Към съдържанието

Снимка

5 Динара 1879 година

1 reply to this topic

#1 Панев

Панев
  • Потребители
  • 92 Мнения:
  • Interests:Български монети в период /1881-1943/

Публикувано 02 март 2020 - 08:11

Колеги , здравейте . Търся информация относно въпросната монета и реших да питам вас . 

През последните години рядко излизат на родния пазар тези динари , а ако излезнат са в много лошо качество . Аз ги харесвам , защото са сходни с нашите Княжески петолевки , пък и просто ми харесват . Тиражът им е по-малък от на родните петолевки , ако не се лъжа 200 000 бр. и има два вариянта изразяващи се като разлика в надписа на гурта на монетите . Предполагам , че рядко излизат в качество поради дълъг период на обръщение , но просто гадая . Интересно ми е дали тази монета има някаква история / както ние примерно си знаем за 1916 / . 

Интересува ме също каква e реалната пазарна цена за следните и качества според вас : VF / XF / Aunc /. 

И още едно питане имам - по-редки ли са тези динари в качество от родните Княжески петолевки според вас / имам предвид Aunc и Unc / 

Всяка информация и мнение относно тази монета ще ми бъде много полезна и Благодаря предварително на всички .

#2 Ivanov

Ivanov
  • Напреднали
  • 519 Мнения:

Публикувано 02 март 2020 - 08:49

Тези динари излизат в качество и то много високо, отсечени са proof, има ги в PF 63-64-65. Нашите петолевки са десетки пъти по-редки от тези динари в качество, просто поради съхранението и технологията на отсичане.

• Панев likes this

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни