Към съдържанието

Снимка

Божковата колекция

13 replies to this topic

#1 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1939 Мнения:

Публикувано 10 февруари 2020 - 07:53

https://btvplus.bg/p...te-09-02-2020-g
  • edin, meA and Kanzass like this
Публикувано изображение

#2 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 655 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 11:08

За схемите и билетчетата не го оправдавам, ама това с антиките си е чиста проба идват каскетите от гората и почват да грабят. Ритоните и вазите какво свързано имат с лотарията? На всичкото отгоре глупаците с чували искали да пълнят. Е така и на прадядовците ми са им иззели земи и имущество същите боклуци.

Дал милиони за предмети, нямал 30лв да ги идентифицира. Тия чиновници и те пръскат от интелект.

• edin and meA like this

#3 malkin

malkin
  • Потребители
  • 51 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 08:28

За схемите и билетчетата не го оправдавам, ама това с антиките си е чиста проба идват каскетите от гората и почват да грабят. Ритоните и вазите какво свързано имат с лотарията? На всичкото отгоре глупаците с чували искали да пълнят. Е така и на прадядовците ми са им иззели земи и имущество същите боклуци.

Дал милиони за предмети, нямал 30лв да ги идентифицира. Тия чиновници и те пръскат от интелект.

Пич, забелязвам, че си на всяка манджа мерудия. ама карай го малко по-интелигентно и не толкова импулсивно, като "каскет слязъл от гората", ако мога да те цитирам.
Първо, колекцията на Божков е придобита със средства от престъпна дейност, неплащане на държавни такси в особено големи размери и не само. Като за начало има едно докладче на АДФИ. Другото ще излиза по-нататък.

Второ, със сигурност произходът на тази колекция не е 100% легален и това е твърде лесно доказуемо. Чува се се че над 2000 предмета не са идентифицирани и регистрирани. Едва ли са влезли в БГ с документи от чуждестранни аукциони.

Върху Божков твърде дълго имаше чадър и човекът си е разигравал коня.

Дойде времето предметите да се преместят в НИМ.

В този смисъл от цялата тиня около Божков има и нещо положително.

#4 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8196 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 09:08

Пич, забелязвам, че си на всяка манджа мерудия. ама карай го малко по-интелигентно и не толкова импулсивно, като "каскет слязъл от гората", ако мога да те цитирам.
Първо, колекцията на Божков е придобита със средства от престъпна дейност, неплащане на държавни такси в особено големи размери и не само. Като за начало има едно докладче на АДФИ. Другото ще излиза по-нататък.

Второ, със сигурност произходът на тази колекция не е 100% легален и това е твърде лесно доказуемо. Чува се се че над 2000 предмета не са идентифицирани и регистрирани. Едва ли са влезли в БГ с документи от чуждестранни аукциони.

Това са безсмислени спорове. Форумът е форум, за да се изказват мнения. Това кой и с кого не е съгласен е друга тема, но да кажеш, че е безсмислено да се дава мнение, не ми се струва коректно :) П.С. И аз така...на всяко гърне похлупак :D :D

По темата:....не мисля, че НИМ или останалите музеи са на добро ниво....обратното смятам , че са на твърде ниско ниво, и като експозиция и като условия и изобщо като всичко. 

П.С. Тука съм една идея по компетентен - обиколил съм почти всички в страната..(маи не съм бил във Видинския...в другите по-спомен да, дори и по-малките). Има единични, който им се работи, и поне си бършат праха във витрините или променят поне 2 витрини на година (Тях упорито поздравявам! Това е голямо геройство!) Има и такива, в чийто витрини има по-богат материал като микроорганизми и фауна, от лабораториите на БАН. И на тях Евала, ама за безхаберието!

Та как е придобито е ясно! Няма спорове. Но човекът се е постарал да направи сграден фонд и условия подходящи! Най-лесният вариант, оставяш ги там, и винаги може да се приобщи по някакъв начин към НИМ или АМ София. То е ясно, че и без това Божков едва ли ще си ги гледа скоро :D

Даже според мен може да функционира спокойно като филиал (или друга правна норма) на НИМ, и да си има уредник, екскурзовод и т.н.

• edin likes this

#5 malkin

malkin
  • Потребители
  • 51 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 09:39

Тук има хора, които разбират от всичко, включително и от музейно дело.

Без да съм спец, хората които идентифицират, реставрират и поддържат предметите не са мутрите на Черепа, а лелките с 600 лева заплата от държавните музеи. То се вижда и от видеото. На път съм да се разплача от умиление от изнесеното в репортажа как само на Московска може да се поддържа определена температура.

Да взема да им купя на НИМ един китайски термостат за 2 лева от алиекспрес и да го вържа да им включва и изключва климатика при достигане на определени градуси. Все пак живеем в 21-ви век.

Пък, ако са толкова ценни витрините, да ги изнасят барабар с тях. И те са придобити за сметка на данъкоплатеца.

Истината е, че няма обективна журналистика и БТВ, Нова и прочие са зависими от милионите на Черепа. Е, ще трябва да ги прежалят.

#6 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1051 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 09:59

Ако не беше Божков да ги открие /независимо по какъв начин/, да ги откупи /независимо с какви пари/ и да ги върне  и изложи в България - едва ли щяхме  да  видим тези шедьоври. Защото той можеше като някои други богати и пребогати българи от прехода да си ги изнесе в чужбина, там да си направи музейче или пък лично крило в дома си-дворец и само той и евентуални гости да си ги гледа/т/

Защо никой от другите български милиардери не се погрижи за нашето историческо наследство ? /държава е бедна и не я слагам в този кюп/.

Да си чул някой от тях да е подпомогнал културата в Бг?

Има много по-богати от него в България, с много повече власт, тънещи в разкош и др. - да си чул нещо положително за тях - нищо, освен експлоатация на работещите им за мизерни заплати и 10-12 часов работен ден, огромни съвременни дворци, с охрана на всеки метър, коли и яхти за милиони.

Не го защитавам - но нека да си кажем истината:

Смешно е да се твърди, че Божков има нерегистрирани експонати - прочети ЗКН и ще видиш, че идентификацията и регистрацията е тежко бреме за музеите и те всячески се мъчат да отложат процеса, ако им занесеш някой предмет. Да не говорим, че ако Божков е занесъл тези 30 000  експоната - колко време ще отнеме на НИМ да събере  експерти, да ги определи, идентифицира и.т.н.

В ЗКН няма срокове, в които след подаване на декларацията от колекционера, да започне процеса на идентификация. За регистрация не говоря, защото не намирам текст кой има право да я извърши - прочети глава VІ, Раздел II. Идентификация и регистрация от ЗКН.

А г-жа Петрунова вече с мънкане, но очаква всичко божково да дойде при нея - няма значение къде ще го експонира и дали е законно да се отнеме.

#7 malkin

malkin
  • Потребители
  • 51 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 10:12

Божков бил самарянин, щото никой нямало да види експонатите, ако не бил ги купил той, нищо, че е с крадени пари. Гениално.

Първо, Московска може и да е било музей, ама само по документи, да не го закачат. Там обикновен човек в тоя музей нямаше как да припари. Чиста проба, частна витрина, за него и отбрани гости. До оня ден.

Второ, навсякъде се говори за около 3000, а не 30 000 експоната. Ако е искал, могъл е да си легализира нещата. Но големият проблем не е с регистрацията и идентификацията. Да приемем, че там всичко е точно, макар че е ясно, че не е. Големият проблем е с произхода на средствата и начина, по който са закупени тези предмети. Затова и трябва да бъдат отнети и експонирани в държавните музеи, където им е мястото.

Да, повтарям, в цялата помия около Божков има и нещо положително. Не е инвестирал краденото само в курви, коли и бело, а в тези ценности. Сега частично данъкоплатецът ще бъде възмезден. И наистина ще може да ги разгледа.

#8 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8196 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 11:29

Божков бил самарянин, щото никой нямало да види експонатите, ако не бил ги купил той, нищо, че е с крадени пари. Гениално.

Първо, Московска може и да е било музей, ама само по документи, да не го закачат. Там обикновен човек в тоя музей нямаше как да припари. Чиста проба, частна витрина, за него и отбрани гости. До оня ден.

Второ, навсякъде се говори за около 3000, а не 30 000 експоната. Ако е искал, могъл е да си легализира нещата. Но големият проблем не е с регистрацията и идентификацията. Да приемем, че там всичко е точно, макар че е ясно, че не е. Големият проблем е с произхода на средствата и начина, по който са закупени тези предмети. Затова и трябва да бъдат отнети и експонирани в държавните музеи, където им е мястото.

Да, повтарям, в цялата помия около Божков има и нещо положително. Не е инвестирал краденото само в курви, коли и бело, а в тези ценности. Сега частично данъкоплатецът ще бъде възмезден. И наистина ще може да ги разгледа.

Те НИМ зала няма да му намерят, камо ли климатизация :) Айде да не се лъжем.

Това е почти толкова голяма заблуда, колкото и да защитаваме БНБ.

П.С. Предлагам ти една обиколка по музеите, може и извън НИМ...примерно Археологическият в Търново, на който входчето беше 6 лева, последното чистене ми се струваше през 1981...за 1300 години България. В Кържалийският златните "Перпери" бяха изпопадали от паното ....няма кой да отвори да ги намести...ама ние ще им сложим термостат от 2 лева от алито и ще ги коригираме....

• edin likes this

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8196 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2020 - 11:32

А че са придобити по престъпен начин , пак казвам, това е ясен факт, няма никаква логика да го коментираме... И че не е самарянин също...

Единствено може би най-добрият вариант би бил просто Московска да се легитимизира и да си е действащ музей. Ето примерно Бобокови, работят по въпроса за първият Нумизматичен...той си е частен. За съжаление, се бави много време обновяването на сградата в Русе, аз поне знам че се работи поне от 2 години, но изглежда че ще стане :)

• edin likes this

#10 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1051 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2020 - 08:51

Да, 3000, чукнал съм 1 нула повече, но не това е проблемът.

Проблемът е, че независимо как са спечелени парите за тях, се изземват без решение на съда. Нещо такова е било след 9.септември 1944г. - "той е враг на народа - да му конфискуваме и национализираме всичка, а него-в Белене".

Все пак именно Съдът е този, който решава.

А ти ми отговори на този въпрос - другите милионери и милиардери в България да не би да са получили богатството си по честен път !?

Явно си от гилдията на археолозите, за които абсолютно всичко трябва да е в държавните музеи и нищо в частните колекционери. Те се мъчеха да прокраднат идеята в ЗКН да няма никакви частни колекции.

Не виждам как данъкоплатеца ще бъде възмезден, като му ги приберат - нито ще ти намалее социалната удръжка, нито пенсиите и заплатите ще се повишат.

А НИМ като толкова се изтъква - защо вече толкова години не проучи онези 80 000 /осемдесет хиляди/  римски монети, съхранявани в БНБ във сандъчета от патрони, намерени край Девня - намерено е  през ноември 1929г. край Девня -  съкровище от 100 000 монети, от които властите успяват да съберат към 80000 монети.   Отговори си сам.

А тук погледни историята на едно дарение на ЧАСТНАТА КОЛЕКЦИЯ  от 1 родолюбив Българин:

https://trud.bg/исто...дно-наследство/

https://trud.bg/исто...о-наследство-2/

https://www.24chasa.bg/Article/1537113

#11 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 531 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 12 февруари 2020 - 01:44

Да, 3000, чукнал съм 1 нула повече, но не това е проблемът.
Проблемът е, че независимо как са спечелени парите за тях, се изземват без решение на съда. Нещо такова е било след 9.септември 1944г. - "той е враг на народа - да му конфискуваме и национализираме всичка, а него-в Белене".
Все пак именно Съдът е този, който решава.
А ти ми отговори на този въпрос - другите милионери и милиардери в България да не би да са получили богатството си по честен път !?
Явно си от гилдията на археолозите, за които абсолютно всичко трябва да е в държавните музеи и нищо в частните колекционери. Те се мъчеха да прокраднат идеята в ЗКН да няма никакви частни колекции.
Не виждам как данъкоплатеца ще бъде възмезден, като му ги приберат - нито ще ти намалее социалната удръжка, нито пенсиите и заплатите ще се повишат.

А НИМ като толкова се изтъква - защо вече толкова години не проучи онези 80 000 /осемдесет хиляди/  римски монети, съхранявани в БНБ във сандъчета от патрони, намерени край Девня - намерено е  през ноември 1929г. край Девня -  съкровище от 100 000 монети, от които властите успяват да съберат към 80000 монети.   Отговори си сам.

А тук погледни историята на едно дарение на ЧАСТНАТА КОЛЕКЦИЯ  от 1 родолюбив Българин:

https://trud.bg/исто...дно-наследство/

https://trud.bg/исто...о-наследство-2/

https://www.24chasa.bg/Article/1537113

Типичен пример за държавно безхаберие! Да се вземе нещо, което е дарено, но какво ще се прави с него, как ще се съхранява, при какви условия и т.н, никаква идея от “експертите” на заплата в държ.институции.

За колекцията на Божков няма да вземам участие, но ще кажа само едно:

За мен лично, и това съм го казвал в предишни постове тук, мястото на такива предмети и артефакти (антични ) е в МУЗЕЯ.
Нямам нищо против частните колекции, но когато става въпрос за антики или предмети с огромно културно-историческо значение, отговора е ясен. Друг е въпроса дали държавата (в частност музеите) имат възможност и средства да подслонят толкова много на брой и толкова ценни предмети.

#12 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1939 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2020 - 01:48

Поправете ме ако греша, но колекцията не я е почнал с лотарията, а отпреди това.
Дори и да е с нея - спастрил е от данъци. Не от наркоканали, автиджамбази и т. Н.
Забавно ще е ако наистина експонатите са на фондацията.
Те добросъвестно са си приели дарението, то вече не е Божково и няма никакво основание да се пипа.
  • edin likes this
Публикувано изображение

#13 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1051 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2020 - 02:08

Поправете ме ако греша, но колекцията не я е почнал с лотарията, а отпреди това.
Дори и да е с нея - спастрил е от данъци. Не от наркоканали, автиджамбази и т. Н.
Забавно ще е ако наистина експонатите са на фондацията.
Те добросъвестно са си приели дарението, то вече не е Божково и няма никакво основание да се пипа.

Странното е, че го обвиняват, че не е плащал данъци, а след това добавят, че ги е плащал, но при онова законодателство, което законодателство го обслужвало. А кой е приел онзи закон ?! Даже и да е така, то Съдът трябва да се произнесе и да попитат Божков - ще плати ли дължимите данъци+наказателните лихви. Като каже НЕ - тогава съдия изпълнител да взема това, което е негово.

Дано сега братя Бобокови да не се стреснат и да спрат строителството на частния си нумизматичен музей.

#14 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1939 Мнения:

Публикувано 12 февруари 2020 - 04:29

Малко е тънък там момента. Както и Менда рече - в закона ясно е написано - И лотариите плащат на оборота, а не на печалбата. Вече предходната година е била с вратичка, но толкова да спастрят ме съмнява, а и тогава пак са били в закона.

Публикувано изображение

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни