Към съдържанието

Снимка

Средновековна пренасечка

9 replies to this topic

#1 edin

edin
  • Напреднали
  • 925 Мнения:

Публикувано 17 април 2019 - 05:49

Колеги,

Предоставям на вашето внимание 1 интересна средновековна българска монета.

Тя е на цар Йоан Александър и сина му Михаил Асен с търновските кули, но при нея е интересно това, че е отсечена върху римска монета.

Прикачени файлове

• vvarbanov, nex.oc, Kanzass and 2 others like this

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано 19 април 2019 - 10:10

Интересна е !

Изглежда да е Аврелиан?

#3 edin

edin
  • Напреднали
  • 925 Мнения:

Публикувано Вчера, 03:38

Интересна е !

Изглежда да е Аврелиан?

Не, това е  Максимиан Херкулий - IMP C MA MAXIMIANVS AVG - антониниан, сечен с тип на реверса CONCORDIA MILITVM . 

• roca likes this

#4 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 7944 Мнения:

Публикувано Вчера, 09:20

да...просто личи доста трудно :)

#5 edin

edin
  • Напреднали
  • 925 Мнения:

Публикувано Вчера, 10:45

да...просто личи доста трудно :)

да, снимката не е идеална и не си личи много, а и не съм почистил монетата както трябва

#6 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано Вчера, 11:40

Често ли се срещат подобни пренасечки или е голяма рядкост?

#7 edin

edin
  • Напреднали
  • 925 Мнения:

Публикувано Вчера, 06:33

Често ли се срещат подобни пренасечки или е голяма рядкост?

Ами до сега съм виждал само още 2 - едната е описана от проф.Дочев и беше подобна, а другата беше пренасечена върху денар на Марк Аврелий, но това е само от моя страна.

Логически,  би трябвало да има още, защото по нашите земи се срещат и са се срещали много римски монети, а те са като полуготово ядро за пренасичане,  но лично на мен не са ми известни, а и в литературата не съм срещал  други описани.

Иначе има доста пренасечени върху византийски монети, както и на 1 български цар върху монетите на друг български цар.

• ford_perfekt likes this

#8 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 480 Мнения:

Публикувано Вчера, 06:57

Аз понеже нищо не разбирам от такива монети :( моля да ми кажете с каква цел са правили пренасечки вместо да отсекат нови или просто да ползват римските/византийските?

Предварително се извинявам за въпроса, ако е глупав

#9 edin

edin
  • Напреднали
  • 925 Мнения:

Публикувано Вчера, 07:27

Аз понеже нищо не разбирам от такива монети :( моля да ми кажете с каква цел са правили пренасечки вместо да отсекат нови или просто да ползват римските/византийските?

Предварително се извинявам за въпроса, ако е глупав

Ами по няколко причини:

1. Намерените монети от антични времена /или дошлите от други държави / не са били познати на населението и не са отговаряли като тегловен стандарт на циркулиращите в държавата. По тази причина  металът, от който са произведени е трябвало да се направи или на нова монета, която е била в обращение или да се маркира/контрамаркиран/ от съответните служби. Такива контрамаркирани средновековни монети се срещат по-често /най-вече се срещат в Североизточна България- при деспот Тертер Добротица и Йоан Добротица - контрамарка и съответно орязване на сръбски монети до нужното тегло/.

Това се е правело и в античността при износени или непознати  за местното население монети - контрамаркират се или само им се прави разрез в 1 край.

2. В нашия случай старата римска монета е като "полуфабрикат" за  отсичане на нова - няма нужда да правиш специално ядро, просто нагряваш старата и върху нея отсичаш новата. Използвали полуготовия материал за улеснение - не са го претопявали и наново да оформят ядра, а само чрез нагряване и пренасичане. А и римските монети не са били познати на населението и не е било възможно да влязат в циркулация и за това са ги пренасичали.

Нещо подобно е станало когато са отсекли първите монети след Освобождението, само че тогава са претопили всички чужди монети, които са циркулирали в България и от получения метал са отсекли нашите.

3. Има теория, че някои царе в средновековието нарочно са използвали монетите на предходните царе или на такива от съседни държави и са ги пренасичали с цел да  се изтъкнат като по-велики, ама според мен тая теория е несъстоятелна, защото медното  /билоновото/ отсичане на монети в средновековните България и Византия понякога е достигало до отсичане на няколко милиона бройки от даден тип. По-скоро са ползвали стари и чужди монети като метал за да задоволят нуждите на вътрешното парично обращение.

• roca, Yahoo, nex.oc and 2 others like this

#10 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 923 Мнения:

Публикувано Днес, 10:25

Благодаря на колегата Edin, че щедро добавя по някой и друг ват към нумизматичните ни познания! :)

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни