Към съдържанието

Снимка

Турска златна монета

11 отговора на тази тема

#1 nikolai4o77

nikolai4o77
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 04 май 2014 - 08:15

Имам тази монета .Но не знам много за нея ,не я намирам в интернет.Някой може ли да даде малко инфо.Ще я продавам но не знам какъв и е тиража и каква и е реалната стойност.
http://media.snimka....3105667.jpg?r=0
http://media.snimka....3105668.jpg?r=0

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 04 май 2014 - 01:06

винаги ми е било твърде интересно как ги търсите из интернет тези монети, като не знаете какво търсите?
Не се заяждам, просто ми е интересно...пишеш "златна монета" и чакаш да излезе или?

#3 nikolai4o77

nikolai4o77
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 04 май 2014 - 03:55

Аз не съм нумизмат рзбрах най вероятно е куруш но не знам колко е то има 25,50,100,500.Но има някви символи които се гледат най вероятно.Намерих доста но като тази същата не видях.Има сигурно някви знаци по които се разбира тираж сигурно година.Искам да знам дали има някаква антикварна стойност или е често срещана монета.Наследствена ми е.Ако струва колкото стойноста и само в злато по добре да не я продавам изобщо.

#4 nikolai4o77

nikolai4o77
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 04 май 2014 - 04:00

Нали това е форум с под категория ,,КОЛКО СТРУВА ?'' да не съм объркал нещо колега.

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 04 май 2014 - 05:02

не нищо не си объркал....просто ми е интересно. Щото всеки път го чета, и все ми става смешно "аз търсих, ама не намерих пък не знам каква е"...демек излиза малко една поговорка..."търся търся, ама не знам кво търся".
най-вероятно 100 куруш като номинал от 14 емисионна година на Абдул Меджут, сечена в Константинопол, и няма нумизматична стойност.
Все пак за номинала потърсете везничка или теглилка...мисля че 100 куруш беше 7,2 грама, но в интернет може да направите сверка :)

#6 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 04 май 2014 - 05:58

Roca е прав, дават ги всички емисии от 1255/5 до 1255/23, без стойност над материала.

#7 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 302 Мнения:

Публикувано 05 май 2014 - 08:32

Roca е прав, дават ги всички емисии от 1255/5 до 1255/23, без стойност над материала.

И аз си мислех така, но гледам, че в Ибея им искат над златото, после погледнах и в НЖС-то - и там са им сложили добра надценка за качество?

#8 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 05 май 2014 - 10:44

е то в аукционите всеки може да си им иска колкото му душа сака.....утре в ОЛХ Мишето може да им сложи и цена 20 000...но това не значи че ще е реална или ще има сделки :))

#9 LuboPi10

LuboPi10
  • Напреднали
  • 302 Мнения:

Публикувано 05 май 2014 - 11:04

е то в аукционите всеки може да си им иска колкото му душа сака.....утре в ОЛХ Мишето може да им сложи и цена 20 000...но това не значи че ще е реална или ще има сделки :))

Така е за аукционите, обаче защо и ...? :unsure:

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8754 Мнения:

Публикувано 06 май 2014 - 08:18

предполагам за да вдигнат желанието на хората да сертифицират такива..което обаче е малко спекула в случая :)
Е ако трябва да сме честни винаги за качества като AUNC, UNC и такива от сорта цената ще е над материала, без значение от каталожната, защото те се срещат рядко...вече колко над материала, колкото се срещнат продавача и купувача.

В случая обаче нито монетата е рядка, нито говорим за някакво грандиозно качество..виждат се и изтривания и очуквания, така че ако прескочи цената на материала няма да е с нещо особенно

#11 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 06 май 2014 - 09:47

Сертифицираната монета винаги е по-скъпа от материала й, най-малкото, защото са направени разходи по сертифицирането й. Отделно 100 куруша са инвестиционно злато, което се продава на борсовата цена на материала, но с малко - тавекс към днешна дата я изкупуват на 378 лв при проба 22 карата и тегло 7,22 грама, т.е. по 57 лв грам чисто злато, а скрап златото по 55,47 лв. Иначе това, което пише за 100 куруш е:

Златната османската лира е била валутата на Османската Империя между 1844 год. и 29 октомври 1923 год.Тя заменя стария куруш, като основна валутна единица,с нов, който продължава да циркулира, като подразделение на лирата, където 100 куруша стават равни на 1 лира. В европейските страни, курушът е известен, като пиастра. През 1881 год., се приема златния стандарт и продължава до 1914 год. Първата Световна Война разделя Турция от златния стандарт, но въпрки това златните куруши продължават да се секат до двадесетте години на 20-и век, като тяхната стойност далеч надминава еквивалента на хартиените пари със същия номинал по това време.

#12 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 410 Мнения:

Публикувано 09 май 2014 - 06:50

да не забравяме, че ако я продадете в ибей например ще ви смъкнат заедно с пей пал минимум 15% от стойността на сделката.
И като ви жулнат с курсовете докато дойдат парите до вашата сметка и всеки по пътя като си сложи някакви таксички ей ги 20% стигнахме

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни