Към съдържанието

Снимка

1951 София срещу Ленинград

23 отговора на тази тема

#1 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:
  • Interests:Български монети от 1881 до днес

Публикувано 05 август 2017 - 10:58

Някой знае ли каква е разликата в тиражът между Ленинградската и Софийската емисия? Знам, че като изключим 25-те стотинки от останалите има и от двата варианта.
  • Ramons и MaciekA харесват това

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8481 Мнения:

Публикувано 07 август 2017 - 07:51

това според мен трудно би могло да се каже :)

#3 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 09:43

Вероятно е така, но защо тогава по аукционите, например, често се споменава, че са по-редки, по-скъпи и т.н. Ако няма разлика в тиражът то тогава каква ще е причината да са по-скъпи? Надали това, че са от Ленинград само, защото те са си правени за нас и са изпратени тук. Просто търся логика 😃

#4 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8481 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 11:44

Моля те като намериш такива аукциони, постни в темата (ама не от аукцион.бг или олкс, те не са аукциони :) 

Да видим за какво иде реч всъшност

#5 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 01:12

Всъщност предимно в аукцион.бг и някои и други физически лица съм забелязал натякването от тяхна страна за разликата в цената, защото била Ленинградската . Имаше една стотинка в ибей за трицифрена сума, но не знам дали още е актуална офертата там. Може би в този случай ако никой не знае отговора за тиража и няма други причини значи техните доводи са абсолютно безсмислени и заблуждават по - начинаещите.

#6 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8481 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 09:11

щото е-бей и аукцион.бг няма кой да провери продавача за истинност на написаното....демек той може да пусне 1 ст 2000 и да напише че продава 5 Долара на Елизабет II за 500 лева... Може да от обикновено объркване на снимката, до пълен шантаж, ама в повечето случаи е явна спекула. Ето в колко струва има една "Проба" която явно не е Проба на 1 Евро - а кажи 750 Евро ли струва и 7,50 Евро. Какво се продава също не е ясно.

Та и тук тъй...той продавача ще напише е ленинградската и че е по 100 лв, ама интересно ми е кой го доказва освен "честната дума"

#7 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 09:17

Има си хора които разбират, главно в София, и на мен са ми обяснявали разликите, и че някои са доста редки, но аз не се интересувам от СОЦ и съм забравил какво точно са ми казали.

Но като цяло в световната нумизматика си има начин за определяне редкостта и тиража на монети, за които не е сигурно с какъв тираж са. Примерно от 1 пени 1919 Австралия еди-кой си нумизмат/дилър, от 300 монети е засякъл 120 бр без точка, 178 бр с една точка отдолу, и 2 монети от варианта Double dot, и така според неговата извадка най-редкия вариант Double dot е с тираж от едва около 30к до 40к от общия тираж за годината 5.8 милиона (примерно).

И ти можеш да видиш от 100 предложения колко са София и колко Ленинград, за да прецениш колко е рядка  ;)

#8 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 11:18

Благодаря ви roca - схванах мисълта ти и Kas - за идеята за изчисляване ; би било хубаво ако някой от тези за които спомена да бяха съфорумци и да споделят ама уви ☺

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8481 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 11:33

за съжаление Соц-а според мен е доста по мътен от едно пени на Австралия. Поне аз не съм срещал никъде да е описана разликата на двете емисии, дори и при Цветанов (поне не си спомням - ако има прощавайте). И си мисля че ако беше лесен белег, вече щеше да е фиксиран, описан и систематизиран.

Затова и мисля че е много възможно да има голяма доза спекула...

#10 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 09 август 2017 - 11:42

Един от продавачите в аукцион.бг любезно ми обясни, че има много разлики, например: разстоянието между звездата и кръгът, в лъвчето и т.н.

#11 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8481 Мнения:

Публикувано 10 август 2017 - 12:16

хмм...значи трябва да видим :)

#12 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 10 август 2017 - 06:16

Тази с отдалечената звезда от кръгът и по-
"слабичкия" лъв е Софийската

Прикачени файлове

#13 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8481 Мнения:

Публикувано 10 август 2017 - 10:19

еми да, това е лесно за проследяване :)

Ето че от лаф на лаф, стигнахме до края :) Това е достатъчно ясен белег.

Мерси много :) Ще сложе темата като важна!

#14 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 10 август 2017 - 10:39

И аз съм благодарен и доволен, че постигаме успех и нови знания 😃
  • roca харесва това

#15 Damakov

Damakov
  • Потребители
  • 66 Мнения:

Публикувано 11 август 2017 - 05:39

Я, каква дискусия се е заформила, докато ме нямаше! Чак  почвам да се срамувам какъв гнусен спекулант съм бил!

Поздравления, колега Левъ - намерил си част от разликите, за които ти писах. Обърни внимание също и на лъвовете - освен че единият е бил на  диета, има разлики и в гривата /големина, разположение на кичурите/, в началото на езика /при единия сякаш тръгва от долната устна/, в лапите и т.н.

Прикачени файлове

#16 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 11 август 2017 - 05:53

Благодаря колега Damakov, едната стотинка е твоята, нали 😃. Както писах по-горе именно ти ми поясни разликите. Сега ако разберем и разликата в тиражът и причината Ленинградската да е по-рядка ще е супер ☺

#17 Damakov

Damakov
  • Потребители
  • 66 Мнения:

Публикувано 11 август 2017 - 05:58

Благодаря колега Damakov, едната стотинка е твоята, нали . Както писах по-горе именно ти ми поясни разликите. Сега ако разберем и разликата в тиражът и причината Ленинградската да е по-рядка ще е супер ☺

Това бих се радвал да разбера и аз...

#18 Damakov

Damakov
  • Потребители
  • 66 Мнения:

Публикувано 11 август 2017 - 06:16

Бих се радвал да разбера и как става така, щото Монетния двор е открит 1952 г, а ние си чешем клавиатурите относно Софийска емисия 1951 г.

#19 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:

Публикувано 11 август 2017 - 06:20

Чел съм, че с откриването му през 1952 са отсечени първо именно 1,3,5 и 10 стотинки, но не знам защо не са си ги направили емисия 1952 ами сякаш са довършили Ленинградската емисия 1951.

#20 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8481 Мнения:

Публикувано 11 август 2017 - 09:49

е тя и  2 лева с Паисий е 2015, но не зная дали някои я имаше в 2015 :P

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни