Към съдържанието

Снимка

10 лв 1984 “ розоберачка”

16 replies to this topic

#1 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 380 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 04 април 2019 - 02:37

Здравейте колеги,

имам един въпрос на който не мога да си отговоря:

Може ли някой да ми разясни каква е ситуацията с въпросната монета от 1984год. и защо цената и е толкова висока при положение че тиражът и е относително висок за нашите стандарти.
Благодаря предварително за отговорите.

Поздрави
Гаврилов

#2 kolevst

kolevst
  • Напреднали
  • 305 Мнения:
  • Interests:Юбилейни монети от БнБ

Публикувано 04 април 2019 - 03:23

Според мен,както при всяка монета.Като има търсене ,а няма предлагане.И хоп цената нагоре.
Второ:Монетата е доста красива.

#3 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 162 Мнения:

Публикувано 04 април 2019 - 04:03

Тази монета през Социализма я нямаше никъде. Аз я видях за 1 път 1989г в синя пурпурна кутия, закупена тогава в ФРГ за 120 ДМ. Показваше я един нумизмат от Варненския клуб, който наскоро почина, и доколкото разбрах синът му е поел нещата. По едно време се продаваше в БНБ, бих се удивил, ако е свършила на касите, но опеределено е красива монета. 100-левката от злато, с която бяха в серия все още я има в БНБ.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#4 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 450 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 04 април 2019 - 04:54

716 лева на касата на бнб висока цена ли е за 2032 отсечени броя?

#5 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 380 Мнения:

Публикувано 04 април 2019 - 11:00

716 лева на касата на бнб висока цена ли е за 2032 отсечени броя?

Аз имах предвид 10 лв от 1984, защо се предлага за 150лв, при положение че е 5572бр реален тираж.

#6 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 380 Мнения:

Публикувано 05 април 2019 - 10:55

Тази монета през Социализма я нямаше никъде. Аз я видях за 1 път 1989г в синя пурпурна кутия, закупена тогава в ФРГ за 120 ДМ. Показваше я един нумизмат от Варненския клуб, който наскоро почина, и доколкото разбрах синът му е поел нещата. По едно време се продаваше в БНБ, бих се удивил, ако е свършила на касите, но опеределено е красива монета. 100-левката от злато, с която бяха в серия все още я има в БНБ.

В БНБ я няма отдавна, тя затова и цената и е скочила. За мен беше по интересно да знам, дали има някаква история около нея, примерно претопени монети ( от обявения тираж 20000 бр са отсечени само 5572). На мен лично ми харесва, и в серия със златната е много добра. Въпросът ми е дали има повече инфо за нея, дали в каталози, дали от колекционерите. Питам защото цената и е около 140-150лв за монета с такъв тираж не е малка при положение че другите монети от тези години са доста по евтини и почти няма интерес към тях.

#7 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 162 Мнения:

Публикувано 05 април 2019 - 12:59

Един Господ само знае, на кого на времето са я раздавали за подарък и колко са останали за простолюдието като нас. Не знам дали е било истина, но много негърчета били получавали от медно-никеловите монети с Л. Живкова от 1982г. покрай детската асамблея. То даже и вицове имаше за тия радостни негърчета, които се бяха добрели до България тогава от Джунглата  :D

#8 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 380 Мнения:

Публикувано 05 април 2019 - 01:24

Един Господ само знае, на кого на времето са я раздавали за подарък и колко са останали за простолюдието като нас. Не знам дали е било истина, но много негърчета били получавали от медно-никеловите монети с Л. Живкова от 1982г. покрай детската асамблея. То даже и вицове имаше за тия радостни негърчета, които се бяха добрели до България тогава от Джунглата  :D

Явно има нещо след като се търси и върви на добра цена. А дали и тиража от 5572 е точен, никой не може да каже
  • meA likes this

#9 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 162 Мнения:

Публикувано 05 април 2019 - 02:37

Има и то най-верятно е, че не толкова са свободни на пазара (предлага се малко) и отделно търсенето ще е по-голямо. А е и възможно да не са пуснали на касите на БНБ всички тези 5572 бр.

#10 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 380 Мнения:

Публикувано 05 април 2019 - 10:09

Има и то най-верятно е, че не толкова са свободни на пазара (предлага се малко) и отделно търсенето ще е по-голямо. А е и възможно да не са пуснали на касите на БНБ всички тези 5572 бр.

Аз ще се радвам ако и други колеги се включат с коментари и познания за тази монета, че и без това форума е позамрял напоследък

#11 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 162 Мнения:

Публикувано 08 април 2019 - 11:48

С риск да стана банален с намесата си отново, не очаквам да има кой знае каква информация от някого, освен ,че е възможно да са изкупени от ВТД Хемус и разпродадени и подарени навън в чужбина. Поради това е възможно да я няма много на нашия пазар и да й се е покачила цената.

#12 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 675 Мнения:

Публикувано 08 април 2019 - 03:50

Напълно е възможно.

#13 edin

edin
  • Напреднали
  • 995 Мнения:

Публикувано 03 юни 2019 - 11:03

В БНБ я няма отдавна, тя затова и цената и е скочила. За мен беше по интересно да знам, дали има някаква история около нея, примерно претопени монети ( от обявения тираж 20000 бр са отсечени само 5572). На мен лично ми харесва, и в серия със златната е много добра. Въпросът ми е дали има повече инфо за нея, дали в каталози, дали от колекционерите. Питам защото цената и е около 140-150лв за монета с такъв тираж не е малка при положение че другите монети от тези години са доста по евтини и почти няма интерес към тях.

ВЪЗПОМЕНАТЕЛНИ МОНЕТИ С НЕИЗПЪЛНЕНИ ТИРАЖИ ИЗВАДЕНИ ОТ ОБРАЩЕНИЕ СЪС ЗАКОНА ЗА ДЕНОМИНАЦИЯ НА ЛЕВА И РЕШЕНИЕ № 168 / 27.05.1993 г. НА УС НА БНБ и с унищожени матрици 

ИМЕ НА МОНЕТАТА И НОМИНАЛ година на емисия обявен тираж отсечен тираж 

10 лева Международна година на детето 1979  -тираж 25000 -  отсечени 16906 -

това е на базата на официално писмо от БНБ, което сме получили навремето като нумизматична организация

http://sndbvt.com/do...neni_tiraji.pdf

#14 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 380 Мнения:

Публикувано 03 юни 2019 - 12:25

ВЪЗПОМЕНАТЕЛНИ МОНЕТИ С НЕИЗПЪЛНЕНИ ТИРАЖИ ИЗВАДЕНИ ОТ ОБРАЩЕНИЕ СЪС ЗАКОНА ЗА ДЕНОМИНАЦИЯ НА ЛЕВА И РЕШЕНИЕ № 168 / 27.05.1993 г. НА УС НА БНБ и с унищожени матрици 
ИМЕ НА МОНЕТАТА И НОМИНАЛ година на емисия обявен тираж отсечен тираж 
10 лева Международна година на детето 1979  -тираж 25000 -  отсечени 16906 -
това е на базата на официално писмо от БНБ, което сме получили навремето като нумизматична организация

http://sndbvt.com/do...neni_tiraji.pdf

Мерси колега, но това не отговаря въпроса ми. Защо и е толкова висока цената при този тираж и защо почти я няма в бг?
Ако се предлага е за 140-150 лв/бр.

#15 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 380 Мнения:

Публикувано 03 юни 2019 - 12:26

Мерси колега, но това не отговаря въпроса ми. Защо и е толкова висока цената при този тираж и защо почти я няма в бг?

Апропо: в случая говорим за 10лв. 1985 “розоберачката” а не за международна година на детето

#16 edin

edin
  • Напреднали
  • 995 Мнения:

Публикувано 03 юни 2019 - 12:55

Когато я пуснаха навремето само се носеха слухове за нея - мисля, че я бяха заделили за подаръци на гостите на различни асамблеи - нещо като сегашната история с 10 -те лева за европредседателството - за това може би е по-рядка

колегите /даже и аз/ се снабдиха с нея чак след като БНБ "освободи" по-интересните  монети и ги  пусна и за "масовия потребител" - преди това беше само с ГОЛЕЕЕЕЕми връзки - дори хората от ръководствата на нум.дружества не успяваха да се снабдят с някои от тях

#17 edin

edin
  • Напреднали
  • 995 Мнения:

Публикувано 03 юни 2019 - 12:55

Апропо: в случая говорим за 10лв. 1985 “розоберачката” а не за международна година на детето

да, за розоберачката

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни