Към съдържанието

Снимка

За Златото...

22 отговора на тази тема

#1 bcbgboy13

bcbgboy13
  • Напреднали
  • 153 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 04:40

Интересна статия тук - че златото се "ре-монетизира" и то много по-скоро от очакванията.

http://bmg-group.com...n-many-realize/

#2 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 815 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 05:14

Ако правилно съм разбрал който инвестира в злато е по добре то да бъде под формата на златни монети. ?

#3 stonesour

stonesour
  • Напреднали
  • 521 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 11:27

не. не си разбрал.

статията разглежда златото в аспекта му като част от паричната политика. отчита се увеличаването му в трезорите на централните банки и разглеждането му като безрисков актив по базел 3.

• geleznia1 харесва това

#4 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 815 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2018 - 11:59

Разбрах -
Благодаря.

#5 Красимир Зарев

Красимир Зарев
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 12 март 2019 - 04:04

Базел 3 приема за безрискови 100 % от 50% приемани за безрискови до сега.Изводите всеки си прави сам.

#6 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1182 Мнения:

Публикувано 02 януари 2020 - 08:39

Здравейте,
За много години!

Понеже не мога да намеря една тема, в която спорихме за разните данъци за злато и сребро, ще пусна тук един линк, който може да даде интересна информация на хора търгуващи в интернет пространството:

https://redtapepayme...g-post.html?m=1

Авторът има малко спорни схващания относно дали златото е финансов актив, но смятам статията за относително коректна.
Моля финансово по-грамотните от мен колеги да се произнесат!

#7 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 815 Мнения:

Публикувано 02 октомври 2020 - 09:31

Здравейте колеги.Като разглеждам сайта на ПИБ ми направи впечатление че монетата на СВ.ГЕОРГИ ПОБЕДОНОСЕЦ струва 260лв. при тегло1.55гр. а 

Златно кюлче-медальон -2 гр. струва 276лв. С цел инвестиция значи е по добре да закупя от медальона като съотношение тегло -цена .Какво мислите?

#8 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 473 Мнения:

Публикувано 02 октомври 2020 - 10:27

Явно си добре с математиката за 4-ти клас, значи имаш и план.Какво очакваш да те посъветваме, след като ти сам си си отговорил на въпроса.Ако ще правиш колекция взимаш монетата, ако ще инвестираш в злато медальона. 

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8651 Мнения:

Публикувано 02 октомври 2020 - 11:29

Даже сигурно още по-ниската инвестиция би била в бижута или материал...ама Ivaningbg вече ти отговори, едното е монета, а другото медальон (не е ясно какви са му колекционните характеристики и как ще му се движи цената)

#10 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 169 Мнения:

Публикувано 02 октомври 2020 - 07:02

Въпросът е, не си ли заксънял да инвестираш?

#11 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 682 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 05 октомври 2020 - 10:22

Въпросът е, не си ли заксънял да инвестираш?

Защо да е закъснял, златото в дългосрочен план се цели към $3000 за oz, така че по-добре късно, отколкото никога. Всяка година добивите намаляват, а населението на свете се увеличава, акумулираните средства под формата на числа в "демо" сметки също. Няма логика златото да пада.

• geleznia1 и nex.oc харесват това

#12 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 473 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2020 - 02:37

Колегата Панайотов даже се изказва твърде песимистично. Има мнения на различни специалисти,които твърдят за покачване на цената на златото за следващите 10 години дори и до 10.000 долара, някои дори са по-смели и говорят за 25.000 долара. Аз лично се замислям тогава, какъв ли ще е разменният курс на Еврото спрямо долара и изобщо, в какъв вид ще бъде Еврото тогава. Има един германец,който дори издаде книга и в кръговете на специалистите по инвестициите тази книга е в топ 3 и там той дори съветва да се инвестира и в сребро и биткойни. Аз лично не съм фен на последните две по различни причини, но откровено казано,съм за инвестицията в злато, но във физически вид. Естествено не съветвам никого да инвестира всичко на едно място, има и други възможности и пера - имоти, бижута, нумизматика или друг вид антиквариат. В крайна сметка това е друга тема и вероятно вече е била обсъждана тук или в други форуми.

• geleznia1 и nex.oc харесват това

#13 1952

1952
  • Потребители
  • 26 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2020 - 08:39

Преди 10 години златото беше около $1350 за унция, сега е $1900. Обаче, за тия 10 години доларът се е обезценил с 20%. Така, че за 10 години имаш 20% доходност и минаваш в графата "not great, not terrible". 

При среброто нещата са леко обезкуражаващи - през 2010 г. унция сребро е $24. В момента унция сребро е.... $24.

Общо-взето, всеки залага на злато и сребро, като се надява, че ще види феноменален ръст (какъвто има примерно между 2005 и 2011 г.), но мисля, че и най-големите финансови корифеи не знаят колко ще струват златото и среброто след 10 години.

Личното ми мнение, без да ангажирам никого с него е, че е добре човек да има диверсифициран портфейл (до колкото е възможно) и златото и среброто винаги имат места в него. Чудеса, обаче не очаквайте.

• malkin харесва това

#14 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 169 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2020 - 09:19

Колегата Панайотов даже се изказва твърде песимистично. Има мнения на различни специалисти,които твърдят за покачване на цената на златото за следващите 10 години дори и до 10.000 долара, някои дори са по-смели и говорят за 25.000 долара. Аз лично се замислям тогава, какъв ли ще е разменният курс на Еврото спрямо долара и изобщо, в какъв вид ще бъде Еврото тогава. Има един германец,който дори издаде книга и в кръговете на специалистите по инвестициите тази книга е в топ 3 и там той дори съветва да се инвестира и в сребро и биткойни. Аз лично не съм фен на последните две по различни причини, но откровено казано,съм за инвестицията в злато, но във физически вид. Естествено не съветвам никого да инвестира всичко на едно място, има и други възможности и пера - имоти, бижута, нумизматика или друг вид антиквариат. В крайна сметка това е друга тема и вероятно вече е била обсъждана тук или в други форуми.

Всеки е свободен да вЕрва на каквито "специалисти" си пожелае от рамките на собствената си финансова камбанария и капацитет.

Аз вЕрвам на пазара.

1952 ви е дал достатъчно подробна информация за пазара на златото и среброто и за инфлацията.

От мен едно допълнение, икономиката е на цикли. Златото тази година акумулира по-голям ръст, нормално покрай Ковид 19.

И напълно естествено, доколкото златото е убежище при кризи за свободните ресурси. В началото при тоталия локаут имаше апокалиптични прогнози за драстично свиване на икономиката

Доколкото, в момента нагласите са възстановяване на големите икономики, естествено и нормално е да отслабне и растежа на златото в краткосрочен план, дори да се върне надолу по кривата.

Но, както казах, всеки е свободен да верва и да инвестира в каквото си поиска.

За мен е късно.

#15 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 169 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2020 - 09:32

И една картинка, да не съм съвсем голословен ...

Прикачени файлове

#16 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 473 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2020 - 10:29

Да ми кажете само преди 10 години, какви бяха лихвите по кредитите в банките и какво количество банкноти напечатани имаше на пазара?Обама начатка 700 млрд. Долара през 2009г, а Тръмп 2 трилиона тази година. Е, хайде сетете се, накъде ще въврви златото. То горкото спрямо Еврото е увеличило стойността си от въвеждането на Еврото от 2002г с близо 85%. Това са факти, пък вие пак си инвестирайте в това, в което вЕрвате.

#17 1952

1952
  • Потребители
  • 26 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2020 - 11:42

Здравейте колеги.Като разглеждам сайта на ПИБ ми направи впечатление че монетата на СВ.ГЕОРГИ ПОБЕДОНОСЕЦ струва 260лв. при тегло1.55гр. а 

Златно кюлче-медальон -2 гр. струва 276лв. С цел инвестиция значи е по добре да закупя от медальона като съотношение тегло -цена .Какво мислите?

Колега, премиумът* тук е почти 20%, което според мен е неоправдано много. Просто плащаш "ювелирните качества" на въпросната висулка.
В момента, златните инвестиционни монети, които се продават в България, са с премиум под 10%.
Личното ми мнение е да не се занимаваш с тази висулка, ако искаш да сложиш някой лев в злато, вземи си инвестиционна монета.

____
* - съотношението между борсовата цена на златото в дадено изделие и цената, която ще платиш.

• geleznia1, ivaningbg и vvarbanov харесват това

#18 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 473 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2020 - 09:29

В България закупуването на инвестиционно злато е много скъпо. Има възможности за закупуване от Австрия примерно да си закупите инвестиционно злато с до 3% горница над спота. Имат и изгодни условия за пращане до България. Разбира се, всичко е въпрос на математика и количества.

#19 coiny

coiny
  • Потребители
  • 34 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 11:32

Малко късно, но ето и моето мнение. Като цяло златото се използва за защита от инфлация. Както колегите споделиха, цената на златото стабилно се покачва в дългосрочен план, но пък стойността на хартийките пада. На всички хартийки, не само долара. По тази причина държавите, банките, големите инвеститори купуват много злато по време на криза, за да имат противовес на обезценяването на валутите. Дребният инвеститор може да спечели от някой краткосрочен скок на метала, но толкова. Да се очакват огромни печалби от инвестиционно злато е необосновано. Има и много теории, според които скоро валутите ще изчезнат заради огромна икономическа и социална криза и че ще започнат да се използват само разменни средства подкрепени от злато и сребро, дори че ще се върнем към използването на златни и сребърни монети.  Тогава може да се очаква, че златото, което човек притежава, ще повиши значително стойността си. Това остава в сферата на фантастиката, след като вече има сериозна алтернатива в лицето на криптовалутите.

От продуктите направени от инвестиционно злато винаги бих избрал монетите пред бижута, кюлчета, и т.н. Да, плаща се по-голям премиум над цената на метала, но има много положителни неща. Монетите са лесно преносими. Съдържат неголямо количество ценен метал и са лесни за обмен. Широко разпознаваеми са и успешно се търгуват по целия свят. Красиви са и някои са с различен дизайн всяка година. И не на последно място, някои серии имат ограничен тираж. Последните две водят до натрупване на колекционерска стойност с времето, въпреки че става дума за инвестиционни, а не чисто колекционерски монети. Любимият ми пример са Австралийските Лунари и Китайските Панди.

#20 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 473 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 05:00

Колеги, айде и от мен тук едно интересно линкче, да видите, какви ги вършат Хамериканците:

https://ivodoc.wordp...yFy9wZjyKqkPP2Y

Ако на някого не иска да му се отваря линкът да ми пише и ще му пратя линка на ЛС или по майла.

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни