Към съдържанието

Снимка

Медна монета - как да я почистя?

12 отговора на тази тема

#1 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 02:49

Колеги, може би банален въпрос, но... монетата ми е важна и трябва да реша, дали има начин този твърд налеп да се изчисти без да се стигне "до мед", или по-добре да не се пипа. На едно място драснах с нокът и падна, но останалото не ще. Капнах няколко капки слаб разтвор на лимонтозу, но няма ефект и само малко изсветли монетата. Някакви идеи?

Прикачен файл  1.jpg   277,19K   2 Брой сваляния

#2 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1263 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 05:56

Колеги, може би банален въпрос, но... монетата ми е важна и трябва да реша, дали има начин този твърд налеп да се изчисти без да се стигне "до мед", или по-добре да не се пипа. На едно място драснах с нокът и падна, но останалото не ще. Капнах няколко капки слаб разтвор на лимонтозу, но няма ефект и само малко изсветли монетата. Някакви идеи?

attachicon.gif1.jpg

намажи я цялата с вазелин и я остави 4-5 дни

след това пробвай с нокът или клечка за зъби и накрая с вълнен парцал

ако нищо не стане - НЕ ПИПАЙ ПОВЕЧЕ - ОСТАВИ СИ Я ТАКА, че може да я съсипеш

• Kas и Ford Prefect харесват това

#3 meA

meA
  • Напреднали
  • 160 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 12:11

Чист ацетон от лаборатория. Без парфюми и добавки. Потапяш я за продължително време и държиш далеч от слънчева светлина.
Накрая съвсем внимателно с памук може да отстраниш каквото е останало.

• Kas харесва това

#4 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 12:35

А тези варианти двата - с вазелин и ацетон, дали няма да се отразят на повърхността - патината, от другата страна има гланц около герба и не искам да го съсипя?

#5 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1263 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 03:00

А тези варианти двата - с вазелин и ацетон, дали няма да се отразят на повърхността - патината, от другата страна има гланц около герба и не искам да го съсипя?

моите медни така ги чистя, но те са от доста по-ранен период и чрез вазелина свалям само мръсотията - патината до сега не ми се е повреждала

#6 stafi

stafi
  • Напреднали
  • 100 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 03:26

Ацетонът може да помогне само срещу органични вещества. Не би трябвало да повреди патината или развали гланца, но само ако наистина е чист, както е писал колегата. Този по магазинчетата никак не е чист, но и с него рядко съм имал проблем (за евтини монети). Веднъж свалих и мазен пресен отпечатък от пръст по пруф, монетата я бях отписъл, но вече повече от година няма видим проблем.

Друг начин е с чист зехтин. Казват, че не поврежда патината. Действа бавно, може да трябват месеци за резултат. Трябва да се сменя и монетата да се наблюдава и обръща. Имал съм проблеми със зехтина - потъмняване и загуба на блясък, но не знам дали защото е бил лош зехтин, или защото дълго не го бях подменял. Опитът беше с монети за по 50 ст. и не ми беше проблем. Така че си е риск.

Чел съм и за топло-студено - гореща вода, фризер, чистене с клечка и така докато се получи, но ми се струва рисковано и не съм пробвал.

• Kas и meA харесват това

#7 Kas

Kas
  • Напреднали
  • 1494 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 04:32

Да, благодаря за мненията, днес си взех вазелин и ще пробвам с него само от едната страна намазана.

#8 stafi

stafi
  • Напреднали
  • 100 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 05:17

Да, благодаря за мненията, днес си взех вазелин и ще пробвам с него само от едната страна намазана.

Ако има сяра във вазелина може да се получи потъмняване.

#9 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1256 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 05:53

Стафи каза за накисване с вода и замразяване. Това ми се вижда най-щадящ метод. Замразяването кърти асфалта, та някакъв налепи ли ще се опре! Пробвай няколко пъти това и клечка и после мажи с вазелин. Зехтинът и вазелинът за киселини и може да имаш потъмняване на медта.

#10 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 06:38

https://www.megahome...-i-bronz-sutter
С това съм чистил месинг и става перфектно. Не драска и не разяжда. Надявам се да помогне и за мед.

Чист мед се чисти още със сок от лимон - за да си сигурен, че е точно такъв сок си го изстискай сам и накисни за минимум 1 час. Сол не слагам.

Чувал съм, че кетчупът също чисти окиси, но не съм пробвал.

Отвара от кока кола вади всякакви налепи, но колата да е със захар - такава е колата в кен или внос от Гърция, Италия и други държави. Поставя се във вряща кока кола.
  • stafi харесва това

#11 stafi

stafi
  • Напреднали
  • 100 Мнения:

Публикувано 18 април 2018 - 07:45

Само без лимон, кола, кетчуп и други киселини. Ще смъкнат патината преди налепите. Зехтинът също може да е киселинен, но много слабо. За това дава резултат, но има и риск.

#12 meA

meA
  • Напреднали
  • 160 Мнения:

Публикувано 19 април 2018 - 08:03

Както колегата написа, ацетонът премахва само органични налепи. По никакъв начин не влияе на метала.

Специално за медни монети се носят слухове, че изложени на ацетон + силна светлина, променяли цвета. Слухове са и няколко химици са ми казвали, че е абсурдно, но все пак.. :)

#13 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 550 Мнения:

Публикувано 13 май 2018 - 03:33

В момента, в който пипнеш по какъвто и да е начин монетата, тя става по всички световни правила неколекционна. Не я пипай инъче я обричаш да струва само материала си и ще се молиш да попаднеш на наякой неразбирко яе да се отървеш от нея. Този който разбира, ще я оцени, споко. Не се връзвай тук на приказките нна знайни и незнайни химици. В цял свят се събират нечистени монети, Тук някой ще ти даде акъл да я изчистиш, щото може да е завистник, но после дори и на евреите от PCGS или NGC да я дадеш и ще ти я оценшт подобаващо. 

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни