Към съдържанието

Снимка

Славей

17 отговора на тази тема

#1 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1270 Мнения:

Публикувано 03 септември 2016 - 10:55

Търсейки любопитни факти за фалшификати и фалшификатори попаднах на интересни статии , но, уви, твърде противоречиви, за този г-н Славей. Няма да поствам линкове, те са първите, които излизат при търсене. Журналята го описват от безскрупулен фалшификатор до виртуоз в изкуството и голям художник. Самият той твърди за себе си, че е майстор на подписани имитации и експерт в известна нумизматчна къща. Къде е истината? И какво смята нумизматичната общност за истина?
  • Infugh6v харесва това

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8828 Мнения:

Публикувано 03 септември 2016 - 11:21

Същото е като Досиета Х първите 2 сезона - много добри, последния - мега боза. И Истината е някъде там.
Реалността:
Когато Славей започва да прави първите реплики, те са доста добри. По това време основното количество реплики са 2 вида: лети (разпознават се лесно по шуплите) и сечени със липса на добри и правилни детайли. Славей успява да вникне в типа гравьора и да се постави на мястото на античен такъв. Така получаваш монета много близка до реалната, или достатъчно близка за годините между 80-90-те.
Защо лесно минават и заблуждават и много експерти?
Те вече познават горните 2 типа. Лесно ги разпознават. Всичко извън тях вече е оригинал. А информацията е рядкост. За да видиш оригинална монета за сравнение, или отиваш в музея или при колекционер. Снимките са кофти, нет няма, гипсовите отливки не са лесно достъпни....И Славей е бум - трудно разпознаваеми уникални ментета.
Наши дни:
Ако сега искаш да купиш скъпа монета, първо лесно можеш да сравниш. Монетите на Славей, без значение маркирани или не, се отличават със стилистически белези от оригинал. След 15-20 мин сърч или писане на западен музей, можеш да получих хубави снимки на оригинал. Оттам лесно, или сравнително лесно вече можеш да различиш копието. Още повече специалистите вече познават този стил/
Може би е бил експерт в известна нумизматична къща - на този етап не ми е ясно да е такъв :)
Реално не зная с какво се занимава, но би трябвало вече да е на пенсионна възраст :)
  • Ford Prefect, Infugh6v и Гаврилов харесват това

#3 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1270 Мнения:

Публикувано 03 септември 2016 - 11:48

Благодаря за инфото! Наистина съдържателна информация.
  • Infugh6v харесва това

#4 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 535 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 04 септември 2016 - 03:15

Копията и фалшификатите които правеше Славей бяха различни.Имаше големи тиражи, те бяха направени на матрици за преса.Монетите отсечени на преса са с еднаква дебелина.Надписите са разчертани с равни разстояния между буквите, а самите букви с еднаква ширина, дължина и височина.Образите са леко идеализирани, монетата има някаква стандартност.Метала напомня, но се различава от оригиналния.Монетите нямат следи от корозия и износване.
Редките копия са ръчно сечени и по горните недостатъци са избягнати.Предполагам, че прави и уникати в един екземпляр.Въобще качеството на копието зависи от клиента.По рано приемаше поръчки за геми, с по две лични снимки.
  • Infugh6v харесва това

#5 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1270 Мнения:

Публикувано 04 септември 2016 - 03:48

Гемите не са ли от камък? Той самият твърди в едно интервю, че е специалист по технология на металите.

#6 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8828 Мнения:

Публикувано 04 септември 2016 - 11:26

Да, гемите са от камък. Аз лично не съм чувал, но е възможно да е правил и геми...а и аз там нямам опит, така че по-коректно е да не коментирам, отколкото да пиша глупости :)

#7 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 786 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 05 септември 2016 - 07:22

Защо говорите за него като за митична фигура, на всяка една от търновските или софийските сбирки можете да се срещнете с г-н Славей Петров и да го попитате лично за "истината". ;)

#8 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1270 Мнения:

Публикувано 05 септември 2016 - 08:27

За съжаление не съм нахален като конска муха или журналист и не си представям да се изтъпаня "Г-н Петров, Вие фалшификатор ли сте? Длъжен сте да кажете Истината на българския народ!" :-)

#9 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 535 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 05 септември 2016 - 08:35

Ами нали лично съм говорил с него.Няколко пъти си купувах негови геми.Спомням си една от бял ахат с галския петел, другите не помня какви бяха.Нейде през 1980 г. му гостувах няколко дена и ми беше интересно как ги прави.Май след като се оформи, камъка се залепя, може на забит гвоздей.След това се дълбае с диамант.Може би ще става и с по твърда стомана.
Тогава ми показа много хубави геми с антични сюжети и една голяма камея (5-6 см) на Хр. Ботев.Явно тя беше някакъв реверанс към властите, такива бяха времената.Имаше снимка на брат му как подарява един меч на Т. Живков.

На истина има тенденция да се идеологизират някои хора.За това спомагат и медиите.Има и други много добри майстори гравьори, които не са толкова известни.Не съм правил и за мен не е важно кой е по добър.Но съм виждал един мой приятел как за два дена прави прекрасни матрици (аверс и реверс) на сестерция.

По тоя начин идеологизират и Желязко Демирев.Имаше много по големи нумизмати и дилъри от него.Но някои хора са такива, обичат да имат кумири.

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8828 Мнения:

Публикувано 05 септември 2016 - 09:11

Е, то във всяка материя има хора който изпъкват, без значение дали заради медии или заради друго (но тук и хората спомагат за това - има си по-приказливи и по-скромни) те са така да се каже водещи и известни персонажи за материята.
Иначе аз по сбирките не съм ходил от твърде много време - може би защото като не колекционираш нищо, не ти е интересно. Все пак най-вероятно разговор с такъв човек би бил интересен :)

#11 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 786 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 05 септември 2016 - 07:58

За съжаление не съм нахален като конска муха или журналист и не си представям да се изтъпаня "Г-н Петров, Вие фалшификатор ли сте? Длъжен сте да кажете Истината на българския народ!" :-)

И защо да не го попиташ ? Той да не би да е извънземен? Странен начин на разъждение наистина.

#12 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1270 Мнения:

Публикувано 05 септември 2016 - 08:05

Не го познавам. Аз съм твърде нов събирач на лъскави колелца и не съм ходил и по сбирки. Темата я започнах от чисто клюкарско любопитство

#13 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8828 Мнения:

Публикувано 05 септември 2016 - 10:29

тук съм на едно мнение с Ivanov. Не трябва да се притесняваш от това, че си начинаещ или че той е човек с голям опит - даже напротив подобен човек би могъл да ти е полезен в много аспекти, стига да е разговорлив :)
Аз също съм получил много полезни съвети когато започнах да се занимавам с това хоби преди повече от 15 години от хора който бяха подобни доайени в техните области.

#14 bg-notafilia

bg-notafilia
  • Напреднали
  • 410 Мнения:

Публикувано 12 септември 2016 - 09:00

Мдаа обикаля на сбирките с шлифера и както всички дебне да купи нещо ценно като за без пари :)

#15 Somalieca

Somalieca
  • Потребители
  • 4 Мнения:

Публикувано 05 юли 2020 - 01:31

А мога ли да получа контакти на господин Славея? Искам да си купя малко от неговите монетки да видя какво представляват. Вярвам че още ги бие?

#16 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 786 Мнения:

Публикувано 06 юли 2020 - 05:58

Форумът за съжаление не е телефонен указател, а има и Закон за защита на личните данни. 

#17 Somalieca

Somalieca
  • Потребители
  • 4 Мнения:

Публикувано 06 юли 2020 - 09:39

Форумът за съжаление не е телефонен указател, а има и Закон за защита на личните данни. 

Контакта не е задължително да е телефонен номер, може би facebook и email и също са част от GDPR? А се обзалагам че човека найстина ще има голям проблем с това някой да го потърси за да му даде пари... Сигурно заради такива " напреднали " като тебе е толкова празен тоя форум. Пожелавам ти да не ти се случи да ти се обадят с добра новина хора които са ти намерили номера от някъде.

#18 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8828 Мнения:

Публикувано 07 юли 2020 - 12:45

Контакта не е задължително да е телефонен номер, може би facebook и email и също са част от GDPR? А се обзалагам че човека найстина ще има голям проблем с това някой да го потърси за да му даде пари... Сигурно заради такива " напреднали " като тебе е толкова празен тоя форум. Пожелавам ти да не ти се случи да ти се обадят с добра новина хора които са ти намерили номера от някъде.

не съм срещал фейсбук-а му, иначе бих помогнал, но наистина от доста места съм чувал, че е активен по сбирките. И ако засега Търново е канселирана, може би София ще се случи, така че може би не е толкова неоткриваем :)

Иначе има още доста атилиета: Димитровград, Хасково и т.н....контакти за съжаление или за хубаво нямам :)

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни