Към съдържанието

Снимка

Юбилейна монета Music legends Queen 2020 Royal Mint

22 отговора на тази тема

#1 VaN

VaN
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 01 април 2020 - 01:03

https://www.royalmin...ver-proof-coin/

Здравейте!

Успях да се сдобия с тази монета. Тиража е само 7500 и тя е уникална спрямо останалите със инкрустации по борда и цветни елементи на аверса. Чудно ми е дали има още в България. Надявам се, че цената ще се вдигне бързо и инвестиционно ще е добра покупка. Гледам вече в амазон и ибей ги има по 900$. Как ви се струва?

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 01 април 2020 - 06:19

Здравейте!

Успях да се сдобия с тази монета. Тиража е само 7500 и тя е уникална спрямо останалите със инкрустации по борда и цветни елементи на аверса. Чудно ми е дали има още в България. Надявам се, че цената ще се вдигне бързо и инвестиционно ще е добра покупка. Гледам вече в амазон и ибей ги има по 900$. Как ви се струва?

Ами най-вероятно цената няма да се вдигне бързо...ако изобщо се вдигне

За мен този тип инвестиционни монети, особено шарените, са си по-скоро вид малко по-скъп сувенир.

• Гаврилов харесва това

#3 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 733 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 01 април 2020 - 06:56

Здравейте!

Колега, чудя се как да ти отговоря хем да не те обидя, хем да съм малксимално прецизен в отговора си.

Незнам какви точно са ти очакванията, но това че някой такъв като теб я предлага за 900$ не означава че това и е цената.

Апропо, ти защо си я купил? Защото те кефи, защото си фен на групата Queen или за да припечелиш нещичко от нея.

Ами точно такъв тип монети могат и 9000$ да станат, само че след 1000 години. Поразгледах и аз малко офертите и видях че на много места се предлага от 125 до 225€. Така че изводите са си за теб.

#4 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 02 април 2020 - 08:24

Здравейте!

Хубавото на тази монета са няколко неща: първо и най-важно, че е отсечена в royalmint и че е истинска монета. Второто е, че е сребро и винаги ще има някаква цена, най-малко на материал.

Лошото е:

Първо, че тематиката й не предполага особено голям интерес. Сечението на нумизмат с фен на Куин е доста малко, т.е. едва ли феновете на Куин ще дадат пари за монета, посветена на Куин, която не е била притежание на Куин. Като цяло феновете на дадена музикална група дават луди пари за вещи, които са били притежавани от член на групата, а не на такива, посветени на нея.

Второ, тиражът й не е много малък (не е 7,500, а 10,000), а ако чукнеш в на We recommend, ще установиш, че с тираж от 20,000 стои неизчерпана по-евтина монета от 1/2 унция. А още по-лошото е, че само срещу 13 лири се предлага монета от 5 паунда с unlimited тираж. Според мен ако някой фен на Куин реши да купи монета на Куин, повярвай ми - ще предпочете да купи тази за 13 лири, нищо че не е сребърна.

В заключение: Дали си на далавера зависи от това на каква цена си я купил. Ако е близка до тази на стандартна инвестиционна монета от една унция (под 100 лв) е добре. Ако решиш да я продаваш, вероятно ще се окаже много трудно ликвидна дори и на цена от 100 лв. Въпреки това, винаги има шанс да се появи някой заблуден и неинформиран човек, който да я купи веднага и скъпо, но шансът не е много голям.

Ако си се ориентирал към сребърни нови монети от 1 унция, моята препоръка е да купуваш серията с лунарите от 1 унция на Австралийския монетен двор, както и някои други техни лимитирани серии (например кукабура и др), които са силно разпознаваеми в целия свят и бързо ликвидни, в годината на емитиране се продават малко над цената на най-обикновените инвестиционни монети, но с годините гарантирано им се вдига цената.

• edin, nex.oc и Гаврилов харесват това

#5 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 733 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 02 април 2020 - 10:21

Хубавото на тази монета са няколко неща: първо и най-важно, че е отсечена в royalmint и че е истинска монета. Второто е, че е сребро и винаги ще има някаква цена, най-малко на материал.

Лошото е:

Първо, че тематиката й не предполага особено голям интерес. Сечението на нумизмат с фен на Куин е доста малко, т.е. едва ли феновете на Куин ще дадат пари за монета, посветена на Куин, която не е била притежание на Куин. Като цяло феновете на дадена музикална група дават луди пари за вещи, които са били притежавани от член на групата, а не на такива, посветени на нея.

Второ, тиражът й не е много малък (не е 7,500, а 10,000), а ако чукнеш в на We recommend, ще установиш, че с тираж от 20,000 стои неизчерпана по-евтина монета от 1/2 унция. А още по-лошото е, че само срещу 13 лири се предлага монета от 5 паунда с unlimited тираж. Според мен ако някой фен на Куин реши да купи монета на Куин, повярвай ми - ще предпочете да купи тази за 13 лири, нищо че не е сребърна.

В заключение: Дали си на далавера зависи от това на каква цена си я купил. Ако е близка до тази на стандартна инвестиционна монета от една унция (под 100 лв) е добре. Ако решиш да я продаваш, вероятно ще се окаже много трудно ликвидна дори и на цена от 100 лв. Въпреки това, винаги има шанс да се появи някой заблуден и неинформиран човек, който да я купи веднага и скъпо, но шансът не е много голям.

Ако си се ориентирал към сребърни нови монети от 1 унция, моята препоръка е да купуваш серията с лунарите от 1 унция на Австралийския монетен двор, както и някои други техни лимитирани серии (например кукабура и др), които са силно разпознаваеми в целия свят и бързо ликвидни, в годината на емитиране се продават малко над цената на най-обикновените инвестиционни монети, но с годините гарантирано им се вдига цената.

Официалната цена на royalmint е била 90£, в момента вече не е налична и търговците са започнали спекулата с нея. В момента има сделки на цена около 170€, но има наличности. Аз лично съм голям фен на Queen, но не бих си купил такава монета.

#6 VaN

VaN
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 02 април 2020 - 10:35

Кои точно австралийски монети смяташ за удачни за инвестиция. Интересуват ме, да. С какви темпове поскъпват, предполагам имаш представа :). Освен това гледам, че в Австралия има два сайта за монети ramint, което го водят кралски монетен двор и perthmint. кой от тях може да се счита за официален и защо изобщо са два :)

#7 1952

1952
  • Потребители
  • 22 Мнения:

Публикувано 03 април 2020 - 01:09

Ако настоящият цирк (използвам думата, защото още не знам какво е - само пандемия, само борсов крах или пък е икономически срив/криза, разпад на обществото и тн.) показа нещо, то това е че във Фантастико и Лидл не можеш да пазаруваш в сребро, борсовото сребро се срина, а физическото скочи, но с две уговорки - няма кой да ти го продаде, а изкупуването е на борсовите цени и надолу.
Подобни дребни инвестиции останаха за по-спокойните и лежерни времена (дано се върнат скоро), където някой може да ти брои 200 паунда за сребърна монета на Куин, само защото си мисли, че след пет години монетата ще струва вече 500. И въобще, запознай се с теорията за "greater fool". :)

Ако искаш да инвестираш в сребро, моят съвет е да се придържаш към стандартните инвестиционни монети (Филхармонии, орли, листа и кенгурута) и да си сложиш далечен хоризонт на инвестицията. Най-добре гледай на нея, като на трети/четвърти пенсионен стълб :)

• Yahoo и Феникс харесват това

#8 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 03 април 2020 - 06:30

Кои точно австралийски монети смяташ за удачни за инвестиция. Интересуват ме, да. С какви темпове поскъпват, предполагам имаш представа :). Освен това гледам, че в Австралия има два сайта за монети ramint, което го водят кралски монетен двор и perthmint. кой от тях може да се счита за официален и защо изобщо са два :)

Не е необходимо, дори даже не е препоръчително да си купуваш монетите от Австралия (ако купуваш сребро извън ЕС, освен скъп транспорт, ще имаш и ДДС). В България и ЕС има достатъчно места, където се продават такива монети. Ако се разровиш във форума ще намериш немалко линкове.

Въпросните лунари, а и почти всички инвестиционни сребърни, а и златни австралийски инвестиционни монети са на Perthmint. В сайта им може да видиш видове и тиражи монети. Относно поскъпването - винаги нещата са относителни, но серия 2 на лунарите ако се е купувала текущо през годините като разходи е излизала около 450 лв, а сега се продава за около 1,000 лв. Серия 1 е излизала около 300 лв, а сега се продава за над 2,000лв. Една серия се събира 12 години, т.е. серия 1 е започнала преди повече от 20 години.

Другият тип монети, които потребител 1952 ти е препоръчал, са най-стандартните сребърни инвестиционни монети, и видно от името, те са точно инвестиционни, защото цената им си зависи от среброто и печалбата/загубата от тях зависи от пазара на сребро. Като видове, можеш да ги видиш в tavex.bg

В момента цените наистина са малко по-различни от тези в спокойни времена - търговците ги изкупуват ниско (не че някой е луд да им ги продаде на обявените от тях цени) и ги продават много скъпо, защото предлагане няма.

Към 1952: действително в Лидъл нито продават сребърни монети, нито можеш да си купиш хляб с тях там, но ако недай боже се окажат прави тези, които предричат стагфлация, то тогава дори и на 80 лв да си купиш сега една от тези стандартни монети, при стагфлацията същата вероятно ще струва в пъти повече и вероятно ако сега може да купиш 50 хляба с 80 лв, тогава с тези 80 лв ще можеш да си купиш 5, а ако продадеш тази монета тогава, може и да може да си купиш и 100 хляба. Пу-пу пепел ми на устата и дано този сценарии да не се сбъдне, че тогава ще сме зле всички.

• Феникс харесва това

#9 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1169 Мнения:

Публикувано 03 април 2020 - 08:47

Не е необходимо, дори даже не е препоръчително да си купуваш монетите от Австралия (ако купуваш сребро извън ЕС, освен скъп транспорт, ще имаш и ДДС). В България и ЕС има достатъчно места, където се продават такива монети. Ако се разровиш във форума ще намериш немалко линкове.

Въпросните лунари, а и почти всички инвестиционни сребърни, а и златни австралийски инвестиционни монети са на Perthmint. В сайта им може да видиш видове и тиражи монети. Относно поскъпването - винаги нещата са относителни, но серия 2 на лунарите ако се е купувала текущо през годините като разходи е излизала около 450 лв, а сега се продава за около 1,000 лв. Серия 1 е излизала около 300 лв, а сега се продава за над 2,000лв. Една серия се събира 12 години, т.е. серия 1 е започнала преди повече от 20 години.

Другият тип монети, които потребител 1952 ти е препоръчал, са най-стандартните сребърни инвестиционни монети, и видно от името, те са точно инвестиционни, защото цената им си зависи от среброто и печалбата/загубата от тях зависи от пазара на сребро. Като видове, можеш да ги видиш в tavex.bg

В момента цените наистина са малко по-различни от тези в спокойни времена - търговците ги изкупуват ниско (не че някой е луд да им ги продаде на обявените от тях цени) и ги продават много скъпо, защото предлагане няма.

Към 1952: действително в Лидъл нито продават сребърни монети, нито можеш да си купиш хляб с тях там, но ако недай боже се окажат прави тези, които предричат стагфлация, то тогава дори и на 80 лв да си купиш сега една от тези стандартни монети, при стагфлацията същата вероятно ще струва в пъти повече и вероятно ако сега може да купиш 50 хляба с 80 лв, тогава с тези 80 лв ще можеш да си купиш 5, а ако продадеш тази монета тогава, може и да може да си купиш и 100 хляба. Пу-пу пепел ми на устата и дано този сценарии да не се сбъдне, че тогава ще сме зле всички.

Не знам  как ще е със среброто - доскоро 5-те лева с Фердинанд вървяха по 50 лева /не говоря за високо качество/ и имаше търсене, а сега колега се оплаква, че се мъчи да продаде 8 бройки по 40 лева и няма желаещи.

Виж при златото интересът към "наполеоните" се е  запазил и там реални сделки се осъществяват бързо, т.е. ако някой е инвестирал в злато и спешно му потрябват пари в брой по-лесно ще го обърне в налични, отколкото ако е инвестирал в сребро.

#10 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:
  • Interests:Български сребърни монети в период 1882-1937 година .
    Сръбски сребърни монети в период 1875-1915 година .
    Любими монети карето Княжески петолевки и 5 динара 1879/1904 година .

Публикувано 03 април 2020 - 11:37

Не знам  как ще е със среброто - доскоро 5-те лева с Фердинанд вървяха по 50 лева /не говоря за високо качество/ и имаше търсене, а сега колега се оплаква, че се мъчи да продаде 8 бройки по 40 лева и няма желаещи.

Да кажа първо добър ден . 

Като цяло много хора според мен ще стопират закупуването на всичко , което не им е жизнено необходимо предвид факта , че не се знае продължителността на ситуацията в която живеем и е по света , а други пък ще видят някаква възможност в тези времена . Мен лично почва да ме притеснява колко време ще са тези извънредни положения и мерки , не само в страната , но и по света , но това не ми пречи на лудостта по нашите монети и особено по Княжеските петолевки .   

На мен са ми голяма страст тези Княжески петолевки и смело мога да кажа , че никога цената на среброто не ми е била определяща в закупуването им , та даже и това където ми е по джоба не е било фактор понякога / влизал съм в заеми , борчове и т.н. само и само да закупя дадена монета /. Знам , че повечето хора търсят келепир от всичко , но аз отдавна съм разбрал , че пълно щастие няма . За скромните ми 30 години доста ме е очукал живота и тази страст към монетите , може би ми е останала като - светлинката в тунела . 

Цената на среброто е може би определяща при Соц. петолевките /5 Лева 1970/1971/1972/1973/1974/1976 година/ предвид факта , че при тях предлагането е голямо , още почти всички са налични и в БНБ , а търсенето им е намаляло мноого преди сегашната ситуация - мога да дам личен пример с тях . Преди 50-тина дни пуснах в Аукциона 8 Соц. петолевки от стотинка БЗЦ при цена за скрап на среброто проба 0.999 - 0.90 лв. . Монетите завършиха на следните цени - 6 от тях на цена 18,50 лв и 2 на 19/19.50 лв. а монетите бяха повече от отлични и аз лично съм ги взимал на цени 20-25 лв - ама хората ги възприемат само като парче метал , което за мен е грешно от една страна предвид факта , че и идеята им за възпоменаване  е добра , а и монетите лично според мен са хубави . Аз не събирам Българските монети след 1943 година , но има някои които ми харесват като идея примерно тези Соц петолевки , 1 Лев 1976 , Розоберачката 1984 - общо взето са тези  :)

При Княжеските петолевки забелязвам през последните години липса на това средно качество особено при 1884 година .    

Всички искаме да имаме нециркулирали от тях , но има и монети неотговарящи на този критерий същевременно с висок релеф и ясни детайли . На мен най-ми радват окото патиниралите с остатъчен гланц . 

Според мен предлагането на Княжеските петолевки през последно време наложи този спад на интерес , а цената на среброто не е фактор - лично мнение . 

Аз , като изключим 5 Лева 1894 при останалите 3 години 1885,1892 и особено при 1884 година това средно качество подходящо за колекциониране почти не го виждам . Виждам всякакви надрани , чистени , лъснати , зле съхранявани , удряни и т.н - търсените цени въобще няма да коментирам , дали е 40 или 400 и дали и се вижда някоя буквичка от знаменцата или мустака на Царя не важи за мен предвид факта че монетата е видно манипулирана - както са повечето от предлаганите петолевки в родния Аукцион . Аз за това много рядко купувам монети оттам вече - за разлика отпреди 4 или 5 години , през този период предлагането беше друго , а и цените бяха по достъпни предвид това :) Купувал съм си отлични петаци 1884 /и не само/ за 50-100 лв. 

Цената на метала винаги е била фактор може би при прекупвачите , които не ги интересува нумизматичната стойност и естетиката когато купуват , а при продажба изтъкват всевъзможни суперлативи . 

Както се казва - Монетата има две страни  :)

#11 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 103 Мнения:

Публикувано 03 април 2020 - 07:47

Супер инвестиция са всякакви прасета, мишки, кучета и всякакви други шарении.

https://www.macrotre...-100-year-chart

#12 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 04 април 2020 - 02:06

Супер инвестиция са всякакви прасета, мишки, кучета и всякакви други шарении.

https://www.macrotre...-100-year-chart

Едит: roca

Не одобрявам такива коментари! Щом не нарушава правилата, не е проблем!

#13 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 06 април 2020 - 09:04

На мен идеята за сериите с лунарите много ми допадна . Някакси човек нищо не губи да си ги събира през годините/по същата логика нищо не пречи човек да си закупува и малкият брой монети , които пуска БНБ за една календарна година/ - за периода от 12 години , всички ще потрошим пари за глупости със сигурност - аз със сигурност ще  :D

Аз лично съм решил да почна да си ги събирам - добра идея за създаване на колекция , а не някакъв сбирнщайн примерно :)

Малко повече информация относно предните първа и втора серия ще ми бъде много полезна от хора запознати с лунарите .

А третата серия ще почна да си я събирам със сигурност :)

#14 VaN

VaN
  • Потребители
  • 11 Мнения:

Публикувано 06 април 2020 - 09:12

Как възнамеряваш да се сдобиваш с тях? Ако е от Австралия да цепим доставката ;)

#15 Yahoo

Yahoo
  • Напреднали
  • 604 Мнения:

Публикувано 06 април 2020 - 09:19

На мен идеята за сериите с лунарите много ми допадна . Някакси човек нищо не губи да си ги събира през годините/по същата логика нищо не пречи човек да си закупува и малкият брой монети , които пуска БНБ за една календарна година/ - за периода от 12 години , всички ще потрошим пари за глупости със сигурност - аз със сигурност ще  :D

Аз лично съм решил да почна да си ги събирам - добра идея за създаване на колекция , а не някакъв сбирнщайн примерно :)

Малко повече информация относно предните първа и втора серия ще ми бъде много полезна от хора запознати с лунарите .

А третата серия ще почна да си я събирам със сигурност :)

Да ти кажа бих ти дал, но този форум взе да ме дразни вече. Модератора толерира един тъпанар, който преди време беше уж изгонен, но сега се завърна и се толерира отново. Става въпрос за Stonesour aka Malkin - много хора се махнаха от този форум заради него, но модераторът го подкрепя всячески, явно има някаква изгода. Сега прочетох, че ми е редактирал мнението, но никога с пръст не пипа оня, който брутално обижда и хули всички като хамалин от площад Македония. Затова съжалявам, но спирам да пиша докато онзи боклук не бъде разкаран. А ако модератора си го дондурка, направо да ми сложи бан на мен и да знам, че вече няма да влизам в това място, където се толерират боклуци. 

Дотогава нека malkin да ти дава информация. Той е експерт по всичко

#16 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 06 април 2020 - 10:09

Да ти кажа бих ти дал, но този форум взе да ме дразни вече. Модератора толерира един тъпанар, който преди време беше уж изгонен, но сега се завърна и се толерира отново. Става въпрос за Stonesour aka Malkin - много хора се махнаха от този форум заради него, но модераторът го подкрепя всячески, явно има някаква изгода. Сега прочетох, че ми е редактирал мнението, но никога с пръст не пипа оня, който брутално обижда и хули всички като хамалин от площад Македония. Затова съжалявам, но спирам да пиша докато онзи боклук не бъде разкаран. А ако модератора си го дондурка, направо да ми сложи бан на мен и да знам, че вече няма да влизам в това място, където се толерират боклуци. 

Дотогава нека malkin да ти дава информация. Той е експерт по всичко

Дам! Сложна работа са страсти между двама ви!

Аз буферирам, колкото мога и докато мога.

Stonesour физически не е бил гонен, мисля че форума, никой никога не е гонел. Бяха му спрени правата за писане, ако не греша за 14 дни, след това помолих със съвсем справедлива анкета, да се реши как форумът да продължи. От анкетата макар и с малко мнозинство (като не съм участвал в нея), се взе решение, че може да бъде пълноправен член. Той обаче спря да пише.. и това е.

Тогава пак бях обвиняван от него, че дондуркам тебе, и ти тогава не се жалваше? Причината беше, че определено той на места прекаляваше с класификациите, нещо, което и ти сега правиш!

На този етап, аз от malkin не виждам явни нападки, за разлика от теб. Ако има, цитирай ми поста за да видя (възможно е да съм пропуснал и аз съм уж прост човек).

Ако си разменяте хули и обиди на ЛС, това мен не ме засяга, не засяга и форума.

Отново държа да кажа, че макар и според мен malkin и Stonesour са едно и също лице, няма реална подкрепа в това, тъй като IP-тата и пощите не съвпадат.

На последно място: Форумът има правила! Основно градивно е да се спазва добрият тон! Не разбирам толкова ли много се изисква от вас?

#17 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 06 април 2020 - 10:10

Как възнамеряваш да се сдобиваш с тях? Ако е от Австралия да цепим доставката ;)

Като отмине живот и здраве сегашната ситуация в страната и по света ще започна да си купувам лунарите от Тавекс , просто там ще ми е най-удобно . 

Къде ще е най-изгодно - Не знам , но аз лично възвръщаемост няма да търся - просто ми хареса идеята за създаване на вид колекция :)

По същата логика ще започна да си закупувам и монетите в БНБ към датата им на емитиране - нещо което не съм правил досега :)

#18 nex.oc

nex.oc
  • Напреднали
  • 543 Мнения:
  • Interests:всякакви

Публикувано 06 април 2020 - 11:01

не е нужно чак от австралия да ги купуваш.
има достатъчно читави търговци с разумни цени в европейския съюз.

поразрови се малко в нета и ще ги намериш.

#19 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 06 април 2020 - 12:08

В Естония няма ДДС на сребърните монети, а в Германия уж има, но пък се случват и по евтини от естонските. Пощенските са 10-15 евро. Сега е тегаво, но след чумата би следвало всичко да е наред. Ако оцелеем...

#20 1952

1952
  • Потребители
  • 22 Мнения:

Публикувано 06 април 2020 - 11:03

В Естония няма ДДС на сребърните монети, а в Германия уж има, но пък се случват и по евтини от естонските. Пощенските са 10-15 евро. Сега е тегаво, но след чумата би следвало всичко да е наред. Ако оцелеем...

В Германия инвестиционното сребро минава със 7% ДДС. Колкото е например за храните, книгите, хотелите и тн. Иначе ДДС-то там е 19%. Та, да - някои сайтове успяват да докарат по-ниски цени от естонските, като си намаляват собствения марж. 
Сайтове много, условия всякакви, включително и за минимален обем на поръчката или пък отстъпки - пак заради обемите.
Ако сте се забили в лунарите, Тавекс ги продаваха у нас. Те и сега ги продават, но цените им са абсурдни.
Както каза колегата по-горе, дайте да мине чумата и ще го мислим :)

• Феникс харесва това

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни