Към съдържанието

Снимка

инвестиционно злато

24 replies to this topic

#1 monopola

monopola
  • Напреднали
  • 113 Мнения:

Публикувано 21 февруари 2019 - 08:31

По темата - купувате ли си инвестиционни златни монети? 

Ще ми е интересно опитните и знаещи колеги да споделят - кои монети са най-предпочитани и от къде купувате? В България може би Тавекс е най-добрия избор, но има ли други варианти, по-добри цени от чужбина например? 

#2 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 893 Мнения:

Публикувано 21 февруари 2019 - 10:02

В чужбина, забелязал съм, цените са малко по-ниски, но транспортът убива кяра. Рубли и червонци изскачат от време на време и цената, въпреки пощенските, си заслужава. В тавекс продават руските с огромна надценка.

#3 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 470 Мнения:

Публикувано 21 февруари 2019 - 11:34

Е ако се купува единствено като функция на цената на метала винаги най-изгодни са тези, които се продават и купуват най-близко до борсовата цена на пикселовото злато.

Това са монети от една унция златно съдържание - виенска филхармония, канадски кленов лист, австралийско кенгуро и кругеранд.

А какви монети да се купят, правилният отговор зависи от много фактори - хоризонт на инвестицията, обем, риск, ликвидност, търсене на нумизматична премия и т.н. Най-правилното решение според мен е портфолио от разнообразен тип монети, част от тях с нумизматична премия други с минимална.
  • edin and geleznia1 like this

#4 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 596 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2019 - 10:19

Инвестиционни златни монети обикновенно не са цел на нумизматите. Цената им се влияе единствено от борсовата цена на златото. Монетите цел на нумизматите не зависят от борсови цени, не зависят дори от метала, от който са направени а от "лудоста на колекционера".

• edin likes this

#5 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 67 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2019 - 04:41

Аз копувам с цел спестяване , защото не обичам да държа пари заради инфлацията. Злато си взимам от Тавекс. Събирам колекцията call of the wild 99999 която е от 2014 година насам. Вървят със 100 лева по скъпо от другите, но пък мисля че са херметически затворени с вакум. Но това е предположение защото не съм ги отварял и са във пластика. + им е че не дрънкат вътре в капсулата и няма как да се наранят. Имам и от кленовите листа, но там ги получават в тубуси и те ги слагат в капсулата. Тъй като размера им е 30 мм те ги слагат в капсула от 31 и вътре играят свободно и шанса да се надрадкат е голям.

Сребро също си събирам, както знаете и с ваша помощ си го взимам от Германия където е с 1/3 по евтино от Тавекса. Харесвам монетите на Китайската панда, Коалата и Кокабурата и си ги събирам. Купувам и еденични монети паяци, слонове, кленови листа, вилхармоний и т.н.

В момента нищо не копувам и чакам златото да се нормализира! Доставката от Германия се е увеличила и тя с 5 евро и вече е на 15 евро, но са увеличили и обема на покупката. Преди беше до 500 Евро, сега са повече!
  • Smaitall likes this

#6 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 430 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 22 февруари 2019 - 05:56

за златото ме съмнява, че доста ще се наложи да почакаш :-)

#7 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 893 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2019 - 06:33

Кои са нормалните цени на златото?
  • nex.oc likes this

#8 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 67 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2019 - 07:52

Аз лично взимам като стане 69-70 лв. Сега е около 77

#9 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 470 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2019 - 08:19

Аз лично взимам като стане 69-70 лв. Сега е около 77

Точно сега е 73,80 борсовата му цена. Едва ли тази година ще падне на 69, а може и никога вече да не пада до там. Вчера и днес имаше корекции надолу, но по-вероятно е постепенно да пълзи нагоре.

Има доста хипотези, че в момента среброто е подценено спрямо златото и го очаква бурен растеж. В момента съотношението е над 80, а при латинския съюз под 20. Отделно среброто не е дори и 10 пъти по-често от златото и е силно индустриален метал, т.е. Голяма част от него бизвъзвратно се загубва без да се рециклира.
Златото на 99,99% се рециклира и дори е доста вероятно някое златно кръстче да е направено от откраднатите зъби на някой евреин в концлагер.

#10 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 67 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2019 - 08:29

Аз няма как да купя физическо злато на борсова цена. Следя цените в Тавекс. А златото си варира 100% ще падне. А пък ако не падне значи вече тази цена е нормална. Среброто се е вдигнало и то , гледах че унцията е с 2 - 3 лв нагоре

#11 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 470 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2019 - 09:35

Аз няма как да купя физическо злато на борсова цена. Следя цените в Тавекс. А златото си варира 100% ще падне. А пък ако не падне значи вече тази цена е нормална. Среброто се е вдигнало и то , гледах че унцията е с 2 - 3 лв нагоре

Прав си за едно - цената на златото в момента не е нормална и от много време не е нормална, още откакто е изоставен златния стандарт. Цената му е подценена изключително много. Дали някога ще стигне реалната си цена - аз мисля че няма, или поне няма да е докато САЩ управляват света.

Конкретно в твоя случай - ако купуваш за спестяване, т.е. Един вид си правиш пенсионен фонд с далечен хоризонт,дребните флуктуации не са от значение. Ти купуваш малки количества редовно и дори 5 лв/г при една тройунция са 150-160 лв, които в портфолиото ти след 20 години няма да са от значение. Най-правилно е, ако си решил на всеки 3 или 6 месеца да купуваш примерно по една унция или примерно за 1000 лв или там колкото си решил, да си сложиш един прозорец от 7 или 14 дена макс, в който независимо от цената да направиш покупката.

#12 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 67 Мнения:

Публикувано 01 март 2019 - 03:08

Според мен цената на златото започна да се нормализира, до месец се надявам да спадне с 7-8%

#13 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 470 Мнения:

Публикувано 01 март 2019 - 08:05

Кое те кара да вярваш, че златотото ще поевтинее с още 7-8%?

#14 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 893 Мнения:

Публикувано 01 март 2019 - 09:10

Кое те кара да вярваш, че златотото ще поевтинее с още 7-8%?

Не вярва, а се надява.

#15 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 470 Мнения:

Публикувано 01 март 2019 - 09:53

Не вярва, а се надява.

Прав си, наистина така е написал. И аз се надявам да позная шестица от тотото, обаче не вярвам.

И все пак, очаква ли някой наистина срив на златото със 7-8% или този спад е корекция и ще има ново рали нагоре?

#16 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7917 Мнения:

Публикувано 01 март 2019 - 10:23

Според мен това е обречена кауза....традиционно този метал върви нагоре заради широкото приложение....дали са +1/-1 или други числа, много хора са инвестирали в злато и не си спомням актуален пример за фалити...

Дали е невероятна печалба, си е друга тема :)

#17 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 67 Мнения:

Публикувано 02 март 2019 - 01:36

Следя златото от няколко години всеки ден. Не го гледам по борсовата цена ами в Тавекс, защото от там си пазарувам. Преди няколко месеца грама беше 70-72 лв, стигна до 78 какво го е накарало да се вдигне незная, сега спадна до 75 лева.За 24 часа е спаднало с 1,5%. Надявам се да си дойде на цената от преди няколко месеца поне 3-4 лв надолу.и вярвам че до 2-3 седмици ще се случи!

#18 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7917 Мнения:

Публикувано 02 март 2019 - 10:36

Е да де, ама това звучи като да следиш цената на виното по Кауфланд (ОК Кауфланд са по-голям дилър на вино от Тавекс на злато, ама все тая).

Т.е. И аз вземам едни добри бутилки като Кауфланд се сетят че са се набълбукали с вино което не могат да продават и от 30-40 лв бутилка падне на 18, ама това не означава, че физическата цена на тази реколта е паднала с 38 % примерно.

И аз не следя борсовата, но сега погледнах за набързо за темата за 6 месеца и виждам лесно че от септември до 19 февруари се е вдигнало с 14 %, и ако Тавекс го следват ако през Септември грама е 70, Февруари трябва да е на 80 (79,8). В същото време от 19 февруари досега е паднало с около 4 %, което означава че ако февруари грама им е бил 80 лв, сега трябва да е на около 76,80. Падането и по чарта е също около 1,5% за 1 ден от 28,02 до 01,03.

Тъй че явно е кое кара цената в Тавекс нагоре и надоле си е точно борсовата цена...и всякакви други надежди и гадания са по-скоро предназначени за играчи на борсата

• ford_perfekt likes this

#19 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 470 Мнения:

Публикувано 02 март 2019 - 11:44

Всъщност Тавекс в сайта си имат и борсовите цени на златото и среброто в реално време в лева, евро, долари за унция, гр и кг.

Цената им на изкупуване се влияе почти на 100% от борсовата.

За цена продава - при някои монети също се влияе основно от борсовата цена, както някъде бях писал някои монети са изцяло борсови и дори си имат борсови кодове както златото и среброто, на които са XAU и XAG.

Има обаче някои монети в Тавекс, които слабо се влияят от цената на златото и те имат много висока нумизматична премия. Класически пример са австралийските лунари където 2010г тигър например е доста по-скъпа от 2013 змия, а пък змията е по-скъпа от 2018 куче и разликата не е 50-100 лв, а много повече

#20 meA

meA
  • Напреднали
  • 125 Мнения:

Публикувано 13 март 2019 - 06:50

Не бих купил инвестиционно злато от България, било то и от Тавекс като реномирано име.

На запад цените са поне 100-150лева по-евтини (на една унция) и понякога дори с безплатна доставка.

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни