази цена, дано да греша :)

#6 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 145 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 09:33

Нищо не му пречи да пробва в ebay.de (с начална цена 99.99 / 149.99 евро)

#7 Росен Ненов

Росен Ненов
  • Потребители
  • 56 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 10:09

Изключително много,Благодаря.

Лошото е ,че ей сега преди 5 минути проявиха интерес,а аз вече съвсем не съм сигурен ,че искам да се разделя с нея.А винаги съм мразил някой да не държи на думата си,ама така е като пребързвам ,а не се допитвам първо до Вас,винаги сте ми били безгранично полезни.

Благодаря.

#8 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 10:21

за 100 кинта ще се прецакаш яко.

Прикачени файлове

• Прикачен файл  Untitled.jpg   142,95K   0 Брой сваляния

#9 Росен Ненов

Росен Ненов
  • Потребители
  • 56 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 10:42

С помоща на жена ми,която ме заплаши с въздържание😂😂😂 май ще откажа.

Два дни вече ме въртят с една златна монетка,днес ще ти я пратя,утре ще ти я пратя и така не я пратиха и днес,и аз и обяснявам всичко това ,и й казвам че тази постъпка е много неприятна и не е мъжка,а тя ми вика и сега кво ти искаш да си смотаняк,така ли ;)
Гад голяма Ви казвам 😂😂😂

#10 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:50

Чак пък да се прецака яко... като гледам в какво състояние е монетата, според мен няма да се продаде за 100 евро ако се пусне в ebay.de.

#11 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7973 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 02:13

Направо да стартира от 1000 Евро според мен :) 

Монетата е интересно, но не мисля че е нещо невероятно като качество.

И аз смятам че няма да стигне 100 Е в е-бей, а таксите там са по-сериозни от аукцион.бг

#12 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 07:48

Обикновено лаком гъз кръв сере. Тази монета чисто формално не попада ли в графата забранени като е преди 1800 г? И в такъв случай при продажба в ибей и износ през граница не съществува ли риск?

А иначе в olx е пълно с продавачи мизерници, които се отмятат от думите си, особено такива с женски профили.

Аз от такива талери не разбирам и никога не съм имал интерес, но по битаците в чужбина ги продават в панички с шепи на достъпни цени малко над метериал и години преди 1800.

#13 Росен Ненов

Росен Ненов
  • Потребители
  • 56 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:07

Виновен съм,затова ще си замълча.Но лаком гъз кръв сере-ми се струва малко вповече в случая.

Моето оправдание за импулсивното пускане на монетата за продажба,което си е важно единствено и само за мен естествено,е че имам още една подобна монетка която бях намерил и гледах ,че цената на която се реализират сделки е около 60-70 лева и затова реших ,че й тази е с подобна оценка.В случая аз не намерих реализирани сделки точно на тази монета,единствено една на цена от 900 евро с ваша помощ,естествено в много по добро състояние и естествено непродадена,но пък и съгласете се 18 пъти по ниска цена дори само в главата да ти остане ,тоест да не осъществиш сделка за повече пари или да не опиташ да го направиш,при тази статистика си е живо прецакване.

А какво всъщност най вероятно ще се случи,аз нямам профил в йбей и тя ще остане да си се търкаля в някоя кутия.

Прикачени файлове

#14 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:24

най-ниското качество по краузе е 225 долара (380 лева), но тук разбира се има поне трима специалисти по немско средновековие, които да ти кажат, че монетата не може да постигне и 200 лева в ибей.

и че такива ги продавали под път и над път в паници по битаците.

възможно е и така да е. но докато не провери човек лично, да я даде за 100 лева си преебавка отвсякъде.

• mazonko likes this

#15 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:36

Виновен съм,затова ще си замълча.Но лаком гъз кръв сере-ми се струва малко вповече в случая.

...

А какво всъщност най вероятно ще се случи,аз нямам профил в йбей и тя ще остане да си се търкаля в някоя кутия.

Сам си каза: крайният ефект е, че ще имаш нещо, търкалящо се в кутия, която някой ден законната ти радост г-жата, като чисти ще я изхвърли вместо 100 лв, които са си 100 лв.

А може stonesour да ти даде 225 лв и да я продаде до разликата по каталога. Но естествено той няма да го направи, защото е силен на приказки и обиди само

#16 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7973 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:36

Моето оправдание за импулсивното пускане на монетата за продажба,което си е важно единствено и само за мен естествено,е че имам още една подобна монетка която бях намерил и гледах ,че цената на която се реализират сделки е около 60-70 лева и затова реших ,че й тази е с подобна оценка.В случая аз не намерих реализирани сделки точно на тази монета,единствено една на цена от 900 евро с ваша помощ,естествено в много по добро състояние и естествено непродадена,но пък и съгласете се 18 пъти по ниска цена дори само в главата да ти остане ,тоест да не осъществиш сделка за повече пари или да не опиташ да го направиш,при тази статистика си е живо прецакване.

Втората всъщност е в пъти по-масова и в пъти по-евтина:

https://www.acsearch...cy=usd&company=

Води се монета на Белгийските конфедерации (поне в повечето български каталози), монетарницата тук е Utrecht, понеже има и други, но тази поне е масова. Не виждам годината, но мисля че това точно за тази не е от значение.

В антиквариата са останали с названието "Лъвски талери" заради лъвът на едната страна и емисиите са еднотипни, повече от 100 години (разлика е годината и монетарницата). Има разновидности като Половин Талер със същата иконография, други размери и тегло.

#17 Росен Ненов

Росен Ненов
  • Потребители
  • 56 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:39

В никакъв случай не искам да се карате заради мен,отказах на човека,който на 99,9% съм сигурен че е член на този форум.Отказах му ,като се извиних за постъпката си,защото е факт ,че не е хубава.Дали ще взема повече или по малко пари,само Бог знае.
Просто му казах ,че си я оставям и живот и здраве някога искам да си създам по хубав спомен от продажбата й,било то й за по малко пари,а не да остана с впечатлението сега,че съм се прецакал.
Благодаря на всички и Бог да Ни пази.

#18 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:41

Сам си каза: крайният ефект е, че ще имаш нещо, търкалящо се в кутия, която някой ден законната ти радост г-жата, като чисти ще я изхвърли вместо 100 лв, които са си 100 лв.

А може stonesour да ти даде 225 лв и да я продаде до разликата по каталога. Но естествено той няма да го направи, защото е силен на приказки и обиди само

напротив, за разлика от теб, за когото е имало примери как се облизваш да купиш нещо евтино от някого в този форум, аз имам профил в ибей от 2003 г. имам и някакъв трицифрен 100% рейтинг и съм готов да съдействам на човека да се пробва и да си пусне за продан монетата. безвъзмездно.

#19 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7973 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:45

най-ниското качество по краузе е 225 долара (380 лева), но тук разбира се има поне трима специалисти по немско средновековие, които да ти кажат, че монетата не може да постигне и 200 лева в ибей.

и че такива ги продавали под път и над път в паници по битаците.

възможно е и така да е. но докато не провери човек лично, да я даде за 100 лева си преебавка отвсякъде.

Понеже повдигахме темата, формално по нашият чудесен закон и двете са принципно с незаконна продажба, тъй като са преди 1800, мака и двете да следва че са по-вероятно машинно произведени, което пък означава, че това пък отменя онова за година, ама пък трябва да се доказва.

Не съм специалист по немско средновековие, но пък смятам че имам известна представа от такива монети :)

Най-ниското в Краузе е VG, но не зная дали това влиза във VG, а втората дори е по-зле

Да, принципно такива има по битаците, основно пробити, което омаловажава изцяло стойността им

#20 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 26 януари 2019 - 12:49

Съмнява ме да е от форума. Или поне никой от взели участие в темата. Лошото е, че често се случва тук да те подкукуроса (не знам дали така се пише тази дума, досега само говорно съм я употребявал) някой как нещо струва супер скъпо, а то се окаже съвсем не така.

1 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни