Към съдържанието

Снимка

Оценка на монети

22 replies to this topic

#1 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:
  • Interests:Български сребърни монети в период 1882-1937 година .

Публикувано 30 януари 2020 - 07:45

Здравейте.
Колекционирам монети от Княжество и Царството България. Снимал съм някои от своите монети и бих искал да помоля за оценка на качеството им според вас . Виждам, че в сайта има хора с опит в сертифицирането и със сигурност с по-голям опит от мен в нумизматиката . Благодаря предварително .

Прикачени файлове

#2 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 703 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 30 януари 2020 - 08:41

Здравейте.
Колекционирам монети от Княжество и Царството България. Снимал съм някои от своите монети и бих искал да помоля за оценка на качеството им според вас . Виждам, че в сайта има хора с опит в сертифицирането и със сигурност с по-голям опит от мен в нумизматиката . Благодаря предварително .

Здравей колега, ами да се надяваме че можем да сме си взаимно полезни.
За монетите ти аз мога да кажа следното: 50лв 1930 и 100лв 1937 са перфектни монети.
50 ст и 1 лв 1891 са АУ монети, 2 лв 1913 е чистена или полирана, поне това което се вижда на снимките.

Като за начало не е лошо, само така напред

#3 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 08:57

Благодаря за мнението и оценката. Със сигурност ще сме си полезни , все пак според мен това е главната цел на групата , а относно двулевката просто повърхността и е огледална , както и да я снимам все така лъщи така съм я купил - дали е манипулирана - възможно е .

#4 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 09:15

Още една снимка публикувам на двулевката и на друга петдесетолевка от 1930 г. На реверса има драскотини - това предполагам е важен фактор при сертифициране.

Прикачени файлове

#5 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 530 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 30 януари 2020 - 09:23

двулевката според мен е зле чистена и съсипана.

едната педесетолевка ти е много добра, другата става.

но като цяло не бих те съветвал да грейдваш монети които са по-евтини от самия грейд (30-35 евро на монета)

• Yahoo likes this

#6 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 09:34

Още една снимка публикувам на двулевката и на друга петдесетолевка от 1930 г. На реверса има драскотини - това предполагам е важен фактор при сертифициране.

За двулевката ти го казахме вече двама, много лошо почистена и след това полирана до блясък, тоест за сертифициране не става. Аз бих дал само 100 лв и 50 лв за сертифициране, може и левчето от 1891 ако се задоволяваш със АУ грейд.

50 ст от 1883 и 1891 бих ги оставил голи, не си заслужават разходите за сертификация.

Изчакай и други мнения все пак

#7 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 09:37

Въпрос от мен, за какво искаш да сертифицираш монети?

#8 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 09:43

Искам да сертифицирам няколко от монетите си с цел да разбера колко е обективна оценката ми .

#9 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 09:47

Искам да сертифицирам няколко от монетите си с цел да разбера колко е обективна оценката ми .

И само за това ти се дават по 35€ на монета?
Мой съвет, ако ще сертифицираш събери поне 10-15 бр, за да могат поне транспортните и други разходи да са по-малко разделени пропорционално на бр. монета

#10 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 09:52

Иначе тоз , който е измислил сертифицирането просто е измислил добър начин за решаване на спор между продавач и купувач нищо повече- лично мнение.
  • nex.oc likes this

#11 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 09:55

Благодаря за съвета .

#12 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 30 януари 2020 - 11:13

Иначе тоз , който е измислил сертифицирането просто е измислил добър начин за решаване на спор между продавач и купувач нищо повече- лично мнение.

Абе донякъде си прав, но едва ли американците, които са водещи в сертифицирането на монети и банкноти са имали точно това впредвид. Просто си е много голям бизнес, особенно за американски монети. Знай че не винаги грейда е обективен, защото просто не може да е обективен. Грейдват се много монети за кратко време и понякога остава една горчивина, особенно когато човек се надява на висок грейд. Има и случай най вече в pcgs, където се дават грейдове които нямат нищо общо с реалното състояния на монетата. Дано само много бързо да не се разочароваш.
Успех в начинанието и умната.

#13 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 665 Мнения:

Публикувано 31 януари 2020 - 11:30

Нищо не решава, особено за наш тук дребен пазар. Техните, щатските си знаят само и дотам.

По мое мнение скромно 1883 Ау 50, левчето 1891 Ау 53, стотинките същата година и те там 50-53. Двата лева ги снимай на слънце. Едно като полирани стоят. Може и да е от светлината, може и да е пипана. За другите се съгласявам с горенаписаното. Успех!

#14 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 31 януари 2020 - 01:23

Нищо не решава, особено за наш тук дребен пазар. Техните, щатските си знаят само и дотам.

По мое мнение скромно 1883 Ау 50, левчето 1891 Ау 53, стотинките същата година и те там 50-53. Двата лева ги снимай на слънце. Едно като полирани стоят. Може и да е от светлината, може и да е пипана. За другите се съгласявам с горенаписаното. Успех!

Благодаря за мнението . В интерес на истината моето лично мнение като оценка на монетите е 1към1 с вашето и на колегите . Княжеските са в Ау диапазона 50-53 . От Борисовите стоелевки 1930/1937 , 20 и 50 Лева 1930 имам във високо качество по мое мнение - нециркулирали - /някои със следи от лошо съхранение през годините/  , мисля че не е нужно да качвам още снимки . Съгласен съм с вас , че двулевката е манипулирана - но все пак на мен си ми харесва - ще си я пазя като обица да ми седи , защото не толерирам по никакъв начин почистването на монети . Може би темата ми не е много интересна поради факта , че коментирам по масови монети , но на мен това ми е страстта - Български сребърни монети в период / 1882-1937/ според мен Княжеските петолевки и 100 Лева 1930 година са едни от най-красивите в този период . От около 10 години колекционирам  и може би две години ми трябваха да се науча малко от малко какво да купувам и какво не . За скромния си опит бих казал , че винаги има разлика между снимки и реално състояние на монетата , понякога плюса е в снимките , понякога в монетите . А относно сертифицирана или не - за да претендира , че има колекция човек по мое скромно мнение трябват наколко много прости неща - желание , търпение и да има на кой да я остави . 

• Gimmeadollar likes this

#15 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 778 Мнения:

Публикувано 31 януари 2020 - 02:00

За последното никога нищо не се знае.

#16 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 665 Мнения:

Публикувано 31 януари 2020 - 10:35

А относно сертифицирана или не - за да претендира , че има колекция човек по мое скромно мнение трябват наколко много прости неща - желание , търпение и да има на кой да я остави . 

И пари. :D

#17 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 345 Мнения:

Публикувано 03 февруари 2020 - 12:13

Колега, не се занимавай със сертифициране, щото ако попаднеш на "глуха акула" ще се разочароваш много и може да захвърлиш дори нумизматиката. Ти много добре си писал по-горе,че 2та много ти харесвала. Значи си я задръж и си я пази. Пък ако ти попадне някой ден друга,която повече ти харесва,ще си подобриш позицията.Аз лично смея да твърдя,че съм грейднал много монети, не само мои,но и на много колеги нумизмати в България и двете компании. Изводът ми след толкова грейдване е,че не си струваше парите дадени от мен и колегите. На финала имаш една кутийка с число (някои хора даже и число не получават). За тези пари можеш да се научиш сам да определяш състоянието на монетите, но не и по снимка.Научи се само на живо да определяш състоянието им. За емисията от 1930г., както и двете 100 левки 1934 и 1937г ги търси само с патина.Най-качествената и трудна а и едновременно правеща скъпоструваща патина е бялата за конкретно тези позиции. Имам 100 левки мс 65 от 34 и 37 година, аи съм продавал такива. Лъскавите с много гланц трудно взимат 64. Относно 50 ст 1891г, си търси просто друга монета, тази я махай.Все пак 2 години имаш зад гърба си, трябва да си го осъзнал, в какво състояние имаш монетата.Личен съвет: Не си купувай монети от снимка и не вярвай на хорските описания, дори да са грейдвани монетите. Няма смисъл да плащаш някому, за да ти каже той, ТИ какво виждаш.Успех.

• Yahoo and Феникс like this

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#18 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 03 февруари 2020 - 02:13

Колега, не се занимавай със сертифициране, щото ако попаднеш на "глуха акула" ще се разочароваш много и може да захвърлиш дори нумизматиката. Ти много добре си писал по-горе,че 2та много ти харесвала. Значи си я задръж и си я пази. Пък ако ти попадне някой ден друга,която повече ти харесва,ще си подобриш позицията.Аз лично смея да твърдя,че съм грейднал много монети, не само мои,но и на много колеги нумизмати в България и двете компании. Изводът ми след толкова грейдване е,че не си струваше парите дадени от мен и колегите. На финала имаш една кутийка с число (някои хора даже и число не получават). За тези пари можеш да се научиш сам да определяш състоянието на монетите, но не и по снимка.Научи се само на живо да определяш състоянието им. За емисията от 1930г., както и двете 100 левки 1934 и 1937г ги търси само с патина.Най-качествената и трудна а и едновременно правеща скъпоструваща патина е бялата за конкретно тези позиции. Имам 100 левки мс 65 от 34 и 37 година, аи съм продавал такива. Лъскавите с много гланц трудно взимат 64. Относно 50 ст 1891г, си търси просто друга монета, тази я махай.Все пак 2 години имаш зад гърба си, трябва да си го осъзнал, в какво състояние имаш монетата.Личен съвет: Не си купувай монети от снимка и не вярвай на хорските описания, дори да са грейдвани монетите. Няма смисъл да плащаш някому, за да ти каже той, ТИ какво виждаш.Успех.

Здравейте и благодаря за мнението . За скромните 8 години от които имам тази страст съм натрупал някакъв опит и то главно от всичко което ми е минало през ръцете като практика . Този форум също ми е бил много полезен - научил съм доста неща от тук , ще се радвам някой ден  и моето мнение да бъде полезно за някой . При мен всичко започна като на шега . При ремонт вкъщи намерих няколко монети . Две почернели столевки и две двулевки 1941 . Стана ми интересно , започнах да търся информация през нета относно нашите монети , прекарвал съм по цели дни пред лаптопа и съм чел . Лека по лека започнах да си купувам по някоя монета , лека по лека започнах да държа на качеството и всичко което не ми харесва го разкарвах . Може би колекционирането и нумизматиката е нещо повече от хоби /хоби ми е бил билярда примерно / . Първата по-сериозна цел ми беше да събера Княжество и Царство България , ако не се лъжа бяха 78 монети . Почти я бях събрал като изключим редките емисии златата и 1916 и доиде един момент в които някои монети просто ми станаха безинтересни /1881/1888/1923/1941 примерно/ - окото се оглеждаше все за среброто . И си казах - за кво са ми като не ми харесват и те така започнах да имам интерес само към сребърните монети през периода /ако не се лъжа - 32 монети / . Важно е човек да знае какво иска . Наистина парите са фактор , но пари се изкарват /печелят се ,губят се с две думи колелото се върти , за мен всичко , което може да се постигне с пари е евтино / примерно аз съм обикновен работник ,нито имам бизнес  , нито големи доходи , но вместо да излеза петък и събота примерно да се направя на свиня по баровете и да олекна със сто , двеста лева с цел да се харесам най-вероятно на някой , вече от доста време си заделям по някой лев през текущия месец и накрая на месеца си купувам монета . Никога не съм гледал да имам възвращаемост от покупката или да взема нещо тънко , трябва да ми харесва монетата  и бюджета да ми позволява закупуването . По някога ми се налага по няколко месеца да спестявам за да си закупя дадена монета - примерно струва  няколко стотин лева . Не ме е интересувало никога дали търговеца е на кяр или аз съм се преебал , важното е че като си вдигна нервите дали на работа дали в семейството - си изкарам монетките погледам си ги малко и ми всичко ти минава . Ако имаше повече хора като мен/колкото и нескромно да звучи/ и родния пазар щеше да е по-развит . Гледам , че често в този форум коментирате родния Аукцион /не лично Вие имам предвид доста потребители на форума / и сте прави за всичко . Много неща там не са наред . Има хора с по няколко профила и кого лъжат не знам - най-вече себе си . Има много недействителни сделки /продават монета има сделка и след две седмици пускат същата монета . Вярно , че се отклонявам от темата , ама така ще го кажа - Хора много , човеци малко . Относно сертифицирането вече се разубедих да пращам монети . А относно чистената двулевка - ще я дам да ми направат един пръстен и така  :)

Ето снимки и на една добра столевка - на мен са ми голяма страст . 

Поздрави .

Прикачени файлове

• edin, ivaningbg, mazonko and 2 others like this

#19 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 345 Мнения:

Публикувано 03 февруари 2020 - 02:38

Много правилан стратегия си избрал. 100кат ти е много хубава, аз имам на моята млечна патина, което стои гъсто бяло, но тук това е вече въпрос на личен избор и радост за окото. Повелавам ти да си попълниш всичко в колекцията си в подобно качество. Ще дойде време,когато ще почнеш да се заглеждаш и по златните 100 ки от 1894 и 1912, но гледай да попаднеш на правилните...

• Феникс likes this

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#20 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:

Публикувано 21 март 2020 - 07:56

Колеги да кажа първо здравейте.
С този си пост искам просто да кажа на всички едно Благодаря ,
През изминалите три/четири години бях зарязал почти напълно своето хоби и като цяло нумизматиката . През изминалите два месеца чрез участието си в този форум и чрез вашите мнения и съвети , лека полека се възроди колекционeра в мен .

Прикачени файлове

• edin, roca and Гаврилов like this

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни