Към съдържанието

Снимка

как се сертифицират монетите в грейдинговите компании?

31 отговора на тази тема

#1 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 15 януари 2020 - 01:00

Имам няколко въпроса, на които аз не можах да намеря отговор. Или не съм търсил където трябва или английският ми не е на толкова добро ниво, затова моля, ако някой знае да ми отговори на следните въпроси и по възможност да даде линк с източник.

1. Прави ли се химичен анализ на монетите. Имам впредвид, дали се прави спектрален анализ на това какви метали има в монетата и дали е третирана с някакви химикали за т.нар. „реставрация“.

1.1. Например възможно ли е, да се сертифицира една монета, чийто състав по каталог е 900/1000 сребро и 100/1000 мед, но тя всъщност да е 500/1000 сребро, 100/1000 мед и 400/1000 желязо или други евтини метали, така че да се докара тегло, равно на това в каталога и цвят близък до този на сребърна монета с 900/1000 сребро?

1.2. Възможно ли е някой „реставратор“ със солидни познания по химия, да направи такава „реставрация“, че например 1 или 6 или 12 месеца след „реставрацията“ монетата да изглежда в топ уникално състояние, да бъде грейдната високо-високо и след определен период химическите процеси да започнат да разяждат монетата. Компанията има ли инструментариум да установи, дали монета е била наскоро третирана с такива агресивни вещества, които биха влошили състоянието й в капсулованата кутия, и ако има такъв инструментариум, прилага ли го?

2. Измерва ли се диаметърът на монета и нейната дебелина с шублер или по друг надежден начин и да се сравни с параметрите й в каталога? Измерва ли се теглото й?

3. има ли инструментариум и прилага ли се при оценка на автентичност на една монета, която е покрила въпросите ми по 1 и 2, т.е. металите са във верните съотношения, теглото и размерите й са в норма, но изработката й е съвременна и с неевропейски произход? Например сравняват ли се графични елементи като класовете  примерно в оригинал да е пшеница, в ментето да е ръж, венецът вместо от рози да е от друго цвете или лицето в оригинала да е на европеец, а на ментето да е човек от монголоидната раса, при мат гланц да са разменени матовите и гланцовите елементи - например австралийски крокодил в оригинал е мат на гланцов фон, а в ментето е гланц на матов фон или обратното.

4. оглеждат ли се детайлите на гурта, имам впредвид не само дали е наранен, имал ли е запоявания и т.н., а дали съдържанието на изображенията и текстовете, шрифтовете и т.н. елементи отговарят на тези в каталозите? Анализира ли се дали този гурт е едно към едно с оригиналния или просто ако има 3 звезди и две думи в каталога и на монетата има 3 звезди и същите две думи, всичко е ок?

5. компаниите разполагат ли с образци за сравнение, или базата им данни е базирана на каталози и в частния случай на българските монети - тези каталози на софийското нумизматично дружество, булфила и БНБ ли са или други? Има ли каталози с гуртовете на монетите, в които те да са изложени графично, а не само описателно?

6. в случай, че компаниите разполагат с образци, то тези образци достоверни ли са, т.е. как се обосновават, че сравняват оценяваната монета с оригинална, а не с друга фалшива? 

#2 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 749 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 15 януари 2020 - 02:07

Имам няколко въпроса, на които аз не можах да намеря отговор. Или не съм търсил където трябва или английският ми не е на толкова добро ниво, затова моля, ако някой знае да ми отговори на следните въпроси и по възможност да даде линк с източник.

1. Прави ли се химичен анализ на монетите. Имам впредвид, дали се прави спектрален анализ на това какви метали има в монетата и дали е третирана с някакви химикали за т.нар. „реставрация“.

1.1. Например възможно ли е, да се сертифицира една монета, чийто състав по каталог е 900/1000 сребро и 100/1000 мед, но тя всъщност да е 500/1000 сребро, 100/1000 мед и 400/1000 желязо или други евтини метали, така че да се докара тегло, равно на това в каталога и цвят близък до този на сребърна монета с 900/1000 сребро?

1.2. Възможно ли е някой „реставратор“ със солидни познания по химия, да направи такава „реставрация“, че например 1 или 6 или 12 месеца след „реставрацията“ монетата да изглежда в топ уникално състояние, да бъде грейдната високо-високо и след определен период химическите процеси да започнат да разяждат монетата. Компанията има ли инструментариум да установи, дали монета е била наскоро третирана с такива агресивни вещества, които биха влошили състоянието й в капсулованата кутия, и ако има такъв инструментариум, прилага ли го?

2. Измерва ли се диаметърът на монета и нейната дебелина с шублер или по друг надежден начин и да се сравни с параметрите й в каталога? Измерва ли се теглото й?

3. има ли инструментариум и прилага ли се при оценка на автентичност на една монета, която е покрила въпросите ми по 1 и 2, т.е. металите са във верните съотношения, теглото и размерите й са в норма, но изработката й е съвременна и с неевропейски произход? Например сравняват ли се графични елементи като класовете  примерно в оригинал да е пшеница, в ментето да е ръж, венецът вместо от рози да е от друго цвете или лицето в оригинала да е на европеец, а на ментето да е човек от монголоидната раса, при мат гланц да са разменени матовите и гланцовите елементи - например австралийски крокодил в оригинал е мат на гланцов фон, а в ментето е гланц на матов фон или обратното.

4. оглеждат ли се детайлите на гурта, имам впредвид не само дали е наранен, имал ли е запоявания и т.н., а дали съдържанието на изображенията и текстовете, шрифтовете и т.н. елементи отговарят на тези в каталозите? Анализира ли се дали този гурт е едно към едно с оригиналния или просто ако има 3 звезди и две думи в каталога и на монетата има 3 звезди и същите две думи, всичко е ок?

5. компаниите разполагат ли с образци за сравнение, или базата им данни е базирана на каталози и в частния случай на българските монети - тези каталози на софийското нумизматично дружество, булфила и БНБ ли са или други? Има ли каталози с гуртовете на монетите, в които те да са изложени графично, а не само описателно?

6. в случай, че компаниите разполагат с образци, то тези образци достоверни ли са, т.е. как се обосновават, че сравняват оценяваната монета с оригинална, а не с друга фалшива?

Yahoo, аз лично ще отговоря до толкова до колкото ми позволява опита с грейдването на монети. Давал съм и в двете водещи компании, по мое лично мнение повечето от нещата които си описал не се извършват. Няма как в седмицата на грейдване да се направят толкова много и отчасти сложни манипулации като спректален анализ и т.н, защото те трябва в рамките на една седмица да обработят хиляди монети и едва ли биха отделили толкова време за всяка една монета. Ако обаче си дадеш монетата/монетите за стандартна сертификация, която се прави в щатите и цялата процедура от даване на монетата до обратното връщане трае около два месеца, тогава биха извършили подобна цялоста експертиза на монетата. Естествено че имат и хората и машините да го направят срещу съответното запитване и заплащане. Това което се случва в седмицата на грейда няма нищо общо със истинска сертификация по мое мнение. Аз лично вече съм говорил с хора от офиса на NGC в Мюнхен, че има вече случай на сертифициране на фалшиви бг монети, те ми отговориха че след като “експертите” са преценили че монетата не е фалшива и са и дали грейд, може само собственика на монетата да поиска наново да се провери дали монетата е автентична и да направи съответните възражения относно грейда.

Това е за съжаление, много субективна и меко казано неясна история.
  • meA харесва това

#3 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 2032 Мнения:

Публикувано 15 януари 2020 - 08:39

Забравили сте случая с евреите на пцгс? 5 броя.
  • meA харесва това
Публикувано изображение

#4 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8569 Мнения:

Публикувано 15 януари 2020 - 10:05

Забравили сте случая с евреите на пцгс? 5 броя.

А китайските Людмили на NGC.

P.S. Не помня на 100 %, но мисля че тогава с евреите се писа на PCGS (няколко човека) и мисля, че те се самосезираха. Но си спомням, че искаха и снимки на оригинали и сравняваха, и след това прецениха че ги свалят. Предполагам че имат лостове при видими ментета, но за тези по-трудно различими, какво се случва, ако се разчита че те гледат...а не гледат.

Иначе и аз смятам като Гаврилов, че ако нещо се случва от горните, то е само в САЩ и само срещу плащане. За сесиите в Европа, минават хиляди монети, и като гледам едва ли има повече от 1-2 минута на монета, така че остава 2 погледа, кутия и етикет...Като виждам, че PCGS са по ларж с цифрата, не знам дали цената е по-висока.

• meA харесва това

#5 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 438 Мнения:

Публикувано 15 януари 2020 - 11:32

То май възниква веднага върпосът, а защо ни е да сертифицираме изобщо монетите си?Нима сме слепи да тъпчим гушите на разни некадърници освен за оценка, а и за формуляри, разходи по пощата, превалутиране към щатския долар.Накрая някой чобанин хванат буквално от гората в Мексико да ми каже, какво аз виждам и недай си Боже да сложи такава оценка, за която заслужава само бесилка и нищо друго. Това със сертифицирането отчасти може би помага на начинаещия, но определено след това само на търговците. Този,който държи на хубава колекция с качествени монети или банкноти не би трябвало да се занимава с разни французи и американци.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#6 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8569 Мнения:

Публикувано 15 януари 2020 - 11:42

Естествено помага най-много на търговците,и разбира се на колекционер който иска да продаде...но според мен повече навън.

Т.е. в България, не мисля че има чак такъв пазар на грейд монети. Но най-вероятно в щатите ако имам грейдове и реша да продам, бързо бих реализирал, без да съм на загуба. Но там смятам и качеството на грейдовете е по-добро....така мисля, не зная, нямам опит от първо лице.:)

#7 Yuri

Yuri
  • Потребители
  • 10 Мнения:
  • Interests:БГ монети

Публикувано 16 януари 2020 - 12:14

Прави сте за всичко казано в горните два поста. Особено за безсмислените средства за сертифициране.

#8 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 661 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 16 януари 2020 - 08:35

Естествено помага най-много на търговците,и разбира се на колекционер който иска да продаде...но според мен повече навън.

Т.е. в България, не мисля че има чак такъв пазар на грейд монети. Но най-вероятно в щатите ако имам грейдове и реша да продам, бързо бих реализирал, без да съм на загуба. Но там смятам и качеството на грейдовете е по-добро....така мисля, не зная, нямам опит от първо лице. :)

Колега, последното изречение във вашия пост е единственото вярно нещо..., а именно, че не разбирате от пазара, а и много от съвременна българска нумизматика, тъй като не сте търговец или колекционер и не виждате качествен нумизматичен материал лично. В момента в България, благодарение на няколко от водещите нумизмати, съдържатели на големи колекции - Илиян Илиев, Калоян Борисов, Борис Ангелов, Антон Йорданов, Симеон Томов, продавачи като Kaliman и др. в България, подобно на цял свят се наложи идеята за трета независима страна - посредник между търговец и колекционер, а именно грейдинг компания. Грейдът, освен гаранция за автентичност (лично аз съм получил обезщетение в размер на 5000$ от PCGS заради фалшива монета), е и гаранция за качеството на монетата по една единна квалификационна система с ясни и предварително установени критерии. В България за щастие вече има наложен пазар на високи нива само и единствено на грейдвани монети. Хората от цялата страна се довериха на сертифициращите компании и създават колекциите си на тази база. Да, грейдването може да не е най-доброто нещо на света, подобно на капитализма, но за съжаление по-добро няма измислено. И нека някои, с бегли представи за грейдване, нумизматика и пазар да не се изказват като magister elegantiae и последна касационна инстанция, в крайна сметка целта на форума е да има конструктивна дискусия и помощ за начинаещите в това хоби, които се лутат кое е правилно и кое не и като прочетат един такъв пост от човек, който накрая казва така мисля, ама не съм запознат много... е несериозно.

P.S. Да, грейдинг компаниите след като се състоят от човешки същества допускат грешки, но за щастие ги поправят. Всички знаем за людмилите, за евреите и пр. Тогава хората нямаха информация, а и няма как да знаеш всичко.... след като получиха информация ги свалиха, те работят с големи бази данни от целия свят, нормално е понякога да има пропуск... той обаче е поправим - именно в това се състои ценното на тази идея. Освен това, веднъж получила грейд, цената на монетата ви се вдига неимоверно много, което в пазарно устроения капиталистически свят, предполагам е в интерес на всички, независимо от профила им.

#9 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 661 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 16 януари 2020 - 08:45

Колега, въпросите които сте задали са наистина интересни, отговори на повечето от тях можете да получите от сайтовете на компаниите, а ако ли не, изпратете им един имейл през формата за контакт, сигурен съм, че ще ви отговорят подобаващо и можете да споделите с нас написаното от тях!

#10 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 16 януари 2020 - 09:10

Колега, въпросите които сте задали са наистина интересни, отговори на повечето от тях можете да получите от сайтовете на компаниите, а ако ли не, изпратете им един имейл през формата за контакт, сигурен съм, че ще ви отговорят подобаващо и можете да споделите с нас написаното от тях!

Аз очаквах някой от Вас, който е работил с тези компании да знае отговорите на тези въпроси и вече да им ги е задавал или открил отговорите им някъде и да сподели. Но явно засега единствено Гаврилов даде частично конкретни отговори. Аз наистина не им знам отговорите и искам да ги науча.

Имейл до NGC преди години съм задавал с въпрос от този род, но отговорът беше, че за да ми отговорят, трябва да им преведа такса от 80 долара. Въпросът беше общ, а не за конкретна монета, който беше редно дори да е описан в общите им условия, но хората правят пари от всичко, по подобие на българските банки които например искат такса за това да ти дадат копие на платежното от служебна тяхна операция, с която са ти взели пари от сметката без твое съгласие.

Така че не мисля повече да ги питам за нищо нито NGC нито PCGS. Предполагам какви са верните отговори на повечето от въпросите ми, но те са само предположения, а аз искам истината, а не просто предположение.

#11 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 661 Мнения:

Публикувано 16 януари 2020 - 09:48

Аз очаквах някой от Вас, който е работил с тези компании да знае отговорите на тези въпроси и вече да им ги е задавал или открил отговорите им някъде и да сподели. Но явно засега единствено Гаврилов даде частично конкретни отговори. Аз наистина не им знам отговорите и искам да ги науча.

Имейл до NGC преди години съм задавал с въпрос от този род, но отговорът беше, че за да ми отговорят, трябва да им преведа такса от 80 долара. Въпросът беше общ, а не за конкретна монета, който беше редно дори да е описан в общите им условия, но хората правят пари от всичко, по подобие на българските банки които например искат такса за това да ти дадат копие на платежното от служебна тяхна операция, с която са ти взели пари от сметката без твое съгласие.

Така че не мисля повече да ги питам за нищо нито NGC нито PCGS. Предполагам какви са верните отговори на повечето от въпросите ми, но те са само предположения, а аз искам истината, а не просто предположение.

Аз знам отговорите на тези въпроси, но не бих се ангажирал да Ви отговарям, а и не би било сериозно - нямам пряка връзка с тях, освен че съм клиент, плащащ си всяка година членски внос - такса. След като питате някой колега винаги има риск от пристрастност и преразказ по спомени, така че най-добре задайте питанията си към тези търговски дружества! Успех от мен!

#12 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 43 Мнения:

Публикувано 16 януари 2020 - 10:31

Това което зная , е че сертифициращите компаний имат базата данни , та сертифицират дадена монета , само ако има официално документ , че дадена монета е отсечена. Те не сертифицират монета , за която нямат информация. Предполагам правят много по обстоен преглед на скъпите монети , защото и там неустойките са много по голями отколкото монета за 200 300 евро. Това са сериозни фирми. Сертифицират монети на цял свят. Съвременните български монети не са скъпи в световен мащаб. По последна информация зная , че и двете компаний консервират дадена монета така тя да запази вида си в който е направена нейната оценка. От миналата година NGC приеха политика желязни, цинкови, алуминиеви и медни монети оценката им да важи 10 години. Това е така , защото при лошо съхранение на монетите при резки температурни разлики може да тръгнат лоши корозионни процеси. Което има логика. Много е важен и процеса всеки колекционер правилно да съхранява монетите си. Все пак колекционираме различен вид метал. Основните врагове на монетите са лош въздух и влага. Та сертифицирането е доста сериозно занимание и по високо ниво в нумизматиката. Да първичният процес е намирането на монетата, впоследствие всеки си задава въпроса в какво качество е тя. След това идва другият процес съхранението и. Защото монети качествени при лошо съхранение се увреждат. И всеки сериозен колекционер би искал в който и да е момент да знае в какво качество е неговата колекция. Когато си направил оценка професионална на колекцията си , е много лесно и да се направи оценка и на това колко струва тя. Та сертифицирането , не помага само на търговеца. Сертифицирането помата на всеки сериозно погледнал на нумизматиката. Щом дава пари за дадена монета , то трябва да знае за какво ги дава. Сертифицирането помага да навлезем по професионално в нумизматиката. Така всеки , който се занимава с това учи за правилното оценяване. Бих казал ставаме по професионалисти. Не събираме само релеф , година и номинал. Виждал съм колекций събирани уж 30 години , а вътре само две качествени монети.  Много е някак си непрофесионално хора , който нямат силна нумазматична колекция, не се занимават сериозно с нумизматика на съвремени монети да се изказват по този начин като последна инстанция. Виждам с очите си как за последните 10 години българската нумизматика тръгва по сериозен начин на колекционирането на съвременни монети. Поне това е разрешено от закона. Така се вдига малко по малко и нашата нумизматична култура. Която е липсвала досега. Нека да има повече конструктивни мнения подплатени , а не такива от една група хейтъри. Просто явно си нямат друга работа и се правят на значими в тематиката , а всъщност нямат никакво покритие дори собствена база за участие в тази дискусия. 

• Гаврилов харесва това

#13 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:
  • Interests:Български монети от 1881 до днес

Публикувано 16 януари 2020 - 12:21

Аз лично подкрепям мнението, че грейдването за колекционерите е излишно освен ако на някои им харесва да си ги съхраняват така, колекционират по този начин или просто са фенове или начинаещи. Ако един колекционер може сам да определи качеството, състоянието и да я оцени справедливо, то тогава за какво да прави излишни разходи, както колеги по-горе също го споменават... Даже донякъде това си е част от тръпката, да си я огледаш щателно и да си прецениш, това също ще обогати познанията и опита и т.н. и т.н. 🙂
  • pe4en и ivaningbg харесват това

#14 nic

nic
  • Потребители
  • 36 Мнения:

Публикувано 16 януари 2020 - 01:10

Аз лично подкрепям мнението, че грейдването за колекционерите е излишно освен ако на някои им харесва да си ги съхраняват така, колекционират по този начин или просто са фенове или начинаещи. Ако един колекционер може сам да определи качеството, състоянието и да я оцени справедливо, то тогава за какво да прави излишни разходи, както колеги по-горе също го споменават... Даже донякъде това си е част от тръпката, да си я огледаш щателно и да си прецениш, това също ще обогати познанията и опита и т.н. и т.н. 🙂

Да, така е, но с условието че всеки би надценил нещо, което е негово, само защото е негово и няма безпристрастност.
Евентуално, в сфератата на фантастиката, едно по-добро решение е в сертифициране от няколко грейдващи компании, без предварително инфо какъв грейд е взела при предишните.

#15 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 661 Мнения:

Публикувано 16 януари 2020 - 01:34

Аз лично подкрепям мнението, че грейдването за колекционерите е излишно освен ако на някои им харесва да си ги съхраняват така, колекционират по този начин или просто са фенове или начинаещи. Ако един колекционер може сам да определи качеството, състоянието и да я оцени справедливо, то тогава за какво да прави излишни разходи, както колеги по-горе също го споменават... Даже донякъде това си е част от тръпката, да си я огледаш щателно и да си прецениш, това също ще обогати познанията и опита и т.н. и т.н.

Времената се менят, всичко тече всичко се променя. Както си колекционер изведнъж вземеш, че се гътнеш и умреш... Как наследниците ти да знаят коя монета колко струва? Много по-лесно биха били излъгани и ще продадат колекцията на праводателя си на безценица, ако тя не е сертифицирана. Ако обаче монетите са грейдвани, те винаги са много по-лесно ориентирани към пазара и по-конвертируеми - отваряш каталога на Георги Николов и имаш идея колко струват приблизително нещата, които държиш в ръцете си. Неслучайно каталозите, които се издават за български монети, вече работят при ценообразуването си със системата от 1 до 70. Освен това грейдваната монета винаги може да стане негрейдвана, ако толкова много го дразни притежателя й цифричката на етикета и смята, че тя е 64 например, а не 62 - чупи си кутийката и си слага в картонче или в пластмасова капсула.

#16 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:
  • Interests:Български монети от 1881 до днес

Публикувано 16 януари 2020 - 06:06

Времената се менят, всичко тече всичко се променя. Както си колекционер изведнъж вземеш, че се гътнеш и умреш... Как наследниците ти да знаят коя монета колко струва? Много по-лесно биха били излъгани и ще продадат колекцията на праводателя си на безценица, ако тя не е сертифицирана. Ако обаче монетите са грейдвани, те винаги са много по-лесно ориентирани към пазара и по-конвертируеми - отваряш каталога на Георги Николов и имаш идея колко струват приблизително нещата, които държиш в ръцете си. Неслучайно каталозите, които се издават за български монети, вече работят при ценообразуването си със системата от 1 до 70. Освен това грейдваната монета винаги може да стане негрейдвана, ако толкова много го дразни притежателя й цифричката на етикета и смята, че тя е 64 например, а не 62 - чупи си кутийката и си слага в картонче или в пластмасова капсула.

Не искам да задълбочавам, но само с няколко думи ще ви отговоря. Ами първо се надявам всички колекционери да поддържат добри отношения с децата и внуците си, би било хубаво 🙂 та тогава не би било трудно, дори те да не се интересуват от нумизматика, някой път бащата /дядото да им обясни или разкаже за монетите си. Защо не и списък с цените им. Но всичко зависи от хората и всичко е много относително за всеки и темата е безкрайна, а и отклоняваща се от тази в заглавието... 🙂

#17 andrianivanov

andrianivanov
  • Потребители
  • 17 Мнения:

Публикувано 16 януари 2020 - 06:44

Отностно сертифицирането Дори и най малкото почистване редуцира цената От тази година сертифицират и банкноти

NGC  Предлагат професионално почистване 

#18 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 543 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 16 януари 2020 - 08:04

колега yahoo, с риск да те разочаровам все пак ще ти кажа, че отговорът на всичките ти въпроси е: ТВЪРДО НЬЕ!

при стандартна процедура грейдване, било то в grading week, по време на изложения (предимно в щатите) или с изпращане до щатите (трае около 2 месеца, но не защото си дават повече зор!) не се прави нищо от това за което питаш.

оценява се само състоянието на монетата и нищо друго. времето което се отделя на монета е няколко секунди до минута макс!

ако искаш нещо по-специално от сорта на анализ, ще си плащаш допълнително за дяволъка.

четох по-горе някои колеги дадоха примери за грейдвани фалшификати с китайските людмили и евреи, но какво правим със сантимите, двулевките 1916-та или сетовете 1888 прууф. кой ги е сертифицирал тях?! аз ли?

мислиш ли, че някой им е правил спектрален анализ? :-)

грейдването е удобно за аукционите, особено американските: heritage, stacks & bowers и пр. защото по този начин си редуцират риска. а това е заветната цел на всяка фирма. 
според мен няма нищо лошо да се грейдва, но числото да се ползва само като референция, а не за библейска истина.

щото примери за извращения в двете посоки колкото щеш. вече сме ги дъвкали в предишни теми.

има кутийки с 55 или 58, които бих предпочел пред 63. важното е какво виждаш в кутийката, а не какво пише на етикета.

• ivaningbg и meA харесват това

#19 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 2032 Мнения:

Публикувано 16 януари 2020 - 10:56

По отношение на ментетата - изключително сложно ли би им било да имат по един-двама експерти в повечето страни?

Дори не си и помислям за официален представител.

Публикувано изображение

#20 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 543 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 16 януари 2020 - 11:57

По отношение на ментетата - изключително сложно ли би им било да имат по един-двама експерти в повечето страни?

Дори не си и помислям за официален представител.

никак не е сложно, но зависи от стратегията и приоритетите на компаниите.

няма какво да се залъгваме, фокуса на ngc и pcgs са американския и китайския пазар.

останалото е пълнеж, а пък балканските монети са последната дупка на кавала.

никой не го е еня дали аз и ти ще им дадем този месец 100-200 монети или не.

с този оборот и тока не могат да си платят, така че никой няма да ти назначи експерт по нашенски монети.

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни