Към съдържанието

Снимка

Странен дефект

5 отговора на тази тема

#1 Тонибот

Тонибот
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 26 февруари 2020 - 08:40

Здравейте,
Преди известно време, като ресто ми попадна странна монета от 5ст. емисия от 2000 та година със много странен дефект.
Първоначално помислих, че някой е подлагал монетата като подложка за някакво припояване но съдейки по ударените от матрицата звезди върху въпросният дефект това е станало в монетният двор.Моля за компетентно мнение.Прилагам снимки.

Прикачени файлове

#2 Левъ

Левъ
  • Напреднали
  • 197 Мнения:
  • Interests:Български монети от 1881 до днес

Публикувано 26 февруари 2020 - 09:01

Може ли да покажете снимки и на гурта?

#3 eagle60

eagle60
  • Напреднали
  • 653 Мнения:

Публикувано 26 февруари 2020 - 10:28

Това е ръжда, подкожушила медния покривен слой. Колегата Левъ не случайно пита за гурта - сигурно е наранен и от там е тръгнала ръждата

#4 Тонибот

Тонибот
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 26 февруари 2020 - 11:38

Ето снимки на гурта....не се виждат следи от ръжда

Прикачени файлове

#5 vvarbanov

vvarbanov
  • Напреднали
  • 513 Мнения:
  • Interests:Антични монети

Публикувано 27 февруари 2020 - 02:55

Здравейте,
Преди известно време, като ресто ми попадна странна монета от 5ст. емисия от 2000 та година със много странен дефект.
Първоначално помислих, че някой е подлагал монетата като подложка за някакво припояване но съдейки по ударените от матрицата звезди върху въпросният дефект това е станало в монетният двор.Моля за компетентно мнение.Прилагам снимки.

И според мен това е дефект в монетния двор.Точно така, от звездите се вижда, че ядрото е било повредено преди отсичането на монетата.

#6 Тонибот

Тонибот
  • Потребители
  • 3 Мнения:

Публикувано 27 февруари 2020 - 03:50

Вярно е, че монетите с номинал от 5 ст.(емисия 2000) имат стоманена сърцевина и допускам възможността да е вид корозия но за такава буйна реакция монетата трябва да е била изложена дълго време в агресивна среда или на влага.Съдейки по състоянието на бронза и видът на гурта, това не е така . Твърде е възможно при полагане на бронза върху въпросното стоманено ядро да е запечатан въпросният дефект а накрая матрицата да е ударила заготовката.Разбира се аз не съм специалист и само разсъждавам логически...

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни