Към съдържанието

Снимка

Въпрос за 1 дукат

22 отговора на тази тема

#1 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 11 април 2020 - 08:40

Здравейте, исках да ви попитам нещо. Бях си закупил от Тавекс един дукат. Вчера го носих в един магазин да го продам обаче човека ми каза че му изглеждал дебел и не ми го прие. Сега го меря със шублера показва 0.89 мм. 0.90 дебелина. На тегло и диаметър отговаря. Чета във различните сайтове и навсякъде пише различно от 0.75 до 0.90 сега на какво да вярвам. Дали е възможно да са ми продали фалшива монета и дали има причина да се притеснявам

Прикачени файлове

#2 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 733 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 11 април 2020 - 08:52

Здравейте, исках да ви попитам нещо. Бях си закупил от Тавекс един дукат. Вчера го носих в един магазин да го продам обаче човека ми каза че му изглеждал дебел и не ми го прие. Сега го меря със шублера показва 0.89 мм. 0.90 дебелина. На тегло и диаметър отговаря. Чета във различните сайтове и навсякъде пише различно от 0.75 до 0.90 сега на какво да вярвам. Дали е възможно да са ми продали фалшива монета и дали има причина да се притеснявам

Колега, този дукат е официална пренасечка, ти като монета ли го продаваш или като злато за инвестиция? Ако е като материал, тогава трябва да провериш каква проба е и дали изобщо е злато. Аз лично се съмнявам че не е злато ама знае ли се :)

#3 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 11 април 2020 - 08:56

Ами като инвестиционна монета все пак ми е продадено като такава. Тя монетата е 3.49 дори и за метал да я продам няма да е кой знае каква драстична разлика. Просто ми беше интересно защо така се получава с дебелината. И в различни сайтове който продават тази монета, се описват различни дебелини. Купил съм я от Тавекс, но все пак ако я продам на човек аз трябва да съм сигурен в истинноста и, а не да се окаже че мене са ме излъгали и аз съм излъгал някой. Човека ми показа една по тънка, дали през различните години има разминавания в дебелината. Което може да идва от смесването на различни примеси да речем през годините мед сребро и т. Н

#4 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 733 Мнения:

Публикувано 11 април 2020 - 09:16

Ами като инвестиционна монета все пак ми е продадено като такава. Тя монетата е 3.49 дори и за метал да я продам няма да е кой знае каква драстична разлика. Просто ми беше интересно защо така се получава с дебелината. И в различни сайтове който продават тази монета, се описват различни дебелини. Купил съм я от Тавекс, но все пак ако я продам на човек аз трябва да съм сигурен в истинноста и, а не да се окаже че мене са ме излъгали и аз съм излъгал някой. Човека ми показа една по тънка, дали през различните години има разминавания в дебелината. Което може да идва от смесването на различни примеси да речем през годините мед сребро и т. Н

Аз мисля че не трябва да се притесняваш заради дебелината, при пренасечки дебелината може да е различна, от този тип монети се преиздават милиони. Провери я все пак за чистотата на златото и ако всичко е наред я продавай като инвестиционна.
Поздрави

#5 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 11 април 2020 - 09:18

Как мога да я проверя нали начините са с киселина или триене на камък

#6 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 733 Мнения:

Публикувано 11 април 2020 - 09:26

Как мога да я проверя нали начините са с киселина или триене на камък

Отиди при златар, там е най-сигурно, иначе киселина и специален камък.

#7 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 11:50

Сега мерих края на монетата а не цялата показва 0.85

#8 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 01:27

Сега мерих края на монетата а не цялата показва 0.85

Според мен шанса подобен тип монета да е менте е по-скоро малък и клонящ към 0, отколкото  да, тъй като има много неща за съобразяване (добри матрици, изчисление на съотношение метал, дебелина и тегло). Виж при разлика в теглото, друга тема :)

#9 kolevst

kolevst
  • Напреднали
  • 340 Мнения:
  • Interests:Юбилейни монети от БнБ

Публикувано 12 април 2020 - 01:37

Има по дискавъри едно предаване (претопяване)и там ползват едни машинки подобни на малък скенер и той дори показва какъв е метала и какво му е съотношението в даден предмет.

За мен това търкането на монети да са определи какъв карат са ,е малко остаряло като техника.

#10 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 01:42

Има по дискавъри едно предаване (претопяване)и там ползват едни машинки подобни на малък скенер и той дори показва какъв е метала и какво му е съотношението в даден предмет.

За мен това търкането на монети да са определи какъв карат са ,е малко остаряло като техника.

Е да, ама камък+шишенце струват 5-10 лева, а портативния спектрограф започва от 2000 евро.
  • Гаврилов харесва това

#11 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 02:03

Отговаря точно на тегло и диаметър. Мерих крайчето на монетата 0.85. Цялата монета като я сложа на електронния шублер 0.89. 0.90

Тавекс я изкупуват за по 350 лв. Искам да и взема поне 20,30 лв горница и да я продам на някой. Ама нали трябва да съм сигирен че е истинска, макар че съм я взел от Тавекс.

Човека от въпросната бижутерия ми показа едни 4 дуката и ми показа че облика на Франц Йосиф е мат а останалата част на монетата гланц.Така трябвало да бъде и при малката. Някой знае ли нещо за това?

#12 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 02:24

Би следвало всяка монета да си е отсичане гланц, не намерих инфо но би следвало да си е така.

Разбира се както при всяка монета с времето и с прехвърлянето на тази монета през различни хора този гланц вече не е лесно различим...

Вече че облика на Франц изглежда като мат, според мен е въпрос на съхранение, и това че тази монета не е преминала за 20-30 собственика, както се случва понякога при монетите при Тавекс.

Иначе в интернет има снимки на 4 дуката който също изглеждат като мат-гланц. На 1 дукат не си спомням да съм виждал, може и да има.

А може и да е валидно за определен етап от отсичането, все пак това са тип инвестиционни монети, издават се регулярно :)

#13 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 02:38

Да моята е само гланц

#14 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 02:55

Така и трябва да бъде.

#15 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 03:33

Навежда ме на мисълта, точно както си и мислех, че монетата си е изрядна просто са ме подлъгали с друга информация. Все пак има някво удебеление ама може да си е нормално нз

#16 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 03:41

Монетата ти е съвсем нормална. Свикни с тази мисъл! :P

#17 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 643 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 12 април 2020 - 04:15

Златна е и всичко е наред, за тия 20-30 лв. горница над Тавекс (те и Тавекс май не работят така че тези цени не са актуални и реални), едва ли някой ще ти я купи в тази безпрецедентна икономическа криза и при ограничаването на свободата на движение.

#18 Smaitall

Smaitall
  • Потребители
  • 93 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 04:36

Не я продавам на всяка цена тъй че, ако няма желаещ ще си я оставя за мен. Далеч съм от мисълта да подарявам, при положение че после немога да си купя на по различни цени от мойте

#19 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 643 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 12 април 2020 - 05:33

От предните постове проличаха отчаяни опити да се отървеш от нея и уплаха, че не е златна, аз затова!

#20 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 12 април 2020 - 06:12

Навежда ме на мисълта, точно както си и мислех, че монетата си е изрядна просто са ме подлъгали с друга информация. Все пак има някво удебеление ама може да си е нормално нз

И аз като Форда, да ти кажа, че си изглежда съвсем нормална....недей да търсиш под вола теле, че ще стане като едни теми дето виждаме във всяка монета Proof :) :D

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни