Към съдържанието

Снимка

Фотоапарат за снимка на монета

28 replies to this topic

#1 Gost

Gost
  • Потребители
  • 72 Мнения:

Публикувано 13 април 2009 - 06:03

А с какъв фотоапарат/марка,характеристики/ могат да се направят хубави и детайлни снимки на монета.И как снимката да е в рамките на 90кв.,като качените в аукциона.

#2 Cybertack

Cybertack
  • Администратори
  • 247 Мнения:

Публикувано 13 април 2009 - 10:28

По принцип пикселацията и марката нямат кой знае каква голяма роля, важното е да можеш да си настроиш фотоапарата добре. Примерно тази снимка е направена с 3 пиксела фотоапарат:

Публикувано изображение

А иначе за размера (като КБ) на снимката до колкото четох е най-добре да се снима с най-голяма резолюция а после да се орязва и оразмерява по желания начин на Photoshop примерно.

Просто включвай макрото на фотоапарата, не използвай директна светлина към монетата, не използвай дигитално увеличаване (zoom) ако не е на живот и смърт, ако е възможно използвай статив и дистанционно снимане (за да снимаш без да натискаш копчето можеш да използваш и вградения таймер на фотоапарата)... ЩТРАК и трябва да си готов :)

#3 Gost

Gost
  • Потребители
  • 72 Мнения:

Публикувано 13 април 2009 - 05:45

Благодаря.

#4 kalata_6

kalata_6
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 26 август 2010 - 06:52

опа мойта материя :lol:
Първо забележка към админа!!!
Няма 3 пиксела фото апарат (допускам че е грешка).
Да наистина става с обикновен фото апарат, обикновенно иконата е някво цветенце за режим макро.
А колкото до качествените снимки си иска и съответната техника, макро обективи, макро светкавици и тн.
Но за обикновенна снимка и домашният апарат върши работа.
Колкото до КБ на смимката повечето софтуери поддържат функция за (web), запаваш файла даваш му съответната компресия и си готов(обикновенно показва размери на файла който се запава на момента).

#5 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1780 Мнения:

Публикувано 26 август 2010 - 08:34

Чисто и просто снимаш си я с телефона до степен, че да се различават елементите.

Все пак не снимаме нециркулирала 2-левка от 16-та. :lol:

Публикувано изображение

#6 панко чепа

панко чепа
  • Напреднали
  • 271 Мнения:

Публикувано 26 август 2010 - 02:23

опа мойта материя :rolleyes:
Първо забележка към админа!!!
Няма 3 пиксела фото апарат (допускам че е грешка).
Да наистина става с обикновен фото апарат, обикновенно иконата е някво цветенце за режим макро.
А колкото до качествените снимки си иска и съответната техника, макро обективи, макро светкавици и тн.
Но за обикновенна снимка и домашният апарат върши работа.
Колкото до КБ на смимката повечето софтуери поддържат функция за (web), запаваш файла даваш му съответната компресия и си готов(обикновенно показва размери на файла който се запава на момента).

Мисля че се хващаш за запетаята ! Имах една PRAKTICA DIGI3 на 3,1 Мр и правеше чудеса от снимки на макро . Сегашната е PRAKTICA LUXMEDIA 8203 на 8 Мр и не виждам нищо кой знае какво като разлика . Виж сравнението по-долу ?

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Прикачени файлове

#7 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1409 Мнения:

Публикувано 26 август 2010 - 02:34

И аз съм с Практика, 4.0, и съм много доволен - от 2-3 години бачка здраво. Имам един 12 МР Самсунг (нов) но изобщо не става за макро снимки, смешна работа.

#8 панко чепа

панко чепа
  • Напреднали
  • 271 Мнения:

Публикувано 26 август 2010 - 02:58

И аз съм с Практика, 4.0, и съм много доволен - от 2-3 години бачка здраво. Имам един 12 МР Самсунг (нов) но изобщо не става за макро снимки, смешна работа.

Дай идея за някой апарат който да е с добър сензор като на PRAKTICA но да се управлява дистанционно или от софта на компа , както старата ми PRAKTICA DIGI 3 ? Все пак и да има съмременни показатили ! Да не говорим за профи сериите или полупрофи от по 250 евро на горе !!!

#9 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1409 Мнения:

Публикувано 26 август 2010 - 07:20

Не съм запознат, малко съм на "вие" с най-съвременните технологии :rolleyes: .

#10 kalata_6

kalata_6
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 27 август 2010 - 06:08

Да не захващаме тема за фото апарати. :rolleyes:
Просто дадох съвет на колега.
Наистина си прав, че може със всичко.
Просто малко се отклоних от темата.

#11 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1780 Мнения:

Публикувано 27 август 2010 - 08:41

Да не захващаме тема за фото апарати. :rolleyes:
Просто дадох съвет на колега.
Наистина си прав, че може със всичко.
Просто малко се отклоних от темата.

Не е като заяждане, само вметвам, че криво-ляво и допотопната техника ще изкара фотото. Зависи от снимащия.
Като си в час с фотото дай поне отговор на предното питане. :)
А и темата е точно за фото все пак.

Публикувано изображение

#12 brambal

brambal
  • Напреднали
  • 324 Мнения:

Публикувано 27 август 2010 - 07:59

Така е. И с 20 мегапикселен да снимаш после ги мачкаш за да се качат. Остава изводът че основното е снимащият.

#13 kalata_6

kalata_6
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 28 август 2010 - 06:27

Не е като заяждане, само вметвам, че криво-ляво и допотопната техника ще изкара фотото. Зависи от снимащия.
Като си в час с фотото дай поне отговор на предното питане. :rolleyes:
А и темата е точно за фото все пак.

Препоръчвам марките:
Canon, Praktica, Olympus, цеnови клас 250-400 лева.

Компактните фото апарати не са разработени за високо качествени макро снимки.

За добра макро снимка има доста фактори:
Камера: Размер на матрицата (Компактните са с малки матрици чисто физически)
Вид на обектива: фокусно разстояние, DOF (дълбочина на фокуса)
Кратност на обектива: 1:1, 1:2 (и тн)
Осветление: Макро светкавици( рингови или други)
Филтри за обективи: в зависимост от сниманият обект
И още доста неща.

Дотук изброените неща са около 4000-5000 хиляди лева, оборудване.
В компактният фото апарат всичко това е събрано на едно, е няма как да стане, нали.
Просто е сложена там програма за макро снимки и толкова.
От камера която струва 150-400 лева не се изискват чудеса, нали.
А и с такава камера едвали ще продаваш макро симки на фото-банки и реклмамни агенции.

#14 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1409 Мнения:

Публикувано 28 август 2010 - 01:28

Моето мнение е, че практиката е много добра за макро снимки. Ако се постарае човек с осветлението и нащрака повече снимки, все излиза някоя сполучлива накрая :rolleyes: . И са евтини апарати.
Прикачен файл  1851p.JPG   174,98K   35 Брой сваляния

#15 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 1780 Мнения:

Публикувано 28 август 2010 - 01:37

Ето защо, имайки предвид че няма да снимаме монети от типа на левки'16-та, а по-скоро някоя БНБ недодялка, то инвестицията не си и заслужава. :rolleyes:
Отделно, че за каквито и да е монети много малко са в минт състояние, така че все ще е драно, тряскано и подобно, та допълнителните детайли с техника за 4-5 бона ще имат "събратя" видими и за 150 левов апарат.

Публикувано изображение

#16 панко чепа

панко чепа
  • Напреднали
  • 271 Мнения:

Публикувано 29 август 2010 - 03:55

Препоръчвам марките:
Canon, Praktica, Olympus, цеnови клас 250-400 лева.

Компактните фото апарати не са разработени за високо качествени макро снимки.

За добра макро снимка има доста фактори:
Камера: Размер на матрицата (Компактните са с малки матрици чисто физически)
Вид на обектива: фокусно разстояние, DOF (дълбочина на фокуса)
Кратност на обектива: 1:1, 1:2 (и тн)
Осветление: Макро светкавици( рингови или други)
Филтри за обективи: в зависимост от сниманият обект
И още доста неща.

В компактният фото апарат всичко това е събрано на едно, е няма как да стане, нали.
Просто е сложена там програма за макро снимки и толкова.
От камера която струва 150-400 лева не се изискват чудеса, нали.
А и с такава камера едвали ще продаваш макро симки на фото-банки и реклмамни агенции.

Абсурд е да се снимат монети с апарат от 400 лв и 15 Mp резолюция ! Една монета - 2 файла - по приблизително 1Gb - сложи ги няколко стотин броя като начало за колекция и ще ти трябва 2 TB дисково пространство . "Вид на обектива: фокусно разстояние, DOF (дълбочина на фокуса)" са ТТ дани за панорамни снимки на открито ! На маса ти правят и доста по-скромни показатели . Посветките също изкривяват цветовете , силно отразяват металните повърхности и не вършат работа ! Трябва статив и външно осветление ! Е какъв е извода ? Марков апарат от ниският клас с дистанционно управление .

#17 kalata_6

kalata_6
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 29 август 2010 - 05:13

Абсурд е да се снимат монети с апарат от 400 лв и 15 Mp резолюция ! Една монета - 2 файла - по приблизително 1Gb - сложи ги няколко стотин броя като начало за колекция и ще ти трябва 2 TB дисково пространство . "Вид на обектива: фокусно разстояние, DOF (дълбочина на фокуса)" са ТТ дани за панорамни снимки на открито ! На маса ти правят и доста по-скромни показатели . Посветките също изкривяват цветовете , силно отразяват металните повърхности и не вършат работа ! Трябва статив и външно осветление ! Е какъв е извода ? Марков апарат от ниският клас с дистанционно управление .

сега разбрали защо не ми се хваща тема за Фотоапарати :rolleyes:

#18 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Супер Модератори
  • 7644 Мнения:

Публикувано 29 август 2010 - 06:51

сега разбрали защо не ми се хваща тема за Фотоапарати :rolleyes:

Не почти не мога да схвана. Получава се малко като във следното сравнение.
Аз да питам някой продавач на Бенц каква кола ще ми върши работа за село (демек някой пикап), и той да ми вика...."Еми много е сложно, бая работи ти трябват, ама за начало си вземи последният GL /GLK + лети джанти климатик, перка на хеликоптер и т.н."
Демек решението е пикап за 5 бона, а предложението е за 250....малко тъпо?
Все пак човека питаше, кой обикновен фотоапарат върши добра работа :)

#19 kalata_6

kalata_6
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 29 август 2010 - 08:20

Не почти не мога да схвана. Получава се малко като във следното сравнение.
Аз да питам някой продавач на Бенц каква кола ще ми върши работа за село (демек някой пикап), и той да ми вика...."Еми много е сложно, бая работи ти трябват, ама за начало си вземи последният GL /GLK + лети джанти климатик, перка на хеликоптер и т.н."
Демек решението е пикап за 5 бона, а предложението е за 250....малко тъпо?
Все пак човека питаше, кой обикновен фотоапарат върши добра работа :rolleyes:

Дал съм марки, цени!
Въпрос на личен избор.
Колкото до марки и модел, в този пазарен сегмент излизат, модели на всеки 3 месеца.
А аз определено не ги следя!

А относно фотографската тема не ми се захващаше, защото е като кокошката и яйцето, всеки си държи на неговото.
Има специализирани фотографски магазини, продавачите са полезни и компетентни.

#20 tntony

tntony
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 02 септември 2010 - 05:14

Освен с фотоапарат може да пробваш и със скенер за компютър като го сложиш на 600dpi снимките (на монетите)стават чудесни , а освен това и и големината на снимката е много пъти по малка

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни