Към съдържанието

Снимка

Грейд на монета

125 replies to this topic

#21 hiasd

hiasd
  • Напреднали
  • 119 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 07:02

Аз съм давал монети в аукцион и си удържат комисионната само ако се продаде монетата. Не се ли продаде ти я връщат или питат дали искаш пак да япуснат,но на по-низка цена. Ако не искаш ти я връщат, но нищо не плащаш. Разбира се имам скромен опит с това...но не ми удържаха пари. Инъче тия монети с линковете са много трудни в това качество и бая отдавна не са излизали. Да видим докъде ще стигнат цените, че да си сверим часовника.

Значи са твои монетите от линковете

#22 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 29 януари 2019 - 08:35

Той затова така живо се интересува от цените или по скоро резултата :)

#23 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 08:36

Аз съм давал монети в аукцион и си удържат комисионната само ако се продаде монетата. Не се ли продаде ти я връщат или питат дали искаш пак да япуснат,но на по-низка цена. Ако не искаш ти я връщат, но нищо не плащаш. Разбира се имам скромен опит с това...но не ми удържаха пари. Инъче тия монети с линковете са много трудни в това качество и бая отдавна не са излизали. Да видим докъде ще стигнат цените, че да си сверим часовника.

Колега, може ли само така от любопитство да те попитам в кой аукцион си ги давал?

#24 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 224 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 08:52

Аз лично съм давал в CGB преди 2 години само че не монети, а банкноти. Ако не се продаде нещо твое, заплащаш такса за рекламата дето ти правят. Ако се продаде, 20 процента си прибират в джоба. Не си заслужава и за това спрях. 

#25 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8196 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 09:16

Повечето прибират такса...не същата като ако се продаде, но има такава...те иначе дет се вика от кво ще живеят :D

И все пак стараят се повечето да го реализират.

Ланц, Нюман И Савока, че за тях знам, ако преценят че една монета е слаба за аукцион, казват, "Ние тази ще я вземем ако искате но я пускаме в е-бей и колкото стигне", все едно от стотинка....и таксата си е като ти да я пуснеш през е-бей или малко отгоре, ама през техният канал има доста повече аудитория. :)

#26 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 10:14

Повечето прибират такса...не същата като ако се продаде, но има такава...те иначе дет се вика от кво ще живеят :D
И все пак стараят се повечето да го реализират.
Ланц, Нюман И Савока, че за тях знам, ако преценят че една монета е слаба за аукцион, казват, "Ние тази ще я вземем ако искате но я пускаме в е-бей и колкото стигне", все едно от стотинка....и таксата си е като ти да я пуснеш през е-бей или малко отгоре, ама през техният канал има доста повече аудитория. :)

Аз имам познат, който работеше за Кюнкер, които според мен са може би най-големия аукцион в Германия.
Там плащаш 15% при продадена монета, иначе нищо не плащаш. Рока, не ми отговори на въпроса от днес, ти какво събираш?

#27 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 153 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 11:06

15-20% плюс 15-20% БП - акционера лесно прибира 1/3 от стойността на монетата. Три препродажби и стойността на една монета е отишла в джоба на посредниците.

Аукционер да си на наше време!!!

А купувача евентуално трябва да доплати такси, надценки за плащане с ПП или КК или банков трансфер, транспорт и застраховка, евентуални мита при внос според това как е оформена пратката...

#28 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8196 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 11:26

Аз имам познат, който работеше за Кюнкер, които според мен са може би най-големия аукцион в Германия.
Там плащаш 15% при продадена монета, иначе нищо не плащаш. Рока, не ми отговори на въпроса от днес, ти какво събираш?

Ооо , Извинявай, видях днес, и викам ще пиша после, ама забравих.

Иначе след този пост очаквам да ме анатемосат :D

Ми, нищо не събирам последните няколко години, поради едни законови норми :D

Но иначе интересите ми винаги са били към антични и средновековни, плюс някои модерни.

Между другото имам и една част от княжески и царски, без онези прословути сантими, 16-ки, мисля 2 лв 1923, 100 лв 1894, но като цяло нямам MS, AU, PF и всичко с големи буквички и грейдове, по-скоро са монети от който ще ви е срам, но не съм и старал да надграждам...

Пък към момента съм се съсредоточил по другото ми хоби, ръчни часовници, основно руски...поне са все още законни :D :D :D

#29 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 12:00

15-20% плюс 15-20% БП - акционера лесно прибира 1/3 от стойността на монетата. Три препродажби и стойността на една монета е отишла в джоба на посредниците.

Аукционер да си на наше време!!!
А купувача евентуално трябва да доплати такси, надценки за плащане с ПП или КК или банков трансфер, транспорт и застраховка, евентуални мита при внос според това как е оформена пратката...

Такова е колега, поне нещата са регламентирани. Такава е ситуацията с картини, скъпи коли и т.н.
Някак си ми се струва тази система да функционира и то от вече 100-на години

#30 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 12:06

Ооо , Извинявай, видях днес, и викам ще пиша после, ама забравих.
Иначе след този пост очаквам да ме анатемосат :D
Ми, нищо не събирам последните няколко години, поради едни законови норми :D
Но иначе интересите ми винаги са били към антични и средновековни, плюс някои модерни.
Между другото имам и една част от княжески и царски, без онези прословути сантими, 16-ки, мисля 2 лв 1923, 100 лв 1894, но като цяло нямам MS, AU, PF и всичко с големи буквички и грейдове, по-скоро са монети от който ще ви е срам, но не съм и старал да надграждам...
Пък към момента съм се съсредоточил по другото ми хоби, ръчни часовници, основно руски...поне са все още законни :D :D :D

Какво му е на закона, аз лично съм на мнение че точно на антични и средновековни монети и подобни обекти които имат културно-историческа стойност мястото им е в музея, за да могат повече хора да им се радват или не мислиш така?

Аз лично по професия съм историк на изкуството и мога да ти кажа от личен опит че понякога нещата са доста по сложни отколкото изглежда, не говоря за България а за широкия свят, където хората се грижат за наследството си. Това е друга, сложна тема.

#31 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 12:06

Какво му е на закона, аз лично съм на мнение че точно на антични и средновековни монети и подобни обекти които имат културно-историческа стойност мястото им е в музея, за да могат повече хора да им се радват или не мислиш така?
Аз лично по професия съм историк на изкуството и мога да ти кажа от личен опит че понякога нещата са доста по сложни отколкото изглежда, не говоря за България а за широкия свят, където хората се грижат за наследството си. Това е друга, сложна тема.

Рока, не се заяждам, извинявай, просто дискутирам индиректно

#32 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8196 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 12:21

Ами...сложна тема! Много, много!

Все пак както бях писал в една от другите теми, нумизматиката като цяло води началото си всъщност от частни колекции на сравнително финансови подкрепени хора. И по този начин са създадени и едни от първите каталози, основаващи се 100 % на частни колекции. Честно казано, макар да са минали около 100 години от Корпуса на Пауталия издаден от Леон Ружичка  (1932) и да има поне 2-3 подобни издания, подобрения, каталога на Иван Върбанов със доста допълнения (не само Пауталия), Ружичка винаги е цитирана препратка във всяка статия за Пауталия, т.е. все още е актуален.

Същото е за още много корпуси. И ако мястото им беше в музея, да супер, ние жив каталог нямаше да имаме.

Айде пак Пример: Преди 2 години излезе корпус на Августа Траяна (Ст. Загора ) от РИМ Ст. Загора от нумизматката на музея. Е тя си има и частна колекция, на същата тема, предполагам регистрирана, не зная, или преди имаше...не следя темата, а и не харесвам хорските приказки. Сега дали е конфликт на интереси...не съм адвокат, не зная. Та остави го това, мога да снимам Корпуса, който така или иначе е на нищожна цена 30 лв или нещо подобно. Ами на Ружичка снимките от 1932 са по добри! Описанието на Ружичка е по-добро и точно! Та ако РИМ има за цел да издаде нещо което е изобщо неизползваемо, по-добре да не го издава...

Друга тема е че сегашният закон всъщност по-скоро стимулира износа на антични монети отколкото предаването в музей. Но това сме го дъвкали милиони пъти в други теми.

Фактите доказват че е достатъчно да прегледаш който и да е аукцион (те за един месец са поне 10-тина по-големите), отделно е-бей, за да видиш какво количество циркулира в продажба. И няма как някой да ми докаже че излизат за една седмица 50 монети на Марцианопол в Нюман в е-бей, и те са намерени в Германия, защото Тракия засилено е търгувала с Германия във втори век :)

• pe4en likes this

#33 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8196 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 12:25

И да е вземе сега някой да ме разбере, че едва ли не трябва да закрием музеите....Сакън, нямам това в предвид!

Просто смятам, че частните колекции трябва да бъдат развивани паралелно и по-скоро да обогатяват и допълват музейните, но голяма част от музеите в България са на сравнително трагично ниво.

П.С. Старозагорския, понеже е що годе нова сграда и експозиция, препоръчвам да го разгледате ако имате път. Изобщо не е лош :)

#34 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 02:21

Тука ми замириса на комунизъм леко. Да махнем колите, и да върнем пак жигулитата и москвичите.  :) Не може всички да карате западни коли.

И дали в музеите се пази по-добре отколкото в частна колекция, тия дни се видя в Русия:
https://novini.bg/sviat/rusia/521441

#35 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 209 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 02:49

Те де да бяха моите монети... От твоите уста в Божиите уши.. След като така и така сме попаднали на нова врачка тук във форума, що не вземеш да ни зарадваш и с 6 числа от следващия тираж на тотото, барим се облажем с някой леффф.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#36 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 209 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 02:50

Колега, може ли само така от любопитство да те попитам в кой аукцион си ги давал?

Швейцарският аукцион Синкона.

#37 hiasd

hiasd
  • Напреднали
  • 119 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 12:00

Те де да бяха моите монети... От твоите уста в Божиите уши.. След като така и така сме попаднали на нова врачка тук във форума, що не вземеш да ни зарадваш и с 6 числа от следващия тираж на тотото, барим се облажем с някой леффф.

Защо тогава казваш, че са МНОГО трудни за намиране в това качество като в момента в аукциона има 4 броя MS61 и 1 брой MS62+, а и попринцип е най-срещаната в добро качество петолевка от четирите ? Явно го пишеш със задни мисли, ама както и да е ти няма да си признаеш и без това...

Аз не се заяждам, просто всичко което пишеш във форума не отговаря на истината меко да се изразя :)

#38 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 209 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 01:01

Ти се моли, аз да не почна меко да се изразявам, че ще почнат да ми спират постингите тук. А що се отнася до "аукциона", който визираш е добре да го упоненеш, щото ако е в България, аз в него не влизам и нямам никаква представа, какво има там. На живо съм виждал Мс62 монета 5лв 1894г и...не ми хареса (субективен фактор). Затова и не мога да си позволя паралел с тези, които сега ги въртят в нумизбидс. Що се отнася до това което пиша във форума, че не отговаря на истината...уважавам правото на всеки да го изразява, но стига да не лъже.

#39 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 02:29

Тука ми замириса на комунизъм леко. Да махнем колите, и да върнем пак жигулитата и москвичите.  :) Не може всички да карате западни коли.
И дали в музеите се пази по-добре отколкото в частна колекция, тия дни се видя в Русия:
https://novini.bg/sviat/rusia/521441

Колега, аз точно от комунизма и пост-комунизма избягах на запад, исках друго да кажа, ама темата е много сложна и дълбока. Примери от Русия-мерси много, но няма нужда. Дали в музея се пази повече от частно лице- ами мисля че най-малкото условията са по-добри, отделно има достатъчно хора, институций които се ангажират с реставрация, изследване на обектите и т.н. Тоест при частна колекция в дългосрочен план е немислимо да се мисли за последователност, особенно ако наследниците нямат никъкъв интерес, време и пари да обслужват колекцията, да купуват нови неща и т.н
Това исках да кажа в общи линии, не че имам нещо против частните колекции.

#40 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:

Публикувано 30 януари 2019 - 02:36

Все пак както бях писал в една от другите теми, нумизматиката като цяло води началото си всъщност от частни колекции на сравнително финансови подкрепени хора. И по този начин са създадени и едни от първите каталози, основаващи се 100 % на частни колекции. Честно казано, макар да са минали около 100 години от Корпуса на Пауталия издаден от Леон Ружичка  (1932) и да има поне 2-3 подобни издания, подобрения, каталога на Иван Върбанов със доста допълнения (не само Пауталия), Ружичка винаги е цитирана препратка във всяка статия за Пауталия, т.е. все още е актуален.
Същото е за още много корпуси. И ако мястото им беше в музея, да супер, ние жив каталог нямаше да имаме.
Айде пак Пример: Преди 2 години излезе корпус на Августа Траяна (Ст. Загора ) от РИМ Ст. Загора от нумизматката на музея. Е тя си има и частна колекция, на същата тема, предполагам регистрирана, не зная, или преди имаше...не следя темата, а и не харесвам хорските приказки. Сега дали е конфликт на интереси...не съм адвокат, не зная. Та остави го това, мога да снимам Корпуса, който така или иначе е на нищожна цена 30 лв или нещо подобно. Ами на Ружичка снимките от 1932 са по добри! Описанието на Ружичка е по-добро и точно! Та ако РИМ има за цел да издаде нещо което е изобщо неизползваемо, по-добре да не го издава...
Друга тема е че сегашният закон всъщност по-скоро стимулира износа на антични монети отколкото предаването в музей. Но това сме го дъвкали милиони пъти в други теми.
Фактите доказват че е достатъчно да прегледаш който и да е аукцион (те за един месец са поне 10-тина по-големите), отделно е-бей, за да видиш какво количество циркулира в продажба. И няма как някой да ми докаже че излизат за една седмица 50 монети на Марцианопол в Нюман в е-бей, и те са намерени в Германия, защото Тракия засилено е търгувала с Германия във втори век :)

Рока, успя да ме убедиш донякъде, ако някога се запознаем ще ти кажа и за другата страна на монетата. Само за пример:
Наследници на колекционера нямат никъкъв интерес и финансови възможности да обслужват колекцията( реставрация, подкодящи условия за съхранение, закупуване на нови обекти и т.н.) Какво се случва с колекцията след само 20-30 години?

Нов Отговор

1 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни