Към съдържанието

Снимка

"Св. Александър Невски" на БНБ за 580-600лв струва ли си?

20 replies to this topic

#1 Liky

Liky
  • Потребители
  • 34 Мнения:

Публикувано 31 януари 2019 - 09:18

Гледам оферти за 580-600лв. Тази монета е с проба 900 и 8.64гр. тегло. Златото в нея идва на към 75лв. за грам, казвам го защото няма нумизматична стойност, толкова много бройки са отсечени, но като инвестиция в златото дали е добре?

#2 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 31 януари 2019 - 09:24

Струва 683 лв. За толкова я продава емитента.

71,5*0,9*8,64= 556 лв.

#3 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 31 януари 2019 - 10:48

Към днешна дата спрямо цената на златото 600 лв е много добре, даже мисля, че не можеш bullion от 1-4 унция да купиш за под 620

#4 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 126 Мнения:

Публикувано 04 февруари 2019 - 05:28

Не си играй с глупости, ами си купи цял булион и ще си максималко близо до спота на златото, а не със закупена в БНБ монета,дето после и да искаш не можеш да я продадеш. Единствено ще има смисъл към днешния момент, ако я купиш, цената на златото се вдигне доста, и нашите в БНБ индексират цената нагоре в последсвтие, но колко ще си инвестирал и спечелил...И помни,че освен в БГ няма къде другаде да я освободиш. Булионите отсечени в Канада, Южна Африка, САЩ, Австралия, та дори и Русия ще ти ги купят навсякъде, където и да ги изкараш в чужбина.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#5 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 04 февруари 2019 - 07:27

Не си играй с глупости, ами си купи цял булион и ще си максималко близо до спота на златото, а не със закупена в БНБ монета,дето после и да искаш не можеш да я продадеш. Единствено ще има смисъл към днешния момент, ако я купиш, цената на златото се вдигне доста, и нашите в БНБ индексират цената нагоре в последсвтие, но колко ще си инвестирал и спечелил...И помни,че освен в БГ няма къде другаде да я освободиш. Булионите отсечени в Канада, Южна Африка, САЩ, Австралия, та дори и Русия ще ти ги купят навсякъде, където и да ги изкараш в чужбина.

Е по принцип е така - монета на бнб ще я изкупят като скрап извън България, докато има едни около 50-60 монети, които се котират борсово и се купуват и продават в почти целия свят на цени максимално близо до спот цената на златото, даже някои от тях си имат трибуквени котировки по подобие на валутите.

Но на 580-600 лв 7,77 гр злато към днешна дата е изгодно, дори и да е в синджири.
  • geleznia1 likes this

#6 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 126 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 12:50

Ако имаш намерение дълготрайно да инвестираш в злато, специалистите казват да е най-много 10-15% от парите ти и поне за 10 години. Сметките вече си ги правиш ти.

#7 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 03:32

то този процент е доста относителен и определено не е панацея. Зависи основно от вярата и от възможностите на човека. Тези 10-15% вероятно са валидни за някой човек в средна възраст със средни към високи доходи в някоя перфектна демокрация тип скандинавска държава.

Като колкото повече вярваш в светлото бъдеще, толкова по-малко инвестираш в злато и обратното - колкото си по-голям песимист, толкова повече злато купуваш.

Колкото една държава е по развита, по-демократична, по-малко корумпирана и по-придвидима, толкова повече гражданите й инвестират в по-рискови активи.

В държавите със стабилна корумпирана система, тип България, Русия и други балкански държави, хората инвестират във физически кеш от някоя световна резервна валута, която е активна и в търговския оборот за разплащания под масата (долари и евро най-вече).

Когато се очаква тежка глобална криза, или поне криза в някоя водеща икономика, или при политическа несигурност или война или природно бедствие, златото става най-желания и ценен актив и на всичко друго освен на оръжията, храната и водата цените се сриват.

Когато се очаква хипер инфлация също златото става желано. Проблемът е обаче, че тогава цената му скача твърде бързо в геометрична прогресия спрямо фиатните пари и вече е късно за покупки. При стагнация, или недай боже при депресия също поскъпва. 

Друг фактор е профила на самия инвеститор - доколко е богат и на какъв етап от живота си е. Ако получава 1000 лв заплата и почти нищо не може да спести, няма как да мисли да инвестира. Ако получава висок доход примерно 5 хил лв на месец, то зависи дали вече е семеен и дали има жилище, дали иска да се мести на друго място и т.н.  

Обикновено в злато инвестират хора, които са задоволили първичните си нужди (тук нямам предвид онова, което си мислят хората с мръсно подсъзнание) и разполагат с някакви средства, които да ги оформят като спестявания. 

Следват факторите алчност и склонност за поемане на риск. По рисковите инвестират във високодоходни активи - най-често бизнеси или акции, по-балансираните частично в акции, дцк, други облигации и минимален процент кеш и злато. Най-консервативните инвестират в недвижими имоти, резервна валута/и и злато.

Един доста заможен човек беше казал в едно интервю, че въпреки че има много милиони, държи точно толкова злато, колкото би му стигнало да покрие месечните си нужди на живот в рамките на 20 години и още 100 унции да си купи скромен дом. Катого попитаха защо така прави, той каза, че в случай че фалира или недоброжелатели му вземат бизнеса, или пък светът се скапе, единственото, до което няма да могат да се докопат е златото му, което го е скрил на място, което само той знае.

• edin and bcbgboy13 like this

#8 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 126 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 03:57

Интересни разсъждения, но аз не цитирах разни скандинавски или други задоволени инвеститори, ами средностаитическите инвеститори,които само толкова препоръчват!!! НИкого не задължават, а останалото се разбива на 3: имоти, валути и акции. КОнкретно ако ме питаш, кой го е казал, не мога да ти кажа, но мога да ти дам сайта да видиш, откъде съм го прочел. Аз също съм привърженик на физическото злато, не като много хора на виртуалното, където 10 човека едва ли не сте платили на търговците за едно и също количество с надеждата,че няма всички едновременно да си поискате златото.

Що се отнася до цитата ти за заможния човек, то аз се сещам за въпроса към Радио Ереван: Как се преодолява финансова криза? То отговорило: с Диаманти, злато и имоти!

#9 Liky

Liky
  • Потребители
  • 34 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 11:39

Освен злато и към земя имам интерес, купувал съм преди, тя е подобна като златото, даже плаща и по малко аренда но искам и малко злато да имам, все пак всички яйца в една кошница знаете..., преди месец и нещо като беше 100гр. под 7000 в тавекс много се чудих дали да не купя едно но твърде много ще ми дойде, само ще го мисля къде да го крия такова скъпо нещо, а няколко монети ми се струва по-добре стига да струват близко до цената на материала си. Иначе от заплатата си само не изкарвам толкова много, над средната е, но не е 5000 както давате за пример, и все пак вярвам че е по-важно как харчиш парите отколкото по колко ти плащат защото само от аренди от земята която съм купил получавам по 2 заплати годишно като бонус, утре ако ме уволнят земята ще ми плаща минимална заплата на месец например, а някои се справят и много по-добре от мен които са по-рискови играчи.

#10 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 126 Мнения:

Публикувано 06 февруари 2019 - 09:57

Нека да не забравяме, че тук е все пак форум за нумизмати, а инвестиционните планове в земя и инвестиоционно злато имат малко общо с нумизматиката.

#11 Liky

Liky
  • Потребители
  • 34 Мнения:

Публикувано 06 февруари 2019 - 04:54

Добре, връщам се обратно в релсите. Момети от чиста платина могат ли да се намерят в България на близка цена до материала ?

#12 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 06 февруари 2019 - 05:02

Добре, връщам се обратно в релсите. Момети от чиста платина могат ли да се намерят в България на близка цена до материала ?

Пич, пиши си за златото и не ги слушай другите. Златните инвестиционни монети са си част от нумизматиката. А колекционирането на монети си е инвестиция. В правото си си да сравняваш алтернативите.

И да, земеделската земя е добра инвестиция, по-добра от почти всичко за което се сещам. Още Марк Твен е казал, че земята е ценна, защото вече не я произвеждат. Ценна е и поради още 100 причини.

Когато имам време ще отворя тема в чата за златото, че да не се дразнят тук нумизматите.

Платината е индустриален метал и почти няма платинени монети, както и от паладий. Тези два метала ги търси в катализаторите.

#13 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 126 Мнения:

Публикувано 07 февруари 2019 - 10:53

Не ме разбирайте погрешно, не съм се опитвал да забранявам някому да пише тук, но приканвам просто хората,които влизат тук да ни занимават с нумизматика (па макар и с монети за инвестиционно злато), но ако трябва да говорим и за земя, предлагам да направим побратимяване с предаването "БРАЗДИ" по БНТ1 (дано никой не го приеме лично). Ако искате и за жени можем да си говорим тук  :D

#14 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 07 февруари 2019 - 07:38

Не ме разбирайте погрешно, не съм се опитвал да забранявам някому да пише тук, но приканвам просто хората,които влизат тук да ни занимават с нумизматика (па макар и с монети за инвестиционно злато), но ако трябва да говорим и за земя, предлагам да направим побратимяване с предаването "БРАЗДИ" по БНТ1 (дано никой не го приеме лично). Ако искате и за жени можем да си говорим тук :D

Ами хайде за жени аз съм ок да говорим. Те са антиинвестиционен продукт, но пък със сигурност са свързани с парите, даже повече към бонистиката, че с дребна нумизматика от монетен тип не се занимават.

Впрочем в този форум има ли поне една жена?

#15 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 126 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 09:51

Ако една жена попадне в Нумизматичното дружество в София, тя завинаги ще се отврати от нумизматиката. Що й трябва да си разваля хатъра, дето казва народът. :lol:

#16 Kristian Borisov

Kristian Borisov
  • Напреднали
  • 179 Мнения:
  • Interests:Моделизъм и нумизматика :)))

Публикувано 08 февруари 2019 - 04:49

Супер тема по добре я преместете не я трийте :)

#17 Liky

Liky
  • Потребители
  • 34 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 06:12

Да се похваля, купих монетата и вече имам две. Не са редки но аз на златото се радвам основно, да не ме помислите за чичо Скрудж сега

Прикачени файлове

#18 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 06:20

Да се похваля, купих монетата и вече имам две. Не са редки но аз на златото се радвам основно, да не ме помислите за чичо Скрудж сега

За колко я купи? Към днешна дата борсовата цена на златото е 73,032 лв/г и тази монета като метал е 567 лв.

#19 Liky

Liky
  • Потребители
  • 34 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 07:00

За 580 лева се договорих с човека. Той за 600 я беше обявил, сега мисля че не трябваше да свалям цената, твърде малко печалба му остава, дано да е останал доволен все пак

#20 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 518 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 07:09

То в аукциона и Тавекс я продават за 580. Печалба си има, не го мисли - купил я е преди години вероятно за под 500, а заложните къщи вероятно биха му я изкупили за 480, а тавекс за 530

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни