Към съдържанието

Снимка

5 Динара 1879 година

5 отговора на тази тема

#1 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:
  • Interests:Български сребърни монети в период 1882-1937 година .
    Сръбски сребърни монети в период 1875-1915 година .
    Любими монети карето Княжески петолевки и 5 динара 1879/1904 година .

Публикувано 02 март 2020 - 08:11

Колеги , здравейте . Търся информация относно въпросната монета и реших да питам вас . 

През последните години рядко излизат на родния пазар тези динари , а ако излезнат са в много лошо качество . Аз ги харесвам , защото са сходни с нашите Княжески петолевки , пък и просто ми харесват . Тиражът им е по-малък от на родните петолевки , ако не се лъжа 200 000 бр. и има два вариянта изразяващи се като разлика в надписа на гурта на монетите . Предполагам , че рядко излизат в качество поради дълъг период на обръщение , но просто гадая . Интересно ми е дали тази монета има някаква история / както ние примерно си знаем за 1916 / . 

Интересува ме също каква e реалната пазарна цена за следните и качества според вас : VF / XF / Aunc /. 

И още едно питане имам - по-редки ли са тези динари в качество от родните Княжески петолевки според вас / имам предвид Aunc и Unc / 

Всяка информация и мнение относно тази монета ще ми бъде много полезна и Благодаря предварително на всички .

#2 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 643 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 02 март 2020 - 08:49

Тези динари излизат в качество и то много високо, отсечени са proof, има ги в PF 63-64-65. Нашите петолевки са десетки пъти по-редки от тези динари в качество, просто поради съхранението и технологията на отсичане.

• Феникс харесва това

#3 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 22 април 2020 - 06:04

Днес направих снимки на едни от динарите си и реших да ги споделя в темата   :)

Специално тези много ме кефят  :)

Прикачени файлове

#4 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 26 април 2020 - 10:27

Не случайно съм създал тази тема само и единствено с цел да бъде полезна на някой . И предвид факта , че се води по-скоро монолог отколкото дискусия , ще напиша още едно мое мнение . 

Прилагам снимки на две сертифицирани монети на тези динари със стартови и достигнати цени в грейд АУ 55 и АУ 58  в  PCGS 

АУ 55 е надценена , АУ 58 - страшно подценена монета - нещо което много често се случва при сертифициране . Аз затова в темата за грейд АУ 55 твърдо съм изказал мнение , че да закупи начинаещ кутийка с тази цифра/55/ е най-голямата набутвация . Монетите за мен е закон да си ги купувам само и единствено голи , и ако приемем , че аз не съм новак и имам опит и познания , съветът ми е НЕ купувайте вече грейдвани монети с грейд АУ 55 , колкото и рядка да си мислите , че е дадена позиция или пък невъзможна , трудна и скъпа в MS . От друга страна в грейд AU 58 мога да дам също много примери за подценени и надценени монети , като мнението ми е , че водят Подценените или грешно оценените от Експертите !!! Давам пример с тези динари , защото за мен те като рядкост са на кантар с родните 5 Лева 1884 в качество гланц , даже са и много по-редки според мен . В качество Proof никъде няма описани от 5 Лева 1884 година и според мен такава монета - Няма и Няма да се появи , за разлика от 5 Динара 1879 , които имат официално описани и отсечени в Proof и се срещат често в грейдове които колегата по-горе е добавил стигащи даже и до PF 68 /за протокола в качество NGC PF68* ULTRA CAMEO през май 2019 достигна 13 000 CHF /. В MS просто като инфо мога да ви кажа , че 5 динара 1879 в NGC имат само две монети една в MS 61 и една в MS 65 , като тази в MS 65 съм я виждал и смея да твърдя , че монетата въобще не ми хареса , за разлика от тази на снимката , която прилагам с грейд АУ 58 . 

Като заключение ще кажа следното : Грейд АУ 58 е страшно висок и рядък грейд за монети като 5 динара 1879 и 5 Лева 1884 година . 

Водещите сертификационни компании много рядко дават грейд MS 60 , и за някой определени позиции монетите с грейд АУ 58 и MS 61/62 аз ги слагам под общ знаменател и разбира се търсените цени на всеки един от тези грейдове е с различна стойност . На всички които са се ориентирали към закупуване предимно на вече оценени и грейдвани монети независимо от компанията мога да кажа само едно - НЕ гледайте цифрите , а монетата в кутийката ! 

Serbia. 5 Dinara, 1879. KM-12. Type 1. Milan I as Prince. PCGS graded AU-55. Estimate Value $150 - 200 - стартова цена 150 $ , достигната 160 $ - дата 03.09.2018 

SERBIEN. 5 Dinara 1879, Wien. Typ 1. In PCGS-Holder:AU58 - стартова цена 1 000 EUR , достигната 1 200 EUR . - дата 13.11.2018 

Прикачени файлове

• Panayotov и roca харесват това

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 26 април 2020 - 12:56

Не случайно съм създал тази тема само и единствено с цел да бъде полезна на някой . И предвид факта , че се води по-скоро монолог отколкото дискусия , ще напиша още едно мое мнение . 

Прилагам снимки на две сертифицирани монети на тези динари със стартови и достигнати цени в грейд АУ 55 и АУ 58  в  PCGS 

АУ 55 е надценена , АУ 58 - страшно подценена монета - нещо което много често се случва при сертифициране . Аз затова в темата за грейд АУ 55 твърдо съм изказал мнение , че да закупи начинаещ кутийка с тази цифра/55/ е най-голямата набутвация . Монетите за мен е закон да си ги купувам само и единствено голи , и ако приемем , че аз не съм новак и имам опит и познания , съветът ми е НЕ купувайте вече грейдвани монети с грейд АУ 55 , колкото и рядка да си мислите , че е дадена позиция или пък невъзможна , трудна и скъпа в MS . От друга страна в грейд AU 58 мога да дам също много примери за подценени и надценени монети , като мнението ми е , че водят Подценените или грешно оценените от Експертите !!! Давам пример с тези динари , защото за мен те като рядкост са на кантар с родните 5 Лева 1884 в качество гланц , даже са и много по-редки според мен . В качество Proof никъде няма описани от 5 Лева 1884 година и според мен такава монета - Няма и Няма да се появи , за разлика от 5 Динара 1879 , които имат официално описани и отсечени в Proof и се срещат често в грейдове които колегата по-горе е добавил стигащи даже и до PF 68 /за протокола в качество NGC PF68* ULTRA CAMEO през май 2019 достигна 13 000 CHF /. В MS просто като инфо мога да ви кажа , че 5 динара 1879 в NGC имат само две монети една в MS 61 и една в MS 65 , като тази в MS 65 съм я виждал и смея да твърдя , че монетата въобще не ми хареса , за разлика от тази на снимката , която прилагам с грейд АУ 58 . 

Като заключение ще кажа следното : Грейд АУ 58 е страшно висок и рядък грейд за монети като 5 динара 1879 и 5 Лева 1884 година . 

Водещите сертификационни компании много рядко дават грейд MS 60 , и за някой определени позиции монетите с грейд АУ 58 и MS 61/62 аз ги слагам под общ знаменател и разбира се търсените цени на всеки един от тези грейдове е с различна стойност . На всички които са се ориентирали към закупуване предимно на вече оценени и грейдвани монети независимо от компанията мога да кажа само едно - НЕ гледайте цифрите , а монетата в кутийката ! 

Serbia. 5 Dinara, 1879. KM-12. Type 1. Milan I as Prince. PCGS graded AU-55. Estimate Value $150 - 200 - стартова цена 150 $ , достигната 160 $ - дата 03.09.2018 

SERBIEN. 5 Dinara 1879, Wien. Typ 1. In PCGS-Holder:AU58 - стартова цена 1 000 EUR , достигната 1 200 EUR . - дата 13.11.2018 

Не съм се включвал в темата, тъй като честно да си кажа Сърбия нито съм си играл да я следя (аукционно или през грейдърите), нито съм чел много материали. По сръбските форуми също не съм влизал. Когато форумът беше силен (ино време..) имахме частични партньорства с руски, испански, немски и английски форуми, като беше за кратко, тъй  като се изисква и време да се поддържат (както ти да отделяш време за техните форуми частично, така и да споделяш инфо от тях към нас и обратното). Със сръбски обаче не сме имали и даже не зная как се наричат техните, предполагам че имат поне 2 подобни.

Иначе другото е видимо...55-цата изглежда като VF45, a 58 може би като 61, макар че отново не познавам детайлите, не зная на тези емисии кои са силните и слабите места.

И отново понеже е засегнат в поста и въпроса за грейдовете: Аз също не съм фен на кутийките, но онази тема е за човек с 0 опит. За човек с 0 опит и 0 знания, за мен предпочитана инвестиция е кутийката. Шанса да сбърка и да купи точно ей тази 55-ца която е 45-ца, е що годе малък отколкото да купи от ОЛХ лъскава и чистена 5-левка струваща 60 лв за 200, защото му е харесала, че е лъскава. И в двата случая ще се набута, ама в първият по-малко.

Ако аз утре започвам да събирам Княжество, защото зодията ми е влезнала в ретрограден Меркурий, ще стартирам на 100 % само с голи монети :)

#6 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 26 април 2020 - 01:29

Не съм се включвал в темата, тъй като честно да си кажа Сърбия нито съм си играл да я следя (аукционно или през грейдърите), нито съм чел много материали. По сръбските форуми също не съм влизал. Когато форумът беше силен (ино време..) имахме частични партньорства с руски, испански, немски и английски форуми, като беше за кратко, тъй  като се изисква и време да се поддържат (както ти да отделяш време за техните форуми частично, така и да споделяш инфо от тях към нас и обратното). Със сръбски обаче не сме имали и даже не зная как се наричат техните, предполагам че имат поне 2 подобни.

Иначе другото е видимо...55-цата изглежда като VF45, a 58 може би като 61, макар че отново не познавам детайлите, не зная на тези емисии кои са силните и слабите места.

И отново понеже е засегнат в поста и въпроса за грейдовете: Аз също не съм фен на кутийките, но онази тема е за човек с 0 опит. За човек с 0 опит и 0 знания, за мен предпочитана инвестиция е кутийката. Шанса да сбърка и да купи точно ей тази 55-ца която е 45-ца, е що годе малък отколкото да купи от ОЛХ лъскава и чистена 5-левка струваща 60 лв за 200, защото му е харесала, че е лъскава. И в двата случая ще се набута, ама в първият по-малко.

Ако аз утре започвам да събирам Княжество, защото зодията ми е влезнала в ретрограден Меркурий, ще стартирам на 100 % само с голи монети :)

Прав си , че вероятността нов колега да закупи гола монета от където и да е , да бъде подведен било с описание или снимки и да стане горд притежател на монета в която нумизматичната стойност е умряла отдавна е огромна и сертифицираните монети са вариант , но аз държа на мнението си че ау 55 не е удачно вложение .За да разбере този нов колега за какво говоря трябва да мине през всички етапи и минавки в науката наречена нумизматика . За да придобие човек знания не става само с четене иска си практика и да му минават всякакви монети през ръцете и шайби и лъскачки и патинирали , частичен и пълен матричен гланц и т.н. 

Когато един човек сложи една до друга на дневна светлина две сребърни монети - едната с гланц , другата лъскачка сам ще разбере за какво говоря . Това не се отразява лесно на снимка , а се научава и възприема само чрез опит , а този опит е свързан и със средства . 

Относно снимките мога да ви кажа , че една и съща сребърна монета мога чрез снимки на дневна светлина да ви я направя да изглежда все едно гледате 5 различни монети . Аз все още понякога давам грешни и неадекватни оценки за сребърни монети по снимки , а те могат да бъдат много подвеждащи . 

И за успокоение на всички начинаещи ще кажа да не го приемат много навътре като разберат , че са се минали със закупуването на някоя монета , не е фатално и болка за умиране и така се трупа опита .

Аз и до ден днешен понякога не съм доволен от покупките си и аз се лъжа никой не е застрахован и ще публикувам снимки на една петолевка с която осъзнавам че малко се минах - но пък не съжалявам въобще .

Давайте смело нови колеги , хич да ни ви пука , ако нумизматиката е вашето хоби трудно ще ви откаже каквото и да било !!!

Прикачени файлове

• roca харесва това

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни