Към съдържанието

Снимка

плакети НИМ

9 replies to this topic

#1 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 101 Мнения:

Публикувано 20 януари 2020 - 10:07

Някой друг освен мен събира ли ги?

Търся всякаква информация, какво е излизало и какво евентуално ми липсва.

1. От поредицата за съкровището от Наги Сент Миклош ми липсва златния лъв долу-вляво. Намерих го оня ден и ще го пазаря тия дни.
От тази поредица има и плакети тип медалион с халка, имам 1-2 броя, но не знам дали целият тираж е дублиран в този вид?!
2. Монетите на Иван Асен и Михаил Шишман ги има също в три цвята като съкровището.

3. Иван Асен освен в 30 мм го има и в по-малък трицветен вариант.

4. монетите на Константин Асен, Георги Тертер, Иван Александър и Тодор Светослав ги имам само в жълт вариант. Има ли други цветове по примера на Иван Асен и Михаил Шишман. Има ли други плакети на други царски монети?

5 имам един 30 мм плакет на печат на Симеон. други 30 мм печати?

6. имам и 60 мм печат на тервел и 60 мм трицветен вариант на златицата на Иван Асен.

Прикачени файлове

#2 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 778 Мнения:

Публикувано 20 януари 2020 - 11:24

Това да не са тези плакети дето срещу 4 лв. ги пускат от едни апарати-някой имат опция да избираш между 2 варианта.Аз имам 4 или 5 такива.

#3 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:
  • Interests:Български монети от 1881 до днес

Публикувано 21 януари 2020 - 02:54

Ако е от тези апарати за които говориш трябва много старателно да се съхраняват... Не знам от какъв материал са направени, но веднъж си взех един от любимият ми катедрален храм " Света Неделя". Сравнително добре направен на външен вид. Оставих го в шкафчето на бюрото без да го слагам в картонче, капсула, пликче..... нищо. Бях го забравил и не му обръщах внимание няколко седмици и позеленя и стана грозно... Не съм го изхвърлил от сантименталност. Жалко!

#4 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 778 Мнения:

Публикувано 21 януари 2020 - 09:29

Мойте не ги съхранявам при специални условия.Даже не са в капсули или картончета.

#5 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 101 Мнения:

Публикувано 21 януари 2020 - 09:40

Това са плакети, отсечени във връзка с честването на 1300 години България. Демек връстници са ми :)

Възпроизвеждат средновековни български монети, медали и съкровища от Първата и Втората българска държава.
Иначе цената е сходна. 
Търси се някой по-възрастен, който може да каже има ли и други екземпляри от поредицата.

#6 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 778 Мнения:

Публикувано 21 януари 2020 - 10:10

Е колко възрастен да е? :D Аз съм явно по възрастен от теб но доколкото имам поглед по тях те са сравнитерно отскоро -да кажем 20 години,ако греша някой да ме поправи. В Плевен има едно момче и той ги събира,аз се двуомя дали да ги събирам :rolleyes:

#7 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8447 Мнения:

Публикувано 22 януари 2020 - 08:34

Е колко възрастен да е? :D Аз съм явно по възрастен от теб но доколкото имам поглед по тях те са сравнитерно отскоро -да кажем 20 години,ако греша някой да ме поправи. В Плевен има едно момче и той ги събира,аз се двуомя дали да ги събирам :rolleyes:

Тези са си 1300 г. България или нещо подобно, трябва да са от 80-те..Мисля че в някой музей съм виждал, много отдавна. Не са от тези с машините, тях ги пуснаха преди около 10-15 години :)

Иначе за плакети, трудна работа за информация....според мен трябва да си ровиш из аукциона и ОЛХ и да търсиш :)

#8 Liky

Liky
  • Потребители
  • 51 Мнения:

Публикувано 28 януари 2020 - 10:49

Кой ги произвежда ? Не се ли правят от някоя фирма за сувенир на туристи, на Мадарския конник съм виждал, пред катедралата във Варна...

#9 mi6ma6

mi6ma6
  • Напреднали
  • 399 Мнения:

Публикувано 28 януари 2020 - 03:19

Te отдавна не се произвеждат. От около 1980 година са. Продаваха ги в НИМ. Мисля, че никой не може да каже колко са като видове. При мене редовно попадат. Ето снимки  на това, което имам в момента.

Прикачени файлове

• Прикачен файл  1.jpg   341,15K   0 Брой сваляния
  • Прикачен файл  2.jpg   292,44K   0 Брой сваляния

#10 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 101 Мнения:

Публикувано 28 януари 2020 - 08:00

Още плакети.  :P 
Ако някой има нещо на тази тематика, да казва, може да се спазарим.

Прикачени файлове

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни