Към съдържанието

Снимка

Ски скок 2001

28 replies to this topic

#1 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 09:26

Днес мернах в една група тези снимки.

В публикацията към тях се говореше за донасечки часпром с 4-те шанци. По 80 кинта парчето вървели.

Монетите от снимките наистина изглеждат като такива, сделани в някой гараж. Поне на снимката изглеждат така/

Срещали сте такава монета, повече инфо за произхода и пр.

В Цветанов няма нищо, нито пък в каталога на Николов за 2019. Но май в някое от другите подобни книжлета ги има.

п.с. моля да се редактира заглавието на 2001 г.

Прикачени файлове

• MaciekA and Louiseb like this

#2 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 28 януари 2019 - 09:37

Днес мернах в една група тези снимки.

В публикацията към тях се говореше за донасечки часпром с 4-те шанци. По 80 кинта парчето вървели.
Монетите от снимките наистина изглеждат като такива, сделани в някой гараж. Поне на снимката изглеждат така/

Срещали сте такава монета, повече инфо за произхода и пр.

В Цветанов няма нищо, нито пък в каталога на Николов за 2019. Но май в някое от другите подобни книжлета ги има.

п.с. моля да се редактира заглавието на 2001 г.

Аз съм ги срещал в ибей на цена около 1000€ за четирите монети. Мисля че са донасечки за четирите шанци но тираж официален няма. В момента в аукциона се предлагат за 2200лв. комплекта.

#3 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 09:39

https://balkan.aucti...23283/shantsite

Това е линка за монетите

#4 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 09:49

значи да очакваме включване от продавача.  :D

интересно в групата се говореше за цена от 350 лв. за комплекта.  :rolleyes:

Прикачени файлове

• Прикачен файл  Untitled.jpg   144,02K   0 Брой сваляния

#5 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 11:35

значи да очакваме включване от продавача.  :D

интересно в групата се говореше за цена от 350 лв. за комплекта.  :rolleyes:

Това са от ибей, всъщност на цена от 599€

https://www.ebay.de/...=p2047675.l2557

#6 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 11:46

интересно кой бил платил 1200 или 2400 лева за 4 монети, за които не се знае нито кой ги е модифицирал, нито в какъв тираж.

официалната емисия е 25 000 броя, което предполага възможността при желание да се отсекат доста подобни комплекти, което пък по никакъв начин не опрадава дебелата цена.

350 ми звучи къде, къде по-реално предвид апокрифната история и изработката, но знае ли се ...

#7 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 09:55

интересно кой бил платил 1200 или 2400 лева за 4 монети, за които не се знае нито кой ги е модифицирал, нито в какъв тираж.
официалната емисия е 25 000 броя, което предполага възможността при желание да се отсекат доста подобни комплекти, което пък по никакъв начин не опрадава дебелата цена.

350 ми звучи къде, къде по-реално предвид апокрифната история и изработката, но знае ли се ...

Четох някъде, че на базата на официалната монета са сложили само нещо като допълнителни холограми заради четирите шанци, тоест организаторите са купили малко комплекти и са ги дали за дообработка и след това на официални лица.
Колко е тиража и каква е историята незнае никой, но изглежда че са много малко комплекти.
Попадал съм и на австрииски търговци, които също искаха около 500-600€ за комплект.
Ако ти попадне такъв комлект за 300-350лв. купувай, няма да загубиш от него.

#8 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7999 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 10:01

Аз също не съм любител на апокрифни монети...т.е. без никаква тяхна история, ама с голяма вероятност за спекула.

Все пак има и такива колекционери, т.е. такива търсещи "редки" екземпляри, без значение че тоз рядък екземпляр, нито е официален, нито е с ясна рядкост, защото едно е да са 100 комплекта, друго е да са 1000. Ама колко са, Господ знае, и този който ги е дообработвал :)

Все пак чисто за маса, подобни монети са много прилично занимание...ще отиде поне 2 ракии в дускусии, без изобщо тази дискусия да води до ясни отговори

#9 ivobg

ivobg
  • Напреднали
  • 120 Мнения:
  • Interests:Българска нумизматика

Публикувано 29 януари 2019 - 10:01

Едно време от немския ибей ми попадна и на мен един такъв комплект със сертификат, на който пишете 300 броя. Ще намеря в архива снимка на него и ще я кача тук днес.

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7999 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 10:04

Ще е полезно :)

#11 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 10:15

Едно време от немския ибей ми попадна и на мен един такъв комплект със сертификат, на който пишете 300 броя. Ще намеря в архива снимка на него и ще я кача тук днес.

Значи имаме ориентир за тиража вече - 300 комплекта, което не е никък лошо.

#12 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 10:28

Има много монетни дворове, които срещу скромна сума дообработват монетите. Така например има много с частично позлатяване или оцветяване, дори върху доказани монети като сребърния американски орел, лунарите и кленовите листа. Има опции да слагат и щампи, подобни на шанците, ако си платиш, може и твоя снимка да сложиш.

Обикновено тиражите им са по 200-300 броя и са с 50-100% по-скъпи от неоцветените, т.е. При сребърен орел от 40 лв, оцветеният със знамето е макс 80.

Тези монети не следва да бъдат разглеждани вече като истински монети, нито пък да получат числов грейд, защото са манипулирани.

#13 ivobg

ivobg
  • Напреднали
  • 120 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 11:00

на мен ми е интересно друго, как може цяла една пратка за Германия да я отсекат без година на монетата....става въпрос за Грифона без година. Ти да направиш нова матрица която си я използвал само за тази пратка която е за Германия и да не сложиш 1986 година...... Интересно ми е, целенасочено ли са го направили или просто грешка при отсичането?

#14 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 04:56

на мен ми е интересно друго, как може цяла една пратка за Германия да я отсекат без година на монетата....става въпрос за Грифона без година. Ти да направиш нова матрица която си я използвал само за тази пратка която е за Германия и да не сложиш 1986 година...... Интересно ми е, целенасочено ли са го направили или просто грешка при отсичането?

Аз мисля че се касае най вероятно за грешка а не целенасочено. Случва се и в най-добрите монетни дворове.
А пък за нас като колекционери такива грешки са супер за събиране, който се интересува от тях разбира се.

#15 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7999 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 06:35

Ами според мен няма никакъв проблем и такава да е била поръчката....все пак който плаща, поръчва музиката..

Не че има логика да не сложиш година, но що пък не :)

#16 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 446 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 29 януари 2019 - 06:59

Аз мисля че се касае най вероятно за грешка а не целенасочено. Случва се и в най-добрите монетни дворове.
А пък за нас като колекционери такива грешки са супер за събиране, който се интересува от тях разбира се.

колега, внимавай с тези изказвания, че току виж от утре ще бликнат грифони, ски-шанци и кво ли не ... каквото ти душа сака. този форум се използва от време навреме за marketing survey :-)))
  • roca, Damakov and ivobg like this

#17 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 149 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 07:08

Аз не знаех че това е отделна поръчка само за Германия, но тогава точно това има смисъл - ако се вземе напредвид че очакваемата цена за разпространение във ФРГ (Х ДМ) е била значително по-висока от цената на обикновената монета в България.
Какво ще попречи на някой предприемчив германец или дори нашенец с партиен гръб да изнесе от обикновените (ако няма очевадна разлика) и да ги пусне за повече пари...което да попречи на пълната реализация на оригиналната поръчка и тогава непродадените монети да се върнат на производителя и това да навреди на партийната каса......
А иначе датата си я има - долу до гурта между краката и крилата на грифона. Другата дата е просто "дупликат"
Цената на една матрица - 180 часа високо-квалификациран труд

#18 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 08:33

колега, внимавай с тези изказвания, че току виж от утре ще бликнат грифони, ски-шанци и кво ли не ... каквото ти душа сака. този форум се използва от време навреме за marketing survey :-)))

Ще го имам напредвид за в бъдеще :)

#19 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7999 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 09:21

Това е ясно, но те и чуждите форуми се ползват затова....

Примерно в http://www.forumancientcoins.com Имаше и още има де, много сериозна галерия на Фейк...антични, и модерни. В началото Прокопов си го поддържаше и описваше как да се разпознае едно менте....ама а де....кофти, следеше се много и който искаше усъвършенстваше... Сега вече гледам, снимка отпред/отзад и баста, няма вече описание, който вижда - вижда.

#20 ivobg

ivobg
  • Напреднали
  • 120 Мнения:

Публикувано 29 януари 2019 - 11:31

ще си платиме на монетния двор да направят 200 броя и пак за Германия да ги пратят, ама този път на мястото на липсващата година да напишат "Peter the black" , ein spezieller Auftrag für Deutschland :) :) :)

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни