Към съдържанието

Снимка

Унищожителят

166 отговора на тази тема

#1 Niksan

Niksan
  • Напреднали
  • 240 Мнения:

Публикувано 29 февруари 2020 - 06:59

Добър ден! 

След като видях един покъртителин аукцион в родния сайт за търговия на монети и книжни пари, просто нямаше как да остана безучастен и да не повдигна отново темата за тоя престъпник в нумизматиката КалиТан. 

https://balkan.aucti...1903-g-vf-orlov

За мене това е нереално извращение и дори най-неопитният колекционер може да разбере за какво говоря в случая. Това е човек, на когото със закон трябва да му се забрани да докосва каквито и да било нумизматични предмети и да му се спре водата на мивката. Това е унищожител на българската нумизматика, каквото щете вземете за пример. 

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8512 Мнения:

Публикувано 29 февруари 2020 - 11:18

Признавам, че не разбирам почти нищо от качеството при банкнотите....

Но, на почти цялата банкнота личат едни следи от мокри петна, който като цяло ми се струва че са в следствие мокрене и излагане на влага дълго време. Ако това са резултатите от професионалното чистене, по-добре е да не се осъществява.

П.С. Всъщност интересно е как е изглеждала тази банкнота преди интервенциите.

#3 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 543 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 01 март 2020 - 12:35

Признавам, че не разбирам почти нищо от качеството при банкнотите....

Но, на почти цялата банкнота личат едни следи от мокри петна, който като цяло ми се струва че са в следствие мокрене и излагане на влага дълго време. Ако това са резултатите от професионалното чистене, по-добре е да не се осъществява.

П.С. Всъщност интересно е как е изглеждала тази банкнота преди интервенциите.

преди прането (т.е. потапянето в химия) банкнотата е била най-вероятно с тъмно кафяви до черни петна по маржовете.

често срещано явление при лошо съхранявани банкноти от 19-ти век и серията Орлов.

кое е по-кофти в случая не коментирам, по простата причина че и в двата случая това не е колекционна банкнота.

факт е, че от петдесетината оцелели банкноти 500 злато не повече от 20-25 стават за колекция. 

#4 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8512 Мнения:

Публикувано 01 март 2020 - 01:19

преди прането (т.е. потапянето в химия) банкнотата е била най-вероятно с тъмно кафяви до черни петна по маржовете.

често срещано явление при лошо съхранявани банкноти от 19-ти век и серията Орлов.

кое е по-кофти в случая не коментирам, по простата причина че и в двата случая това не е колекционна банкнота.

факт е, че от петдесетината оцелели банкноти 500 злато не повече от 20-25 стават за колекция. 

ОК, но така не е ли вид престъпна манипулация, с идеята че човек имащ финансова възможност, но не разбиращ от банкноти, би си купил по-скъпа, и естетически по-добре изглеждаща банкнота (по-добре изглеждаща, от такава с черни петна естествено), но отново не колекционна.

Просто си размишлявам, тъй като виждам че има хорица, който се чудят как да инвестират парите си в уж инвестиционни вещи.

Скоро примерно гледах една джобна Омега тип "котлет" (това е като умело сглобите неоригинална продукция от 2, 3 или 5 часовника и направите един хенд мейд), за която човека се похвали, че е инвестирал 600 лв, но по чуждите сайтове били в пъти по-скъпи и щял след време да е на голяма печалба. Е в крайна сметка, имаше нещо на Омега в него...циферблат с леки поражения, и заден капак.... (пряко усилия 100 лв общо за тази иначе добра сглобка)

#5 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 665 Мнения:

Публикувано 01 март 2020 - 07:31

Леко страни от темата. Някъде има ли информация за тиражите на банкнотите?

#6 nic

nic
  • Потребители
  • 36 Мнения:

Публикувано 02 март 2020 - 01:28

Леко страни от темата. Някъде има ли информация за тиражите на банкнотите?

Ами тази 500 злато е с тираж 80000 и е втората с най-нисък тираж от Орловките, след 500 сребро, чийто тираж е 40000.
Източник - каталога на Крапчев.
  • Gimmeadollar харесва това

#7 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 543 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 02 март 2020 - 07:40

ОК, но така не е ли вид престъпна манипулация, с идеята че човек имащ финансова възможност, но не разбиращ от банкноти, би си купил по-скъпа, и естетически по-добре изглеждаща банкнота (по-добре изглеждаща, от такава с черни петна естествено), но отново не колекционна.

Просто си размишлявам, тъй като виждам че има хорица, който се чудят как да инвестират парите си в уж инвестиционни вещи.

Скоро примерно гледах една джобна Омега тип "котлет" (това е като умело сглобите неоригинална продукция от 2, 3 или 5 часовника и направите един хенд мейд), за която човека се похвали, че е инвестирал 600 лв, но по чуждите сайтове били в пъти по-скъпи и щял след време да е на голяма печалба. Е в крайна сметка, имаше нещо на Омега в него...циферблат с леки поражения, и заден капак.... (пряко усилия 100 лв общо за тази иначе добра сглобка)

поради тази причина хората, които имат желание да влагат пари в монети или банкноти си ги купуват от аукционни къщи в чужбина.

тази банкнота за огромно мое съжаление не е най-яркия пример за съсипване чрез чистене. има къде къде по-тежки случаи в аукцион.бг

единственото което може да предпази новите в хобито е: първо чети и се ограмоти, а после се купувай.

а този случай с Омегата е много точен пример: ако човечеца беше се информирал преди да купи, никога нямаше да се набута с “франкенщайн” и още повече джобен :-))

• roca харесва това

#8 Sixpaths

Sixpaths
  • Потребители
  • 43 Мнения:
  • Interests:Български банкноти

Публикувано 02 март 2020 - 09:27

Аз съм на същото мнение, а и освен това въпросния потребител в аукциона е манипулирал и не лоши банкноти, които нямат нужда от реставрация. Горе-долу ги следя и мога да кача снимки на такива банкноти - преди и след. Жалко е, наистина. Понякога реставрацията е наложителна, лично според мен, само когато банкнотата е абсолютен парцал. Поправете ме ако греша. Но в останалите случаи не трябва да се манипулира автентична банкнота.
  • roca и nex.oc харесват това

#9 TGM

TGM
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 02 март 2020 - 10:08

Колеги,
Ето така изглежда банкнотата преди Калиман:

https://balkan.aucti...nknota-original

А така след него:

Те парчета липсват, не са черни или кафяви петна, просто реставраторите от Народната Библиотека са много добри в изграждането на липсващи части и преливането на цветовете, но като се загледате няма графичен печат, а просто преливащи цветове!

Бая народ са гризнали дървото с творбите на тези реставратори, а не от труда на продавача!
Тези банкноти “реставрирани” по този начин нямат стойността за която се купуват от колекционери и инвеститори, те освен да поевтиняват няма да претърпят друго развитие!
  • roca, stafi, nex.oc и 2 други харесват това

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8512 Мнения:

Публикувано 02 март 2020 - 10:36

Колеги,
Ето така изглежда банкнотата преди Калиман:

https://balkan.aucti...nknota-original

А така след него:

Те парчета липсват, не са черни или кафяви петна, просто реставраторите от Народната Библиотека са много добри в изграждането на липсващи части и преливането на цветовете, но като се загледате няма графичен печат, а просто преливащи цветове!

Бая народ са гризнали дървото с творбите на тези реставратори, а не от труда на продавача!
Тези банкноти “реставрирани” по този начин нямат стойността за която се купуват от колекционери и инвеститори, те освен да поевтиняват няма да претърпят друго развитие

Човеко! Не те познавам, но ти благодаря!

А обръщението "човеко", е за да изкажа признателност, че споделяш този ценен пост (и останалите са ценни, но там нещата са доста по-ясни). В този свят на търговия и гонене на печалбата, маи вече нямаме много хора :)

Определено хората са си свършили работата. Двете банкноти изглеждат несравними! Чудесна работа, но ако го правиш за себе си, а не за продажба.

Отново Благодаря! Бих се радвал да споделяш подобни инфота, като има нужда!

#11 TGM

TGM
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 02 март 2020 - 11:21

Благодаря roca!
Аз съм на мнение, че такава информация трябва да бъде споделяна и то широко, за да бъдат спасени всички хора, които не разполагат с необходимата компетентност за определяне качеството на банкнотите и монетите, които искат да колекционират или да инвестират в тях! Всяка компрометирана банкнота или монета не носи добавена стойност с времето, както би се искало на хората които ги купуват! Добавената стойност е само за човека, които ги подвежда в лицето на продавача! Всички тези интервенции се правят с цел лично облагодетелстване от страна на Калиман и в никакъв случай с мисъл за купувача, било той колекционер или инвеститор! Като чета постовете на въпросното лице, той постоянно споменава колко пари трябва да имат колекционерите, как колекционирането е за много богати хора и т.н.! По това съдя, че този субект се интересува само и единствено от парите и във всичките си деиствия е воден от користни мисли! А истината е друга за да си колекционер най-важното нещо е желанието, чувството за отговорност към предметите /артикулите/ обект на колекциониране на всеки един! Има безброй неща, който можеш да лолекционираш даже и без пари /развихрете въображението си/! Има и други, които изискват средства, както са банкнотите и монетите, но най-важно е желанието!
Когато желанието се появи у някого и той попадне на тези нескопосани хартийки наричани от Калиман топ банкноти, той /колекционера/ е на седмото небе, че е намерил нещо наистина рядко, в един красив момент решава да се похвали, тогава идва разочарованието след като му бъде обяснено и нагледно показано какво дърво е взел. Такива хора са сагубени безвъзвратно за колекционерството, те преглъщат загубата и какво се получава, единственият печеливш е “Унищожителят”!
Това трябва да спре и очите на хората да се отворят какво е истинското колекционерство, а не търгашката алчност!
  • roca, nex.oc, Феникс и 3 други харесват това

#12 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8512 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 12:23

Абсолютно вярно!

Може би единственото, което е не съвсем точно, е клише, и е вярно обаче, че колекционерството изисква пари, и по-точно много пари. Особено когато говорим за монети, банкноти, също часовници, картини, марки....винаги се гони по-високо качество и винаги да се събере всичко, и това или често не е възможно или е невъзможно скъпо. Няма да можем всички да сме ТОП колекционери, това е ясно още при старта. И все пак, това не означава, че един човек не може да си направи една сбирка (наричам го сбирка, защото то често няма нито качеството, нито цялостта за да се нарича колекция), но Колекция в очите на собственика си...примерно монети от чужди държави. Сигурно много са започнали от там и от тази на пръв поглед безсмислена сбирка, но увлекателна.

Наистина лошото е точно когато човек вече е натрупа известен капитал, опитва да тръгне към по-високото качество и попадне на чистена монета....или ей тази банкнота. Не казвам, че всички са такива. Всъщност ако трябва да съм съвсем честен, а аз винаги опитвам да съм такъв (макар хилядите обвинения в пристрастности) в аукциона на Калиман съм срещал и монети, който поне по снимки, не изглежда да са третирани, макар много уверения за "професионалната реставрация" (без естествено обяснения за нея). И тайничко се надявам че има и нетретирани монети, поне така мисля. Все пак след тези снимки, вече не зная дали има смисъл да се надявам в това.

Много ще се надявам да се включи и да обясни това, макар да ми е ясно че отговорът би бил, че тя сега е консервирана и съхранена професионално. Разбира се ясно е, че така манипулирана банкнота, вече не е колекционерска. Ясно е и че все някога ще се продаде, и на тези пари...ясно е и че някой ще се набалбука...няма спасение от това. Форумът е някаква дупка в морето и не бих казал, че масово ще защити купувачите, но поне на хората четящи, да е ясно.

Между другото, хората са се справили много бързо с реставрацията...има няма 10 дни. Не съм запознат какво точно представлява процеса, но определено смятам, че вероятно е трудоемък, и са свършили страхотна работа.

#13 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 39 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 11:26

Да живее България!!

• rosco7, Yahoo и Феникс харесват това

#14 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 406 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 11:26

Майтап няма,хората са свършили значителна работа. Ако не беше номерът на банкнотата нямаше да се съглася,че говорим за една и съща позиция. Калоян действително твърди,че професионално чисти или подготвя нещата си, нека му дадем възможност тук да вземе позиция по въпроса. Аз лично го познавам и не мисля,че би се крил и спокойно може да вземе позиция. Така би било справедливо просто. Нека не бъде набеждаван и да отговори и на Ваши въпроси. Аз лично също бих имал някои към него, но бих ги задал, след като той вземе отношение.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#15 kaliman

kaliman
  • Потребители
  • 39 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 11:28

на лична среща

#16 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 406 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 11:41

Калояне, само да поясня, ако Франческо не поиска такива цени, кой друг ще ги поиска? От този търговец няма по-високи цени. От него който купи става притежател на банкнотата за следващите две петилетки. Ама с него ли трябва да се сравняваме, загдето имал такава банкнота и й искал 4 бона в Евро? То по тази логика, дайте сега аз на моята да й искам 40 бона и елате се равнявайте по мен. Честит празник на всички и от мен на всички Българи.

#17 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 406 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 11:43

Иване , ще отговоря на всичките ти въпроси по телефона или на лична среща. Повече аз няма да пиша тук.

Жалко, е аз и по телефона мога да ти ги задам,само че много хора тук ще останат без информация,която може да им е ценна. Лично мое мнение е,че това би било в твой интерес, но ти така си си преценил, така си решил.

#18 TGM

TGM
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 11:53

Колега kaliman,
Всячески се опитвате да ни обедите в правотата си, но има един проблем, в белите държави, където Вие според мен няма да виреете дълго с тези си творения, хората описват какво къде и как е реставрирано и когато има реставрация по даден артикул тя е отразена подобаващо в цената! При вас това липсва! Вие се опитвате всячески в описанията си да обедите вашите клиенти, как едва ли не всичките ви банкноти са УНЦ качество!

Защо като сте толкова коректен и честен не опишете скъсаният и лепен ъгъл на банкнотата от 5000 лева 1925 година със сериен номер “З 861364”, на която търсите 10000 лева, а пишете UNC-!!!!

Защо пишете как искате да създавате колекционери, а не пишете, колко сте унищожил!

Относно сертифицирането на монети и банкноти, малко по късно!
  • roca, Yahoo и nex.oc харесват това

#19 TGM

TGM
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 11:55

Колега ivaningbg,
Задайте му въпросите тук!

#20 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 406 Мнения:

Публикувано 03 март 2020 - 01:02

Той открито заяви,че няма да пише и отговаря повече тук. Аз имам въпроси по отношение на "професионалното чистене". В Западна Европа действително се описва всичко и особено на аукционите се упоменава. Даже в Западна Европа по аукционите са малко по-консервативни при описанието на банкнотите - визирам Кристоф Гертнер. За монетите съм виждал и преоценини и подценени монети. Всичко е въпрос на човешки фактор.

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни