Към съдържанието

Снимка

Колко струва тривиална продупчена монета

2 replies to this topic

#1 Остап Бендер

Остап Бендер
  • Потребители
  • 1 Мнения:

Публикувано 23 октомври 2019 - 07:15

Колко според вас струва, една тривиална (често срещана) сребърна продупчена монета, примерно продупчена петолевка Фердинанд, сребърна столевка, 5 лв. юбилейни, продупчени монети проба 835 (левчета, двулевки), такива с халка и т.н.

Задавам въпроса така, защото ми прави впечатление, че по измамните сайтове се продават подобни монети с по 30-40% над цената на среброто, и като му кажа на такъв, че това е само и единствено материал сребро, подскача като ужилен, че не било вярно...  Ако и някои от вас мислят така, нека някой ми обясни каква е логиката.

Въртят ми се в главата няколко възможни отговора :

1. Продавача въобще не е в час за какво става дума

2. Продавача е третокласен селски тарикат, и си мисли, че е най-големия хитрец на света, а ние, останалите, сме некви баламурници

3. Продавача разчита на неосведомеността на купувачите....или на късмет

4. Някаква друга, много тайна причина (нещо като джедайството), която само най-напредналите нумизмати знаете

#2 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 415 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 23 октомври 2019 - 08:02

Колко според вас струва, една тривиална (често срещана) сребърна продупчена монета, примерно продупчена петолевка Фердинанд, сребърна столевка, 5 лв. юбилейни, продупчени монети проба 835 (левчета, двулевки), такива с халка и т.н.

Задавам въпроса така, защото ми прави впечатление, че по измамните сайтове се продават подобни монети с по 30-40% над цената на среброто, и като му кажа на такъв, че това е само и единствено материал сребро, подскача като ужилен, че не било вярно...  Ако и някои от вас мислят така, нека някой ми обясни каква е логиката.

Въртят ми се в главата няколко възможни отговора :
1. Продавача въобще не е в час за какво става дума
2. Продавача е третокласен селски тарикат, и си мисли, че е най-големия хитрец на света, а ние, останалите, сме некви баламурници
3. Продавача разчита на неосведомеността на купувачите....или на късмет
4. Някаква друга, много тайна причина (нещо като джедайството), която само най-напредналите нумизмати знаете

Ами ти практически си отговори на въпроса който задаваш. Такива монети струват само материала в тях и нямат никаква нумизматична стойност. Пък селските тарикати нека да си мислят че продават нещо с културно-историческа стойност.
  • edin likes this

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8071 Мнения:

Публикувано 25 октомври 2019 - 09:03

всичко от 1 до 4 е валидно като вариант, а може и комбинация от тях :D

за хубаво или лошо, обикновено продавача няма идея какво продава, търси вижда че някъде се продава нещо на Х лева (това колко време се продава, и дали изобщо ще се продаде е друга тема) и решава че и неговото струва поне толкова....

Истината обаче е че тези "монети" няма как да са над материал

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни