Към съдържанието

Снимка

Колко струват 2 лева 1916 г. ?

15 отговора на тази тема

#1 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 18 ноември 2013 - 02:30

Отговорът на въпроса, от събота, MS63 на PCGS, 15000 евро.

http://www.sixbid.co...0941&lot=956675

Левчето 1916 със същия грейд MS63 е 3400 евро.

http://www.sixbid.co...0941&lot=956676

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 18 ноември 2013 - 08:01

за мен това е изненада :)
http://www.sixbid.co...0941&lot=956643

#3 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 790 Мнения:

Публикувано 21 ноември 2013 - 01:27

за мен това е изненада :)
http://www.sixbid.co...0941&lot=956643

Изненада, изненада аз за съществуването на такава монета никъде не съм попадал. Интересно тези от аукциона как са установили, че е истинска?

#4 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 302 Мнения:

Публикувано 21 ноември 2013 - 11:10

Изненада, изненада аз за съществуването на такава монета никъде не съм попадал. Интересно тези от аукциона как са установили, че е истинска?

Нали не мислиш, че си виждал всичко досега направено, а и какво значи - истински монети?
За мен такива са само тези, които са изпълнявали ролята си на пари в стоковия оборот. Всички останали са:
или пробни - предложения за дизайн и технически проби за бъдещо производство,
или сувенири - като юбилейните(с по-масов тираж) или други правени в ограничени количества за подаръци.
Този образец има елементи от дизайна срещани и в друго производството на тази монетарница от това време, така че от тази гледна точка за мен е възможна. 100% увереност може да даде само анализ на материала и остаряването му, но не знам дали може да се изследва в дълбочина без да се развали образеца. Може да има(или е имало, но вече или засега неизвестно) и нещо писано из документите на монетарницата, матрица или подобна(или с друг номинал), което също би доказало автентичност.
Колкото до 1916, за мен също не са монети и ги включвам към куриозите, а преобладаващата част от образците и като ментета.

#5 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 790 Мнения:

Публикувано 21 ноември 2013 - 07:45

Нали не мислиш, че си виждал всичко досега направено, а и какво значи - истински монети?
За мен такива са само тези, които са изпълнявали ролята си на пари в стоковия оборот. Всички останали са:
или пробни - предложения за дизайн и технически проби за бъдещо производство,
или сувенири - като юбилейните(с по-масов тираж) или други правени в ограничени количества за подаръци.
Този образец има елементи от дизайна срещани и в друго производството на тази монетарница от това време, така че от тази гледна точка за мен е възможна. 100% увереност може да даде само анализ на материала и остаряването му, но не знам дали може да се изследва в дълбочина без да се развали образеца. Може да има(или е имало, но вече или засега неизвестно) и нещо писано из документите на монетарницата, матрица или подобна(или с друг номинал), което също би доказало автентичност.
Колкото до 1916, за мен също не са монети и ги включвам към куриозите, а преобладаващата част от образците и като ментета.

Е да де, ама като даваш такава сума пари нали трабва да си сигурен, че е истинска, защото всеки монетен двор може да си отсече монетки, за мен важното е дали съответният монетен двор е имал поръчка за изготвянето. Не мога да се съглася, че за толкова години никой не знае за такава монета и изведнъж се появява...

#6 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 302 Мнения:

Публикувано 21 ноември 2013 - 08:53

Е да де, ама като даваш такава сума пари нали трабва да си сигурен, че е истинска, защото всеки монетен двор може да си отсече монетки, за мен важното е дали съответният монетен двор е имал поръчка за изготвянето. Не мога да се съглася, че за толкова години никой не знае за такава монета и изведнъж се появява...

Поръчка в смисъл? Може да е предложение с цел поръчка или предложение за образец по договорена поръчка. Не си спомням добре, но май само 1888 са сечени в Брюксел. Писах за моето мнение за целта и ролята на Бришо при сантимите 80 и 87, а договорът за емисията 1888 от Брюксел е резултата. Интересно, че след 1888 следите в историята на Бришо са губят. Явно комисионната е била добра и човекът го е ударил на заслужена почивка на “Хаваите”. :D

#7 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 21 ноември 2013 - 09:49

100% увереност може да даде само анализ на материала и остаряването му, но не знам дали може да се изследва в дълбочина без да се развали образеца.

Въпросът е, че всяка новоделка може да се състари успешно, и след това при тест да покаже че е над 100 годишна. Така че, няма 100% увереност. Да не обяснявам сега из форуми как се състаряват фалшиви монети и пощенски марки даже. ;)

#8 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 302 Мнения:

Публикувано 21 ноември 2013 - 10:52

Въпросът е, че всяка новоделка може да се състари успешно, и след това при тест да покаже че е над 100 годишна. Така че, няма 100% увереност. Да не обяснявам сега из форуми как се състаряват фалшиви монети и пощенски марки даже. ;)

"Иване, кажи си!" :)
Още когато я видяхме в първия търг писах, че или е истина, или много добре замислена мистификация. Тогава снимката не беше качествена, не се виждаха детайлите, но пък сега може да я разгледаме добре. Ако е уйдурма е отлично направена и като стил за мен е допустимо истинска, но дори и да не е, виждам, че трудът си е струвал парите. ;)
В интерес на истината участвах в първия търг, но повече от 600 евра не ми се даваха за - "К'ой туй нещо, дето мяза на онуй нещо...", че да не стане - "Кой си го познай, халал да му'й." :lol:
  • roca харесва това

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 22 ноември 2013 - 08:35

ако не друго темата върви доста креативно.

Не зная, според мен има нещо малко нереално...няма надписи за проба, няма други номинали с този дизайн...абе бая мистика се очертава :)

#10 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 302 Мнения:

Публикувано 23 ноември 2013 - 03:49

ако не друго темата върви доста креативно.

Не зная, според мен има нещо малко нереално...няма надписи за проба, няма други номинали с този дизайн...абе бая мистика се очертава :)

Какво ще кажеш например за ТАЗИ, или ТАЗИ, или ТАЗИ? Все са на Брюксел от този период. Има и други. Не са ги маркирали като пробни.

#11 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 23 ноември 2013 - 05:34

Чакай сега... ти даваш пример с образци които имат доста екземпляри и са известни отдавна.

В нашия случай е единствена монета и доскоро никой не е чувал или виждал нещо подобно.

Между другото, още една интересна 63-ка е пусната, този път петолевка 1894. Със сигурност много хора следят на каква цена ще завърши:
http://www.ebay.com/...984.m1423.l2649

#12 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 302 Мнения:

Публикувано 23 ноември 2013 - 07:39

Чакай сега... ти даваш пример с образци които имат доста екземпляри и са известни отдавна.

В нашия случай е единствена монета и доскоро никой не е чувал или виждал нещо подобно.

Между другото, още една интересна 63-ка е пусната, този път петолевка 1894. Със сигурност много хора следят на каква цена ще завърши:
http://www.ebay.com/...984.m1423.l2649

Само казвам какво ми е направило впечатление. Не всички пробни са маркирани и не само белгийски, но дори и френски има такива.
Че(засега) е единична ..., но пък има и мераклии да наддават и то сериозни суми. :blink:
Петолевката е красива. За съжаление у нас не срещам често тонирани. Обикновено все са "измити". :(

#13 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 23 ноември 2013 - 09:14

е да така е не е задължително да е маркирана, но прави впечатление...
Също така от 88-ма са няколко монети, как пък тамън 20 стотинки излезе, а и 130 години близо никой да не знае за тяхното съществуване.. не знам за мен специално има доза мистика около монетата
Иначе реално да иконографията изглежда правдоподобна за автентична :)

#14 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 23 ноември 2013 - 11:11

е да така е не е задължително да е маркирана, но прави впечатление...
Също така от 88-ма са няколко монети, как пък тамън 20 стотинки излезе, а и 130 години близо никой да не знае за тяхното съществуване.. не знам за мен специално има доза мистика около монетата
Иначе реално да иконографията изглежда правдоподобна за автентична :)

Всъщност, за този аукцион миналата Събота и аз получих безплатен каталог по пощата преди няколко седмици, дебел каталог с твърди корици, за който някой е платил 7 евра пощенски (имаше толкова марки на плика), а даже не се сещам от кой съм купувал нещо и кога е било, особено от Словакия май не съм взимал нищо (Macho & Chlapovič).
Та мисълта ми е, ако PCGS или NGC бяха признали тази пробна монета, тя щеше да е сертифицирана също като останалите по-скъпи на аукциона. Но явно са я върнали "гола" защото и те горките нямат никаква информация за подобна монета.

#15 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 23 ноември 2013 - 11:43

да..възможно е :)
И все пак достигна доста забележителна цена :)

#16 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 23 ноември 2013 - 11:47

и между другото този аукион имаше още интересни неща:
http://www.sixbid.co...0941&lot=956650

Нов Отговор

1 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни