Към съдържанието

Снимка

Каква е тази монета?

26 отговора на тази тема

#1 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 25 януари 2010 - 02:22

Здрасти на всички. Тъй като не разбирам много от монети, а ми е наложително да разбера каква е тази, се обръщам към вас с молба да ми помогнете с някаква информация. Благодаря ви предварително ...

Прикачени файлове

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8925 Мнения:

Публикувано 25 януари 2010 - 03:34

Такам ...като начало малко изместих темичката..тъй като е за антична монетка, да не се бъркат разделите, но нищо работа.. :blink:
Само искам да те попитам каква е историята и понеже има нещо леко съмнително за мен като начини на изобразяване, и за мен има някой съмнителни детайли, като да речем не пълният надпис на лицето CONSTANTINOPOLI/S по принцип включва и С-то , не че няма такива без С.
Иначе какво представлява: не много скъпа и често срещана посмъртна емисия на Константин Велики (330-346 г) в чест на преместване на столицата от Рим в Константинопол, малък номинал Бронз 4 около 15-18 мм в диаметър.Монетният двор на тази е Хераклея с официна Д-(4-та), това е номера на работилницата в съответният град.Като цяло нищо специфично , но има някой реплики който пройзхождат главно от Турция където се продават като сувенири за туристите (и като оригинали естествено)

#3 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 26 януари 2010 - 10:40

Здравей отново. ;) Благодаря ти, че ми помогна с тази монета ... За съжаление аз няма да ти помогна чак толкова. Както писах в предното съобщение - не разбирам нищо от нумизматика :D . Един приятел ми подари няколко монети, но неможа да ми даде много информация за тях. Даже незнам дали не са фалшификати /реплики/. Тази, която пуснах вчера май е намерена около Варна, но не е сигурно. Търсих известно време в нета каква е и като не се справих сама, реших да потърся помощ. Благодаря ти още веднъж ... :D

#4 KoMaHgOc

KoMaHgOc
  • Супер Модератори
  • 257 Мнения:

Публикувано 26 януари 2010 - 11:37

LLYT здравей :D

От тези подаръци, се надявам да се запалиш по нумизматиката. ;)

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8925 Мнения:

Публикувано 26 януари 2010 - 11:39

Ето снимка на една такава която е идеално запазена и доста красива..то всъшност не че тя не може да не е реплика с тази запзеност ;) но това е друго. Разгледай я , сама ще забележиш че има известни разлики като начини на изобразяване, като стил просто (което пък сътщо е обяснимо, едната е с монетарница Хераклея, а другия на Антиохия и все пак)
Публикувано изображение

#6 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 26 януари 2010 - 03:22

:D Мисля, че на там вървят нещата .... цял ден се боря с една монета на Филип II и немога да определя коя точно е. Половината монети, които открих приличат на нея. Дано да не се окаже накрая, че не е и на Филип ... :D . Тук http://translate.goo...=bg...m/&anno=2 намерих още като тази, която пуснах вчера и ако не се лъжа някой от тях също нямат "s" накрая. ;) Значи мойта може и да не е фалшива или ...?

#7 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 26 януари 2010 - 04:26

кой филип ?

http://www.coinarchi...amp;results=100
http://www.coinarchi...h...609&Lot=547
http://www.coinarchi...h...=621&Lot=40
http://www.coinarchi...h...85&Lot=2461

#8 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 26 януари 2010 - 04:54

Бронзова монета, май на Филип II, с глава на мъж от едната страна (без брада) и кон с ездач от другата. Под коня има буква и май е "А", но навсякъде където гледах бяха подобни - "А"-то го нямаше ... Може пък да не е на Филип ... ;)
ПС благодаря за линковете, ама и там го няма ...

#9 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 26 януари 2010 - 05:16

за кой фильо става дума ? доколкото разбрах филип2 македонски - бронзово бобче, така му казваме, А-то е града от където е отсякана все пак ако можеш дай снимки да видим
има ли надпис ? - фiлiппоy ?

#10 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 27 януари 2010 - 12:44

Да, Македонски. Снимките са от телефон и като предните не са много хубави :D съжалявам за което ... В такъв случай можеш ли да ми кажеш името на града или къде мога да погледна за буквените означения. Ще съм ти много благодарна. ;) И да се похваля напредвам .... Сутринта докато седна и си определих един Антоний Пий. сега остана да уточня коя от всички негови монети е, но смятам, че започвам да се справям ... :D

Прикачени файлове

#11 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8925 Мнения:

Публикувано 27 януари 2010 - 02:37

Добре радваме се че напредваш ;)
Всъшноист заради А-то аз залагам на Амфиполис, но нека и някой друг бутне един глас :D

#12 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 27 януари 2010 - 03:14

Амфипол е
при сина му е Пела ;)

#13 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 27 януари 2010 - 04:23

Амфипол е
при сина му е Пела :D

Извинявай ама не те разбрах - е или не е Анфиполи? ;)

#14 krasimir831

krasimir831
  • Напреднали
  • 257 Мнения:

Публикувано 27 януари 2010 - 04:32

здравеите искам и аз да дам мнение за монетата на константин велики значи аз сам извадил неговите такива вазможно всичките за мен е 100 процентово автентична рока е напално прав за всичко останало има лека разлика между херацлеиската и останалите отзад на богинята в наклона при останалите монетарници е леко наклонена наляво докато хераклеиската е придаден по централен вид в анфас поздрави

#15 marrk

marrk
  • Супер Модератори
  • 1625 Мнения:

Публикувано 27 януари 2010 - 04:42

Извинявай ама не те разбрах - е или не е Анфиполи? ;)

твоята е амфипол, александър македонски печата статери белязани само с А печатани не в амфипол ами в пела

#16 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 28 януари 2010 - 04:09

Здрасти на всички, пак съм аз ... ;) Днес няма да ви тормозя, а ще се похваля - какво си намерих в купчето. Изглежда почти като на снимката /тази е от форум/, само трябва да се почисти малко ... Вече съм богата :lol: Шегувам се разбира се, но съм много щастлива ... Благодаря, за помощта и че ме изтърпяхте ... ;)

Прикачени файлове

• Прикачен файл  Doc2.doc   242K   50 Брой сваляния

#17 krasimir831

krasimir831
  • Напреднали
  • 257 Мнения:

Публикувано 28 януари 2010 - 04:21

здравеи публикуваи снимка на твоята монета да я видим ште е интересно все пак вазбуди лубопитството ни поздрави

#18 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 28 януари 2010 - 08:27

Ами аз я пуснах като текстов файл, но ето я и на снимка... На моята са поизтрити надписите отстрани ;)

Прикачени файлове

• Прикачен файл  monetka.jpg   29,19K   60 Брой сваляния

#19 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8925 Мнения:

Публикувано 28 януари 2010 - 08:44

Е той колегата от това се интересуваше..от твоята, за да я видим катоцяло на живо, е не съвсем....
В смисъл снимка от интернет всеки може да покаже нали ;)
Иначе е интересен тип колония като цяло...тоест не нещо рядко чак, но винаги съм харесвал двуглавите колониии. Те са характерни най-вече за Марцианопол и Никополис (търновския) , тази е на Марцианопол..
Като имеператори, от Септимии север и Юлиа домна (доста по рядко), до Гордиан 3-ти със съпругфата си (много много по-често)...Всъшност това на снимката не мога да разбера на кой е точно...надписа е доста блед

#20 ILLYT

ILLYT
  • Потребители
  • 9 Мнения:

Публикувано 29 януари 2010 - 10:19

Извинявам се много, че не съм разбрала правилно ... :D Ето това вече е моята монета ... Пускам и информацията, която намерих за нея ...
MOESIA INFERIOR, Marcianopolis. Macrinus, with Diadumenian as Caesar. AD 217-218. Æ Pentassarion (26mm, 11.82 g, 12h). P. Fu[...] Pontianus, consular legate. Struck AD 217-218. Laureate, draped, and cuirassed bust of Macrinus right, vis-à-vis bare-headed and draped bust of Diadumenian left / Hygeia standing right, feeding serpent held in arms from phiale; E (denomination) to left.
Между другото - казаха ми, че монетите се почистват с цилит бенг и четка за зъби с мек косъм - вярно ли е? Страх ме е да не ги повредя ... :P

Прикачени файлове

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни