Към съдържанието

Снимка

Абсурдни такси и комисионни по аукционните къщи.

17 replies to this topic

#1 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 196 Мнения:

Публикувано 18 март 2019 - 08:20

Здравейте! Пиша тоя пост и си задавам вече въпроса - Заслуава ли си въобще да се наддава и купува от западните аукциони? Оня ден спечелих търг за един предмет с най-висока от мене дадена цена 200 евро. Получавам известие, в което разбирам, че комисионната на тая аукционна къща е, забележете, космическите 30 процента. Към това добавени още някакви такси и цената за доставка 20 евро. Какво се случва? Аз усъмвам с фактура от 315 евро за предмет, който съм купил на пазарната му цена. Неколкократно купувам от западни аукциони, все добри неща, но на цени толко изкуствено надути с такси дето никога не бих могъл дори да си върна парите. Но такова разочарование като това тези дни не съм имал никога и се питам за какъв чеп играя въобще в тия търгове. 

#2 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 446 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 18 март 2019 - 08:27

30% комисион е много!
най-виското което съм виждал и плащал досега е 22,5%
кой е този аукцион ако не е тайна?

#3 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 961 Мнения:

Публикувано 18 март 2019 - 08:45

Преди да получиш сметката не знаеше ли колко е комисионната?

#4 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7999 Мнения:

Публикувано 18 март 2019 - 08:50

би следвало ако провериш да знаеш колко е комисионната, стандартно са обявени, но 30 % наистина е много.

Кои са тези прословути аукционери :)

#5 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 961 Мнения:

Публикувано 18 март 2019 - 08:56

Ами има тема с черен списък. Ако си недоволен, напиши подробности.

http://numizmatici.c...они/#entry69403

#6 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 196 Мнения:

Публикувано 18 март 2019 - 09:13

Става въпрос за Frühwald. Писах им и обяснението е следното: За пръв път съм бил купувал от тях и за това комисонната ми е 30 процента. Следващите пъти щяло да е 22 процента. Що за простотия е това? Тотално съм решил да се откажа от това да купувам от аукционни къщи. НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА! 

#7 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 446 Мнения:
  • Interests:нумизматика и нотафилия

Публикувано 18 март 2019 - 09:55

странно, аз купих от тях миналия месец за пръв път и комисиона беше 20%

#8 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 19 март 2019 - 10:20

Става въпрос за Frühwald. Писах им и обяснението е следното: За пръв път съм бил купувал от тях и за това комисонната ми е 30 процента. Следващите пъти щяло да е 22 процента. Що за простотия е това? Тотално съм решил да се откажа от това да купувам от аукционни къщи. НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА!

И аз съм купувал от тях на 20% комисионна. Според мен преди да се участва в търг трябва да се прочетат мн добре условията и най вече за комисионни, други такси ако има, транспортни разходи и всички допълнителни (скрити) разходи.
Иначе като дойде накрая фактурата се получават неприятни изненади. Да не говорим че много от тях обработват снимките и купуваш едно, получаваш съвсем друго нещо.
  • meA likes this

#9 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 196 Мнения:

Публикувано 19 март 2019 - 07:13

Както и да е, платих я. Дано поне остана удовлетворен. Тъй като сме започнали тая тема, в тоя ред на мисли, някой може ли да ми обясни защо на тия аукциони се извращават така с цените на почти всичко предлагано? Стотици примери за монети и банкноти продадени за космически суми дето не знам въобще кой плаща. Суми, които са крайно нереалистични. Толко ли са се опаричили хората или аз нещо не съм в крак с нумизматиката и пазара? Оня ден се продаде една банкнота 5 лева сребро Боев, Урумов за над 3100 евро като сложим комисионните. Вярно, че е запазена, но това ми се струва абсурдно. Да не говорим за някои монети... пари дето за мене два живота не стигат да си върнеш. 

#10 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1862 Мнения:

Публикувано 19 март 2019 - 10:15

Да не говорим за някои монети... пари дето за мене два живота не стигат да си върнеш. 

Ама ние и избиване ли гоним? :D

• Гаврилов likes this
Публикувано изображение

#11 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 20 март 2019 - 02:18

Както и да е, платих я. Дано поне остана удовлетворен. Тъй като сме започнали тая тема, в тоя ред на мисли, някой може ли да ми обясни защо на тия аукциони се извращават така с цените на почти всичко предлагано? Стотици примери за монети и банкноти продадени за космически суми дето не знам въобще кой плаща. Суми, които са крайно нереалистични. Толко ли са се опаричили хората или аз нещо не съм в крак с нумизматиката и пазара? Оня ден се продаде една банкнота 5 лева сребро Боев, Урумов за над 3100 евро като сложим комисионните. Вярно, че е запазена, но това ми се струва абсурдно. Да не говорим за някои монети... пари дето за мене два живота не стигат да си върнеш.

Колега, по тази тема с цените на монети и банкноти е малко по-сложно. От една страна що се касае за българските монети и банкноти се наблюдава покачване на цените последните 4-5 години и това си го обяснявам с евтините пари в момента. Много наши сънародници които работят извън бг имат свободни пари и при този лихвен процент (мисля че в момента е 0% от 2014-2015) купуват или по скоро “инвестират” в български неща, било то монети или банкноти. Хората с много пари купуват олдтаймери, жилища на запад, картини и т.н. но това не е краткотрайна инвестиция и на всеки по джоба.

От друга страна нашите монети станаха малко по интересни, наблюденията ми са че от 2014 година все по добри (грейдвани или голи) се появиха по западните аукциони, които от своя страна си водят наблюдения, статистика за развитието на цените и тъй като това е огромен бизнес нещата не се оставят на случайността.

В заключение бих казал че има повече българи които купуват без да имат много идея какво точно и дали цената е реална, има и чужд интерес към наши монети и банкноти (казвам го от личен опит) а някои цени просто изкуствено се надуват понякога от самите продавачи. Имаме колеги тук във форума с опит с аукционните къщи, нека те да кажат как се формира цената като им занесеш монети или банкноти за продажба и какви такси слагат.

Аз ще се радвам на повече мнения по въпроса
  • edin likes this

#12 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 20 март 2019 - 02:21

Нали става въпрос за пазарна икономика, всеки тайно се надява накога да вземе по-добра цена при определени условия

#13 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 20 март 2019 - 02:21

:) :) :)

#14 edin

edin
  • Напреднали
  • 959 Мнения:

Публикувано 20 март 2019 - 02:58

Така е и при средновековните български монети и при тракийските монети. Такива,  които доскоро се продаваха на Запад за по 15-40 евро, сега ги гледам ,че почват от 50-70 евро и свършват по около 100 евро, без да броя куриозни изцепки за по 250-300 евра. Същите тук скочиха от 15-30 лева на 30-60 лева.

На Запад ги купуват основно българи - едни от "родолюбие", други като един вид инвестиция.

Тук при нас /в БГ/ - изключително силно намаля предлагането, а търсенето се увеличи /не че колекционерите на тези монети сме се увеличили / , но явно покрай "великите журналистически оценки"  на монети при заловени иманяри или колекционери, народът си помисли, че с 1 монета ще стане милионер. Това доведе до търсене на монети от хора, които изобщо нямат понятие.

• nex.oc likes this

#15 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 196 Мнения:

Публикувано 20 март 2019 - 04:42

Не става въпрос за избиване... а за невъзвращаема инвестиция. Това е като да купиш апартамент панелка 70 квадрата в Люлин за половин милион евро. Разбра разликата предполагам. 

#16 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 20 март 2019 - 05:19

Не става въпрос за избиване... а за невъзвращаема инвестиция. Това е като да купиш апартамент панелка 70 квадрата в Люлин за половин милион евро. Разбра разликата предполагам.

Колега, не се ядосвай, в крайна сметка си я купил защото те кефи и я искаш да я имаш в колекцията си, нали така?
Понякога човек не знае какво печели когато губи и обратното. Нумизматиката не е само дребни сметки и възвращаемост а по скоро страстя, така че не си се минал ако монетата/ банкнотата която си закупил те радва :)
  • edin likes this

#17 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 961 Мнения:

Публикувано 20 март 2019 - 05:23

Колега, не се ядосвай, в крайна сметка си я купил защото те кефи и я искаш да я имаш в колекцията си, нали така?
Понякога човек не знае какво печели когато губи и обратното. Нумизматиката не е само дребни сметки и възвращаемост а по скоро страстя, така че не си се минал ако монетата/ банкнотата която си закупил те радва :)

Дано да го кефи, че има и друг вариант...

#18 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 131 Мнения:

Публикувано 21 март 2019 - 11:40

КОлега, а ти забеляза ли,че всичките постигнати "космически цени" на този аукцион ги купи един и същ човек? Явно някой е прежалил големи и лесно спечелени пари и дори комисионните не са го спрел да инвестира. Купиха се доста качествени неща, не излизали скоро или никога по аукционите, освен това продажбата е в ЕС, а не примерно от САЩ и се спестяват мита, ДДС и куп ядове и разправии с митническите служители. 

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни