Към съдържанието

Снимка

Питане относно законът на олигарсите, мутрите и Ч*репа

16 replies to this topic

#1 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 198 Мнения:

Публикувано 04 март 2019 - 10:41

Здравейте за пореден път! Напоследък се интересувам доста от османското монетосечене както и от османските банкноти. Взех си някои, меко казано, скъпи книги с информация по темата, от които една вече прочетох. Питането ми е следното: Попадат ли тези монети (говоря от времето на Мустафа III от околко 1695 г. до края на империята) под гилотината и убиеца на колекционерството в България? Поздрави! 

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8035 Мнения:

Публикувано 05 март 2019 - 12:10

За хубаво или лошо, би следвало да попадат, тъй като не е съвсем ясно определението за "Машинно сечени" монети, и тъй като не винаги от 1695 до 1800 са с правилна форма, предопределя възможността не точно за машинна преса, макар тя да следва да е такава :)

Няма еднозначен отговор, по-скоро въпрос на тълкуване :)

#3 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 198 Мнения:

Публикувано 05 март 2019 - 12:21

За хубаво или лошо, би следвало да попадат, тъй като не е съвсем ясно определението за "Машинно сечени" монети, и тъй като не винаги от 1695 до 1800 са с правилна форма, предопределя възможността не точно за машинна преса, макар тя да следва да е такава :)

Няма еднозначен отговор, по-скоро въпрос на тълкуване :)

Въпрос на тълкуване...тоест законът не може да ми обясни какво точно ми забранява? Така ли да го разбирм? Или просто се определя от това дали могат да ограбят нещо по-ценно от мене или не? Разяснете ми. 

#4 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1866 Мнения:

Публикувано 05 март 2019 - 12:49

Мисля edin може да внесе повече яснота. :)

• pe4en likes this
Публикувано изображение

#5 edin

edin
  • Напреднали
  • 981 Мнения:

Публикувано 05 март 2019 - 09:09

Здравейте за пореден път! Напоследък се интересувам доста от османското монетосечене както и от османските банкноти. Взех си някои, меко казано, скъпи книги с информация по темата, от които една вече прочетох. Питането ми е следното: Попадат ли тези монети (говоря от времето на Мустафа III от околко 1695 г. до края на империята) под гилотината и убиеца на колекционерството в България? Поздрави! 

По принцип османските монети след 1500 не попадат под ударите на ЗКН.

Лошото  при тях е, че има ръчносечени и след 1700г и зачестиха странните тълкувания от страна на  различните съдебни състави и вещи лица  за този тип монети.

Ние, от СНДБ, заедно с НД Пловдив, решихме да попитаме писмено Мин. на културата относно този  проблем /утре ще изпратим писмото/ и ще очакваме окончателно тяхно писмено тълкуване.

А  докато дойде отговорът - тези османски, сечени преди 1750г си ги крий и не търгувай публично  с такива /за всеки случай/.

За банкноти - няма никакъв проблем - не ги "лови" Законът.

• pe4en and nex.oc like this

#6 edin

edin
  • Напреднали
  • 981 Мнения:

Публикувано 05 март 2019 - 12:16

Колега от форума е написал статия, под егидата на Мин. на културата - в нея научно доказва, че всички сечени след 1687 година следва да се считат за машинно сечени - като ми прати статията - ще я публикувам тук.

• pe4en likes this

#7 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 198 Мнения:

Публикувано 05 март 2019 - 02:08

Ще чакам тогава. Преди 1750 нямам нищо, така че и да ща не мога да търгувам.

#8 cemo73

cemo73
  • Потребители
  • 36 Мнения:

Публикувано 06 март 2019 - 12:33

Колега,извинявай ,не е по темата,но какво те впечатлява в монетите на Анадола,чисто научно или?

#9 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 198 Мнения:

Публикувано 06 март 2019 - 09:43

Колега,извинявай ,не е по темата,но какво те впечатлява в монетите на Анадола,чисто научно или?

Какво значение има? Тези монети, за които говоря са от началото на Източния въпрос до края на империята. Интересувам се от историята на Османската империя и главно от този период на упадък. Нека припомня също и че тези монети са вървели по нашите земи и са пряко обвързани и с културата на българите от това време. Липсва много информация за тях и за това повечето не ви се занимава. Аз винаги съм бил фен на по-сложното за повечето хора, така че :)

• edin likes this

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8035 Мнения:

Публикувано 06 март 2019 - 11:09

Само да споделиш литературата само на хартиен носител или има и достъпни даунлоуди.?

Питам тъй като също съм се занимавал, без да ги колекционирам, но цялостно каталозите са кът...изключвам тези който напоследък се намират вече.

П.С. Това май беше за другата тема...ама...

Има между другото интересни донасечки от първите мангъри, най-вече върху дебели номинали на Византия....османските са интересна тема, нумизматично...и трудна :)

#11 edin

edin
  • Напреднали
  • 981 Мнения:

Публикувано 08 март 2019 - 06:46

Привет, Колеги,

Предоставям ви статията на нашия колега относно османските монети и определянето им като машинно сечени.

Прикачени файлове

• pe4en, citizen and kolevst like this

#12 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 198 Мнения:

Публикувано 08 март 2019 - 11:20

Привет, Колеги,

Предоставям ви статията на нашия колега относно османските монети и определянето им като машинно сечени.

Много благодаря за тоя документ. Въпреки това последните му редове са доста двусмисленни... Значи хем монетите след 1690 са машинно сечени и грозни, и не представлявали културна ценност. Хем, разбираш ли, можели да бъдат разглеждани като културна ценност, ама ако се дарели на мутрите.без значение откъде ги имаш, вече не са такива. Аз от тоя текст тълкувам само едно.

"Нашите монети (на мутрите) не са културно исторически, а твойте са такива и за това ни ги дай на нас за да не са."

Е това ми казва тая статия. Поправете ме, ако греша. :) 

#13 edin

edin
  • Напреднали
  • 981 Мнения:

Публикувано 09 март 2019 - 06:00

Много благодаря за тоя документ. Въпреки това последните му редове са доста двусмисленни... Значи хем монетите след 1690 са машинно сечени и грозни, и не представлявали културна ценност. Хем, разбираш ли, можели да бъдат разглеждани като културна ценност, ама ако се дарели на мутрите.без значение откъде ги имаш, вече не са такива. Аз от тоя текст тълкувам само едно.

"Нашите монети (на мутрите) не са културно исторически, а твойте са такива и за това ни ги дай на нас за да не са."

Е това ми казва тая статия. Поправете ме, ако греша. :)

Не, не е така - твоите не са културно-историческа ценност /тези след 1687г/ и не е необходима регистрация,  НО АКО ТЕ ХВАНАТ НА НИВАТА с металодетектор и с тях в джоба - тогава вече са.

А за археолозите всяка монета, открита по време на разкопки вече е КИЦ, независимо от периода на отсичането й, защото носи информация за самия културен пласт, в който е намерена. Изнесена извън местонамирането й тази информация е изгубена и съответно вече не е КИЦ.

#14 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 496 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 11 март 2019 - 04:47

Там е работата, че най много монети се намират в горния слой на почвата който се обработва.Те металотърсачите и без това не могат да хванат единична монета по дълбоко.В този пласт има тракийски, римски, византийски и турски монети.Всичко е разбъркано от тракторите.Там чрез намерените монети, не може да се датират капачките и станиола от цигарите.

Ако беше лесно да си българин, всеки щеше да е българин!

#15 edin

edin
  • Напреднали
  • 981 Мнения:

Публикувано 11 март 2019 - 06:34

Там е работата, че най много монети се намират в горния слой на почвата който се обработва.Те металотърсачите и без това не могат да хванат единична монета по дълбоко.В този пласт има тракийски, римски, византийски и турски монети.Всичко е разбъркано от тракторите.Там чрез намерените монети, не може да се датират капачките и станиола от цигарите.

Да, ама я го обясни на археолозите - според тях ВСИЧКО трябва да е при тях и никакви колекционери

#16 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 975 Мнения:

Публикувано 14 март 2019 - 05:59

https://bivol.bg/met...g-eu-funds.html
  • edin likes this

#17 edin

edin
  • Напреднали
  • 981 Мнения:

Публикувано 14 март 2019 - 06:45