Към съдържанието

Снимка

100 лева 1894

18 replies to this topic

#1 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 102 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 02:42

Колеги, забелязохте ли, какво се е появило в аукциона:

https://balkan.aucti...unikat-pcgs-ngc

Много ми е чудно, откъде продавачът разполага с информацията, която така прекрасно е изложил? Как така хем е много реномирана тази грейдинг компания и хем после те били сбъркали???
Цената няма да коментирам, щото не е за коментиране. Но ми е интересно Вашето мнение.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#2 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 434 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 08 февруари 2019 - 04:15

при положение, че монетата има (цитирам): цялостен матричен гланц, пълен релеф и нулева затриваемост, то тогава говорим за мс70 ... или се бъркам нещо ...
но щом и “според много други експерти” е така ... то защо да си даваме монетите за грейд в pcgs !?!
я тез експерти да отворят една фирма и ние да спестим някой лев я :-))))

#3 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 598 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 04:26

Продавачът често пише във форума, регистриран с фамилното си име, а в аукциона е с бащиното /или беше обратно?/. За мен мнението му тежи. Но това там е реклама - пусната е въдицата и чакаш шаран. На снимките се вижда, че монетата е очукана от употреба като с песъкоструйка. 53 си е точния грейд. Ако беше убеден в правотата си, щеше да счупи холдера и да прати монетата в NGC. При такава скъпа монета можеш да прежалиш таксата за повторното грейдване

• meA likes this

#4 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 102 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 04:34

КОлега, щом е толкова лесно да се прегрейдне, ти имаш ли 100 излишни евро да препращаш така монети в конкуренцията, само щото може да не ти е харесал даден грейд?Ккаво имаш предвид с това:"За мен мнението му тежи"? Лично е присъствал на пробиването на всичките 500 монети или е присъствал на претопяването на другите 1300 бр? За да пробиеш монета за носене на ланец с такава маса ти трябва дeбел синджир, а и отделно се губи бая материал заради големия диаметър на дупката. Не съм чул и видял, някой да си носи 100 левка 1894 на врата досега.

#5 Ivanov

Ivanov
  • Напреднали
  • 461 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 06:29

Колеги, благодаря ви за интереса към моята стока! Не смятам да се обяснявам на никого за нищо, казал съм, каквото мисля в аукциона и това е мое мнение, което мога да аргументирам, но не е тук мястото. Въпросният предмет трябва да се види на живо, за да се прецени.  На любителите на песъкоструйките пращам видео (любителско), за да добият реална представа за монетата! Пожелавам на всички ви по две три такива монети, а не само да ги гледате от мониторите, както досега!

#6 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 598 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 07:39

КОлега, щом е толкова лесно да се прегрейдне, ти имаш ли 100 излишни евро да препращаш така монети в конкуренцията, само щото може да не ти е харесал даден грейд?Ккаво имаш предвид с това:"За мен мнението му тежи"? Лично е присъствал на пробиването на всичките 500 монети или е присъствал на претопяването на другите 1300 бр? За да пробиеш монета за носене на ланец с такава маса ти трябва дeбел синджир, а и отделно се губи бая материал заради големия диаметър на дупката. Не съм чул и видял, някой да си носи 100 левка 1894 на врата досега.

Колеги са правили прегрейдване на къде-къде по-евтини монети. Често съм съгласен с мнението на колегата Иванов, затова казвам, че уважавам това което казва. В случая не съм съгласен с него. Наистина, на видеото, което е качил монетата изглежда добре. Но грейда му е "секюр млюс" - това означава, че е гледана от трима експерти независимо и след това е даден грейда. Те гледат монетата с достатъчно увеличение и са видяли нещо. Снимките на саита на PCGS показват отблясъци, което ме навежда на мисълта, че има надрасквания - изказването ми за песъкоструйката разбира се, че е алегория. Надявам се, че сега ясно се аргументирах. 

#7 Ivanov

Ivanov
  • Напреднали
  • 461 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 07:42

Колеги са правили прегрейдване на къде-къде по-евтини монети. Често съм съгласен с мнението на колегата Иванов, затова казвам, че уважавам това което казва. В случая не съм съгласен с него. Наистина, на видеото, което е качил монетата изглежда добре. Но грейда му е "секюр млюс" - това означава, че е гледана от трима експерти независимо и след това е даден грейда. Те гледат монетата с достатъчно увеличение и са видяли нещо. Снимките на саита на PCGS показват отблясъци, което ме навежда на мисълта, че има надрасквания - изказването ми за песъкоструйката разбира се, че е алегория. Надявам се, че сега ясно се аргументирах. 

Ако утре идвате на сбирката във Виас ще ви покажа монетата и сам ще се уверите!

#8 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 581 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 10:29

Тиража е 2500, кви са тия обяснения? Колко са били стопени и дупчени никой не знае. 100 лева на врата или на ръката си никой не носил. Пълни глупости са това. Дали е подценена откъм грейд от тези снимки трудно да се прецени. Монети АУ си имат гланц останал някакъв, ако ще и 50 да е.

Реномирана компанията, а пък в грешка били. Ми счупи холдъра и я прати да изкара 64, та и искай двойно. Всеки сам решава кое и за колко продава. Така представена тази обява е по-скоро за кълвящи на гола кука. Успех в продажбите!

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 11:15

е нали и eagle60 това каза....реклама и чакаме шараните..

Може и най-добрата монета на света да е...ама с това описание, е невъзможно да не влезе в класацията "Да се посмеем малко, ама от сърце"

"Най-вероятно са останали, не повече от 5-6, от който 10 грейднати, но понеже всички други са MS, на тази са и дали АУ, да не се набива на очи... Като претопят 2-3 от грейднатите и счупим холдъра за втори грейд вече взема PF"

Като цяло и така не звучи никак зле, за описание :)

П.С. Монетата изглежда добре, но наистина не мисля че е това начина за реклама :)

#10 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 102 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 11:27

Леле Мале,аз отворих темата с цел да разгледаме описанията на монетата и дали цитираната информация в аукциона с червени букви е достоверна,а то какво се получи... Опропастихме му на нолегата намерението да продаде монетата си.и аз имам мнение за качеството на монетата,лично притежавам 3 броя,но съм далеч от мисълта да говоря за пясъкоструйки. Монетата и остатъчен матричен гланц да има,пак може да е в 53,което за пореден път доказва,че с кутийки трябва да се занимават само хора или супер начинаещи или хора много навътре в критериите за оценяване на монетите в Сащ.Остава човешкият фактор,който 5 негъра на кръст няма как да оценят и цифричките опропастяват монетата барабар с още 20грама пластмаса.

#11 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано 09 февруари 2019 - 06:23

На мен монетата ми харесва много. Но все пак е твърде скъпа.

#12 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 102 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2019 - 10:45

Както вече писах, цената на монетата не е за коментиране, а  качеството й и написаното от собственика й относно уж в началото перфектна едва ли не сертифицираща компания, която изведнъж яко се объркала и вместо 58, дала само 53. Аз имам 3 такива монети, едната е в 53, но смея да твърдя, че е доста по-добра от тази.Но тези компании като ти взимат 100-те евро за грейд могат да си пишат квото искат и ти освен да си платиш други права нямаш, защото те са експертите, макар,че и понятие си нямат от особеностите на нашето монетосечене. 

#13 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 598 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2019 - 09:23

Колега, никой не те кара насила да си грейдваш монетите. Освен надраскването и износването от употреба се гледа и релефа. Ясно е, че при износена матрица ще е по-зле. Това също се отчита при грейдването. Какви са според теб "особеностите на нашето монетосечене" при положение че 100-те лева са сечени в Кремниц? По какво се отличава монетосеченето в САЩ и Европа?

#14 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 12 февруари 2019 - 09:54

Както вече писах, цената на монетата не е за коментиране, а  качеството й и написаното от собственика й относно уж в началото перфектна едва ли не сертифицираща компания, която изведнъж яко се объркала и вместо 58, дала само 53. Аз имам 3 такива монети, едната е в 53, но смея да твърдя, че е доста по-добра от тази.Но тези компании като ти взимат 100-те евро за грейд могат да си пишат квото искат и ти освен да си платиш други права нямаш, защото те са експертите, макар,че и понятие си нямат от особеностите на нашето монетосечене.

Колега не е точно така както го обясняваш, дали си имат понятие или не? Тези хора сертифицират монети от години и са виждали хиляди монети от най различни типове, още повече както е казал колегата по долу се гледат най-вече детайлите.
Като прибавим че в бг много обичме да си почистваме монетите “за да излезе матричния гланц” ;) и то монетата става само материал. Наскоро в аукциона един беше качил едни 5лв 1884 със супер детайли и много добри снимки. Като му потърсих допълнителни снимки на дневна светлина се видя че тази монета беше много почиствана че даже надраскана.

Като пристигне такава монета за грейд тези експерти не и дават даже цифров грейд и това не е защото не разбират а защото се вижда че монетата е почиствана и т.н.
Друг е въпроса защо си даваме монетите за грейдване, в крайна сметка ги даваме доброволно, никой не ни ги грейдва насила

#15 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2019 - 09:56

е нали и eagle60 това каза....реклама и чакаме шараните..
Може и най-добрата монета на света да е...ама с това описание, е невъзможно да не влезе в класацията "Да се посмеем малко, ама от сърце"

"Най-вероятно са останали, не повече от 5-6, от който 10 грейднати, но понеже всички други са MS, на тази са и дали АУ, да не се набива на очи... Като претопят 2-3 от грейднатите и счупим холдъра за втори грейд вече взема PF"
Като цяло и така не звучи никак зле, за описание :)

П.С. Монетата изглежда добре, но наистина не мисля че е това начина за реклама :)

Е не че някой ще му даде толкова пари за тази монета ама защо да не се пробва, лошо няма.
В крайна сметка живеем в условията на пазарна икономика :)

#16 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 102 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2019 - 10:33

Колега, никой не те кара насила да си грейдваш монетите. Освен надраскването и износването от употреба се гледа и релефа. Ясно е, че при износена матрица ще е по-зле. Това също се отчита при грейдването. Какви са според теб "особеностите на нашето монетосечене" при положение че 100-те лева са сечени в Кремниц? По какво се отличава монетосеченето в САЩ и Европа?

1. Къде писах,че съм грейдвал точно такава монета???Писах,че имам грейдвана и знам, колко струва грейдването (пише го на сайта им и съм питал по сбирките в Германия).

2. Откога американците имат алуминиеви или цинкови примерно монети, за медните, мога да си затворя едното око, щото имат 1 центова монета,че чак да могат да ги оценят, да разбират от особеностите при сеченето на монети от такъв материал и т.н.? Монетосеченето като способ в двата континента не се отличава,м но за да си позволиш да грейдваш монети, трябва и да разбираш,какво държиш първо в ръката си,нали?

3. Американците накараха света да се смее с набутването им с рестрайковите ни 100-левки от 1912г в началото. Сега започнали да пичат на сечените през 60те години същи 100 левки, но с оригиналната матрица "Оригинал", без да се замислят,как пак им се смее светът, тъй като едно елементарно нещо не са се светнали....КОе е то, знаеш ли? Не случайно през 80-те години във WELTMÜNZENKATALOG тази монета беше оценявана на 6000 марки, а 1894 с нейните 2500 бр, на 4000 марки, ако си спомняш. Аз тогава гледах в този каталог едва 15 годишен в клуба в Бургас и не знаех защо. Естествено цитирам цена за качество прууф според технологиите от 1912г. Това не е като сегашното качество. Имал съм възможност да видя такова качество само веднъж.

#17 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 102 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2019 - 10:35

Колега не е точно така както го обясняваш, дали си имат понятие или не? Тези хора сертифицират монети от години и са виждали хиляди монети от най различни типове, още повече както е казал колегата по долу се гледат най-вече детайлите.
Като прибавим че в бг много обичме да си почистваме монетите “за да излезе матричния гланц” ;) и то монетата става само материал. Наскоро в аукциона един беше качил едни 5лв 1884 със супер детайли и много добри снимки. Като му потърсих допълнителни снимки на дневна светлина се видя че тази монета беше много почиствана че даже надраскана.

Като пристигне такава монета за грейд тези експерти не и дават даже цифров грейд и това не е защото не разбират а защото се вижда че монетата е почиствана и т.н.
Друг е въпроса защо си даваме монетите за грейдване, в крайна сметка ги даваме доброволно, никой не ни ги грейдва насила

Гаврилов, съгласен съм, но нима ти сам не мовеш да видиш дори и с лупа, дали е чистена монетата? Ето, ти сам каза, че си се поинтеерсувал за определена монета (сеяам се, за коя ми говориш) и сам си стигнал до извода, за който би си платил на американците, нали?

#18 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 102 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2019 - 10:40

Е не че някой ще му даде толкова пари за тази монета ама защо да не се пробва, лошо няма.

Именно, това имах предвид, като казах,че цената не е за коментар и аз. Търговията е между двама човека, на цена,на която те се спазарят. Моето мнение съдейки по клипчето и снимките е завишена 53-ка. Но ако някой я купи на тази цена, означава автоматично, че аз съм станал по-богат вече. :lol:

#19 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 241 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2019 - 06:47

Именно, това имах предвид, като казах,че цената не е за коментар и аз. Търговията е между двама човека, на цена,на която те се спазарят. Моето мнение съдейки по клипчето и снимките е завишена 53-ка. Но ако някой я купи на тази цена, означава автоматично, че аз съм станал по-богат вече. :lol:

Колега, темата за чистене на монети е многократно дискутирана, моето лично мнение е че почистване на монети трябва да става само в определени ситуации и от хора които знаят как се прави, тоест професионалисти.
За мен лично грейдването на монети е монета с две страни. От една страна много колекционери и търговци на запад са готови да дадат мн пари но само ако монетата е негрейдвана. Предпочитат се голи монети по много причини.
От друга страна с налагането на онлайн търговията като модел ( вече почти никой не ходи при търговците лично а и много хора предпочитат да наддават от вкъщи на живо онлайн вместо да се разкарват за някой аукцион) се наложи така нареченото сертифициране или грейдване на монети което го наложиха американците. За по голяма сигурност и подобни глупости. Аз лично съм си патил от търговци в един аукцион където снимките на една монета бяха супер, пообработени малко и т.н а монетата беше мн зле ба живо и ако монетата беше грейдвана щях да имам по добра представа какво купувам.
Затова казвам че грейдването има две страни, а вече всеки сам си преценява дали му се дават пари за грейд или не.

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни