Към съдържанието

Снимка

Световните аукциони срещу Балкан Аукцион.БГ

89 replies to this topic

#1 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 32 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 03:29

Отварям нова тема. Защо българските монети и банкноти достигат много по високи ценови нива. От аналогични аукциони качени в българският сайт за аукциони на монети и банкноти като auctrion.bg . Защо например в един немски аукцион като WAG Auctions родните монети, а също така и банкноти достигат такива високи цени благодарение  само по някаква снимка. Две на брой обикновенно. Сигурен съм , че участниците в чуждестранните аукцциони , който бидват на българските монети и банкноти са също така участници и в българският вариант с името auction.bg. За мен една монета дали се намира в София или в Мюнхен няма никакво значение. Нали тя се оценява според нейното качество?! .Има си стандарт ,

#2 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1908 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 03:36

Забавното е, че наши хора пазарят от външни, на цени, на които тук посмъртно не може да се реализират. Пък ще видим каква ще стане тя.
Posted Image

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8146 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 04:01

Нямам идея, ама дали една от причините да не са описанията и снимките....

Или пък сделките под масата с надкачващи оферти. Не че във WAG е невъзможно да има "повишаващи" бидове, ама поне не виждаш кой ги играе тези повишаващи бидове.

Също във WAG всички монети без значение БГ или DE са снимани с ясни и отчетливи снимки на бял фон. Тук имаме винаги снимки под ъгъл (че да ни се вижда гланца), на различно осветление, и т.н., което всъщност е възможно да компрометира реалното състояние.

Описанията:...никъде във WAG няма описания от рода на "УЛТРА ТОП МИНТ МЕГА СУПЕР монета..." или "Най-желаната" или "Най-търсената" или "върти си компасчето", като последното грам идея нямам какво значи...Има монета, описание, качество (ако са преценили или ако има грейд) и баста...дали е минт или не е минт...има снимки, всеки си преценя.

И естествено, ако живея навън, може би WAG би ми бил една идея по-достъпен като аукцион от аукцион.бг

П.С. Горното са си мои убеждения, не го приемай като нападки...И въпреки всички си мисля че ако описанията са с по-малко суперлативи, би било по-добре! Имаш и много добри монети! :)

#4 E-din

E-din
  • Потребители
  • 29 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 04:38

Забавното е, че наши хора пазарят от външни, на цени, на които тук посмъртно не може да се реализират. Пък ще видим каква ще стане тя.

Ако става въпрос за монети, попадащи тук, в Бг, в списъка за  задължителна регистрация и невъзможност за покупко-продажба, то чрез купуването им от чужбина те вече са УЗАКОНЕНИ и всеки може спокойно да си прави с тях каквото си поиска, без да се притеснява от нашите закони. Следя някои чужди аукциони за антични и средновековни монети - там се реализират на такива цени, каквито тук и най-големите спекуланти не може и да си помислят, че ще им вземат - монета, вървяща тук по 20-30 лева там се реализира на 60-80 евро, отделно таксите и др.разходи.

За другите  монети -  модерни /съвременни/ Бг монети в чужди аукциони - купувачите според мен  също са българи /поне 80% от тях/ , но живеещи извън България и може би  имат по-голямо доверие на онези продавачи и на съответните куриерски фирми за доставка.

Нека и нашите колеги от форума, живеещи извън Бг,  да се изкажат по този въпрос - ще ми е интересно тяхното мнение.

• roca and geleznia1 like this

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8146 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 04:51

Ако става въпрос за монети, попадащи тук, в Бг, в списъка за  задължителна регистрация и невъзможност за покупко-продажба, то чрез купуването им от чужбина те вече са УЗАКОНЕНИ и всеки може спокойно да си прави с тях каквото си поиска, без да се притеснява от нашите закони. Следя някои чужди аукциони за антични и средновековни монети - там се реализират на такива цени, каквито тук и най-големите спекуланти не може и да си помислят, че ще им вземат - монета, вървяща тук по 20-30 лева там се реализира на 60-80 евро, отделно таксите и др.разходи.

За другите  монети -  модерни /съвременни/ Бг монети в чужди аукциони - купувачите според мен  също са българи /поне 80% от тях/ , но живеещи извън България и може би  имат по-голямо доверие на онези продавачи и на съответните куриерски фирми за доставка.

Нека и нашите колеги от форума, живеещи извън Бг,  да се изкажат по този въпрос - ще ми е интересно тяхното мнение.

По-скоро коментираме съвременни. За антични и средновековни, нещата са ясни, а и аукцион.бг също се опитва да няма такива попадащи под законова рамка...не че изобщо няма, ама се опитват да нямат. Тъй че да ограничим само трето българско царство/княжество

#6 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 465 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 12 януари 2020 - 07:44

Аз живея в Германия и е точно така както го описвате roca и ти. Повечето от хората, които наддават на западни аукциони, особенно в Германия и Австрия са наши сънародници. За мен лично причината да купувам от там а не от аукцион.бг е че повечето монети не са манипулирани (почиствани, изкуствена патина и т.н), описанията в 90% от случайте отговарят на реалното състояние на монетите, снимките не винаги са точни но не са и подвеждащи както в аукцион.бг. На последно място е безпроблемното плащане и доставка, както и това че човек ако има желание и възможност може лично да отиде и да разгледа монетите на живо една седмица преди аукциона. Аз лично почти винаги се възползвам от тази възможност стига растоянието да не е повече от 100км и вече съм си спестил доста пари, които първоначално съм възнамерявал да дам.
Голям фактор също е че не собственика а хора с голям опит в продажбите на монети продават по тези аукциони.
  • pe4en likes this

#7 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 465 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 12 януари 2020 - 07:48

Отварям нова тема. Защо българските монети и банкноти достигат много по високи ценови нива. От аналогични аукциони качени в българският сайт за аукциони на монети и банкноти като auctrion.bg . Защо например в един немски аукцион като WAG Auctions родните монети, а също така и банкноти достигат такива високи цени благодарение  само по някаква снимка. Две на брой обикновенно. Сигурен съм , че участниците в чуждестранните аукцциони , който бидват на българските монети и банкноти са също така участници и в българският вариант с името auction.bg. За мен една монета дали се намира в София или в Мюнхен няма никакво значение. Нали тя се оценява според нейното качество?! .Има си стандарт ,

Колега, става въпрос за доверието в нашите търговци на монети, както и че монетите не се манипулират по никакъв начин от аукционите докато в България не е точно така. Крайно време е да се замислят някои колеги, които продават активно в аукцион.бг дали ще продължават да почистват и съсипват монети и да се замислят защо няма високи цени.
  • meA likes this

#8 ford_perfekt

ford_perfekt
  • Напреднали
  • 1016 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 08:06

Колегата Гаврилов е прав! В Аукциона сме видели какво ли не. Това реставрирани, мити, трити и бърсани монети... Всичко това сме го виждали комплект с бомбастични описания. Един почти напуснал форумец тук има невероятен талант да съставя въпросните презентации.
  • Гаврилов likes this

#9 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 32 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 09:59

Колеги, следя чуждестранните аукциони отпреди 7, 8 години. Не говоря за масовите монети. Пък и познавам или мой колеги познават по толямата част от колегите българи живеещи в чужбина. Големите колекционери , който живеят в чужбина ги познаваме. Друго , не визирам само WAG. Говоря за всички останали чужди аукциони. И да знаете по голямата част от колегите който бидват в тези чужди сайтове и купуват от тях са българи живеещи в България. И ще ви кажа , че мисленето , че чужденците не познават българските монети. То жестоко се лъжат. И една голяма част от чуждестранните аукциони манипулират снимките. Един колега си купи една петолевка 1892 г. за 700 евро от престижен немски аукцион. Бяха я писали първи удар на матрицата , нециркулирала. Въобще петолевка мечта. Като пристигна тук му се ревеше. Оплака се на аукциона и те му казаха , че техните специалисти така са я видяли. После в последствие я пусна в аукцион.бг от една стотинка и стигна 90 лева. Лично аз купих от един друг немски аукцион 2 стотинки 1881 г . За 350 евро и тя се оказа менте. Върнаха ми парите след един месец. Преди месец колега си купи 100 лева 1894 г. за над 10000 лева и си мисли , че е някакво AU защото французина така е описал. Видях стотака на живо. Ами целият е жулен.  Вече и аз мога да кажа една чистена монета , унищожена. Така , че съждението , че чужденците не лъжат и не манипулират въобще не е вярно. Те са много по напред с материала от нас. Много колеги нумизмати купували от чуждестранните сайтове са яли дървото ,но си траят. Говоря за съвсем друго. И престанете да говорите за чистене и третиране на монети. Има професионално реставриране и левашко чистене. Минете малко на по високо ниво. Не го казвам това , от гледна точка на мое високомерие, кой съм аз .Не.  Гледайте монети на живо и преценявайте. Пък и от последният днес вече минал аукцион във WAG. Там от снимките вие как виждате дали има матричен блясък?!  . Това , че немеца е написал EF брилянт нециркулирала , да не би да си мислите , че монетата е тотален MS  в най високо качество. Една голяма заблуда на немеца. Някой днес купи 2 лева 1891г.  за 970 евро и то без 16 % комисионна на аукциона. И като добавим и останали такси . Какво се получава?! Тук в България сертифицирана такава двулевка MS 62 от PCGS се продва за 2000 лева. Е как гола монета , която не е ясно въобще дали ще хване някакъв MS се продава за повече пари. Сигурен съм , че монетата е купена от българин живеещ в България.Това ще се разбере , кой я е купил двулевката.  Мисленето , че в аукциона се продават слаби монети , не е вярно. А чужденците продават само качествени неща. Колеги, повярвайте ми качествените монети има тук в родината. Можете да си ги купите. Само трябва да излезете от дома си и да почнете да контактувате с колеги нумизмати. Да нета е средство , но не напълно достатъчно. Пък и моето мнение , че който желае може да стане сериозен нумизмат като гледа на живо монети. Снимките на сребърните монети в немските аукциони са едни бледи. Да вижда се релефа и нищо повече. Златните са някак си неестесвено жълти. Мисля , че цвета на монетите особено в немските аукциони не е естествен. В аукциона сме видели какво ли не, да , но положението в EBAY да не би да е по различно или в чуждите сайтове?!. Навсякъде е едно и също. Ходя на сбирки в Европа и имам контакт с чудестранните дилари и зная как е ситуацията. Говоря за монетите ни от Третото Българско Царство. 

• meA likes this

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8146 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 10:31

Добре де, не успявам да разбера. Питаше ни за мнение и една част дадохме мнение. Сега се опитваш вече да ни убедиш, че всъщност нашето мнение е твърде погрешно и че реално трябва да си купуваме монети единствено от аукциона, щото хем са по-хубави, хем са и по-евтини и накрая си е като цяло сериозна далавера, ама ние реално сме балъци....

Не успявам да разбера каква е идеята на тема: Защо не се реализират продажбите в аукциона на висока цена или защо продават аукционите извън БГ?

Аз лично не бих купил монета от аукциона, която се описва като топ, минт, ултра, мега и т.н. и онези дебилни " ще вземе минимум 65 грейд", "ако не я купите, аз ще си я грейдна и т.н."....това са такива идиотски определения, който нумизматиката извън аукциона, базара, ебей и ОЛХ, не познава.

Аз се запитваш, защо един чуждестранен аукцион реализра монета Х, а аз НЕ и това е целта на темата, аз бих ти отговорил така. Първо бих сложил централни снимки на дневна светлина, с висока резолюция (а не тези под ъгъл, на лампа, или снимана отстрани) , без значение, че няма да и се "вижда гланца". Той който трябва и на 2 снимки ще прецени, а и нали ще я гледа на живо. И бих си изчистил описанията на монетите от всичките суперлативи на света. Не бих ги и чистил....нека клиентът си ги чисти, не чисти, третира или реставрира,,,, Ако ще ги чистиш и обработваш се пише че е чистена и клиентът да си преценява... Един аукцион никога няма да си играе да третира монета...той работи на комисионна. Виж ако собственика го е правил, а акционера не го е видял е друга ракия. Ама да ми твърдиш че аукциона взема едни монети, чисти си ги и си ги продава по-скъпо са глупости. Но БГ търговци се опитват често.

Не казвам, че нямаш добри монети! Напротив, днес видях няколко доста добри, със сигурност доста качествени поне от снимките.

"че немеца е написал EF брилянт нециркулирала , да не би да си мислите , че монетата е тотален MS  в най високо качество" По отношение на този цитат...това казва много...Няма немец който да ти казва че EF е нециркулирала монета, Минт или MS. Но има българи който твърдят, че EF спокойно взема грейд MS (не визирам теб).

И не защитавам чуждите аукциони - и там редовно има грешки, и се предлагат ментета. Но такива се предлагат и в аукциона...

• ivaningbg likes this

#11 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 32 Мнения:

Публикувано 12 януари 2020 - 11:27

господин ROCA не се заяждам с никой от тук влизащите. Ако вие сте се засегнал , то аз се извинявам. Не е важно в случая дали аз имам качествени монети . Това което го казвам , влезте в последните два вече минали аукциона на WAG и прочетете. Vorzüglich - Stempelglanz. Защото там така пише .  И на тези две думи да сложиш 970 евро и на две снимки където не се вижда има ли матричен гланц. Какъв е цвета на патината. Това не е ли лудост. Ако roca e купил тази монета разбирам защо така защитава немеца. Призовавам колегата в последствие да прати монетата за грейдване, за да видим резултата какъв ще е.   Виждам , че вие сте един колега много компетентен по всички теми. Темата не визира вас , мен , а една част от колегите живещи в България.  И престенете с темата чистене. Това показва до къде е вашето ниво. Абе хора , фирми достатъчно професионални в темата оценка на монети  и много повече знаещи от мен и от колегата roca услугата както го наричате тук чистене. Взимат пари за това. Не съществува монета на повече от сто години която във времето не е почиствана. Това го е казал един много голям американски нумизмат. Който се занимава с колекциониране, продажба на монети повече от 50 години. Важното е в момента монетата как изглежда и каква оценка би получила по международният стандарт. Аз харесвам монети във високо колекционно качество с висок релеф, силен матричен гланц и ако имат и благородна патина още по добре. За мен това са най качествените и красиви монети. Но, ако на някой му харесва мърлява и с налепи и боклуци монета , то няма проблем. Един харесва слаби жени, друг харесва дебелички, пухкави. За всеки влак си има пътници. Има колеги който обичат монетата да е бяла все едно е отсечена преди дни. Е как монета отсечена преди 120 години ще е бяла. Колкото и да се пази ще хване някаква патина или мърсотия. Зависи как и къде е съхранявана. Пък и нивото на българската нумизматика се вдига в последните 10 тина години. Колега roca през мен са минали едни от най високо колекционните монети  и то получили ТОП оценки в BU качество.  И красят едни от най качествените колекций в България и в останалият свободен свят.  Всичките те са сертифицирани. 

#12 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8146 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 12:36

https://www1.wago-au...&losnr=76&rid=0

825

950

950

:) Не е моя, но изглежда да не е чистена и да има има матричен гланц, който не е задължително да лъщи... (а втората)

Третата изглежда чистена....

иначе по другите неща, може би утре.....сега си допивам виното и лягам, не ми се пишат мемоари :)

#13 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 488 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 06:57

аз мисля че за начинаещия нумизмат няма голямо значение дали е чистена монетата.просто  за минтовите монети цените са доста дебели.така че като за начало и така е добре....

#14 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1908 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 07:30

По отношение на външните аукциони - мисля е достатъчно да се прегледа темата черен списък на аукционите.
Мисля преди години отвъд Голямата вода са пристигнали монети за над 50 к и после е имало неприятно усещане у купувача.
Навсякъде е имало и попадения, и дърво.
Но пак казвам странно е да речем Калиман да се окаже, че е купил монета навън за 5, която тук със зор й се взима 4.5 и да каже, че ще й иска 7 поне. Това освен пазара да го регулира друга надежда няма.

Posted Image

#15 meA

meA
  • Напреднали
  • 154 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 10:05

Съгласен съм с Калоян, че не може от 2 снимкки да се прецени "цялото" състояние на монетата.

В редки случаи аукционите качват и кратък клип на монетата в който се вижда гланцът - но за жалост това не е масова практика.

А относно двулевките от вчера.. първите две имат доста слаб печат за тези цени, третата има наистина перфектен релеф, но пък вероятно е чистена/полирана..

Само който ги е видял на живо може най-добре да прецени. Визирам колегата ivaningbg  :)

#16 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 647 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 11:16

В онзи сайт като прочетеш тъпотия от рода на "грейдната в най-реномираната компания, но по мое мнение Ау53 е силно занижена" или нещо подобно за сериозни ли ги взимаш? За Щемпел, върти стрелката на компасчето и т.н. да не пиша.

Отделно тук като почнат да ми обясняват част от топ разбирачите за т.н. "професионално" почистване. Извода си го прави сам.

• Yahoo likes this

#17 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 32 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 11:32

Радваме , че дискусията тръгва в някаква положителна насока. Защото има тук няколко човека , който се правят на всекомпетентни и по някаква случайност са и на български ще го кажа уредници /модератори/ . Като темата не е по тяхно усмотрение . То те просто затварят дискусията.  Ще помоля , като ме споменавате по име то и вие да си кажете имената и така няма да има скрити участници зад клавиатурното устройство. Та това е моето име и аз не се крия. Всеки може да се свърже с мен. На мен ми беше точно това целта . Да покажа , че има колеги от родината ни, който по някакви две манипулирани снимки и с две определения дават 900 и кусур евро. Тук им се предлага сертифицирана монета и то в MS качество , но всезнаещият българин нумизмат купува от "честният" немец гола монета за много повече пари. Същата гола монета може да я намери в аукцион.бг или на някоя сбирка на прилична цена , но той няма и да я погледне. След време вижда , че е изял дървото , но пак продължава да вярва на чужденеца . Но виж как ще даде толкова пари на някой тук живеещ българин. Момчета , ние тепърва развиваме българската нумизматика. Онези в Европата само може да мечтаем да ги стигнеме по всякакви показатели. Мога да кажа , че познавам повечето международни дилари защото ходя на международните им сбирки . Наблюдавам всички сайтове за аукциони. Познавам се с почти всички голями колекционери. За тук в родината да не говорим. Целта ми е да се вдигне нивото на българската нумизматика и да изкарам по голямата част от тук пишещите. Желая да станат много повече знаещите нумизмати. А дали някой би купил монета от мен не е от голямо значение. Важното е общото състояние на нивото на нумизматиката ни. Ако не бе тази моя идея не бих писал толкова дълги постове. Но тук има трима , четирима пишещи , който не са нивото професионални нумизмати и те дават мнение за всичко и така , ако не си на тяхното мнение направо почват да нападат, заяждат се  личностно. Познавам лично повечето български колекционери , който са ниво в нумизматиката ни. Виждал съм , имал съм и имам монети в MS и BU качество. Дай боже ще ги сертифицирам и някой от тях ще можете да ги видите в аукцион.бг или на жива месечна сбирка. Искам момчета да имате финансовата възможност да станете горди притежатели на качествени български монети. Съвета ми е преценявайте монетите, а не тя е на този или онзи. Дай да оплюем монетата му и собственика й.  Ако например roca има качествена монета то аз бих я купил и от него. Аз гледам монетите. Защото поради ниската ни нумазматична култура много монети български са унищожени от незнание на по старите ни колеги, май и сега продължава. Да , не чистете и не третирайте , ако нямате нужните познания за професионална реставрация / чистене/. Защото особено за Княжевските ни монети има голям глад за качествени монети. И второ само нашият нумазматичен форум е такъв един скрит. Всички останали форуми , си правят месечни сбирки. Събират се любители , показват си нещата . Хвалят се , коментират. Може да си продават един на друг или да си заменят. Има живот. Реалният живот е на вън. Престанете с криенето, да злобеете срещу този или онзи. Нека да спорим тук, да се срещаме спокойно на живо. Да си предлагаме монети. Да водим нормален нумизматичен клубен живот. Така ще се вдигне нивото на българската нумизматика. Така ще предаваме и знания един на друг. Калимана не се заяжда. Имам най добри намерения да развиваме реалният клубен живот наречен нумизматика. Ще помоля roca  и останалите трима четрима колеги да престанат със заяждането и да бъдете по смирени, по широко скроени.  Елате на някоя нумизматична сбирка, донесете си монетите , аз ще видя вашите монети , вие мойте и така ще сравняваме, дискутираме. Защото иначе както е досега тук няма никакво развитие. Всеки си стой в къщи и да оплюеш монетата и някой колега е много лесно. Но това показва ниска лична култура. Бъдете живи и здрави.

#18 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 219 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 12:07

Една от основните разлики е, че западните аукциони са на професионално ниво и на тях се гледа с доверие НА СВЕТОВНО равнище. Друга разлика, обиновено тея аукциони са тясно свързани с определена тема. Ограничават се до монети, банкноти, ордени, медали тук таме часовници и в общи линии до там. Нашият Аукцион е тюрлу гювеч, всеки си направил профил за 10 минути и си пуснал боклуците отвкъщи за продажба като се продават включително и вибратори. Отделно предлаганата стока е на 90 процента пълен боклук в тоя Аукцион като под боклук имам предвид "реставрирани" на мивката банкноти, съсипани монети със скрити дефекти, смешни снимки дето нищо не се разбира от тях. За последните 4 години съм купил не повече от 2-3 неща от там, които съм преценил, че си заслужават. Едно време имаше профили на хора, заради които си заслужаваше да влезеш в тоя сайт и да разгледаш. Сега като видя на един определен човек Топ мега компас боклука да зарива от обяви страницата се отказах дори да влизам там редовно. 

#19 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 204 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 12:30

Съгласен съм с Калоян, че не може от 2 снимкки да се прецени "цялото" състояние на монетата.

В редки случаи аукционите качват и кратък клип на монетата в който се вижда гланцът - но за жалост това не е масова практика.

А относно двулевките от вчера.. първите две имат доста слаб печат за тези цени, третата има наистина перфектен релеф, но пък вероятно е чистена/полирана..

Само който ги е видял на живо може най-добре да прецени. Визирам колегата ivaningbg  :)

Само не разбрах, какво визираш мен тук,след като нямам нищо общо нито с монетите нито с аукциона ВАГО. Аз на такива монети в това качество и сопола си не хвърлям. Е, и ти се бъркаш понякога явно.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#20 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 32 Мнения:

Публикувано 13 януари 2020 - 12:54

Колега NIKSAN, нашият аукцион.бг е умален събрат на американският Ebay.  Да ние все още нямаме този потенциал на сравнение със станалите например немски аукциони. Просто тези хора имат и са имали свободата да се развиват много по рано от нас. Аз купувам монети от всякъде , от чуждите аукциони, от нашите , от хора. Но аз гледам монетите и преценявам според мойте критерий. Аз и сертифицирам монети и продавам монети на хора , който много по рано от мен сертифицират. Това са колеги знаещи и можещи. Мога да кажа , че и от аукцион.бг съм купувал много качествени монети , в последствие съм сертифицирал и са взели много добри грейдове във MS качество. Просто човек трябва да има очи , за да гледа и да види. Правите огромна грешка , че се предоверявате на чужденеца. Нямам на представа колко ви е качествена колекцията.  Начина да разберете е да си сертифицирате монетите и ще разберете дали сте спечелили или сте на загуба. Но това е ваш проблем. Явно сте малко Тома неверни. Дали е немец, французин, англичанин , то няма никакво значение. Има всякакви хора и не зависи от тяхната националност. Ял съм дървото и от французи , немци, швейцарци, англичани и американци. . Съждението , че българският нумизмат е мошенник , а чужденеца честен е пълна заблуда. Всички хора са еднакви. Живеем в един отворен вече свят и мисленето на хората са почти еднакви. Контактувам със всякакви националности. Аз не гледам с доверие на чуждите аукциони, просто преценявам монетата. Аз не чета описанията, аз гледам монетата и преценявам. Защото който купува на доверие обикновенно яде дървото. Винаги съм казвал на всеки колега гледайте монетата. И ако тя е по джоба ви и ви хареса то тогава я купувайте.  Ето за това са и тези живи сбирки, за да може всеки да види на живо и да прецени на живо дали това което има си заслужава , другият начин е да праща за сертифициране. Всеки един от нас може да притежава нещо качествено или не. Затова е и колекционерската страст. Бих я нарекъл вид любов. Но, ако тя не гори във вас, то вие няма да станете истински нумизмат. Дори най заблуденият и нищо не разбиращ колега може да притежава някакво бижу. Правите огромна грешка с такова мислене . Аз и много мой колеги сме яли дървото от чуждите сайтове. Това съм го установил в годините. Не е само мое мнение. Но явно всеки трябва да извърви своя път на познание по темата и да се увери. И практиката проба , грешка ще докаже моята теза. Бъдете живи , здрави и широко скроени. 

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни