Към съдържанието

Снимка

Колко струва монета която се продава от БНБ на реалния пазар?

12 отговора на тази тема

#1 SGeorgiev

SGeorgiev
  • Потребители
  • 4 Мнения:

Публикувано 19 септември 2014 - 12:21

Пълно е в мрежата с обяви за продажба на юбилейни монети който БНБ продава. Въпроса е щом БНБ ги продава защо хората от обявите им искат двоина цена, в най добрия случай почти същата като тази на БНБ. Не би ли трябвало да са по евтини от цената на БНБ. Нов съм. Извинявайте ако въпроса е тъп. Но все пак моля да ми обясните.

#2 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1200 Мнения:

Публикувано 19 септември 2014 - 12:39

Пълно е в мрежата с обяви за продажба на юбилейни монети който БНБ продава. Въпроса е щом БНБ ги продава защо хората от обявите им искат двоина цена, в най добрия случай почти същата като тази на БНБ. Не би ли трябвало да са по евтини от цената на БНБ. Нов съм. Извинявайте ако въпроса е тъп. Но все пак моля да ми обясните.

варианти:
1.ами ако не си от софия или в твоето населено място няма банка, която да ги продава, а имаш огромно желание да притежаваш дадена монета - ще я купиш на високата цена - точно на такива разчитат спекулантите.
2.това, че искат двойни цени не означава, че ги получават и най-често сделките са фиктивни.
3.всеки може да си иска каквато цена си определи - има ли балъци да я купят, ще има и спекуланти да му я продадат.
4.разчитат на невежеството на някои новопрохождащи колекционери.
5.някои гледат в каталозите, издавани от някои нум.дружества, където цените са силно завишени.

и.т.н.
  • edin и Димов харесват това

#3 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 675 Мнения:

Публикувано 19 септември 2014 - 05:32

Всяка вещ струва точно толкова, колкото е готов да плати някой за нея. Иначе казано "Закона за търсенето и предлагането"
  • Димов харесва това

#4 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 410 Мнения:

Публикувано 23 септември 2014 - 07:16

Айде и в тъз тема търговците ще ги гоним от храма :)

та в кои каталози са силно завишени цените, че не разбрах?

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8569 Мнения:

Публикувано 23 септември 2014 - 11:06

в случая според мен най-неясно е защо "би ли трябвало да са по евтини от цената на БНБ", т.е. ако говорим за колекционерски монети в минт качество не изваждани от капсулата си и в пълната си окомплектовка, защо би трябвало да са по-евтини? Даже няма никаква логика!
В Смисъл, нали затова са колекционерски. Това не нов HTC, който в Мтел струва 600 лв, та втора ръка да е 300? Ако е логично да са по-евтини от в БНБ, то тогава е логично и Бенц от 1896 в колекционерски вид да е си е по-евтин отколкото е бил тогава, дамек ако през 1896 е бил 100 $, логично е сега да струва около 37 $ някъде....все пак е бая стар модел :)

#6 gron

gron
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 27 септември 2014 - 07:15

Аз бих попитал обаче, къде е логиката да купиш от БНБ на примерно 18 лв и буквално след седмица да я продадеш на 15 лв.
Ще бъда конкретен, Дечко Узунов от 2009 г. се разграби за дни, и след това се появи на вторичен пазар с 5 лв нагоре.
Но цената в БНБ беше 18 лв, аз я взех от нета на 15 лв.
Значи, един път си ходил до БНБ / време вложено / може би си чакал на опашка, платил си я 18 лв / пари вложени / и след седмица да я продадеш на 15 лв.
Дори и без данъка да я вземеш пак не си струва разправията....

Дано някой отговори къде е логиката

#7 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8569 Мнения:

Публикувано 27 септември 2014 - 08:06

доколкото знам за количества БНБ прави търговски отстъпки. Какви са те обаче и дали е така, не зная.
Иначе по-горното си мисля че е по-скоро късмет :D

#8 gron

gron
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 28 септември 2014 - 07:27

доколкото знам за количества БНБ прави търговски отстъпки. Какви са те обаче и дали е така, не зная.
Иначе по-горното си мисля че е по-скоро късмет :D

Така е. За отстъпката и аз съм чувал.
Но все пак това е време, и да си играеш само за рейтинг !?!

#9 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 526 Мнения:

Публикувано 07 октомври 2014 - 04:19

Айде и в тъз тема търговците ще ги гоним от храма :)

та в кои каталози са силно завишени цените, че не разбрах?

във всички.поне двойно са завишени цените!!! :rolleyes:

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8569 Мнения:

Публикувано 07 октомври 2014 - 04:22

поне петорно според мен...а баснята за лисицата и гроздето да си я чел ? :P

#11 george777777

george777777
  • Напреднали
  • 526 Мнения:

Публикувано 07 октомври 2014 - 05:42

поне петорно според мен...а баснята за лисицата и гроздето да си я чел ? :P

доста неща съм чел.като хванеш каталога на нумизматичното дружество можеш да си направиш справка.реалните им цени са с едно 30 процента надолу,ай да не казвам 50.

#12 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 07 октомври 2014 - 07:08

доста неща съм чел.като хванеш каталога на нумизматичното дружество можеш да си направиш справка.реалните им цени са с едно 30 процента надолу,ай да не казвам 50.

Зависи за кои монети става дума, има и много които са зверски подценени в каталозите - примерно царските и княжеските в МС63. Там няма нищо общо с реалността.

#13 mi6ma6

mi6ma6
  • Напреднали
  • 407 Мнения:

Публикувано 08 октомври 2014 - 09:31

Много е просто - като не ти хареса цената не купуваш, ако искаш се свързваш с продавача и се уговаряш за цена/ ако успееш/, а пък щом я има в банката - купуваш си я от там. Какво толкова?Или просто чакаш да си купиш когато ти хареса цената - предлагане има и в България и в целия свят!

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни