Към съдържанието

Снимка

как се образува такава патина?

43 replies to this topic

#1 meA

meA
  • Напреднали
  • 137 Мнения:

Публикувано 06 април 2019 - 04:53

4604461_1_1552678759.jpg

4140977_0_1540022212.jpg

сякаш се люспи или е издрана..

• SolkExozy likes this

#2 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 613 Мнения:

Публикувано 06 април 2019 - 05:08

Според мен монетата е била първа във фишек дълго време,подложена на някакво атмосферно влияние. Червеникава патина по сребърни монети съм виждал много. Там където е минавала лентата на фишека патина няма. На реверса според мен няма да има червеникава патина въобще.

#3 meA

meA
  • Напреднали
  • 137 Мнения:

Публикувано 06 април 2019 - 05:23

Според мен монетата е била първа във фишек дълго време,подложена на някакво атмосферно влияние. Червеникава патина по сребърни монети съм виждал много. Там където е минавала лентата на фишека патина няма. На реверса според мен няма да има червеникава патина въобще.

https://www.cointalk...g.153243/page-2

първа във фишек или end-roll-toning изглеждат различно. а специално двулевката има подобна патина и от другата страна:

https://images.pcgs....9970314_max.jpg

#4 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 06 април 2019 - 10:54

4604461_1_1552678759.jpg

4140977_0_1540022212.jpg

сякаш се люспи или е издрана..

Колега, отговора е много прост:

Щом се люспи не е от фишек или естествена патина а цапон лак ( zaponlack -запечатващ лак за монети, който се използва за запазване на монетата от външно влияние). В случая лакът не е нанесен добре или нанесен от човек който няма много идея как се прави и това е резултата
  • citizen and meA like this

#5 meA

meA
  • Напреднали
  • 137 Мнения:

Публикувано 07 април 2019 - 10:33

Колега, отговора е много прост:

Щом се люспи не е от фишек или естествена патина а цапон лак ( zaponlack -запечатващ лак за монети, който се използва за запазване на монетата от външно влияние). В случая лакът не е нанесен добре или нанесен от човек който няма много идея как се прави и това е резултата

Интересно.. и още по-интересно, че лакирани монети се грейдват?!

Това онзачава ли, че някой е напръскал лака само на ивицата, която е останала сребърна?

#6 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 07 април 2019 - 12:31

Това онзачава ли, че някой е напръскал лака само на ивицата, която е останала сребърна?

По принцип лакът е безцветен, но с времето потъмнява или се оцветява в зависимост от материала. Че се грейдват и такива монети не е проблем защото грейд се дава за детайли, драскотни, удари и т.н. тоест че монетата е запечатана не пречи, но вече почти никой не ползва лак защото има капсули за тая работа. Друга работа е ако се прави с идеята за постига не на патина :), но всеки по опитен веднага прави разлика между естествена патина и лак.
Може би на ивицата лакът е паднал, докато по краищата е останал.

#7 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 07 април 2019 - 12:54

Сега разгледах снимките на монетата, според мен тези които са я грейдвали са махнали частично лака да разгледат по добре детайлите, защото е видно че светлата ивица е без лак, всичко останало което изглежда като патина е лак.
  • meA likes this

#8 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 07 април 2019 - 12:57

Сега разгледах снимките на монетата, според мен тези които са я грейдвали са махнали частично лака да разгледат по добре детайлите, защото е видно че светлата ивица е без лак, всичко останало което изглежда като патина е лак.

На 2-левката от 1910 се вижда че не е направено добре запечатването, този, който го е правил не е знаел как се прави.

#9 Ivanov

Ivanov
  • Напреднали
  • 467 Мнения:

Публикувано 08 април 2019 - 09:19

Това е изкуствена кабинетна патина!Какви фишеци, какви лакове ви гонят?

#10 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 08 април 2019 - 01:20

Можеш ли да ни разясниш какво е и как се прави “ изкуствена кабинетна патина”, че не сме много наясно с терминологията.
Благодаря предварително.

#11 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 08 април 2019 - 01:24

Забравих да попитам, защо се казва “кабинетна”, очаквам разбира се отговорът ти да е подплатен с научна информация или поне да е прочетен от някъде, иначе е “бла бла” отговор.

#12 Ivanov

Ivanov
  • Напреднали
  • 467 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 12:18

Мога, но заради отношението ти, няма да го направя!

#13 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 09:45

Мога, но заради отношението ти, няма да го направя!

Добре, извинявай за което. Какво ми е отношението? Никога не съм имал нещо против някого тук, най-малкото към теб.
Просто мисля, че човек като каже нещо е хубаво да се аргументира, това беше.

#14 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 131 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 10:59

Е, ти от Панайотов чакаш да ти напише реферат ли?Той няма нито нужните познания нито пък има нужните източници,откъдето и да черпи такава. При него само се спрягат "апартаменти" и "Брилянти". Толкоз може човекът, толкоз и прави. А че бил казал нещо без да се подплати с информация...че то това не е новина. Сега обаче видимо е напреднал: Добавил е и понятието "Кабинетна" патина.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#15 meA

meA
  • Напреднали
  • 137 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 11:21

и все пак някой може ли да сподели и неговото мнение за такава патина? лак, кабинети или кухни.. :)

#16 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 11:32

Е, ти от Панайотов чакаш да ти напише реферат ли?Той няма нито нужните познания нито пък има нужните източници,откъдето и да черпи такава. При него само се спрягат "апартаменти" и "Брилянти". Толкоз може човекът, толкоз и прави. А че бил казал нещо без да се подплати с информация...че то това не е новина. Сега обаче видимо е напреднал: Добавил е и понятието "Кабинетна" патина.

:) не очаквам нищо, все пак той си мисли че аз се заяждам, което не е вярно, иначе всичко е нормално :)

#17 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 131 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 11:35

И аз не видях агресия у теб, но той явно има нужда от нея, след като по този нескопосан начин се намеси от никъде и с доста голяма наглост ти отговори, че не той е кривият, а твоето отношение...

#18 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 131 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 11:37

и все пак някой може ли да сподели и неговото мнение за такава патина? лак, кабинети или кухни.. :)

Това лице, което търсиш е само едно единствено и то се подвизава тук из форума, мъчейки се да продаде монети под името "Иванов", при все че всички си го знаем като Панайотов. Но ти не очаквай той да ти отговори, заради "отношението ти".

#19 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 11:44

Честно казано, аз съм срещал в литературата за монети “ кабинетни монети” тоест това са монети, обикновенно със най-високо качество на производство или монети, които не са били изобщо в употреба и са без никакви износвания, изключително трудни за намиране и т.н. Става въпрос за пруфови монети или значими колекции на монети ( музейни примерно). За кабинетна патина не съм чувал, може би има в предвид естествената патина по тези монети, но в нашия случай не е така. Нито патината е естествена нито монетата е кабинетна :).
Аз все още съм на мнение че това е лак и по двете монети, но съм готов да се съглася и с друго мнение стига да е аргументирано.

#20 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 336 Мнения:

Публикувано 09 април 2019 - 11:45

И аз не видях агресия у теб, но той явно има нужда от нея, след като по този нескопосан начин се намеси от никъде и с доста голяма наглост ти отговори, че не той е кривият, а твоето отношение...

Няма проблеми, нали за това е форума, да се водят дискусии. Аз нямам вземане даване с никого от форума, така че съм ОК :)

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни