Към съдържанието

Снимка

Криптовалути

10 replies to this topic

#1 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 04 февруари 2019 - 10:11

Явно в раздела за фалшиви монети не им е мястото, но според мен си заслужават отделен раздел, защото са различен вид пари или квази пари или поне борсова стока с инвестиционен характер. Жалко че отново някой прецака темата. А на мен определено би ми било интересно да науча нещо допълнително за криптовалутите.

Дали биткойнът ще измести фиатните пари или не, никой от нас не знае. (Моето лично мнение е че няма, но то е на лаик в областта).

Ако може monopola да разкаже нещо ще е добре.

Впрочем дали преди години, когато държавите са се отказвали от металните си стандарти и са въвеждали фиатните пари, не е имало същия скептицизъм както е сега към криптовалутите? Нормално е всичко ново в началото да се отрича, да не забравяме, че дълго е отричано, че земята се върти около слънцето, а още по-дълго и че е кръгла.

Със сигурност фиатните пари са към своя край, защото до голяма степен вече са изчерпани откъм доверие, а те в крайна сметка не са нищо повече от едно доверие към емитента им.

Защитникът на бнб монетите и тук не е прав, защото еврото не е обезпечено с немската икономика, дори и теоретично. Нищо от икономиката на Германия не е заложено в полза на еврото и ако на теория всички отидат да обменят еврото си за злато или друг актив, ще се получи нещо като в КТБ. Обезпечена е била примерно 20 лв злато от преди над 100 г, защото срещу нея банката ти е давала реален актив злато.

При еврото си обезпечен в голяма степен с вяра. В дисциплината Теория на парите се изучават отделните агрегати на паричната маса m1, m2, m3 и депозитните мултипликатори и как реално фиатните пари се правят от въздуха. Дори и бегла справка в нси ще покаже какъв процент от валутните резерви на БНБ са спрямо цялата парична маса на лева.

Има и понятие сеньораж, което е разликата между номиналната стойност на отпечатаните пари и разходите по отпечатването/отсичането (обезпечаването) им. И ако при монетите с ценен метал този сеньораж не е минавал 10%, то при фиатните често надхвърля 90% и от там се получава и високата инфлация.

Но все пак нека темата да е за криптовалутите.
  • Aaronmit likes this

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7999 Мнения:

Публикувано 04 февруари 2019 - 10:21

мнението ми не е баш по криптовалутите, а по една част от поста, с риск че аз опит нямам с криптотата :)

Но, ако през последните 1 година проследя колко от плащанията ми са безкасови.....абе грубо 75 % като брой плащания и около 50 % от стойността (понеже не знам защо хотелите още си ги плащам кеш...и някой друг магазин или ресторант, ако нямат терминал). И си мисля, че първо безкасовите плащания до 5 години може би ще са вече над 70 % от всички (не моите :D ) и в един момент неминуемо ще дойде време на криптовалутите...

Monopola i Stonesoir ще могат да се включат след....7 дни ;)

#3 edin

edin
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 04 февруари 2019 - 10:42

Проблемът с криптовалутите е, че са извън контрола на банковата сфера, което ще рече, че не могат да ги управляват и манипулират. За това те /банкерите и финансовите магнати/ се съюзиха срещу криптовалутата и донякъде успяха да постигнат успех. Някой замислял ли се е защо при дълг от 400 милиарда евро на Гърция и отпуснаха пак заеми и кой ги плаща ? Ами защото Гърция дължи на частни банки и тяхното лоби надделя като вместо да фалира държавата Гърция и кредиторите с нея, отписаха й лихвите и започнаха "спасителен план" - дайте й нови заеми, а тежестта ще я поемат 300-та милиона  овчици от Обединена Европа. А ако имаше силна и добре развита система на криптовалута това мноооого трудно щеше да стане. В Бг този сценарий го гледахма на началото на "демокрацията", а за по-младите зрители от този форум - новата серия филми -  "Банка КТБ" и застрахователна компания "Олимпик".  Защото при силно развита платежна система извън контрола на банковите олигарси трудно се командват и изкуствено създадените кризи и парите, извън банките.

#4 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 04 февруари 2019 - 10:45

https://www.investor...htaniia-276506/

И

https://www.investor...itkoina-276516/

Това са две статии за два коренно противоположни актива и са относно дебата злато срещу биткойн.

И един интересен цитат от втората статия:

"Основното правило за криптовалутите е да се инвестира толкова, колкото сте готови да изгубите напълно. Това е правило още от началото през 2013 г., като то е валидно и сега“

#5 edin

edin
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 04 февруари 2019 - 10:56

Лошото при компаниите, занимаващи се с криптовалути и използващи ресурсите от т.н. "копачки на бийткоини", че некоректно спряха да плащат на предоставящите им ресурс от тези "копачки". Това започна още с първото намаляне цената на бийткоинът и стана като затворен кръг - доста от предоставящите ресурси чрез копачки се отказаха и започнаха да си продават техниката, от там възможностите на големите играчи се намалиха, което наред с всички други фактори оказа също влияние и на цената на бийткоина /не че това е основния фактор за сриване на цената му, но и то оказа влияние/.

#6 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 961 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 04:56

Yahoo, ето една справка от последния месец, която показва парите в обращение и валутните резерви:

http://bnb.bg/Statis...nthly/index.htm

За информация закон за БНБ, чл.28

#7 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 961 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 05:24

Чудя се, във форум за нумизматика, какво бихме могли да обсъждаме на криптовалутите. Нямат нито розички, нито лъвчета, нито съмнителни шестици. Поредици от цифри... Дължина ли можем да коментираме?

#8 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 06:29

Yahoo, ето една справка от последния месец, която показва парите в обращение и валутните резерви:

http://bnb.bg/Statis...nthly/index.htm

За информация закон за БНБ, чл.28

Да, така е - 48 млрд активи, от които с чужда валута са обезпечени 18 и злато още 3 (двете общо под 50%) и 26 млрд в някакви дцк.

И виж М3 как е 93 млрд, а само депозитите от неправителствени лица са над 70 мрд. Последните две данни не са в този линк, но са публикувани на същия сайт.

Очевидно, и съвсем нормално за фиатните пари - да са доста повече от обезпечените и съответно да са без покритие. И България е с една от най-добре обезпечените валути в света, не толкова заради борда, колкото заради неразвитата си и относително млада икономика

#9 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 446 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 05 февруари 2019 - 09:53

аз лично съм доста скептично настроен по въпроса.
ето отчасти защо:

https://www.coindesk...otection-filing

#10 meA

meA
  • Напреднали
  • 137 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2019 - 11:54

аз лично съм доста скептично настроен по въпроса.
ето отчасти защо:

https://www.coindesk...otection-filing

Quadriga е борса. Идеята на криптото е да няма борси (и посредници/трети лица), но уви... хората пак прибягват до стари навици и инструменти. 

Да си държиш криптото на борса е по-глупаво от колкото злаtото под дюшека :)

#11 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2019 - 06:51

https://www.blitz.bg...news655790.html

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни